Генно модифицираните храни

  • 2 015
  • 9
Каква е вредата за здравето от консумирането им? Кои растения/животни се подлагат най-често на генна модификация? Чувала съм за соята. А други? Този процес застъпен ли е широко у нас или е по-активен отвъд океана? Има ли повод за притеснения?
Виж целия пост
# 1
На мен ми е интересно да разбера какво е "генно модифицирана храна"... Много се говори за тях напоследък, а аз въобще не знам за какво става въпрос... Но съдейки по наименованието правя извод, че могат да доведат до рак- ако има промени на клетъчно ниво, то следва и ефектът им върху нашите клетки да е такъв... Но изобщо не знам дали разсъждавам в правилната посока, и аз чакам някой компетентен да обясни за какво иде реч.
Виж целия пост
# 2
Аз съм чела следното за храни - предизвикват удебеляване на лигавицата на стомашно-чревния тракт и от там - по-голямата поддатливост към вируси.
Дъщеря ми имаше АБКМ и направи рефлукс от удебеляване на лигавицата на дванадесетопръстника - така ми обясни тогава гастроентеоролога. Може да звучи смешно - не съм специалист. Факт е, че в периода до 2 годинки караше по няколко пъти годишно ентеровируси, като веднъж се наложи да отидем в болница за обезводняване.
По принцип доматите тип "барбарон" за консервиране мисля че са ГМО, ябълките с дебелите кори също. Смисълът им е да предпази от вредители без употребата на пестициди. Твърдят, че  Карловската роза също е ГМО.
Преди няколко години, когато официално разрешиха вноса и употребата на ГМО в България, в наредбата пишеше, че е необходим 15 годишен срок на наблюдение на самите ГМО, както и на влиянието им върху човека и околната среда. Защо точно 15 години и представа си нямам.

Факт е, че в старите готварски книги пише за средно големи пилета, тежащи по 700-900гр. Правете си изводите.
Лично аз смянам, че не всички ГМО са опасни за човека, но определено променят нещо - иначе какъв е смисъла. Но има и такива, които водят до промени в човешкия организъм.
Виж целия пост
# 3
Аз също само съм подочувала това-онова и затова пуснах темата, че да пишат по-компетентни. Напр. кръстосват царевица с гени от плъхове, така използват тяхната плодовитост и царевицата дава рекордни добиви. Това не е безвредно и се отразява на човека, който яде. С това обясняват акселерацията при децата и наличието на пуберитети-гиганти. Rolling Eyes
Ако някой знае още за вредите, а и по другите въпроси, нека пише.
Виж целия пост
# 4
Малко ОФФ

В случая с царевицата би следвало да се повиши плодовитостта на консуматора - сиреч увеличаване на раждаемостта тук от вносната американска царевица.... newsm78
Виж целия пост
# 5
С това обясняват акселерацията при децата и наличието на пуберитети-гиганти. Rolling Eyes
Това съм го чела за храните от животински произход, които се тъпчат с хормони Thinking
Иначе генно модифицираните храни би трябвало да водят до генетични мутации според мен Rolling Eyes
Виж целия пост
# 6
настръхна ми косата http://spidersport.com/gmo-foods.php у нас доколкото разбрах се е гледала  такава царевица
Зам. аграрния министър Бойко Боев в отговор на запитване* на народната депутатка Теодора Литрова от НДСВ върху какви площи в момента се отглеждат ГМО, поясни, че от 2001 г., когато се гледали 130 хил. дка с генномодифицирана царевица, по тяхно настояване площите още на следващата година били намалени до 62 хил. дка. През миналата са били само 20 хил. дка, а през тази година нямало да има и един засят декар поради липса на семена. Според Боев позицията на ведомството е за строг контрол върху ГМО-ата и за развитие на биологично чистото земеделие.


http://bpm.cult.bg/ezine/cyber/?id=368
Виж целия пост
# 7
ГМО?

 - Това е върхът на Безогледната АЛЧНОСТ!
 - Това е Човеко-ненавистна технология, която ще донесе Смърт, Разруха и Самоунищожение на човека и природата!

 - Но по същество - чрез генно - модифициране, дадена селскостопанска култура,
 се приспособява да Акумулира 100% от Патентован предварително Пестицид, (който в началото, докато те "зарибят" е евтин, а после на смазващи цени!) и веднъж акумулиран в растението, то отблъсква всички насекоми и вредители, докарвайки Милиарди $$$$$$ печалби!
 - Това че после човек ще консумира този трайно акумулиран Пестицид - както се казва: Вълците го яли! -
   -              Ще има бум от Ракови заболявания.

 - И тъй като е поставена в неравностойна конкуренция, тази култура много бързо завладява околните земи, унищожавайки всичко по пътя си!
 - Съответно и вредителите ще мутират, и ще станем свидетели на гигантски и устойчиви на всичко насекоми - като от филмите на ужасите!

 
Виж целия пост
# 8
и аz бих искала да науча повече по въпроса и по_специално, дали сред био продуктите има такива, които са генно модифицирани?
Виж целия пост
# 9
http://www.zazemiata.org/gmo/actual_bg.php

http://www.bluelink.net/gmo/
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия