въпрос за майчинството

  • 983
  • 18
Искам да попитам какви точно документи се подават за изплащане на майчинство и колко време преди раждането?
Виж целия пост
# 1
Първо, работите ли, на трудово правоотношение ли...?
Второ и много важно, какво разбирате под майчинство-болничен за бременност и раждане или отпуск за отглеждане на дете до 2 години?

А осигурителен стаж от поне 6 месеца имате ли ?
Виж целия пост
# 2
Работя на трудов договор с осигуровки, имам 6 месеца стаж, става въпрос за болничен поради бременност и раждане
Виж целия пост
# 3
Като ви издадат този болничен за бременност и раждане ще го дадете на работодателя си. Той ще ви даде едно приложение, което трябва да попълните, както и декларация за банковата сметка, по която искате от НОИ да ви превеждат парите. После работодателя ви ще ви предаде болничния в НОИ.

Но това се прави след като ви издадат болничния, който се издава 45 дни преди термина.
Виж целия пост
# 4
Благодаря
Виж целия пост
# 5
Здравейте ZinaSt,
Аз също Ви благодаря за отговора, защото и мен живо ме интересува тази информация. Моят термин е определен за 02.07.2007. От м. януари се осигурявам на 500 лв. / по-високо възнаграждение от предните месеци / и за това ми се иска да не ползвам тези 45 дни болничен преди раждането, за да имам 6 месеца осигурителен стаж на тази заплата. Въпросите ми са възможно ли е и какво се подава после като документи и въобще каква е цялата процедура.
Предварително МНОГО Ви благодаря за отговора, защото предполагам, че много хора се допитват до Вас и сигурно започва да Ви дотяга от обяснения.
Виж целия пост
# 6
А, напротив. Приятно ми е Simple Smile Hug

Ако желаете, не сте длъжна да ползвате 45-те дни, но ако не ги ползвате, ги губите. Те не се прехвърлят за ползване след раждането. Във вашия случай, ако остискате до 30.06 Simple Smile можете на 01.07 да излезете в болничен, който в случая няма да е за 45 дни, а само за 2 дни. Този болничен ще занесете на работодателя си. В последтвие ще получите още 2 болнични листа - един от болницата, в която раждате и един от педиатъра на детето.

За нещо обаче искам да ви предупредя. То за сега е рано, но ако например се окаже, че ще раждате с операция, тогава раждането се насрочва малко по-рано от термина. И ако изобщо нещо се случи и родите дори и два дни преди термин, ще се окаже, че напразно сте си загубила тези 45 дни. Съветвам ви да излезете в болничен от 01.06. Така ще ползвате 32 от 45-те дни и няма да загубите толкова много. А иначе, можете да говорите с работодателя си и през някой от месеците, служещи за база, да си внесете осигуровки на малко по-висок доход. Например, ако през Декември са ви осигурявали на 300 лева, а сега ви осигуряват на 500, проблема може да се реши, ако през някой от месеците до май се осигурите на 700 лева, вместо на 500. Така обезщетението на база доходите от Декември до Май ще е същото, както ако се вземе дохода от Януари до Юни.

Съветвам ви, ако правите това, да си изберете да го направите през месеца, който има най-малко работни дни. Така се вдига среднодневното възнаграждение ( не с много, но все пак, идеята е да извлечете максимума Simple Smile)
Виж целия пост
# 7
Благодаря Ви отново Laughing. Въобще не се бях сетила за този вариант, да се осигуря през един от месеците на по-висок доход. Много хубаво се получава така!   bouquet
А след раждането, след като дам на работодателя двата болнични листа, това ли е всичко, което трябва да направя до края на тези 9 месеца, през които ще получавам 90% от нетното ми възнаграждение?
Ясно ми е това, което казахте за преди раждането.                   
Като ви издадат този болничен за бременност и раждане ще го дадете на работодателя си. Той ще ви даде едно приложение, което трябва да попълните, както и декларация за банковата сметка, по която искате от НОИ да ви превеждат парите. После работодателя ви ще ви предаде болничния в НОИ.

Но това се прави след като ви издадат болничния, който се издава 45 дни преди термина.
Виж целия пост
# 8
След като изтекът 135-те дни, за които имате болнични листове, подавате едно заявление до работодателя, за ползването на останалите 180 дни.

Успех и лека бременност.
Виж целия пост
# 9
Много Ви благодаря за отговора.
Приятна седмица и всичко най-най- хубаво Ви желая! Laughing
Виж целия пост
# 10
Здравейте, ZinaSt!
Аз вече се консултирах с вас миналата седмица - относно срочен трудов договор.
Обяснихте ми, че след приключване на договора, ще ми бъде изплащано майчинството до приключване на 315 дни. Договора ми е до 31.08., а трябва да изляза в отпуск за раждане на 18.04.
Счетоводителката ми каза, че ще ми се изплаща майчинството само 75 дни след изтичане на договора. Права ли е или не е запозната с последните нововъведения?
Виж целия пост
# 11
Не е права. Тези 75 дни след приключване на договора се отнасят за иплащане на болнични за общо заболяване, а не за болничен за бременност и раждане. На практика, договорът ви ще бъде прекратен с изтичането му. Работодателя обаче ще продължи да обслужва болничните ви листове до изтичането на 315-те дни. Ето и текста от КСО, който потвърждава думите ми

Обезщетение при бременност и раждане при прекратяване на осигуряването

Чл. 52. При прекратяване на осигуряването за всички осигурени социални рискове през време на получаване на обезщетение за бременност и раждане на осигурената се изплаща парично обезщетение до изтичане на срока на обезщетението за бременност и раждане по чл. 50.

А срокът по чл. 50 е 315 дни:

Чл. 50. (1) (Доп., ДВ, бр. 1 от 2002 г., изм. ДВ бр. 68 и бр. 105/2006 г. - В сила от 01.01.2007 г. ) Осигурената за всички осигурени социални рискове майка има право на парично обезщетение при бременност и раждане за срок 315 календарни дни, от които 45 дни преди раждането.
Виж целия пост
# 12
Много Ви благодаря!
Виж целия пост
# 13
Здравейте и от мен, аз съм малко новичка Simple Smile
ZinaSt, ако може и аз да ви задам своя въпрос, ще съм много благодарна за отговор!
Аз в момента се осигурявам на постоянен трудов договор на 331 лв. От другия месец ще мина и на втори трудов договор на 4 часа, на 300 лв осигурителен доход. Въпросите ми към Вас са следните:
1. Ще мога ли да получавам обезщетението за бременност и раждане 315 дни и по втория трудов договор, въпреки че съм на 4 часа, и доколкото знам 6 месеца се броят за 3 месеца осигурителен стаж? (забравих да спомена, че ще се осигурявам само 6 месеца преди 45-дневния болничен)
2. Ако ще получавам обезщетение и по втория трудов договор, в размер на нетната заплата по същия договор ли ще ми е това обезщетение?
 Много ще съм благодарна за бърз отговор Simple Smile
Виж целия пост
# 14
Здравейте и от мен, аз съм малко новичка Simple Smile
ZinaSt, ако може и аз да ви задам своя въпрос, ще съм много благодарна за отговор!
Аз в момента се осигурявам на постоянен трудов договор на 331 лв. От другия месец ще мина и на втори трудов договор на 4 часа, на 300 лв осигурителен доход. Въпросите ми към Вас са следните:
1. Ще мога ли да получавам обезщетението за бременност и раждане 315 дни и по втория трудов договор, въпреки че съм на 4 часа, и доколкото знам 6 месеца се броят за 3 месеца осигурителен стаж? (забравих да спомена, че ще се осигурявам само 6 месеца преди 45-дневния болничен)
2. Ако ще получавам обезщетение и по втория трудов договор, в размер на нетната заплата по същия договор ли ще ми е това обезщетение?
 Много ще съм благодарна за бърз отговор Simple Smile

Да, ще можете да получавате обезщетение и по втория договор. Изискването е за 6 месеца осигурителен стаж, който вие ще натрупате по първия си договор. На практика, вие ще имате не 6 месеца, а 6+3 месеца, защото отработвате по ден и половина. Разбира се това не се зачита за 9 месеца осигурителен стаж, съгласно разпоредбите. Един ден през който сте отработила 8 часа е един ден осигурителен стаж. Ако сте отработила 12, пак се брои за 1 ден осигурителен стаж. Давам ви предходното обяснение, само за да изясня, че вие ще си имате необходимия стаж.
В случая не е необходимо по втория договор също да направите 6 месеца, за да имате право на обезщетение Simple Smile

Щом по втория договор ви осигуряват за Общо заболяване и майчинство на 300 лева за 4 часов работен ден, обезщетението ще се калкулира на база тези 300 лева. Няма да се дели наполовина, което предполагам е притеснението ви.

В последствие, когато обаче 315-те дни изтекът, отпуск за гледане на дете до 2 години и съответното обезщетение за него, ще получавате само от едното място. От основния работодател ( този, при който работите 8 часа ).

Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия