здравейте. имам въпрос относно майчинството  - болничния за раждане ми беше издаден на 14.12.06г., трябваше да родя на 26.01.07, но преносих и  родих дъщеря си на 01.02.07г., и така имам 3 болнични - за 45 дни, за преносване от 1 седмица и след това още един от 42 дни до 15.03.07г. Работодателя ми каза, че съм в заварено положение по новия закон за майчинство и затова те щели да си теглят парите от НОИ и да ми ги изплащат. И така въпроса ми е следния - за всички тези дни болнични до 15.03.07 получавам 80% от заплатата си ли, както когато то се изплаща болничен или 90 % защото съм по майчинство, тези дни влизат ли в 315 -те по майчинство и след тази дата 15.03 какво започва да тече - останалите дни до 315 и си получавам 90 % от заплатата. Освен това ме интересува и нещо друго - в нашата фирма ме осигуряват на 500 лева, и след като се приспаднат осигуровките получавам 400 лева чисто. сега като си теглят парите от НОИ, те какво всъщност си взимат 90 % от 500 лева и ще ми плащат на мен 400 или толкова колкото са взели от НОИ. Освен това къде трябва да си подам декларацията за детските, аз или работодателя я подавам. Моля да ме извините за невежеството, но работя в артистична област и нямам представа от счетоводство. Нека ако някой знае нещо по въпроса да сподели. мерси
Виж целия пост