Как да не се слепва оризът?

  • 17 515
  • 32
Може би въпросът ми ще е тъп за много от вас, но искам да попитам за съвет как да сготвя ризото без да ми се слепи оризът.
В заведенията, където си поръчвам оризът винаги в пухкав и зрънцата му отделени едно от друго, моят става винаги на каша Embarassed.
Чувала съм, че трябва да се запържи добре, преди да се прибаеи вода при сваряването и тя да бъде задължително гореща. Чела съм, че самият ориз се измива няколко пъти да падне нишестето.. явно в моя случай готвачката бърка някъде.. или пък трябва купувам да е специален вид ориз..  newsm78 newsm78
Виж целия пост
# 1
Слагам го в повече вода и го наблюдавам да не преври.Когато стане готов го плакна със студена вода.Така не залепват едно за друго и всяко стои отделно Peace
Виж целия пост
# 2
Аз му слагам лимонов сок и не става слепнат Peace
Виж целия пост
# 3
Аз не го мия,запържвам го добре,докато придобие стъклен вид,доливам вода и това е!
Виж целия пост
# 4
за да не се слепи,аз го запържвам до оцъкляне и после 1/3 ориз/вода! не го оставям да поеме водата , изклю4вам преди да е изцяло сварен и захлюпвам! ина4е при нас ползват 4и4о бенс и дългия ориз! и основно го правят на пара, объркан с подправките и вси4ко и малко захтин!(така наре4ените с  двойно дъно тенджери).
Виж целия пост
# 5
Аз го запържвам, но ЗАДЪЛЖИТЕЛНО в тефлоновия тиган, слагам го в тавата и добавям вода. Пробвала съм да запържвам в обикновен тиган, но наистина резултата не е същия Peace
Виж целия пост
# 6
аз готвя с Uncle Ben's и никога сьм нямала проблем сьс слепването Peace
Виж целия пост
# 7
Специално за ориза на фурна - баба ми му лисва една чаша вода, чаена да речем, но не от тези огромните.
И постига ефекта за който говориш.
Виж целия пост
# 8
Аз винаги го правя по тази рецепта и не слепва:

2 ч. чаши ориз
4 ч.чаши бульон - може и само вода
2-3 скилидки чесън
5-10 капки лимонов сок- ако нямам лимони, ползвам и готов
1 ч. лъжичка сол
олио

Оризът се измива с топла вода и се слага в нагорещено олио - да се запържи 2-3 минути (на не много силен огън), но трябва да се бърка, за да не залепне. Маха се от огъня и се долива бульонът. Подсолява се, слага се чесънът- нарясан на ситно и лимоновият сок. Захлупва се и се оставя на бавен огън без въобще да се бърка. Маха се от огъня, когато оризът е поел водата и леко се разбърква.

Може би незалепването наистина се дължи на лимоновия сок, но и самият ориз става много апетитен. Рецептата съм я чела в някаква книга преди време, не помня къде точно. Извинявайте, ако нещо се дублира.
Успех!
Виж целия пост
# 9
Не ми се слепва, защото си купувам бланширан ориз, белият ориз така наречен бисерен не е на почит в нашата къща.
Виж целия пост
# 10
за да не се слепи,аз го запържвам до оцъкляне и после 1/3 ориз/вода! не го оставям да поеме водата , изклю4вам преди да е изцяло сварен и захлюпвам!ина4е при нас ползват 4и4о бенс и дългия ориз! исоновно го правят на пара, объркан с подправките и вси4ко и малко захтин!
Виж целия пост
# 11
ако си добре с руския,
тук има доста полезна информация http://www.rice.ru/healthy_eating/cooking_rice/
Виж целия пост
# 12
запържвам го добре,докато придобие стъклен вид,доливам вода и това е!
Peace
Виж целия пост
# 13
Японски ориз - 1 чаша ориз се залива с 1 чаша вода. Кисне 20 мин, покрива се и се вари на слабо 10 мин, изчаква се 5 мин преди да се сервира.

Става ронлив, чуден. Аз добавям варено месо, много зеленчуци, подправки и правя много вкусен китайски пържен ориз.
Виж целия пост
# 14
Аз не запържвам .... но ползвам кафяв ориз .... иначе прибавям малко олио към водата ....
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия