Моля за съвет.

  • 1 063
  • 7
Моля за съвет, а ситуацията е следната...
Имам брат, на 31г. Като младеж беше много живо и умно момче.Но както са казали старите хора:"С какъвто се събереш - такъв ставаш." Събра се с лоши "приятели" - комарджийски истории, уж на шега, уж на майтап, лъжеше......Стана необщителен, избухлив и безотговорен човек. Последен курс в техникум - оставаха му 3 изпита, за да може да се дипломира, но......просто не се яви.Което значи, че за момента е без образование. "-5г. се друсаше, чезнеше за месеци и пак се появяваше, правеше заеми и майка ми ги връщаше след това, защото в къщи идваха разни бандити...След дългогодишно лечение успя да се изчисти и да остави порока си. А сега, сега е един отчаян млад мъж, разкайва се за стореното и не знае как да поднови живота си.Затворил се е в къщи, не излиза, не се усмихва, срамува се от всичко и от всички...Демотивиран е, изпаднал е в пълно отчаяние. Опитва се да си намери работа, но никой не го взима, защото няма средно образование.  Виждам отчаянието и безсилието в очите му, тъжно ми е да го гледам толкова нещастен - той ми е брат и аз го обичам. Все по-често се замислям, че ако не направя скоро нещо, за да го върна към нормалното човешко съществуване, той отново ще посегне към дрогата Cry Вече реших - срам, не срам ще ходя  в училището където учеше...ще предлагам пари, ще се моля.....не знам.Никога в живота си не съм била непочтенна, но сега ще се наложи да падна толкова ниско - да предлагам подкупи. Не знам какво ще стане, но трябва да успея да му помогна, сигурна съм че ако успея да му взема диплома, ще успея и работа да му намеря.Сигурна съм, че ако той види сламката ще я хване и няма да се удави..........
Нямам представа с кого и какво да говоря в училището - може би затова се обръщам към Вас...От много време чета във форума и виждам, че винаги давате съвети и идеи на изпадналите в нужда - помагате си.Ще бъда благодарна на всеки, който има желание и сподели идея с мен - как да върна брат си към истинския живот.Сигурна съм, че някои от Вас ще ме осъдят - наслушала съм се на обвинения, че всъщност близките имат вина, когато някой изпадне в подобно положение. Моля тези които нямат желание да помогнат със съвет, а само да засилят тревогите ми да не пишат в темата.Повярвайте ми, само човек който не го е видял и усетил от близо може да си позволи да обвинява.Благодаря от сърце на всички, които ще се включат.
Виж целия пост
# 1
Имам приятелка, която мина през подобен ад. Завърши училище доста години след нас. След като се взе в ръце, отиде и си взе изпитите. Сега завършва висше образование, ще се омъжва след няколко месеца за едно прекрасно момче...
Може би това е добър вариант за брат ти да повярва във възможностите си... Той има право да се яви на изпитите, за да получи диплома. Не мисля, че е нужно да даваш подкупи...
От теб се иска не да оправиш живота му, а да го подкрепяш, докато сам си го оправи. Бъдете много силни и бъдете до него. Когато човек е слаб има нужда от много обич.
Всичко ще се нареди, страшното е зад гърба ви...
Професионалната помощ също е добър вариант, но пък опитайте сами да се преборите
Успех
Виж целия пост
# 2
Искрено съчуствам на теб и брат ти за нещата през които сте минали.
Наистина е похвално, че той е успял да се справи с проблема и да спре да се друса.
Само че, мисля че ако той сам не си помогне - няма кои.
Защо ти ще ходиш да му купуваш дипломата???
Да отиде той, да правери какви възможности има да си вземе изпитите и седне да учи.
Да изкара курсове - шофьорски, английски и да почне да си търси работа.
Подкрепяй го, помагай му, но не го носи на гръб. Все пак той е на 31.
Достатъчно грижи и тревоги е причинявал, време е да се вземе в ръце.

Виж целия пост
# 3
Здравей!Постингът ти ме развълнува много!
Аз съм човек,който вярва,че всеки има право и нужда от втори шанс!Така че-твоят брат има право на това,а в случая и от малко помощ!
Опитът ми в такива ситуации не е голям,но смея да твърдя,че познавам психиката на човек,минал по пътя на брат ти,заради свой много близък приятел в миналото!След борбата и болката,човек има нужда от помощ от близките си да намери верният път!Ти си много права и много ми харесва ,че не се отказваш да му помагаш!Моето мнение обаче е,че трябва да помогнеш на брат си да види хубавото на този живот,да го подкрепиш,да го накараш да цени себе си.Да,образованието е много важно!Не ми стана ясно,обаче,не може ли просто да си го довърши по някакъв начин,не че и това,което си решила не е начин,все си мисля,че във вашия случай и "купена" диплома ще помогне!Но по-хубаво от това сам да види,че е успял,няма,да знаеш!Има вечерни училища,има много начини,може просто някакви приравнителни изпити да взима!Във всеки случай-още днес отивайте в училището,говорете с когото трябва,направете нещо!Помогни на този все още мноооого млад човек да се върне към нормалния живот!Подкрепата в неговия случай е от огромно значение,сигурна съм,че го разбираш!Работа,мисля,човек винаги може да си намери,щом има желание,дори и без образование,но не това е основното!Помогни му да си върне желанието за живот,да намери своята нова среда-сред нови приятели или колеги,повтаряй му колко е важен за теб,че е стойностен човек,че заслужава едно по-добро бъдеще!Помогни му,па макар и по начин,по който решиш ти самата!Пак ти казвам,не знам дали да си купиш дипломата е много хубаво,но ако с нея можеш да "купиш" надеждата за своето братче-направи го!Успех и стискам палци!
Виж целия пост
# 4
Сега,четейки и другите отговори на момичетата,си мисля,че наистина-най-добре е заедно с него да правите нещата,така не само,че ще му помогнеш да завърши,но и ще го подтикнеш към действия!А в курсовете по английски и др. също има голям смисъл,а и те му дават и нови ,различни контакти!
Още веднъж-пожелавам успех и наистина-всеки човек има нужда най-вече от обич!
Виж целия пост
# 5
    Множго тежка тема,но за съжаление много малко хора го разбират,а все повече попадат в този ад!Като начала е хубаво че брат ти е оцелял,и е успял да се измъкне!!!Това е добро начало...Но иска време,и много търпение...За твоя утеха ще ти кажа че имам приятели които стабилизираха живота си,и дори създадоха семейства,след подобни премеждия,и това че няма бивш наркоман-не е вярно...Но наистина трябва да сте до него!А както виждам от горенаписаното,това е така,така че вярвам че ще успеете!!!Сега трябва да повярва  в себе си,може би нещо трябва да го мотивира,разтърси,помисли какво е обичал?!Не знам,но точна формула няма...Ако я намериш-и аз имам същият проблем със кумата ми и кумът ми,пиши ми!!!
Виж целия пост
# 6
Според мен , както и ти си се насочила , брат ти трябва да започне от там, откъдето е спрял,т.е. от училище.Дали ще е същото училище или не , това няма значение, по-важното е да го завърши.Поставяйте си за цел малки крачки,не се опитвай да съградиш цялостен план.Мисля , че ще е грешка да му купуваш диплома и образование, той може да си го завърши съвсем нормално.Борбата ще е да приеме идеята и да тръгне на училище отново.После ще му мислиш по-нататък.Не допускай да изпадне в тежко депресивно състояние.Действай възможно най-бързо.Колкото повече се отлага , толкова по-трудно става.Желая ви успех!
Виж целия пост
# 7
Може да завърши училище, като се запише в самостоятелна форма на обучение - т.е. не посещава учебни занятия, а се явява само на изпити.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия