Майчинството счетоводно - 3

  • 138 937
  • 2 946
Тема 1
Тема 2

Виж целия пост
# 1
Много благодаря!

Имаме си нова тема. При това закована Laughing Хайде на работа!
Виж целия пост
# 2
Чакаме въпроси ан които да отговаряме  Simple Smile
Виж целия пост
# 3
Разписвам се.
Виж целия пост
# 4
Здравейте! В момента съм в платено майчинсто,но ми предлагат работа в нова фирма.Как да постъпя според Вас : да прекратя майчинството или да го прехвърля на таткото-има такава възможност.И още: ако подам молба във старата фирма за напускане по взаимно съгласие,ще има ли някакъв проблем за напускането след като съм в майчинсто?
И как да подредя последователно нещата? Напускам,започвам веднага в другата фирма ....кога точно да подам молбата за прехвърляне на майчинство и дали няма да ме забавят с отговора за нея?  Благодаря ви предварително Simple Smile
Виж целия пост
# 5
Записвам се!
Виж целия пост
# 6
Здравейте! В момента съм в платено майчинсто,но ми предлагат работа в нова фирма.Как да постъпя според Вас : да прекратя майчинството или да го прехвърля на таткото-има такава възможност.И още: ако подам молба във старата фирма за напускане по взаимно съгласие,ще има ли някакъв проблем за напускането след като съм в майчинсто?
И как да подредя последователно нещата? Напускам,започвам веднага в другата фирма ....кога точно да подам молбата за прехвърляне на майчинство и дали няма да ме забавят с отговора за нея?  Благодаря ви предварително Simple Smile

Молбата за прехвърляне на отпуска за отглеждане на дете до 2 години няма да я подавате вие, а ще я подаде човекът, който ще ползва отпуска при неговия си работодател. Така че, няма как да ви забавят.
Колкото до това дали можете да прекратите правоотношението по взаимно съгласие, зависи от работодателя ви. Той не е длъжен да се съгласи и може да поиска от вас да подадете предизвестие. Добрата новина в случая е, че не сте длъжна реално да отработвате това предизвестие. Можете да продължите да си ползвате отпуск за отглеждане на дете. Но договорът ви няма да бъде прекратен веднага, а ще се прекрати когато изтече това предизестие.
Ако се налага да започнете новата работа, а стария ви договор още не е прекратен, можете да договорите с новия си работодател до прекратяване на първото ви правоотношение да ви назначи на трудов договор на непълен работен ден ( втори трудов договор ) или на граждански договор. Така ще можете хем да работите, хем да продължите да ползвате отпуска за отглеждане на дете при първия работодател.
Моят съвет към вас е първо да дапочнете новата си работа и след като прекратите правоотношението със стария си работодател, тогава да прехвърлите отпуска на бащата. Тъй като в един от документите, които бащата трябва да подаде при своя работодател, съдържа част, която трябва да се попълни от вашия работодател. Което означава, че ще трябва два пъти той да подава документи. Един път от стария ви работодател и втори път от новия. Освен това, ако прекратите първия договор и ако не започнете веднага работа ( дори и един ден прекъсване да има ) бащата ще трябва да прекрати ползването на отпуска и после да го възобнови, когато започнете работа. Което отново е свързано с подаване на втори комплект документи.
Виж целия пост
# 7
Поздравления за закованата тема  Peace
Виж целия пост
# 8
ZinaSt благодаря за светкавичният отговор!  bouquet
Виж целия пост
# 9
.. и аз да се разпиша  Mr. Green
Виж целия пост
# 10
някой може ли да ми каже има ли срок, в който счетоводителя трябва да предаде на НОИ болничен, който съм предала в службата  newsm78
Виж целия пост
# 11
Срока е на следващия ден след подаване на декларация обр.1 в НАП при изплатените заплати и преведени осигуровки и на следващия ден след начисляване на заплатите ако няма да се изплащат веднага.
По принцип срока за превеждане на осигуровките за съответния месец е до 10-то число на следващия месец
Виж целия пост
# 12
Здравейте! Тъй като попаднах в  задочен спор между счетоводителката на работното ми място и НОИ Бургас, моля за отговор на въпроса си и тук . Трябва да изляза в 45-дневен болничен за бременност и раждане на 31.03.2007. От ноември 2006 съм в болнични за патологична бременност без прекъсване и няма да прекъсна до 31.03.2007. Нашата счетоводителка твърди, че база за изчисленията за обезщетението ми ще бъде дохода ми от май 2006 до октомври 2006 / както и прочетох тук някъде/, но в НОИ   твърдят категорично, че се взима дохода за периода без значение, че преди това имам болничен без прекъсване за пат. бременост/общо заболяване. Говорих не веднъж с шефката на отдела в НОИ, който се занимава с болничните и обезщетенията за тях и съм сигурна, че правилно са ме разбрали. Има значение за мен, тъй като дохода ми в периода септември 2006-февруари 2007 е с около 1000 лв повече от предния, което съответно се отразява на бъдещото ми обезщетение.
Виж целия пост
# 13
допълнение:
".... но в НОИ   твърдят категорично, че се взима дохода за периода септември 2006-февруари 2007 без значение, че преди това имам болничен без прекъсване за пат. бременост/общо заболяване....."
Виж целия пост
# 14
допълнение:
".... но в НОИ   твърдят категорично, че се взима дохода за периода септември 2006-февруари 2007 без значение, че преди това имам болничен без прекъсване за пат. бременост/общо заболяване....."

Първо, НОИ няма да ви изплаща обезщетението. Така че, счетоводителката ви е тази, която ще направи изчисленията. Тук също сме спорили по тази тема, но до споразумение не сме стигали. Аз лично съм на мнение, че счетоводителката ви е права, ако ситуацията е такава, каквато описвате. Обаче имам някакво съмнение - как така, докато сте била в болнични дохода ви се е увеличил? Това много ме смущава.

Каокото до дохода, от който се изчислява обезщетението, на мен също в НОИ бившите ревизори ми казаха това, което са казали  и на вас. Методолоите обаче, които също са към НОИ, не са съгласни и са на същото мнение, на което е и счетоводителката ви. Още повече, че като помолих някой от ревизорите да ми даде писмено становище, отказаха да напишат това си твърдение и да се подпишат под него. Отделно от това, като ги помолих да се аргументират, като покажат текст от нормативен акт, който да потвърждава думите им, не можаха да го направят. Казаха, че то така си било. Shocked
Методолозите от друга страна се аргументираха убедително.

Ако искате пробвайте и това - да поискате писмено становище от НОИ по въпроса. Мисля, че няма да го получите. От друга страна, ако счетоводителката ви има писмено становище от НОИ, тя няма да откаже да ви изплати обезщетението на базата, на която вие искате, защото ако в последствие се окаже, че това е грешно, тя ще може да се защити, като представи този документ.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия