законно ли е да те съкратят по време на майчинство

  • 3 494
  • 7
въпросът ми е следният.на постоянно място съм от 2006,учителка съм.казах на шефа ,че съм бременна .той намекна,че ако 2008 година няма часове може да ми съкрати бройката .......аз разбрах,че мога да остана без майчинство.а бъдещото ми дете ще е на 1 годинка.редно ли е ,при положение ,че съм на постоянно място.
много се притесних,макар ,че съм чувала,че не може да те съкратят ако си бременна или в майчинство,но доколко е вярно това.моля майките с юридическо образование да ми разяснят въпроса.благозаря предварително
Виж целия пост
# 1
Според мен, не е възможно, но попитай в темата 'Майчинството - счетоводно" в Майки - бъдещи и настоящи.
Виж целия пост
# 2
въпросът ми е следният.на постоянно място съм от 2006,учителка съм.казах на шефа ,че съм бременна .той намекна,че ако 2008 година няма часове може да ми съкрати бройката .......аз разбрах,че мога да остана без майчинство.а бъдещото ми дете ще е на 1 годинка.редно ли е ,при положение ,че съм на постоянно място.
много се притесних,макар ,че съм чувала,че не може да те съкратят ако си бременна или в майчинство,но доколко е вярно това.моля майките с юридическо образование да ми разяснят въпроса.благозаря предварително
Obyrni se direktno kym inspekcia po truda, niamat pravo da te butnat do navyrshvane na 3 god, vyzrast na detence. samo s izrichno syglasie na Inspekciata, a kogato se kasae za maiki-dosta trudno se dava takova.
Sorry za latinicata.
Виж целия пост
# 3
Извадка от Кодекса на труда:
Закрила при уволнение

Чл. 333. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 110 от 1999 г., изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) В случаите по чл. 328, ал. 1, точки 2, 3, 5, 11 и чл. 330, ал. 2, т. 6 работодателят може да уволни само с предварително разрешение на инспекцията по труда за всеки отделен случай:
1. (изм. - ДВ, бр. 52 от 2004 г., в сила от 01.08.2004 г.) работничка или служителка, която е майка на дете до 3-годишна възраст или съпруга на лице, което отбива редовната си военна служба;
......
(5) (Нова - ДВ, бр. 52 от 2004 г., в сила от 01.08.2004 г.) Бременна работничка или служителка може да бъде уволнена с предизвестие само на основание чл. 328, ал. 1, т. 1, 7, 8, 9 и 12, както и без предизвестие на основание чл. 330, ал. 1 и ал. 2, т. 6. В случаите на чл. 330, ал. 2, т. 6 уволнението може да стане само чрез предварително разрешение на инспекцията по труда.
......
(Т.е. и при съкращаване на щата, както е в твоя случай.)
Виж целия пост
# 4
Щом си на безсрочен трудов договор, както разбирам от думите ти, по отношение на теб би важала закрилата на чл. 333 от Кодекса на труда - работодателят може да съкрати работничка или служителка, която е майка на дете до 3-годишна възраст, само след предварителното разрешение в твоя конкретен случай, от страна на инспекцията по труда.

Тази закрила се разпростира и върху бременните жени и жените, позващи отпуск за бременост и раждане:
 Бременна работничка или служителка може да бъде уволнена с предизвестие само на основание чл. 328, ал. 1, т. 1, 7, 8, 9 и 12 /при закриване на предприятието; при отказ на работника или служителя да последва предприятието или неговото поделение, в което работи, когато то се премества в друго населено място или местност; когато заеманата от работника или служителя длъжност трябва да бъде освободена за възстановяване на незаконно уволнен работник или служител, заемал преди това същата длъжност; за освобождаване на заеманата длъжност поради завръщане на работник или служител, който е предсрочно освободен или отложен от редовна военна служба и е заемал преди това същата длъжност; при обективна невъзможност за изпълнение на трудовия договор/, както и без предизвестие на основание чл. 330, ал. 1 /когато работникът или служителят бъде задържан за изпълнение на присъда/ и ал. 2, т. 6. В случаите на чл. 330, ал. 2, т. 6 /когато работникът или служителят бъде дисциплинарно уволнен/ уволнението може да стане само чрез предварително разрешение на инспекцията по труда - чл. 333, ал. 5 от КТ.

Работничка или служителка, която ползва отпуск за бременност и раждане, може да бъде уволнена само на основание чл. 328, ал. 1, т. 1 / при закриване на предприятието/ - чл. 333, ал. 6 от КТ.

Закрилата по този член се отнася към момента на връчването на заповедта за уволнение - чл. 333, ал. 7 от КТ.
Виж целия пост
# 5
Не е възможно. По времето когато работех в тази сфера се искаше изричното съгласие на инспекцията по труда. Сега нещата може да са се променили, но пак не ми се струва възможно. по добре се обърни към Инспекцията по труда - те ще ти разяснят какви са ти правата в случая.
Виж целия пост
# 6
При съкращаване на щат е възможно, но с разрешение на инспекцията по труда.
Но сега имаш да износваш дете - пък през 2008 г. може въпросния шеф вече да не ти е шеф.
Не го мисли отсега.   bouquet
Виж целия пост
# 7
 Според Кодекса на труда ще бъдеш защитена от уволнение в следните случаи  при

     Прекратяване на трудовия договор от работодателя с предизвестие
    Чл. 328. (Изм. - ДВ, бр. 21 от 1990 г., бр. 100 от 1992 г.) (1) Работодателят може да прекрати трудовия договор, като отправи писмено предизвестие до работника или служителя в сроковете по чл. 326, ал. 2 в следните случаи:
   
    2. при закриване на част от предприятието или съкращаване на щата;
    3. при намаляване на обема на работата;
   
    5. при липса на качества на работника или служителя за ефективно изпълнение на работата;
   11. при промяна на изискванията за изпълнение на длъжността, ако работникът или служителят не отговаря на тях;

     Прекратяване на трудовия договор от работодателя без предизвестие
Чл. 330.
      (2) (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) Работодателят прекратява трудовия договор без предизвестие, когато:
6. (предишна т. 6 - ДВ, бр. 100 от 1992 г., предишна т. 5 - ДВ, бр. 83 от 1998 г.) работникът или служителят бъде дисциплинарно уволнен;

    Защита се дава от :
 
       Чл. 333. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) (1) (Изм. - ДВ, бр. 110 от 1999 г., изм. - ДВ, бр. 25 от 2001 г., в сила от 31.03.2001 г.) В случаите по чл. 328, ал. 1, точки 2, 3, 5, 11 и чл. 330, ал. 2, т. 6 работодателят може да уволни само с предварително разрешение на инспекцията по труда за всеки отделен случай:
    1. (изм. - ДВ, бр. 52 от 2004 г., в сила от 01.08.2004 г.) работничка или служителка, която е майка на дете до 3-годишна възраст или съпруга на лице, което отбива редовната си военна служба;
   

Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия