Телешко в гювеч

  • 30 792
  • 8
Телешко в гювеч – да си оближеш пръстите  Blush

Телешки месо – изчистено от тлъстинки и жили, нарязано на пържолки с дебелина около сантиметър – се запържва забързо в масло, само да си сменят цвета.
Пържолките и гъби се нареждат в гювеч. Посоляват се. По желание се слага черен пипер. Добавят се две-три скилидки чесън, нарязани на колеца.
В маслото, в което сме врътнали месото, се запържва брашно – 2-3 с-л , което се разрежда с вода до получаване на рядка кашица при непрекъснато разбъркване.. Посолява се. Сосчето - при пържолките, докато ги стигне, но да не ги покрива изцяло. Слага се и малко бяло вино – 50гр.
Оп във фурната. Пече се  първо на силна фурна, докато заври, след което се намалява на 150 - 180 градуса и се пече около 2 – 2 ½ часа. Месото трябва да започне да се разделя, като се бодне с вилицата и да не стои твърдо.
Това става изведнъж, тъкмо когато вече отчаяно сте си казали, че никога няма да омекне Wink

Приготвяте карофено пюре. Рецептата ми е:
800гр картофи
400гр. прясно мляко
400гр. вода.

Водата и млякото завират и към тях се прибавят обелените и нарязани картофи. Като уврат, се пасират до получаването на гладко пюренце. Прибавяме 2ч.л. сол, ¼ ч.л. индийско орехче и 50грама масло. Пюрето поддържаме топло на водна баня.

В чиния се слагат 2-3 лъжици пюре за плато и отгоре се сипва от телешкото.
Пюрето може да се гарнира и не като плато,а отстрани. Тогава е добре да се приготви и топла гарнитура от броколи и бебе-морковчета. Играта с цветовете и с вкусовете е невероятна.

Това се превърна в любимото ястие на цялото семейство.

Добър апетит  chef

Не съм пробвала с друго месо, но защо да не стане и със свинско и пилешки гърди  Simple Smile
Виж целия пост
# 1
Ммм,много добре звучи! CrazyАз ще го пробвам,но може би не с телешко,а със свинско!Ако наистина много омекне телешкото ще е добре,че аз не обичам като ми е жилаво,но имам един пакет свинско във фризера,та ще видим!
За рецептата! bouquet
Виж целия пост
# 2
pina, разкош е. А за гости - супер удобно. Имаш 10-ина минутки работа и после то само си се готви.
Днес правих пак, ето снимка, въпреки че съм сипала малко повечко сос, защото исках да го разсипя, че да си измия гювеча  Wink

Виж целия пост
# 3
cathie, аз съм фен на манджи, които сами се готвят!  Hug
Виж целия пост
# 4
много вкусно изглежда ,а има ли значение с какви гъби се прави.
Виж целия пост
# 5
Това и аз го правя,но не съм си го измислила.Викам му-филе с гъби.Като изключим карт. пюре е почти същото.Става и със свинско,дори го предпочитам.Ще пробвам и твоята рецепта,обожавам картофено пюре.Не ми е идвало на ум да ги комбинирам.
Виж целия пост
# 6
Да, става и със свинско. Аз в темата за готвене в гърне съм я дала моята. Не съм се сещала да добавя картофено пюре. Само че как така в началато слагаш на по-силна фурна от 180 градуса? Не е ли много силно за гювеч?
Виж целия пост
# 7
Ще пробвам - хареса ми.
Благодаря   bouquet
Виж целия пост
# 8
много вкусно изглежда ,а има ли значение с какви гъби се прави.


Съжалявам, че чак сега виждам въпроса.
Аз го правя с печурки. предпочитам пресни, а  не консервирани. С горски ще стане още по-добре. Стига да им имаш вяра  Wink

Да, става и със свинско. Аз в темата за готвене в гърне съм я дала моята. Не съм се сещала да добавя картофено пюре. Само че как така в началато слагаш на по-силна фурна от 180 градуса? Не е ли много силно за гювеч?

Слагам в студена фурна студения гювеч. И пускам на 220 градуса. Постепенно намалявам. Така се добива ефектът на печене в пещ, където температурата от само себе си намалява.

Ама в тези жеги не знам дали е много удачно фурната да работи 2 часа.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия