за захранването

  • 582
  • 7
Обръщам се към майките, които са кърмили без да дават вода и са захранили след 4-6 месец.Чета различни варианти за захранване в този случай.Насочила съм се към захранване с оризова каша.Моля споделете вие как захранихте-с какво, как се отрази на бебетата ви, в какъв ред въвеждахте храните, колко дълго оставахте на една храна преди да предложете следващата-изобщо всичко, което е от значение?Има различни оризови каши-млечни и безмлечни, със захар и без захар.Коя е за предпочитане и защо?Извинете ме , че ви засипах с въпроси и ви благодаря предварително! Embarassed
Виж целия пост
# 1
Аз захраних при навършени 7 месеца с картофено пюре + кърма, после добавих морков, карфиол, чушка, тиква и броколи. Каша почнах да давам близо двадесетина дена след началото на захранване. Купувам готова безмлечна Ориз и рожкови на Нестле. Много е вкусна, харесва ни и на двамата. Въвеждам нова храна по 5 дена за всеки случай. След десетина дена мисля да почвам с плодовите пюрета.

След всяко немлечно хранене, кърмя. Все още вода не давам.

В началото е много объркано, но като почнеш, влизаш бързо в релси и даже започваш да действаш по интиуция!   bouquet
Виж целия пост
# 2
Аз захраних на 6 и половина с безмлечна оризова каша на Милупа. Първо я приготвях с кърма, сега с вода. От кърмата се втечнява много бързо. След това дадох първо морков и въведох зеленчуците, после плодовете. След като навърши 8 месеца дадох месо - пилешко и пуешко. Първо кърмя и час до час и половина след това давам другата храна, но в малки количества защото съм решила до годинка да не замествам кърмене с твърда храна.
Мисля, че за млечните каши е много рано още, аз поне съм решила след годинка да ги включа. Всяка нова храна се въвежда бавно с постепенно увеличаване на количеството и се изчаква поне 5-6 дни, за да можеш да наблюдаваш за алергии.
Успех Peace
Виж целия пост
# 3
Аз мисля да започна захранването с оризова безмлечна каша и искам да попитам мамите които са започнали по този начн дали кашата не запича и ако е така какво мога да добавя към нея за регулиране на коремчето?
Виж целия пост
# 4
Обобщено -
след 6-я - 1/2 плодово пюре на обяд;
след 7-я - зеленчуково на обяд, плодово + млечна каша следобяд;
след 8-я - супа + зеленчуково или месно на обяд и млечна каша + плодово следобяд.

След като навърши 6 месеца започнах да давам на оябд половин плодово пюре и дохранвах докато навърши 7. След 7 започнах на обяд да давам зеленчуково пюре, а следобяд плодовото и постепенно започнах да давам и по малко каша следобяд. След 8 започнах да му правя супа и да давам малко преди зеленчуковото пюре, като също така започнах да давам и месно пюре. Всяка нова храна я въвеждах 3 дни след предишната. От тогава сме на този режим като само съм увеличавала количествата според апетита.

За реда на въвеждане на различните храни мисля, че сама ще се ориентираш - започваш с ябълка, морков, картоф и т.н. както сама прецениш.

За захранване е добре да купуваш готови пюрета /според мен е по-сигурно/, а после може да започнеш и ти да му готвиш. Марката е според "джоба".

Някъде тук прочетох, че до една годинка първо кърмиш после даваш храна, което много ми хареса, но за съжаление аз не го знаех и изместих две хранения, ако си решила да кърмиш по-дълго ти препоръчвам да правиш така.

Дали да захраниш с каша или пюре е добре да те посъветва педиатъра, след като види изследванията след 6-я месец. Логиката е: ако има по-нисък хемуглобин е добре да се започне с пюре, ако е по-слабо /на килограми/ детето - с каша. Ако няма проблеми е личен избор.
Успех със захранването  newsm10
Виж целия пост
# 5
Започнах да захранвам на 6,5мес /до тогава-само и единствено кърма/ В тази връзка вода пропи едва на 11 месеца, а сок едва сега-на 1г и 2мес./още кърмя, но вече е като десерт Laughing/
Захраних с плодово пюре, защото не вервам на оня мит че "не се дава сладко, щото ще свикне само на сладко и нема да яде зеленчуковите"...та кърмата и АМ нали са сладки Mr. Green
А започнах с плодово първо защото нова храна се дава само предиобед, и така изместваш плода следобед, за да въвеждаш зеленчуците. Второ защото регулираш-запичащи/разхлабващи храни.
Не е желателно да даваш суров плод, ще се раздразни стомахчето..по-добре е да е пюре.
Количествата-започваш с 1-2чаени лъжички, даваш 3 дни/ако нема проблем още от първия/ като увеличаваш количеството до към 6-7лъжички. Изчакваш още 3 дни, и даваш следваща нова храна, като може я да добавяш към вече  дадената /напр. карт. пюре; карт. пюре+морков; карт.пюре +морков+броколи.../
За кашите-ползвах оризова и елда/в тази има повече желязо/ като бази, към тях добавях плодове..
Предвид глутена и излишното дебелеене /излишно за не ходещо бебе/ не давах от другите.
Оризова-на "хип" син ми хареса повече /но може и да е навик просто, затова да не хареса вкуса на "нестлето" което взех след това-тя е с ванилия/. Ориза запича, но за кърмено бебе не е проблем-ти пиеш сокче круша на "капи" и всичко е ОК Mr. Green
Взимам безмлечни, защото имам замразена кърма с която ги правя.
май това е..ако имаш още въпроси-питай, дано сме полезни Wink


Виж целия пост
# 6
Захраних с домашна каша от кафяв ориз (в библиотеката - закована тема на първа страница - има рецепти за каши) на 6,5 месеца. Вода започнах да предлагам веднага след захранването. Дребният я пропи преди няколко дни (тръшна го вирус с повръщане и диария, та затова).
Ако решиш да използваш готова оризова каша, чети внимателно етикетите (взирай се и за написаното с дребни буквички ooooh!) - кашата трябва да е безмлечна и би било добре да е без захар (последното не знам дали е изпълнимо, не съм купувала готови каши).
Трябва да въвеждаш храните една по една и да оставяш пауза от поне 4 дни между отделните нови храни (време, през което да прецениш как понася новата храна човечето и да следиш за евентуална нежелана реакция).
След оризовата каша включих круша, а после и ябълка - за да мога да ги прибавям към кашата. Последва почти месец само на кърма по инициатива на дребния - тогава изкарахме варицела. Та случи се, че захранването продължи на почти 8 месеца. Отново захраних с ябълка, след което и с тиква. Тиквата ми беше преходът от плодовете към зеленчуците - последва тиква+картоф, картоф+тиквичка....после домашни каши от елда и просо.... и т.н.
Пиша ти моята схема, която си направих на база прочетеното из нета. Тя е само един от многото възможни варианти. Simple Smile
Виж целия пост
# 7
Smilei, пиша тук, защото ти е пълна кутията Laughing
Не се притеснявай-и аз бях на твоето място със същите пинки..знам какво е ooooh!
За оризовата каша-не е проблем да е без АМ/кърма, тя е като база и за засищане..аз лично започнах да давам каши към 11-ия месец, когато син ми започна по активно да се движи и да му трябва повече енергия, иначе едно 6мес. бебе само ще дебелее , защото не изразходва поетите калории.
Давах каша от елда /там между другото е спорен въпроса има или не глутен..на всякъде пише различно../но я давах защото хемоглобина на синковеца на 6мес беше 107 /това не мн ниско, но е в долната граница/ а в елдата има желязо.
В тези ситуации /нисък хемоглобин/ педиатрите веднага казват-давай жълтък..но при положение че при ранно захранените се дава чак към 9-ия мес...всъщност захранването е същото /при късното/, само че с няколко месеца по-късно.
На кашите има дозите за приготвяне /без варене са/, но имай предвид че това е за шише и стават адски редки, а идеята е да се дава с лъжичка, така че смело си  направи по-гъста -няма да навредиш на бебо Wink
"..и като давам няколко дни каша от ориз, след тово друга каша ли дадам(например ориз със плод)или само пюре от този плод или пък зеленчуково пюре.и като въведа 2-3 храни например, кога започвам да ги редувам? "

 В началото изглежда че стават нещатата адски бавно и е така, но пък избягваш мн проблеми и най-вече ако има бебето непоносимост към някои плод/зеленчук, ще знаеш конкретно към кой за да го избягваш.
По принцип нова храна се дава само до обяд /предвид че ще си будна ако тръгне да прави алергия...има доста неприятни реакции при някои бебета-подуване на лигавицата на гърлото и задушаване..това разбира се не го казвам за да те плаша-но има и такива..алергията не винаги е само обрив/
От тази гледна точка първо се дават плодовете за да могат да се изместят следобед /като вече давана храна/ а предиобед да се продължи със даването на нови храни.
Друга теория по въпроса е относно склонността към диабет и това да не се дават сладки храни до обяд /естествено се изключва суровия плод-там има плодова захар, която няма общо с другата/.
Относно разграждането на храната в стомаха и усвояването и, аз лично съм на мнение, че е кофти вариант да изсипеш на едно място супа, основно и десерт Sick..затова десерта го давам като отделно хранене поне час и половина след предното, и предимно плодове..киселите унас са табу Laughing
Уф, отклоних се..значи-3 дни оризова каша /количество-от 1-2ч.л., до 6-7ч.л. последния ден, ако не иска, не настояваш/, изчаква се 3-4 дена..т.е. не даваш ориз-карате на смо на кърма, след това по избор добавяш към оризовата каша плод, или го даваш чист, да кажем круша, пак така-3дни същите количества, после пак изчакване.
След това въвеждаш примерно ябълка, а същия ден следобед, можеш да дадеш вече дадената круша, круша+ориз.к. или само ориз.к....
..един въпрос ще си позволя встрани от темата..защото на мен никой не ми каза и за малко да стане късно, а ти пишеш че бебето ти е вече на 3мес.
Става дума за ехографски преглед на тазобедрените стави.Не става дума за луксации , а дали се натрупва правилно хрущялна тъкан в/у ставите, за да се избегне в зряла възраст косартрозата, а ова се вихда само с ехограф-сега МЗ задължава "уж" педиатрите да дават направление за ехографски преглед за 1 и 4месечна възраст/след тази възраст костите стават по-плътни и се налага рентгенова снимка/..ако не сте направили-добре е да минете такъв.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия