За какво ни е Църквата?

  • 4 496
  • 96
Въпросът ми е провокиран от темата за становището на БПЦ по повод абортите.
В тази тема една от майките изказа твърдение, че мненията на Църквата не носят задължителен характер и защо всички, които коментират са толкова "накокошинени" по повод забраната на абортите.

Аз разсъждавам така. Видях какво стана през промените с т.н. наша Църква. Освен, че се разцепиха, направиха лудо шоу с имотите си и до сега непрекъснато излизат техни нечисти сделки тип кон за кокошка.
Нямат никаква политика на реформиране на тази прашасала институция, в следствие на което са хем скучни, хем неразбираеми.
Взимат огромни суми пари за кръщенета и други служби, а не би трябвало при условие, че си получават заплата.
Не изпълняват никаква социална роля, не проявяват грижа за паството - няма приюти за бездомни или изоставени, няма училища, изобщо никаква полезна дейност.
Мръсни са в повечето случаи, рядко съм виждала поп, който не мирише от няколко метра, и са се ояли тотално. Което отново по никакъв начин не възпитава никого.
Познати мои попове правят каквото си искат и не живеят по никакви канони. Имат жени и любовници, осъмват в кръчми, но в черквата са примерни. Лицемерието им ми е просто противно.
Говорят назидателно по всякакви въпроси, не може нормално да се общува с тях и така функцията им на учители и духовни лидери е сведена до празно глаголстване на тема Библията и официалното становище по нея.
Не признават науката и прогреса и живеят с два века назад.
Опитват се да предизвикат интереса по най-идиотски начин. Пресен пример - пловдивското отче, което проповядваше религиозна нетърпимост спрямо католиците!
Слепи са, глухи и неми по неудобни за тях теми.

Изобщо. Не виждам никаква полза от тях като междинно звено между Бог и човек.

Вие сте.
Виж целия пост
# 1
Църквата като институция (и алтернативите й в другите религии) винаги ще има голяма 'пазарна' ниша и място в душите на хората.
Но написаното от теб още веднъж показва, че ако човек е истински вярващ, не това, дали ходи в църква, показва вярата му в Бога.
Действително (особено последните десет-петнайсет години) става все по-голяма показността на 'вярващите', но си мисля, че са шепа хора тези, които биха имали смелост и доблест да живеят според каноните, които иначе тръбят и в които привидно поне вярват.
Виж целия пост
# 2
До някъде съм съгласна с теб. Ще споделя още няко наблюдения. Кръстена съм в православна църква, а съм възпитана в католическа вяра (не знам, дали се изразих правилно), защото само баба ми (католичка) се занимаваше с това. Когато дойде време за първо причастие, в католическата църква признаха кръщението ми, щом съм кръстена "в името на Отца, Сина и Светия дух", докато православен поп не би признал в обратния случай. Още някои неща ме навеждат на мисълта, че противно на някои схващания, католиците са по-толерантни. За мен лично, от породилата се мешавица не е важно от коя религия си, а дали следваш човешките ценности, които така или иначе са част от всяка религиозна система. Без тях не бихме могли да съжителствуваме мирно.

п.п. Да добавя: за ритуалите в католически храм не се заплаща Определена такса. Всеки дава колкото прецени, а парите отиват за инициативи на енорията.
Виж целия пост
# 3
И да допълня само-поради абдикирането на жърквата от задълженията "пазарната ниша" през последните десетилетия беше завзета от всевъзможни църковни деноминации.
Не знам дали предпазването от аборт би бил първостепенната ми задача, ако имах дъщеря, но виж-предпазването ло ловци на души-със сигурност. Stop
Виж целия пост
# 4
Пресен пример - пловдивското отче, което проповядваше расова нетърпимост спрямо католиците!

 newsm78. Това нетърпимост към расото им ли ще рече?

Виж целия пост
# 5
На мен Църквата не ми е необходима. А съм вярващ човек.
Разглеждам храмовете заради иконите - най-вече заради "средновековното живописване", заради архитектурата (макар че малко от тях правят впечатление).
Новите храмове са ужасни, особено онова чудо-юдо, изографисано от Светлин Русев (храм на Ванга или каквото го водят).
Обичам храмовете и ги посещавам. Там има особена енергия и дух, който се е запазил (чудно как).
Но от нашата Църква нужда нямам. Нито ходя по служби, нито съм се венчала, нито децата ще си кръщавам. Веднъж ме замъкнаха на служба по Великден - няма да се повтори.  Naughty
Виж целия пост
# 6
И да допълня само-поради абдикирането на жърквата от задълженията "пазарната ниша" през последните десетилетия беше завзета от всевъзможни църковни деноминации.
Не знам дали предпазването от аборт би бил първостепенната ми задача, ако имах дъщеря, но виж-предпазването ло ловци на души-със сигурност. Stop


newsm10 newsm10 newsm10
Виж целия пост
# 7
Искрено ти желая две неща:

1. Да ти прости Господ за думите.

2. Никога, да не ти се наложи да влезнеш в църква, защото обикновено първото влизане е от мъка, безпомощност и отчаяние... Едва тогава се намират отговори за твоите въпроси.

 Peace
Виж целия пост
# 8
Пресен пример - пловдивското отче, което проповядваше расова нетърпимост спрямо католиците!

 newsm78. Това нетърпимост към расото им ли ще рече?


Упс, за верска нетърпимост иде реч, хехе.
Виж целия пост
# 9
Искрено ти желая две неща:

1. Да ти прости Господ за думите.

2. Никога, да не ти се наложи да влезнеш в църква, защото обикновено първото влизане е от мъка, безпомощност и отчаяние... Едва тогава се намират отговори за твоите въпроси.

 Peace

Влизала съм в храм поради всички възможни причини и от радост, и от мъка. Нито за едното, нито за другото утеха там няма. Да не говорим, че в други храмове поне е уютно, а в нашите всичко се стреми да стряска и да напомня не за Божа обич, а за Божи гняв.
А пък не мисля, че която и да е нация може да се развива нормално, след като по рождение се внушава на народа, че бил заченат в грях.
Аз пък мисля, че в любов съм зачената и с любов съм си заченала детето.
Да уточня само, темата ми не е срещу вярата на хората, всеки има нужда да вярва в нещо, а дали Църквата изобщо е уместна в нашето общество и дали не я възприемаме просто по навик.
Виж целия пост
# 10
...
2. Никога, да не ти се наложи да влезнеш в църква, защото обикновено първото влизане е от мъка, безпомощност и отчаяние...
...
 Peace

Напротив. В Храм най-често се влиза по-често с чисто сърце и спокойна душа...
Странно ми е защо много хора търсят Бог, когато са в нужда, а иначе не се сещат за него...

Сещам се и аз за 1 поп, който се изживява като певец и ходи с чифте на кръста... "Оооо, тигре, тигрееее."
Пази Боже.

Виж целия пост
# 11
Искрено ти желая две неща:

1. Да ти прости Господ за думите.

2. Никога, да не ти се наложи да влезнеш в църква, защото обикновено първото влизане е от мъка, безпомощност и отчаяние... Едва тогава се намират отговори за твоите въпроси.

 Peace
1. Обикновено Господ е този, който прощава, а ние -тези, които не го правят.
2. Влизам в храма, а не в църквата. Тя е ИНСТИТУЦИЯ. Апропо, когато съм имала нужда от Бог, съм му се молила и от леглото си.....или на терасата.....или на един почти безлюден плаж.
Виж целия пост
# 12
За мен Църквата като институция винаги е била един добре развит бизнес. Аз не съм вярваща, но се питам- за какво му е на един религиозен човек да има посредник между него и бога, в когото вярва? Тия свещеници малко ми напомнят жреците на Тангра- колкото те са били посредници между двата свята-толкова са и тези....
Виж целия пост
# 13
За мен Църквата като институция винаги е била един добре развит бизнес. Аз не съм вярваща, но се питам- за какво му е на един религиозен човек да има посредник между него и бога, в когото вярва? Тия свещеници малко ми напомнят жреците на Тангра- колкото те са били посредници между двата свята-толкова са и тези....
Подписвам се под това! Peace newsm10
Виж целия пост
# 14
Предлагам ви да не сме толкова анти. Какво ще кажете да почнем от там - каква бихме искали да е българската православна царква, какви да са свещениците...нещо такова. Да си помечтаем.

Иначе аз обичам да влизам в манастири предимно - заради дворчетата, спокойствието - атмосферата е приятна, растителността е някак в хаотична хармония, няма симетрия, няма претенциозност. Особено през пролетта и лятото - дворчетата на манастирите са много приятно място, в което можеш да останеш насаме със себе си. Който иска и с Бог.

Иначе моят храм е природата, чувствам се свободна и слята със всемира или както там може да се нарече...

На въпроса - имаме нужда от вяра, от духовни водачи, от мечти. За някой това е църкквата, за други не...
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия