Да се посмеем:Споделете и вие!

  • 26 621
  • 341
По повод "тунквана вафла" се сетих за много диалектни думички и изрази от различни краища на България. Във форума, мисля че никъде не съм срещала нещо подобно.Нека споделим и се посмеем  Joy Ето нещо като за начало:::Сок с бейка???? Laughing Laughing Laughing(клонка със шишарка- гр.Ракитово):::Бурии???(тръби за печка- Карнобат):::Кюнци???(пак тръби за печка- Пловдив).Ти си на ред---
Виж целия пост
# 1
Кюнците далеч не са само в Пловдив Simple Smile
Имаше такава тема, но как и беше заглавието... newsm78
Виж целия пост
# 2
Бурий? Какво е това, какъв род е? Ако е мъжки, тоест един бурий, то защо знам, че е женски - една бурия. А дали не е просто в множествено число, но тогава защо е това Й накрая? Коя дума завършва така в множествено число? Но, да се абстрахираме от това и да започнем да се подиграваме на диалктните изговори, много забавно, нали? Simple Smile
Виж целия пост
# 3
Кюнците далеч не са само в Пловдив Simple Smile
Имаше такава тема, но как и беше заглавието... newsm78
Аз затова, най- учтиво ви каня да споделите и ВИЕ! newsm17 smile3533
Виж целия пост
# 4
Мътеница на Айран(това не знам как се пише правилно ).
Виж целия пост
# 5
Бурий? Какво е това, какъв род е? Ако е мъжки, тоест един бурий, то защо знам, че е женски - една бурия. А дали не е просто в множествено число, но тогава защо е това Й накрая? Коя дума завършва така в множествено число? Но, да се абстрахираме от това и да започнем да се подиграваме на диалктните изговори, много забавно, нали? Simple Smile
Исках просто да се посмеем...Признавам си,че правописа на старите(бабишки)диалектни думи немога да го докарам, ако Вие можете? smile3511Веднага ще се намери някой във форума да те критикува.
Виж целия пост
# 6
тук не става дума за правописа на диалектните думи, а за елементарно множествено 4исло - бурия - буриИ.
На диалекта можеш да се смееш, когато овладееш книжовния език.
Виж целия пост
# 7
Амин!
Още една анатемосана... Joy
Виж целия пост
# 8
 Heart Eyes с което приклю4вам Simple Smile

намерете ми 50 думи за царевица, айде. Били над 100, казват.
Виж целия пост
# 9
царевица = мамул (Варна)
гребло = търмък (Варна)
парцал за под = стирка (Варна)
дивесил = лющян (Варна )
карфица = топлийка (Варна)
гмуркам се = далдисвам (Варна)
чушка = пиперка (Варна)
плик = торбичка (Варна)
 Има и още, не се сещам в момента. Много странно ме гледаха в началото в София когато изтърсех някоя такава варненска думичка Mr. Green Laughing
Виж целия пост
# 10

Моят най-добър приятел е от Варна.
Всяка втора дума му е "манаф". Аман!

Аз обожавам "какво се нюраш?"
и "какво се слепуташ?"
Понякога дори говоря така.

нюрам се означава, че се
моткам като муха без глава

слепутам се - влача се като черво
Виж целия пост
# 11
http://protobulgarians.com/Statii%20za%20prabaalgarite/Dialektni … tara%20zagora.htm
Liso, какво означава " слепуташ "?
Виж целия пост
# 12
кукуруз за царевица Laughing Laughing
Виж целия пост
# 13
Аз ще използвам темата за да ви попитам нещо по повод на гребло = търмък  Rolling Eyes
Това на което в София се казва гребло , т.е. това зъбчатото нещо в много краища на страната е търмък и мисля ,че не е смешна или неправилна дума , защото тук се казва гребло и на това с което се рине сняг  Confused Как така два различни инструмента ще имат едно име  newsm78
Да не говоря за още по - голямата глупост , че пак на това за сняг му казват и снегорин  Shocked Все си мислех , че снегорин е камион с гребло отпред  Rolling Eyes
Моля някой да ми разясни  Praynig , че много спорим с мъжът ми ...
Виж целия пост
# 14
Снегорин със сигурност е машината.
НА другите две и аз им казвам гребло и не виждам нищо чак толкова особено Sunglasses
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия