Тема за разсъждение

  • 619
  • 13
Вина и перспектива

И тъй, на всички майки, които казвате, че са ви накарали да се чувствате виновни от някой, който е много "за" кърменето, ще ви кажа следното: Никой не може да ви накара да се чувствате виновни без вашето разрешение. Дори най-суровата критика ТРЯБВА да има вашето разрешение да се просмуче в мозъка ви.

Така че, не им давайте разрешение. Направете избора си основан на информацията, която имате, вашата конкретна ситуация и вашите нужди. Няма да пътешествате през родителството без да изпитвате съжаления, нито ще го направите перфектно. Но като позволявате хората да ви критикуват, започвате да се защитавате и се разстройвате, което ще затрудни ефективността ви като родител. Така че, майки, направете решенията си и дръжте главата си високо вдигната. Имате по-важни неща, за които да мислите, отколкото това с какво мисли някой, че трябва да храните бебето си!

И така...Да бъдем откровени

Можете да кажете, че кърмата е по-здравословна и да кажете, че сте избрали да храните с адаптирано мляко - всичко това в едно изречение. Не сте лоша майка. Вие сте майка, която е направила най-доброто решение за себе си и за семейството си с възможностите и подкрепата, която сте имали по това време.



Виж целия пост
# 1
Съгласна съм, че "никой не може да те накара да се чувстваш виновен без твоето разрешение". Аз мисля, че мамите, които изпитват вина от това, че не са кърмили по- скоро някъде подсъзнателно го възприемат като личен неуспех и сами се обвиняват.
Виж целия пост
# 2
Съгласна съм и не обвинявам никого, който е избрал да не кърми. Това си е личен избор, а щом е и информиран
[quоte]
Make your choice based on the information you have, your particular situation, and your needs
[/quote]
 - евала на майката.
И аз кърмя, защото така съм избрала. И гледам да не позволявам някой да ме кара да се чувствам виновна заради това.
Виж целия пост
# 3
Тази тема е по-скоро за съседния форум. Отнася се за такива, които хранят с АМ. Аз не познавам майка, която да се чувства виновна, че кърми. Няма логика.
Виж целия пост
# 4
Напротив-темата е много добра,а има майки които и кърмят и изпитват вина-като мен например.Аз не кърмя всъщност,аз цедя,но не мисля че съм за съседният форум-все пак храня с кърмичка,но и дохранвам,но това не беше точно мой избор.Моят избор беше да кърмя,надявах се,че ще се получи,вярвах,радвах се...чаках..и какво стана-не ми се даде шанс за избор.Така че една част от тази тема която е на английски не е вярна,че е собствен избор на майката.Въпреки многобройните проблеми които имах и имам все още,въпреки че всичките ми близки и приятели които са видели как става процеса на хранене при мен да ми казват-спри я атя кърма най-после-аз продължавам с мъките-и ДА,това е моят избор,но все пак нямах голям шанс за друг избор и затова се чувствам постоянно виновна-защо това се случи така,с какво съм виновна аз...и т.н.
Виж целия пост
# 5
Определено...понякога човек съвсем подсъзнателно изпитва такива подобни чувства.
Ако не кърми - защото не кърми  - а е искала и не е успяла; ако не е имала желание да кърми поначало, надали и ще я терзаят такива чувства, защото е изпълнила очакванията си, които е имала.
Ако кърми - защото кърми и държи бебето 'само на кърма' (примерно)
Ако кърми над 6 месеца - защото кърми дълго.
Ако кърми над годинка, е ясно - непоправимо уврежда психиката му и го кърми насила Mr. Green (а аз може и да се смея, но не толкова уверена в себе си майка сериозно може да се притесни от подобни изказвания и наистина да се чувства не наред...)

И изобщо, хората (и особено жените) като вид са склонни да търсят вината у себе си и ако не я намират, да си я всаждат сами.
Виж целия пост
# 6
Напротив-темата е много добра,а има майки които и кърмят и изпитват вина-като мен например.Аз не кърмя всъщност,аз цедя,но не мисля че съм за съседният форум-все пак храня с кърмичка,но и дохранвам,но това не беше точно мой избор.Моят избор беше да кърмя,надявах се,че ще се получи,вярвах,радвах се...чаках..и какво стана-не ми се даде шанс за избор.Така че една част от тази тема която е на английски не е вярна,че е собствен избор на майката.Въпреки многобройните проблеми които имах и имам все още,въпреки че всичките ми близки и приятели които са видели как става процеса на хранене при мен да ми казват-спри я атя кърма най-после-аз продължавам с мъките-и ДА,това е моят избор,но все пак нямах голям шанс за друг избор и затова се чувствам постоянно виновна-защо това се случи така,с какво съм виновна аз...и т.н.

Аз не съм против майките, които дохранват или хранят изцяло с АМ. И темата е хубава, да. Но, въпреки всичко аз не прочетох в постинга ти да се чувстваш виновна от това, че кърмиш(независимо как - с шише или без). Чувстваш се виновна от това, че не кърмиш и при теб нещата не са станали така както ти искаш. И го преживяваш като личен неуспех. Всичко това го казвам с добри чувства, не те упреквам, просто така се е получило.
Виж целия пост
# 7
Аз също мисля,че майката не трябва да се чувства виновна, независимо кой какви обвинения отправя към нея и независимо от безбройните грешки, които е допуснала....особено в началото  на своето майчинство! Вината само води  до по-тежки последствия  за нейната психика, което в никакъв случай не помага при отглеждането на едно бебе, нали?! А и не вярвам да има майка, която умишлено да желае да навреди на собственото си дете! Ние майките винаги постъпваме така, както в момента смятаме за най- правилно.Всички искаме да сме перфектни, но такова положение просто НЯМА!!!Все някога ще правим  и грешки....Това от което най-много имат нужда нашите бебета  е ЛЮБОВТА НИ.
Виж целия пост
# 8
И изобщо, хората (и особено жените) като вид са склонни да търсят вината у себе си и ако не я намират, да си я всаждат сами.
Peace
Виж целия пост
# 9
ДА,това е моят избор,но все пак нямах голям шанс за друг избор и затова се чувствам постоянно виновна-защо това се случи така,с какво съм виновна аз...и т.н.

Именно, защото си искала, а не е станало по начина, по който си искала се чувстваш виновна, без някой да ти го вменява. И в английският текст се говори именно за това- да видиш нещата от друг ъгъл и вместо да се чувстваш виновна, че не кърмиш от гърда, да се чувстваш горда, че даваш кърма пък било то и от шише, защото това е, което е най- доброто в твоя случай.
Виж целия пост
# 10
Да,хубава темичка.
Има едно друго чувство на,може би не вина,но неудобство на кърмеща пред некърмила майка.
Аз лично избягвам да споменавам каквото и да е било,защото усещам напрежение във въздуха  Wink
Няма да забравя как една приятелка,която взе решение да не кърми ми бутна кутията с адаптето да видя колко неща съдържа...
Не знам какво трябваше да кажа...

Радвам се,че кърмя,но никога не съм смятала жени,които хранят изкуствено за по-лоши майки.Аз лично не съм кърмена-нито съм болнава,връзката с майки ми винаги е била повече от топла-така че...
Враждебността,която се усеща тук във форума,обаче показва точно чувството за вина на некърмилите.Според мен.
А не би трябвало,както някой е писал по-горе,децата имат нужда преди всичко от любов!   Hug
Виж целия пост
# 11
По принцип нормално е една майка винаги да се съмнява в себе си, не само за кърменето,но и за всяко нещо свързано с отглеждането на децата, особено в бебешкия период на децата повечето жени са неподготвени за отговорността, която им се стоварва, объркват се, заляти са с огромно количество информация и понякога не могат да я отсеят, това ги прави несигурни.

Що се отнася до отношенията във форума между кърмачки и хранещи с АМ, рядко съм виждала кърмачка да напада изкуствено хранеща майка, общо взето тонът, създаден от Бу и др. майки кърмачки с дълъг опит е приятелски и те по-скоро съветват отколкото да налагат, именно това е идеята на ЛЛЛ, докато от друга страна съм засичала изкуствено хранещи майки, които отправят подигравателни коментари към нашата "секта" за дългото кърмене, постепенното захранване след 6 месеца, недаване на вода и пр., което честно казано не виждам какво им влиза в работата.
Виж целия пост
# 12
Понеже съм тъпа не разбрах мамата пуснала темата кърми ли или не и за кърменето ли е или против?
Не че има значение де, но аз не бих пуснала тема в тази за АМ- "не ме критикувайте че кърмя бе хора!"

Ако кърми над годинка, е ясно - непоправимо уврежда психиката му и го кърми насила Mr. Green (а аз може и да се смея, но не толкова уверена в себе си майка сериозно може да се притесни от подобни изказвания и наистина да се чувства не наред...)

 hahahaАз съм от тази порода.
Само че Дима гони мен, а не аз нея Mr. Green

Бу, пак ли ще има конкурс- да се включа че освен че съм тъпа, съм и Убава! Flutter
Почти колкото теб де...
Виж целия пост
# 13
Бу, пак ли ще има конкурс- да се включа че освен че съм тъпа, съм и Убава! Flutter
Жъ праим, жъ праим - Мис Карамела Му 2007 Grinning
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия