акт за раждане на деца родени в чужбина

  • 2 689
  • 6
Синът ми сключи граждански брак в Бългьрия през 1999, с момиче от Канада.
След няколко месеца той получи емигранска виза и замина за Канада.
Там им се родиха две деца, които в момента са на 3 и 5 години.
До момомента , вече 7 години той не се е връщал в България,
Сега децата пораснаха и това лято ще дойдат на почивка през лятото.Синът ми иска да получат български актове за раждане и да ги кръстиме тука.
Бихте ли ми казали какви документи са необходими, за издаване на акт за раждане на деца родени в чужбина, за да му кажа да ги подготви и да ги донесе със себе си при посещението си
Виж целия пост
# 1
Тамошният акт за раждане, предполагам с апостил.

В БГ се превежда и легализира и
после се отива в служба ЕСГРАОН
по местоживеене и се движи там
процедурата. Всяка община я има
тази служба, обади се и ги попитай
конкретно.
За кръщаването не се изисква българско
гражданство.
Виж целия пост
# 2
Не знам дали е същото, ако единият родител е канадец (предполагам че е) но при нас процедурата беше следната:
Оригиналния акт за раждане се изпраща по пощата за заверка (authentication) на:
Department of Foreign Affairs
125 Sussex Drive
Ottawa, ON, CANADA
K1A 0G2
Заверката е безплатна, отнема около две седмици за да се получи (да напишат в писмото на кой адрес да се върне)
След това завереното свидетелство се изпраща в българското посолство в Отава, за вписване на детето в регистрите. Най-добре е да се обадят предварително, ако смятат да го пращат по пощата, защото има такса, която не си спомням колко беше, а и може да се е променила. Ето адреса:
Ambassade de la République de Bulgarie
325 Stewart Street
Ottawa, ON K1N 6K5
Canada
Tel: (613) 789-3215 Fax: (613) 789-3524
Също включват обяснително писмо как точно искат да бъде вписано детето (изписват имената).
От там получават нещо като акт за раждане, но не официален, с който в България, в съвета им издават официалния акт за раждане и им дават ЕГН.
Както и Liska е писала, ако е само за кръщене, акт за раждане не е необходим. Това е процедурата за добиване на българско гражданство.
Виж целия пост
# 3
Mnogo blagodaria za izcherpatelnia otgovor!
Vaprosat e osnovno za balgarsko gragdanstvo, a krashtavaneto e vtorata chast.
Tai kato v BG shte razpolagat samo s 20 dni iskame da podgotvim vsichko za da se spravi barzo s poluchavaneto na Bg aktove za ragdane.
V nashia sluchai maikata e canadka a bashtata e balgarin .
Otnovo
BLAGODARIA!!!
Pozdravi
Margo
Виж целия пост
# 4
Като си помисля сега, ние също бяхме и канадци (но и българи), като оправихме гражданството на детето. Най-добре е да се обадят в посолството на телефона и да попитат.
Единствения документ, който им трябва от Канада е този от посолството, чийто адрес съм ви дала. В България ще попълнят една молба, за което си спомням, че трябваха данните на двамата родители и чакат докато им дадат свидетелствата на децата. При мен чакането беше от порядъка на 20-ина дни, но мисля, че веднъж подадена молбата и вие може да получите свидетелствата за раждане (ако ви забавят и вас толкова)
Поздрави!
Виж целия пост
# 5
Синът ми сключи граждански брак в Бългьрия през 1999, с момиче от Канада.
След няколко месеца той получи емигранска виза и замина за Канада.
Там им се родиха две деца, които в момента са на 3 и 5 години.
До момомента , вече 7 години той не се е връщал в България,
Сега децата пораснаха и това лято ще дойдат на почивка през лятото.Синът ми иска да получат български актове за раждане и да ги кръстиме тука.
Бихте ли ми казали какви документи са необходими, за издаване на акт за раждане на деца родени в чужбина, за да му кажа да ги подготви и да ги донесе със себе си при посещението си
Вижте тази страница: http://www.mfa.government.bg/index.php?tid=3&item_id=16677
Струва ми се, че имаше срок за подаване на документи за съставяне  акта за раждане. Трябва да отидете в общината по постоянният адрес на сина Ви и да ги попитате за информация, тъй като тази община трябва да състави акта за раждане и да Ви издаде удостоверение за раждане. Успех!
Виж целия пост
# 6
Да, има срок, който ако не се спази, се плаща някаква глоба. Синът ми е на 4,5 и още не е регистриран по никакъв на4ин в БГ, както и брака ни, склю4ен преди по4ти 6 години  Embarassed Сега смятам да свърша тази работа, като си ходим. Някой има ли идея какви са глобите?  newsm78
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия