За мах. допустимия брой на децата в една група в детските градини !

  • 4 165
  • 22
Здравейте , момичета!
В края на месец май се очаква да се изнесат списъците на децата, набор 2007, които ще бъдат приети в детските градини. До настоящия момент броя на децата в групите доста надвишава нормативно допустимия максимум. Съгласно Наредба №7 от 29 декември 2000 г. за определяне броя на учениците и на децата в паралелките и в групите на училищата, детските градини  и обслужващите звена, максималния брой деца в паралелка е 22.
Въпросът ми е притеснява ли ви това, че някои детски градини записват по 32 деца в група, а в някои по драстични случаи и по 39 деца по списък?  #Crazy  Моето мнение е , че базата, с която разполагат повечето детски заведения, помещенията, персоналът и т.н. не позволява да се приемат повече от 22 деца. Иска ми се "да си сверя часовника" с вас и да чуя и вашето мнение, тъй като твърдо съм решила да подам жалба до отдел "Просвета" в Общината, където е нашата детска градина и до Регионалния инспекторат по образованието. ( само изчаквам изнасянето на списъците, за да имам основание за жалбата) Наясно съм, че детските градини са малко, а желаещите да запишат децата си в държавните и общинските детски градини са много, но смятам, че  децата  не трябва да се самоотглеждат, а да бъдат отглеждани и обучавани от квалифициран персонал, който очевидно не може да се справя с 39 деца. Наредбата, която Ви цитирах по-горе е действаща и като подзаконов нормативен акт е задължителна. Вълнува ме също какви са критериите на различните директори, че един да приема 32 деца и на останалите под черта в списъка да казва това е , което можем да си позволим, а друг да приема 39 деца.  И как съответните детски заведения ще могат да изпълнят критериите, на които трябва да отговарят съгласно Наредбата за здравните изисквания в детските градини. Моето дете едва ли ще бъде прието в детската градина в която сме кандидатствали, защото сме под номер 32, но държа да се спазват нормативите, защото такава е ситуацията в детските заведения, че това е реално възможното за момента. Мнението ми е, че не приемането на повече деца ще доведе до подобряване на положението в детските градини, а до откриването на нови такива или прекратяването на практиката детските градини да се отдават под наем за други цели.
Надявам се да съм била ясна и сте ме  разбрали правилно. Очаквам вашите коментари и мнения Peace.
Виж целия пост
# 1
 Да, максималният брой деца е 22, НО...
 При отсъствие на деца се получава проблем - щом ср.списъчният брой е по-малък от 16 деца за последните 3 месеца се закрива групата. Затова в зимните периоди се записват още деца и хоп изведнъж на пролет групата от 22 деца става 35 и така си върви нагоре през годините, защото не могат вече да ги махнат. Поне в нашата детска градина е така - четоха ни правилника и аз го четох - така е.
Виж целия пост
# 2
При нас децата са 30, бяха 32, но разкриха нова група и в новата преместиха две от нашата. Приема на деца продължи около три-четири месеца след сформирането на групата. На мой въпрос по този проблем на родителска среща, директорката пред всички ми каза, че тя е между чука и наковалнята и когато и се обадят от високо за прием на дете тя няма какво да направи. Това е от моя опит, последствията са че д. не ме поздравява и се обръща на другата страна като се засечем  Crazy
Виж целия пост
# 3
Гиги, при нас списъкът беше с 22 деца в две групи.
После го допълват със....специални деца Twisted Evil

Това си е известна практика за по-търсените градини.
А при вас, като гледам откровено са си приели повече деца, не зная какво да кажа.

На мене ми изглеждат много - нашата група вече е от 34/мисля/деца и през зимата детето ми доста боледува.Просто са страшно много.А как се справят учителките,не ми е ясно.Вярно, че почти никога не са в пълен състав, но извън грипните месеци са си почти всичките.Тази зима, колкото и да боледуваха, не паднаха под 15 деца, даже сборна група не сформираха.
Виж целия пост
# 4
Да, максималният брой деца е 22, НО...
 При отсъствие на деца се получава проблем - щом ср.списъчният брой е по-малък от 16 деца за последните 3 месеца се закрива групата. Затова в зимните периоди се записват още деца и хоп изведнъж на пролет групата от 22 деца става 35 и така си върви нагоре през годините, защото не могат вече да ги махнат. Поне в нашата детска градина е така - четоха ни правилника и аз го четох - така е.
Вероятно говориш за Правилника за вътрешния ред на вашата детска градина. Учудвам се само, че броят е 16 , а не 12, както е по наредбата, това е минималния брой деца за групата в една детска градина. Това пак ми се струва някаква приумица на съответния директор newsm78
Виж целия пост
# 5
Здравейте, аз като ходих да презаверявам молбата си за приемане на сина ми за тази
есен, ясно видях, че въпросната "черта", под която не пиремат, е 35. Така че можете ли да
ми изпратите линкове или точното наименование на наредбите, от които извадихте тези
данни, за да мога и аз да ги "размихам" Twisted Evil, като видя 35 деца в спиъка. Той кога излиза
горе-долу, не е ли през юни? newsm78
Виж целия пост
# 6
Вероятно съществува и такъв проблем, че "специални деца" се приемат в последствие, но ако директорът е на място, тогава вероятно не би допуснал от 22 деца да станат 34, все пак 12 деца над норматива е меко казано недопустимо. Нека приемат 3-4 деца в повече, но те направо се забравят, както е случаят с 39 приети деца.  Все пак смятам , че тази порочна практика следва да се ограничи, защото за пълното й прекратяване не смея да мисля, това е сериозна борба, за което е необходимо по-голяма обществена подкрепа. За съжаление,  повечето родители са съгласни децата им да са наблъскани почти по 2 групи в една, отколкото да търсят разрешаване на проблемите Crossing Arms. Надявам се да греша и да има хора, които биха ме опровергали и , които са на същото мнение като мен.  Никого не искам да обидя с това свое изказване, само изразявам мнението си, което може на някого да  се стори твърде крайно.
Виж целия пост
# 7
Здравейте, аз като ходих да презаверявам молбата си за приемане на сина ми за тази
есен, ясно видях, че въпросната "черта", под която не пиремат, е 35. Така че можете ли да
ми изпратите линкове или точното наименование на наредбите, от които извадихте тези
данни, за да мога и аз да ги "размихам" Twisted Evil, като видя 35 деца в спиъка. Той кога излиза
горе-долу, не е ли през юни? newsm78

Наредба №7от 29 декември 2000 г. за определяне броя на учениците и на децата в паралелките и в групите на училищата, детските градини и обслужващите звена  http://www.paragraf22.com/pravo/naredbi/1199.html
Списъкът, с приетите деца за всяка детска градина следва да е готов до края на месец май, но в повечето  ще ги изнесат най-късно до 15 юни, а до 30 юни родителите трябва да потвърдят желанието си детето им да посещава  детската градина.
Виж целия пост
# 8
Гиги, то като ще се уведомява общината, по-добре да се направи сега, когато правят списъците (май вече и са готови), отколкото при свършен факт - юни месец. Тогава ще стане тежка и мътна. Ако сега общината се произнесе най-официално, че децата трябва да са максимум 25-27 в група, директорите ще се съобразят по-твърдо с това правило... още при сформиране на групите.
Виж целия пост
# 9
Гиги, мерси за информацията! Оф, аз също смятам, че стахът, че ще
пострада тъкмо собственото дете и при това без никаква гаранция за успех, възпира майките да се разправят. Просто всеки се "пази от
проблеми" и не иска първи да си сложи главата в торбата, а за
една ефективна дейност, са нужни не двама-трима родители!!!
Виж целия пост
# 10
Гиги, то като ще се уведомява общината, по-добре да се направи сега, когато правят списъците (май вече и са готови), отколкото при свършен факт - юни месец. Тогава ще стане тежка и мътна. Ако сега общината се произнесе най-официално, че децата трябва да са максимум 25-27 в група, директорите ще се съобразят по-твърдо с това правило... още при сформиране на групите.
Ню, имаш право. Предприела съм действия, но за сега само устно по телефона разговарях със служители от Регионалния инспекторат по образованието, правих опити  да се свържа и със служителите, в отдел "Просвета" в общината. В момента госпожата, която отговаря за детските градини е в отпуск до четвъртък. Тогава ще говоря лично с нея , за да чуя и нейното мнение. Това естествено няма да ми промени мнението и да ме спре да си пусна официално жалбата за съблюдаване на нормативните разпоредби. Обясниха ми от Инспктората, че за да извършат проверка следва да има основание, за което да се хванат, т.е. списъците за новоприетите. А за общината по скоро трябва да се действа сега и си права, че едно тяхно указание до директорите, макар и устно би имало по-голяма тежест, отколкото хиляди жалби, но пък за да дадат това указание именно ние - родителите трябва да заринем общината с оплаквания.  Peace 
Виж целия пост
# 11
Аз веднъж звънях на телефон в общината, отдел Образование..., писала съм го и друг път, ще го напиша и сега

- Открита телефонна линия по проблемите на образованието в София: 846 81 52.

Всеки работен ден от 9 ч. до 17.30 ч. служител на отдел “Образование” приема мнения, предложения и препоръки относно образователната система в столицата.

На посочения телефон гражданите могат да се информират и за свободните места в групите в детските градини.
[/i]
http://www.sofia.bg/oks.asp
.........


Тогава звънях да питам, дали важат молбите от предната година за тази и много любезна жена ми обясняваше надълго и на широко, че важат и ако имам проблеми с подадената си молба, да й се обадя пак. Но нямах...
Наистина, трябва и да се види, колко деца ще бъдат в групите. На мен ще ми се повдигне кръвното, със сигурност, ако видя през май месец, че дъщеря ми е записана сред 35 деца в група... Сега твърдят, че групите са по 25 деца някъде..., което е поносимо, но повече от това - няма да им се обръща никакво внимание.
А и като ходих да гледам градината, май леглата в групите, бяха не повече от 20..., даже дали и 20 имаха newsm78.
Оф, дано сме доволни през май Peace.
Виж целия пост
# 12
Със сигурност заявявам,че и 22 деца трудно се гледат добре.Но тук има практика да се товари персонала максимално,докато не стане някой инцидент и тогава се размислят защо,как,кой виновен.И пак персоналът виновен!Аз нямам опит с дет.градини или дет.ясли,детето ми още не е посещавало такива,но мога да си представя "лудницата",ако децата са повече от 22.
  Съвсем не е случаен фактът ,че в частните дет.заведения и у-ща децата са по 12-15 в група или клас.Това за мен е реалната,оптималната,нужната бройка!!!Но само ще си мечтая за такава.
Виж целия пост
# 13
В групата на дъщеря ми децата по списък са 39. През февруари, на рд на Кейти, когато отиде да черпи, децата бяха цифром и словом.....7 (СЕДЕМ)!
Вчера, на празненството послучай Първа пролет бяха 34 деца.
Абсолютно съм съгласна, че е невъзможно да се обръща внимание на толкова много деца от 1 учител (и една лелка). Просто те са оставени на самообразоване. От друга страна има липса на ДГ, както и ДГ, които са в толкова лошо състояние, че се чудя как още не са закрити.
Единствения изход е да започне разкриването на нови ДГ.
Виж целия пост
# 14
Фея, има си минимален брой деца за съществуването на група, клас и т.н.
Такава е системата, че просто ако са по-малко от 15 съответната група или клас се закрива.Това значи, че и учителите остават без работа.

А кой е решил такива да са нормативите, не зная.Просто ако бяха по 15 деца и това беше норма, значи и повече учителски места трябва да се разкриват, съответно повече пари от бюджета.
Абе,бедна държава, странни критерии.
Помисли си само - сега са по 30, ако бяха по 15, значи двойно повече учители, двойно повече заплати от бюджета на общините, защото мисля, че не са държавни служители.Е, тогава как ще останат пари за общинарите, моля, за разни проекти, дето парите им влизат в джобовете, вместо по предназначение? Twisted Evil
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия