ЗА или ПРОТИВ настаняването на възрастни хора в старчески домове

  • 73 130
  • 332
Това ще е темата на утрешния "Сблъсък",
но ми се иска да чуя и Вашето мнение Rolling Eyes
Склонни ли сте на такава решителна крачка?
Защо? Thinking

Виж целия пост
# 1
Дядото на съпруга ми беше в старчески дом защото се нуждаеше от 24 часова грижа.Беше добре за него и за нас.Ако в БГ има добре развити и подържани старчески домове както тук/Англия/бих но май още няма затова не не бих.Ето моята баба е на легло от 2,6год.и майка я гледа денонощно.
Виж целия пост
# 2
Ако направят читав дом, където с възрастния човек да се отнасят с уважение и грижа, каквато аз като немедицинско лице, не мога да осигуря...и ако самият възрастен изяви желание да живее сред други хора като него - защо не Rolling Eyes
Имайки предид реалната ситуация в бг обаче - мизерията, гаврата с възрастта на тези хорица, манталитета на българина и т.н. - против Naughty
Ако някой ден моите или на съпруга ми родители имат нужда от непрестанни  грижи и мога да си го позволя, бих им наела гледачи, вместо да ги пращам по домове или на стари години аз самата да се обучавам за болногледачка Rolling Eyes
Виж целия пост
# 3
                 ПРОТИВ и то категорично.Живея срещу старческия дом в Княжево и ежеминутно съм свидетел на какво ли не.Не бих могла да си представя мои близки там.Майка в момента е с инсулт на легло и се чудим как да направим комбинацията за да я гледаме,но в никакъв случай не бих я дала в старчески дом каквито и неудобства да ми струват грижите за нея.
                                  Толкова далеч сме от старческите домове във Франция /там поне ги знам какви са/,че не виждам в близките 20 да не кажа повече години дали ще ги стигнем.Като съдя по частните детски градини май няма да се получи и със старческите домове.За чувствата на възрастните хора пък изобщо няма да коментирам.Къща лесно се оставя,но ДОМ - не.
Виж целия пост
# 4
 ами зависи от възрастния човек ако е спокоен не ни се бърка в семейството,не се заяжда,не бих го пратила,обаче ако е подобие на бабата на мъжа ми с удоволстиве бих я пратила,защото е заядлива,злобна,с недобра лична хигиена и  обща такава/след нея се налага да мия всичко ако ще го ползвам,редовно ръси косми из яденето,хладилника,къпе се един път в месеца,спи с дрехите с които е била през деня,яде с ръце предимно,като се затопли времето започва да мирише на пот абе ужас след някой друг месец ако забременея и родя не знам как ще я караме  ooooh!/,постоянно се меша тропа ни по вратата,тряска врати.Е ако е такова чудо ще го изпратя без да му мисля и тя се мъчи и ние се мъчиме,но само ако домът е хубав,топъл,уютен и се грижат добре за тях.
Виж целия пост
# 5
Аз лично смятам, че ще се чувствам по-добре в старчески дом някой ден като остарея, отколкото сред младите. То зависи и какъв е старческия дом, но ако е организиран живота на хората добре, ако хигиена, отношение, грижи са на ниво по-добре да съм там. Някой ден майка ми като остарее обаче, няма да ми даде сърце да я оставя, каквото и да ми струва това. За себе си човек разсъждава по един начин, но за родителите си по друг. Тя ми е най-близкия човек и искам когато се наложи да я гледам да бъда до нея до последния й ден. Много е сложно човек да прецени за или против. Според обстоятелствата и личната преценка.
Виж целия пост
# 6
мисля, че е много тъжно в България да няма един нормален старчески дом, където възрастните хора да получават медицински грижи и да имат подходяща социална среда; аз лично бих стимулирала родителите си да си продадат всички имоти, ако е необходимо, но да бъдат гледани както се полага в подобно заведение; за съжаление и аз съм била свидетел в какви условия живеят старците в такива български домове - СТРАШНО Е!!! Sad
Виж целия пост
# 7
Мисля, че не бих могла да направя такова нещо....но знае ли човек какво може да му се случи? Rolling Eyes
Виж целия пост
# 8
  Предполага се, че всеки иска да е до децата си и да си иде от тоя свят в собственото си легло и дом.Но понякога е трудно да се случи.

  Ето ние с мъжа ми сме на по 34г , с малко дете, а гледаме баба му, която е напълно сляпа.Свекъра е пиянде и ни я завеща най-безсрамно CloseТова са гърнета сутрин и вечер/да кажа ли , че съм гнуснава.../, къпане, рязане на нокти /само с лозарска ножица става, другата се чупи ooooh!/Пране, след което в пералнята остават дъвки /защото тя дъвче, че й съхнела устата/ и топки дълга бяла коса Sick.После помитане на стаята, понеже е осеяна с топки тоалетна хартия /бабет плюе в нея, дразнело й на гърлото/, измиване на пода, прибиране на дрехите, които е извадила от панера си и е разхвърляла навред.Имаме си и екстри- хемороиди, запек, повръщане, туй не ми се яде, друго искам, чукане по тръбите на парното , когат й скимне в денонощието #CrazyА ние работим, трябва и да спим понякога, нали?Тя живее на долния етаж и вече я заключваме, защото се губи дори в стаята си.По цял ден и нощем е сама, ние работим, с един почивен ден и детето си гледам, не мога да висна при нея.А то и си вони там, въпреки, че вс. ден се чисти SadНай-важното е , че сме нон-стоп тука, няма мърдане, излет, почивка.Особено зимата, защото сме на локално парно.Затова сме пуснали молба и най-вероятно чак в София ще я настанят, в старчески дом за незрящи.Далече е , но не може инъче.
   Това е само част от картинката, а преди това се наложи 1г да гледаме леля му, която беше шизофреничка и за тая година не успях да я придумам ни веднъж да се окъпе.Смраааад, пък и влачеше боклуци от контейнерите до тавана на стаята си Sick Sick SickДобре , че живееше в малката къща , а не в наща, бяха се завъдили чак хлебарки /нещо невиждано тука/ при нея.Докато я уредим в дом се побъркахме ние.Самата социална работничка , като видя се разтича с думите:"Да направим нещо по-бързо, че това младо семейство ще се затрие!".Ние бяхме младоженци и от Психото този подарък ни направиха- натресоха ни я баш за първата ни  Коледа, защото на тоз адрес е живяла преди да я приберат те и нямала други роднини.А тя по нова година взе , че изчезна за седмица и си мислехме , че е паднала в реката.Пък то я прибрал един като нея подобен...не е за разправяне, как с полиция я търсихме.
  Разказвам това, за да стане ясно, че колкото и да са ни зле домовете има моменти , в които просто няма друг начин.Едно е да си пенсионер и да си гледаш родителите, ама съвсем друго е  да си млад.Вместо да си оправиш живота  и този на детето си , да си вързан с болни , стари хора.Твърде множко ми идва на мен, не знам за вас.
Виж целия пост
# 9
Дядото на съпруга ми беше в старчески дом защото се нуждаеше от 24 часова грижа.Беше добре за него и за нас.
И при нас положението е така с баба ми, но така и не отиде в старчески дом, защото няма места.Все пак родителите ми ходят на работа, а тя също така се нуждае от постоянни грижи.
Виж целия пост
# 10
За, при необходимост. Ето, например ние изпратихме баба ми (лека й пръст) в частен хоспис, т.като беше тежко болна - голям тумор в мозъка. Дилемата в семейството беше голяма, но в крайна сметка решихме, че така ще е по-добре както за нея, така и за нас. Тя се нуждаеше денонощно от човек до нея, а ние не можехме да 'покрием' това време. Срещу съответното заплащане в тези домове се грижат добре за възрастните. Не смятам, че е обидно. Напротив, много по-тъжно ми е, когато цяло семейство се 'заробва' около един тежко болен възрастен.
Виж целия пост
# 11
Аз лично смятам, че ще се чувствам по-добре в старчески дом някой ден като остарея, отколкото сред младите. То зависи и какъв е старческия дом, но ако е организиран живота на хората добре, ако хигиена, отношение, грижи са на ниво по-добре да съм там. Някой ден майка ми като остарее обаче, няма да ми даде сърце да я оставя, каквото и да ми струва това. За себе си човек разсъждава по един начин, но за родителите си по друг. Тя ми е най-близкия човек и искам когато се наложи да я гледам да бъда до нея до последния й ден. Много е сложно човек да прецени за или против. Според обстоятелствата и личната преценка.
Peace
Виж целия пост
# 12
Зависи от дома. Ние записахме баба ми (записват те и чакаш да се освободи място) и я заведохме да види как е там. Е, след като ние видяхме как е си я прибрахме и набързо намерихме гледачка. Но ако беше хубаво нямам против. Говоря да е чисто, да са сами или да имат избор с кой да живеят в стая, да имат качествени медицински грижи, да се отнасят с внимание към тях.
Виж целия пост
# 13
Ако възрастните хора не се нуждаят от по-специални грижи, (в смисъл ако са на легло, неподвижни, или трудно подвижни или не съвсем с акъла си), то тогава да си живеят в естествената си среда, в къщи. Все щи се намери кой от семейството да им почисти или сготви нещо. Peace
Но когато възрастните хора се нуждаят от непрекъснати и специални грижи - то тогава по-добре е за тях, пък и за близките им да са в т. нар. старчески дом, или в хоспис за възрастни хора (каквито вече има много!), или просто в заведение, където има непрекъснати грижи за възрастните хора.
Гледах и дядо и баба, в последствие остана само баба (дядо почина - лека му пръст!  Praynig).
Баба е с невероятно бързо прогресираща старческа деменция ....  ooooh!  За пет месеца ни направи по-луди и от себе си #Crazy #Crazy #Crazy - хвърляше вещи от прозореца направо долу на улицата, крещеше, чукаше по тръбите, пееше посред нощ, пускаше телевизора на мах посред нощ, идваше и ни будеше, за да й правим компания и да не е сама .... .
После, когато сложихме решетка на прозореца, го отваряше и крещеше, че я нападат, че не й даваме храна.
После мажеше храна и изпражнения по стените.
После ....  #Crazy
И така - пет месеца.
На шестия я заведохме в хоспис за възрастни хора, където има хора непрекъснато, около нея.
Там е вече 5-та година и съвсем не е вярно, че не се грижат за хората там. Naughty
Виж целия пост
# 14
Аз съм за настаняване в дом когато става дума за заболяване, водещо до тежка промяна на личността  като деменция, Алцхаймер (пази Боже), шизофрения, както и заболяване, което изисква 24 часово наблюдение и грижи. Тук бих попитала ако аз съм болногледачката и не ходя да работя заради болния, кой ще изкарва пари за лекарствата и консумативите, а и за живеенето изобщо, кой ще плаща сметките и кой ще се грижи за собственото ми семейство? Както и дали аз ще си запазя психическото и физическото здраве, ако го направя... Хич не ми пука за традицията и общественото мнение. Пет пари не давам за това кой какво ще си мисли за мен. Има някои неща, с които не трябва да се правят компромиси, убедила съм се на практика в това.
Работата ми ме е срещала с ужасяващи истории. Никога няма да забравя един случай, по който работих. Беше едно семейство с 2 деца - на 3 и на 5години, кое от кое по-проблемни. Едното детенце беше с тежка астма, а другото с вродено сърдечно заболяване. Свекървата обаче беше доста възрастна и с тежка старческа деменция. Младата жена от грижи по децата и по бабата, от болници, умора и недоспиване, беше станала само кожа и кости. Бабичката изискваше денонощно наблюдение, ама наистина денонощно. Бедна ви е фантазията какви ги вършеше. Мъжът ходеше на работа, а жената се грижеше за цялата домашна лудница. Жената много пъти го е молела да дадат майка му в дом, където ще я гледат денонощно, а той - не,това е майка ми, какво ще кажат хората и т.н. На всичкото от горе, бабата не искала да пие никакви лекарств и никой не можал да я накара, въпреки че лудостта й прогресирала бързо. И ето, че станала белята. През една нощ всички си легнали да спят, а бабичката станала и влязла в детската стая. Надвесила се над по-малкото дете и с всичка сила стоварила върху главата му една тухла четворка, която преди това нагрявала на печката за да си топли краката. Според болния й мозък, както казала и на полицаите по-късно, вместо детето "видяла" змия, свита в леглото, която трябвало да убие за да не изяде змията децата. Нямам думи направо. Детето оживя все пак след няколко операции, дори се възстанови до някъде, но остана с мозъчни увреждания. След удара залита като ходи и често прави припадъци, които приличат на епилептични, още не са установили до каква степен е точно увреждането.  Сега бабата вече е настанена в социален дом, ама след дъжд качулка. Родителите са съсипани, детенцето - също.
Имам и друг показателен случай - с моя позната. Майка й беше с Алцхаймер. Често се събличаше чисто гола и тръгваше по улиците. Ронеше хляб по средата на хола защото "хвърляла на кокошките", отвърташе чешмите да текат, мажеше изпражнения по стените, вратите и прозорците. Мъжът на познатата ми не издържа и я напусна. Едно след друго се изнесоха и отидаха да живеят при него и трите им деца. Не искаха и да чуят за майка си, а и дума не можеше да стане да искат да се върнат там. Баща им си ги гледа обаче добре, и до сега си живеят с него, въпреки че и трите са момичета. Майка им не можеше да работи и вземаше неплатени отпуски за да гледа бабата, като през това време заряза всичко, включително и децата. Не беше лоша майка, просто силите не й стигаха. Затъна и в страшна мизерия. Продаде всичко, което можа за да има пари за най-елементарни неща и за лекарства за бабата. Един ден тя слязла до магазина за хляб, а през това време бабата намерила запалка някъде и подпалила кухнята, което прерастнало в огромен пожар. Пожарна, полиция, проблеми ... Съседите от входа направиха подписка до прокурора и бабата я настаниха в психиатрична клиника, а моята позната беше осъдена от някои от съседите си да им плати щетите по жилищата, причинени от пожара. Тя още изплаща заеми и до днес, 5 години след случката и хич не им се вижда края.

Знам още един куп подобни истории, работила съм някое време и социална работа, където се нагледах на подобни ужасии. Това го пиша не за да плаша някого, а за да се помисли изключително добре, преди да се вземе решение в къщи да се отглежда болен с увредена психика. Най-малкото, защото е много, много опасно, и то не толкова за болния, колкото за неговите близки.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия