Съвети за пишман консултант по кърмене?

  • 618
  • 6
Дойде и моя ред да проконсултирам едно новоизлюпено майче. До сега съм давала съвети на приятелки, но този път с моето хоби надувах главата на момичето от преди да забременнее  и дори сякаш я бях запалила и нея. Затова и сега се чувствам едва ли не отговорна за нейното кърмене. Малко преди да роди я обзаведох  с "Книга за кърменето" на Хана Лотроп (най-доброто кърмаческо четиво, което съм срещала на хартиен носител(форума не мога да заменя с нищо)). Каза, че я четяла с огромен интерес.
Беба се роди на 14ти. Първата ми изненада беше, когато разбрах, че бебето не щяло захарна водичка, но тя упорито настоявала заради жълтеницата. Аз лично съм против тази практика, но не съм лекар и не мога да й се меся. Казах си мнението и се постарах повече да не се меся.
В началото на седмицата се оплака от разранени зърна. Написах й на едно листче всички мазила, които знам и й направих това, от което аз самата съм най-доволна - зехтин и пчелен клей (после разбрах, че се надявала да мине от самосебеси и не го слагала).
В сряда вечер направи мастит. Като отидох у тях беше с 38.8, седи на фотьойла ни жива ни умряла и така се тресе, че не може да си каже името. Занесох Авентската помпа и горещи компреси - цедене, за почвика - студен компрес, за през нощта й казах да си слага зеле. Поразкарахме малко твърдите участъци, температурата започна да пада и след 3-4 часа аз си тръгнах. Междувременно лекратката й изписа по телефона първо течен аналгин и Фризолак за бебето, заради анаглина, а по-късно Оспамокс и Парацетамол. Според лекарката Оспамокса не влияе на бебето и спокойно може да си го кърми, според листовката на лекарството - премнава в кърмата, но пък не пише, че е забаранен за кърмачки.
От там нататък се обаждам 1-2 пъти на ден да я чувам, но не смея да се натрапвам. Уж е по-добре, но снощи ме заби с репликата, че едното хранене вече било на Фризолак #Crazy. От болната гърда излизали само капки и бебето било гладно и много неспокойно. Казах й, че знам не един и два случая, в които момичета, които са били почти изцяло на адапте, успяват да се върнат само на кърма, така че каузата не е загубена. Реших, че е много по-добре тя да се успокои, да прескочи този кошмар с мастита, а после, ако иска, да й помогна да се върне към кърменето.
Е да, обаче сега се чувствам сякаш съм се провалила. Cry И постоянно се питам - сбърках ли някъде в подхода си? Трябваше ли да съм по-настоятелна и да тропна с крак - това не се прави така, а еди как си? Все си мисля, че точно в този момент спокойствието на нея е най-важно и добре си спомням аз самата как се дразнех, когато в началото куцо и сакато ми даваха всякакви противоречиви съвети.
И друго, което не ми дава мира - нямаше ли начин този мастит да се размине без антибиотик? Аз лично 5-6 пъти съм вдигала висока температура от запушени канали и никога не съм пила антибиотик. Е да ама пък аз не съм миродавна. Лекарката определено е виждала много повече мастити от мен.
А може би трябваше да се тупам повече в гърдите, за да придобия повече авторитет и тя да ми повярва?
Съвети, мнения и коментари приемам всякакви.
Виж целия пост
# 1
Постъпила си съвсем правилно и точно както трябва - предоставяш информация и оставяш майката сама да взема решения. Те често не са това, което е най-доброто в ситуацията - но са си нейно решение и точно както си подходила - не трябва да й се месиш, а просто да я подкрепяш с нужната информация според ситуацията за момента (каквато и да е тя, дори да изисква съвети как да отбие безболезнено).
Относно мастита - най-вероятно подозрението ти е правилно и след като за няколко часа гърдите са омекнали и температурата е започнала да спада, е можело и без АБ. АБ се предписва, когато независимо от мерките за справяне темп не пада за повече от 24ч. Оспамоксът е съвсем ок за кърмачки - но не е подходящ за лечение на мастит... (стафилококите, които са най-честият причинител на мастит, обикновено са резистентни към чистия амоксицилин и затова за мастит амоксицилинът се дава в комбинация с други съставки, които да неутрализират ензима в бактериите, който разгражда успешно амоксицилина - както е при Клацид, клавулановата киселина е такъв ензимен инхибитор). Така че - особено ако майчето се е оправило в рамките на ден, най-вероятно е можело да мине съвсем без АБ. Но - тези решения отново са от компетенцията на лекаря и по предпочитание на майката.
Действай точно както си действала досега - даваш инфото, обясняваш кое до какъв изход може да доведе, без да настояваш за `правилно` и `неправилно` - а майката сама ще трябва да избира. Дори нещата да не се получат и тя да отбие, може тя да ти е благодарна за този ненатрапчив подход и дори да те препоръча на други мами, като осъзнае, че нещата са станали както ти си казвала. Докато ако настояваш на нещо, а тя не те послуша и кърменето не потръгне, вътре в себе си тя ще знае, че ти си била права, но ще чувства и вина, което е некомфортно усещане - и така може да си развалите отношенията.
Знам как присърце се взимат такива неща - но знай, че си направила най-доброто в ситуацията Hug
Виж целия пост
# 2
Мисля ,че си постъпила правилно и не трябва да се самообвиняваш.Избора е на мйката,явно е трябвало да положи повече усилия или може би се е чувствала объркана и отчаяна.Някой се мобилизират пред трудностите ,други се отказват.Другия фактор е леката депресия след раждането с която повечето се сблъскват и това още повече обърква и отчайва.
  Относно антибиотика,явно е можело да се пропусне приема му ,но повечето лекари имат навика "профилактично"да го изписват.
Виж целия пост
# 3
Здравейте, мен също ми се наложи да пия антибиотик 1 седмица...бях замразила кърма ...предварително...защото се цедях редовно....така бебка от 7 хранения имаше 4 кърма и 3 АМ...през тази седмица продължавах да се цедя и за хвърлям кърмата....така успях да я запазя и сега пак сме на цица, нищо, че 1 седмица бебка я храних с шише....така  че си е въпрос на избор как ще постъпиш...дали ще се мъчиш, цедиш или просто ще избереш лесния начин с АМ..поне така си мисля...аз държах да я кърмя...и засега успявам:)))така че, ти май си направила каквото трябва...пък...избора си е бил нейн...
Виж целия пост
# 4
така че, ти май си направила каквото трябва...пък...избора си е бил нейн...

И аз мисля така. Вината не е в теб. Още с първото ми дете имах голямо желание да кърмя и си мисля, че правех всичко възможно това да стане и известно време се справях къде с усилия, къде не. Когато млякото "мистериозно" ми намаля в средата на 2я месец и нищо не помагаше, за да се върне- на една от консултациите при сръбската докторка (ползвахме я само за теглене и мерене на бебето, а ако имах друг проблем се свързвах по телефона с българския педиатър или се прибирахме преди да е станало сериозно) споделих проблема си. Гледано от днешния си опит и познания жената ми даде абсолютно адекватни съвети(спиране на каквато и да е друга храна, вкл. водата; кърмене най- много на 2 часа; даване на изцедена кърма с лъжичка и т.н)  и ако я бях послушала сигурно щях да кърмя по- дълго от 3 месеца дъщеря си. Вместо това аз избрах да се доверя на по- компетентните и способни според мен български доктори и система на хранене. И като се провалих, с второто реших да потърся и друга информация. Така попаднах на форума и този път вече бях "узряла" за подобни "еретични" методи, благодарение на които продължавам да кърмя.  Grinning
Бъди сигурна, че и да беше настоявала, ако тя се съмнява в правилността на прочетеното или чутото от теб за кърменето- няма да изпълни съветите ти.
 
Виж целия пост
# 5
Браво на ентусиазма ти!
Мисля,че си се държала по най-адекватния начин.Проблемът е в това,че въпросната майка не ти е вярвала достатъчно.Разбирам я и нея,обаче!
Виж целия пост
# 6
Постъпила си съвсем правилно и точно както трябва - предоставяш информация и оставяш майката сама да взема решения. Те често не са това, което е най-доброто в ситуацията - но са си нейно решение и точно както си подходила - не трябва да й се месиш, а просто да я подкрепяш с нужната информация според ситуацията за момента (каквато и да е тя, дори да изисква съвети как да отбие безболезнено).
Относно мастита - най-вероятно подозрението ти е правилно и след като за няколко часа гърдите са омекнали и температурата е започнала да спада, е можело и без АБ. АБ се предписва, когато независимо от мерките за справяне темп не пада за повече от 24ч. Оспамоксът е съвсем ок за кърмачки - но не е подходящ за лечение на мастит... (стафилококите, които са най-честият причинител на мастит, обикновено са резистентни към чистия амоксицилин и затова за мастит амоксицилинът се дава в комбинация с други съставки, които да неутрализират ензима в бактериите, който разгражда успешно амоксицилина - както е при Клацид, клавулановата киселина е такъв ензимен инхибитор). Така че - особено ако майчето се е оправило в рамките на ден, най-вероятно е можело да мине съвсем без АБ. Но - тези решения отново са от компетенцията на лекаря и по предпочитание на майката.
Действай точно както си действала досега - даваш инфото, обясняваш кое до какъв изход може да доведе, без да настояваш за `правилно` и `неправилно` - а майката сама ще трябва да избира. Дори нещата да не се получат и тя да отбие, може тя да ти е благодарна за този ненатрапчив подход и дори да те препоръча на други мами, като осъзнае, че нещата са станали както ти си казвала. Докато ако настояваш на нещо, а тя не те послуша и кърменето не потръгне, вътре в себе си тя ще знае, че ти си била права, но ще чувства и вина, което е некомфортно усещане - и така може да си развалите отношенията.
Знам как присърце се взимат такива неща - но знай, че си направила най-доброто в ситуацията Hug
Peace Peace Peace
Само ще ти кажа че и аз съм в подобна ситуация, но момичето не ми е съвсем близка приятелка и въпреки че се чувствам длъжна да я предпазя от грешката да спре да кърми заради липсата си на самочувствие, че може да кърми гледам да не прекалявам. Но и аз приемам нещата много лично и се ангажирам повече, отколкото вероятно трябва! Все пак мисля, че това е като щафета - така както на мен са ми помогнали да продължа да кърмя в критичните моменти, когато съм била на крачка да се откажа и предам, така сега и аз трябва да помогна и да подам ръка. Поздравявам те за желанието ти да помагаш!Дано има повече такива хора!  Продължавай в същия дух!!!  bouquet  bouquet  bouquet  bouquet  bouquet
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия