Как готвите зрял боб?

  • 36 518
  • 19
Аз го правя на чорба или запържен.Интересно ми е какви други възможности има.rdjvl ми спомена бегло,че може с боба да се сложи да ври и нахут.Ако се включи,нека да напише рецептата.
Очаквам и други примамливи предложения Stuck Out Tongue  Wink
Виж целия пост
# 1
Само го варя....  Grinning
Хвърлям 1-вата вода. После наливам хладка и оставям боба да ври на много слаб огън с малко олио във водата. Когато е почти пред сваряване, слагам лук, морковче, чушка, червен пипер и домати. 5мин. преди да го вдигна от котлона слагам джоджен(сух) и след оттеглянето от котлона слагам ситно нарязан чесън. Това е моята рецепта за зрял боб!  Sunglasses
Виж целия пост
# 2
Ами освен на супа ,салата и запържен..на фурна,пълнени чушки(сухи),в гювечета с мръвчица..даже и на крем супа съм го готвила,но не пожънах голям успех с нея Laughing
Друго не се сещам.. Thinking
Виж целия пост
# 3
Най- успешното ми творение с боб е по рецепта от индийската кухня.
Ето го:

ПАСТА Е ФАЙОЛЕ
( боб чорба с макарони и кърначе)


1 1/2 ч. чаши черен зрял фасул
150 гр. кърначета
100 гр. макарони
1 стрък праз лук ( само бялата част )
1 стрък пресен чесън
1 морков
1/ 2 ч. чаша бяло вино
1 резен целина
4 с.л. зехтин
2 с.л. доматено пюре
2 кубчета телешки бульон

1 с.л. брашно и сол на вкус
2. Карначето се нарязва на парчета . Лукът се нарязва на ситно. В по-голяма тенджера се слага зехтина и в него се запържва карначето докато се зачерви . С решетъчна лъжица се изважда карначето . В същата мазнина се запържва лукът , прибавя се моркова нарязан на кубчета, праза  и целината на дребни парчета и чесъна също нарязан на дребно. Всичко се задушава още 3-4 мин . Поръсва се с брашно, разбърква се и се разрежда с бялото вино и водата.
3. След като сместа кипне се добавя доматеното пюре разтворено с малко вода, телешкия бульон, сварения и отцеден фасул. Вари се 10 мин. Прибавят се макароните ( или други дребни фигурки ) и се вари докато макароните станат готови. Накрая всичко се проверява на сол и се поръсва с чер пипер.

4. Супата се сервира и   по желание се поръсва с настърган кашкавал.
Виж целия пост
# 4
Erica,с кус-кус дали ще стане вместо макарони Rolling Eyes  Confused:
Виж целия пост
# 5
Боб по северняшки
на Иван Лечев

Бобът се слага да са вари, кой както мисли, че ще стане по-лесно. Аз лично след първата вода слагам по 1 с.л. захар и една стуйка ракия - така увира сравнително бързо и леко се овкусява.
След като поври известно време и е почти готов, се добавят нарязани на ситно 1-2 моркова, глава лук, 1 червена чушка, 3 домата, посолява се и се вари още малко до омекване на зарзавата. На края се слагат по 1 ч.л. джоджен и чубрица.
Приготвя се заптъжка от 1 глава лук, 2-3 печени чушки - ей това е номера на рецептата и червен пипер. Всички бобчета (без течността) се прекарват през запръжката и се връщат в тенджерата за още 15-20 минути.
Виж целия пост
# 6
Зрял боб приготвям в тенджера под налягане- всичко се слага заедно/подправки,лук,морков,олио, сол, бульон/, като боба е бил предварително накиснат 12 часа в студена вода. За един час яденето е готово и е много вкусно.
Също и боб в гърне с пушени гърди, но на котлона, пак прибавям всичко в началото, но става доста по бавно.
На фурна с ориз и доамати, родопска е рецептата и става много вкусно. Равни части предварително сварен зрял боб, леко запържен ориз с глава лук и  подправки/чубрица,черен пипер,червен пипер и др. се слагат в тава и се заливат с доматне соки и се пекат на умерена фурна около 30-40 мин
Също го готвя и като ядене боб с кисело зеле, то е традиционно за Старозагорският край. Боба се сварява предварително, зелето се готви като манджа и когато и двете неща са сравнителон омекнали се смесват и се оставят да по врят 30мин. В посредният вариант на боба не се слагат подправки и зеленчуци, вари се натурален.
Виж целия пост
# 7
Tане,аз го правя почти по същия начин ..само дето към запръжката добавям и 2-3 сухи люти чушлета (предварително опърлени) и освен чубрица и джоджен понякога слагам смлян чимен и/или девисил..
С ракията и  печените чушки боба става наистина невероятен! Mr. Green Flutter
Виж целия пост
# 8
Courage,
супер е нали Simple Smile
аз не си падам много по лютото, но ще имам предвид твоята идея Sign Exclamation
Виж целия пост
# 9
Цитат на: Taneto
Courage,
супер е нали Simple Smile
аз не си падам много по лютото, но ще имам предвид твоята идея Sign Exclamation

Аха,супер е!:multi:  #MiltiСлед като не обичаш люто ,пробвай със сладки чушки,няма да е съвсем същото...,но може и да ви хареса. Thinking
Виж целия пост
# 10
Цитат на: iskrica_nadejda
Erica,с кус-кус дали ще стане вместо макарони Rolling Eyes  Confused:


Не виждам причина да не стане, дори май е по- добрия вариант.
Виж целия пост
# 11
Винаги правя боба в гърне и месото задължително пушено.Това за ракията го бях забравила , благодаря!
Виж целия пост
# 12
И аз съм страшно доволна от рецептата на Иван Лечев за боб - както го е написала Тането. Правя го така, откак го видях в Бон апети да я представя. Става много вкусно.
Иначе преди време правех кюфтета от зрял боб, сега се сегих за този вариант. Правят се от много добре сварен - чак разварен боб, който се обработва като каймата.
Виж целия пост
# 13
Намерих и една по-стара тема за бобеца
 Grinning
Виж целия пост
# 14
Давам го само като опция, защото вие сте изредили доста варианти Simple Smile  - в нашето семейство бобът (или което и да е друго ядене) никога не се запържва. Баба го прави така - бобът кисне от предната вечер във вода. Като се сложи в тенждерата и заври му се хвърля първата вода, сипва се вече количеството, в което ще си се вари и се прибавят - голяма глава лук, 1-2 моркова, 1-2 средни картофа и няколко печени чушки, разбира се и олио (колкото му слагате). Всичко без чушките е ЦЯЛО. Като се сварят лука, морковите и картофите се изваждат и намачкват като пюре, което се изсипва в боба. Варенето трае минимум 3 часа и ако случайно картофчетата не са успели да го сгъстят се добавят 1-2 с.л. препечено на тиган брашно, размито с вода. Не забравяте разбира се и домати (или доматен сок от бутилка), червен пипер, сол, и гьозум, но накрая, че стягат боба.  Simple Smile
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия