къде ми е грешката с еклерите?

  • 5 462
  • 14
правих преди няколко дни по поръ4ка на домо4адието еклери, три пъти и нищо не станаха- твърди, не бухнаха, вътре тестени! ужас и трите пъти по една рецепта!
250мл вода,
 100 олио,
 щипка сол,
една голяма 300 мл 4аша брашно, не знам колко е това като грамаж, приех за 200гр.
4 яйца

сменях режимите на фурната, загрята, не загрята и като за кекс, резултатът същият!оставях ги да изстиват вътре, нищо не се промени!
помагайте със съвети и къде ми е пустата грешка?наистина ми трябва много то4на рецепта, която да не ме дъни!и колко е времето за бъркане на тестото в тенджерата, отлепянето не ми е добър критерий, веднага спирам или продължавам още определено време? за майтап, преди месец ги правих и вси4ко си беше на 6!
Виж целия пост
# 1
Аз ги правя с това тесто:
1 ч.ч. вода
1/2 ч.ч. олио
1ч.ч. брашно
4 яйца и 1 белтък
по този начин:
 
Водата и олиото поставям в съд и загрявам до кипване.Към тях прибавям брашното и бъркам с дървена лопатка (лъжица),докато започне да се отлепя тестото от съда. След леко охлаждане към тестото прибавям едно след друго яйцата и белтъка, като непрекъснато разбърквам, докато се получи еднородна смес.Тя трябва да е гъста.От нея с лъжица (супена) сипвам върху предварително намаслена и поръсена с брашно тава.
Разрязвам ги веднага след изваждането им от фурната и ги пълня с ванилов крем.
Виж целия пост
# 2
Моето тесто също е 1 ч.ч. вода, 1ч.ч. брашно, 4 яйца и масло, което слагам винаги на око, но може би е към половин пакетче Thinking
Шприцовам и поставям в силно загрята фурна, като намалям на 180 градуса, след като се надуят и оставям на по-ниската температура докато се позачервят. Пълня ги пак с шприц, не ги режа. Провали не съм имала досега.
Виж целия пост
# 3
ето тук http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=174418.0 скоро си говирихме за еклерите

И там съм писала, че вече два пъти правя еклери по тази рецепта http://www.bonapeti.tv/recipe_view.php?t=date&id=459 (но ги пълня с ванилов крем) и няма проблеми с надуването или печенето. Пека ги в предварително загрята фурна за около 20 минути (или докато се позачервят) при температура 200 градуса.
Виж целия пост
# 4
Аз ги правя с това тесто:
1 ч.ч. вода
1/2 ч.ч. олио
1ч.ч. брашно
4 яйца и 1 белтък
по този начин:
 
Водата и олиото поставям в съд и загрявам до кипване.Към тях прибавям брашното и бъркам с дървена лопатка (лъжица),докато започне да се отлепя тестото от съда. След леко охлаждане към тестото прибавям едно след друго яйцата и белтъка, като непрекъснато разбърквам, докато се получи еднородна смес.Тя трябва да е гъста.От нея с лъжица (супена) сипвам върху предварително намаслена и поръсена с брашно тава.
Разрязвам ги веднага след изваждането им от фурната и ги пълня с ванилов крем.
Аз ги правя по същата рецепта и стават много сполучливи  bouquet
Виж целия пост
# 5
Еклера е много капризен.На това така наречено ПАРЕНО ТЕСТО, трябва да му хванеш цаката иначе нищо не става.И аз така хвърлях ,хвърлях и накрая извиках една баба да ми покаже как става.
Сигурно грешиш още в самото тесто,а не при печенето.
Не бухват,когато тестото ти е останало по-рядко.Ако са ти големи яйцата те разводняват,или като сложиш брашното веднага го махаш от котлона..... newsm78Внимавай сега!

Първо си включи фурната на 180 гр. и си сложи до теб нещата,за да не се шашкаш Wink
1.Сипваш 1 ч.чаша вода в тенджерата и слагаш щипка сол.
Това нещо трябва да заври!
2.Сипваш наведнъж половин ч.чаша олио и пак чакаш да заври!
3.Сипваш наведнъж 1 ч. чаша брашно и започваш да бъркаш с дървена лъжица!
Бъркаш,бъркаш,бъркаш докато се сгъсти брашното.Бързичко става-внимавай, за да си готова да го дръпнеш от котлона!
4.Вече настрани от котлона ,чукаш вътре едно яйце и пак бъркаш.Още едно,бъркаш ...и така до 4 яйца.Ще забележиш,че все още тестото ти стой като на бучки,едно такова....никакво.
5.Сега слагаш 1 белтък и бъркаш здраво.Ще видиш,че тестото започва да се седи по изгладено и не на бучки като преди.После слагаш още един белтък и бъркаш и е готово!
Трябва на консистенция да е такова,че като го гребнеш с лъжицата и го клепнеш в тавата за печене,да не се разтича,а да си седи както си го сложила.Печи и се не бой.Няма какво да намаляш фурната и да им трепериш.Аз ги слагам по средата и само ги наглеждам през стъклото.
Щом замирише на еклери,значи са за вадене.
Пълниш ги с масления крем,в който слагаш и двата жълтъка,дето останаха от белтъците.
Изстинали еклери-топъл крем.
Тънкостите са :
Да ти заври водата и олиото!
Да си сипеш наведнъж брашното,не по малко,като за кекс, и да го сгъстиш добре-не се плаши ,че става на ''вълци''.То после ще се изглади от яйцата..
Яйцата едно след друго и след всяко бъркаш.
Непременно с дървена лъжица-с никаква друга!

Изглежда сложно ,но не е!И стават бързо.Пълненето с крема е играчка.
Дано съм ти била полезна!Успех и пиши дали победи пустите му еклери Hug
И в къщи са любими на моите мъже и често ме карат да им правя.Та вече ги бъркам със затворени очи Wink

Виж целия пост
# 6
много благодаря, ето я и грешката ми, лъжицата! една рускиня тука ме хвана веднага в издънка, аз шпатулката я бях забравила в шкафа!и си бъркам с нормална лъжица! оттогава не съм посмяла да забъркам еклери, но има време да се престраша! при мене винаги в на4алото стават, като по книга! после  е дерт,като реша да експериментирам!при мене тестото е даже по-твърдо от както си го представям в рецептите! мога да си правя еклерите с ръце като малки кюфтенца, гладко е и мазни4ко!
Виж целия пост
# 7
Глупости- лъжицата няма никакво значение. Дървени лъжици в моята къща няма и няма да има. Еклери правя от пантивека и нямам спомен някога да не са ми се получавали.

Послушай ме...цялата философия е в пропорциите от рецептата на мокри и сухи части. Те трябва да се приблизително равни. После...никога, никога по-големи дози за повече порции. Като е казано 1 чаша, значи една.
След изсипването на брашното бъркаш до тогава, докато не остане "ненамокрено" брашно и веднага оттегляш. Така получшеното тесто изсипваш в широка тава и разпределяш на потънък слой да поизстине преди да чукнеш първото яйце. Добавяш следващото яйце само когато предишното е добре поето от тестото и сместта е хомогенна.

След смесването на всички яйца сместта трябва да е доста рядка. Бухването и образуването на кухина в тестото е за сметка на яйцата. След като ти е било толкова гъсто тестото, че може да се правят кюфтета, яйцата са ти били малко. Консистенцията на нормалното тесто е по-рядка и кюфтенца не биха могли да се оформят.

Може би си добавила яйцата в прекалено горещото тесто и те просто са се поопекли? Аз омесвам тестото и яйцата с ръце и температурата не може да е прекалено висока.
Виж целия пост
# 8
Прова е xenia, не е лъжицата, тестото ти е твърдо.
И аз в началото 3-4 пъти не можех да ги докарам точно на еклери, но поредния път нещо щракна - и станаха... Не се отказвай!
Виж целия пост
# 9
добре по рецептата, която аз съм показала преди да стане този гаф си ставаха прекрасно! странно ми беше като ми трябваха не станаха!ама ще пробвам, при нас брашното е проблем, разли4но е като ка4ество, понякога поема пове4е или пък обратното! имам опит с кексовете!колко мл е една 4аена за вас, тука няма такъв калибър, 4ай се пие с мини тюмбенца! имам мензура да меря!мерси за съветите!ще намаля брашното малко!тоест ако може някой да уто4ни пропорциите в мл , ще съм благодарна!  bouquet Hug
Виж целия пост
# 10
Милилитрите в рецептата ти са добре. Няма начин да е станало гъсто ако яйцата ти не са се опекли от тестото. Мисля, че там е проблема. newsm78

1 чаша е 250 мл.
Виж целия пост
# 11
Аз пък мисля,че грешката е в яйцата-явно ги слагаш в горещото парено тесто.Аз бъркам с каквото ми падне,и пропорциите на продуктите много-много не спазвам,но винаги се получават еклерите ми.Не слагай яйцата в горещото тесто,изчаквай да поизстине и тогава смело мачкай:))
Виж целия пост
# 12
Така са ми казали за лъжицата и го спазвам.Може и да не е вярно.
Но пък аз ще ви кажа,че започвам да слагам яйцата без да чакам да изстива тестото и ми стават супер!Така,че и това не е проблем.Тогава какво излиза..... newsm78
Даже и това за чашата.Аз имам една огромна чаша за чай и понякога ги правя с нея,за да станат повече,тъй като все не стигат.
Значи си е чист късмет,дали ще ти станат еклерите или не Party
Виж целия пост
# 13
Момичета ,аз днес пробвах по рецептата на Caprari ,еклерите се подуха доста, опекоха се много добре единствения недостатък беше че дупетата им т.е долната им част на повечето като ги отлепих бяха с дупка отдолу .Незнам защо се получи така ,но като за първи път станаха доста добре ,просто ги напълних от там с крема и като стегна ги обърнах обратно.Не сме ги изхвърлили  де .Освен че мъжо намери кусури ,много са големи ,защо си ги напълнила от там ,защо не си ги заляла с шоколад , но изяде като не видял цели 2 чинии до пръсване
Виж целия пост
# 14
Така са ми казали за лъжицата и го спазвам.Може и да не е вярно.
Но пък аз ще ви кажа,че започвам да слагам яйцата без да чакам да изстива тестото и ми стават супер!Така,че и това не е проблем.Тогава какво излиза..... newsm78
Даже и това за чашата.Аз имам една огромна чаша за чай и понякога ги правя с нея,за да станат повече,тъй като все не стигат.
Значи си е чист късмет,дали ще ти станат еклерите или не Party

Понякога и съвсем малко изстиване на сместта е достатъчно за да попречи на коагулацията на яйцата. Не е нужно да се чака пълно изстиване. Моята смес също е още гореща когато добавям яйцата, но леко поизстинала. Така както когато правим застройка примерно. newsm78

Но ако се сложат яйцата във врялата смес, те просто ще се опекат. Сместта няма да стане рядка от това- ще си остане гъсто както си е било, а яйцата няма да си изпълнят функцията да надуват при печене.

Не е въпрос на късмет, а на спазване на някои дребни правила.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия