За пълния член в изреченията

  • 5 721
  • 84
Провокирана от една нова тема и все още недоумяваща как е възможно хора с претенции за ниво да нямат представа от елементарна граматика, си позволявам да публикувам следното много просто правило за употребата на пълен и непълен член в изреченията на български език:


Ако не сте сигурни дали определено съществително от мъжки род във вашето изречение трябва да има пълен (-ът) или непълен член (-а) се опитайте да го заместите последователно с "него" и "той" и проверете дали смисълът на изреченията се запазва:

Ако употребата на "него" запазва смисъла на изречението, използувайте непълен член (-а). Пример: Колебаете се между "сина ми" и "синът ми" в изречението  "Искам за купя подарък на сина ми." Замествате "сина ми" с "него" и се получава "Искам за купя подарък на него". Ако заместите с "той" се получава "Искам за купя подарък на той". Второто изречение очевидно няма смисъл, т.е. остава "него" и непълен член.

Ако употребата на "той" запазва смисъла на изречението, използувайте пълен член (-ът). Пример: Колебаете се между "сина ми" и "синът ми" в изречението  "Синът ми се бие в детската градина." Замествате "сина ми" с "него" и се получава "Него се бие в детската градина", което очевидно няма смисъл. Ако заместите с "той" се получава "Той се бие в детската градина", което вече е смислено, така че остава "той" и пълен член.

Дано горе посоченото правило бъде полезно и спомогне за предотвратяване на бъдещи грешки.

Лека вечер на всички.
Виж целия пост
# 1
Това и аз съм го писала в теми за правопис, но аз лично когато пиша си слагам кратък член за по бързо. Изобщо не се и замислям. Предполагам с всички е така. Правилото е елементарно.
Виж целия пост
# 2
Някои се борят за внимание. Не мисля, че в живота най-важното е краткия и пълния член. Тук пък особено....Пък ника какви асоциациии ми навява...не  е истина.
Виж целия пост
# 3
Не е лошо да се напомни...
Да го разпратим по пощата на някои телевизии, чиито водещи слагат пълен член навсякъде (много ме дразни)
Виж целия пост
# 4
А, пък на мен ми беше много полезна темата   bouquet
Виж целия пост
# 5
Добра темичка, но едва ли ще й бъде обърнато достатъчно внимание...
Трагичното е, че повечето публични личности, вкл. журналисти не са наясно...
Виж целия пост
# 6
От заяждане няма смисъл. Не смятам, че авторката точно с този стократно предъвкван въпрос търси внимание. И на мен ми писна да чета неграмотно написани мнения тук. За политици и журналисти да не говорим, че тяхното е резил...

Хубаво е, че за някого темата все пак е била полезна. Жалкото е, че още утре сутрин ще е останала на втора-трета страница и ще потъне в небитието.
Виж целия пост
# 7
Имаше тема за Й (и-краткото), защо не и за пълния член.
Искам после тема за е-то, т.е да изкореним всяко обеснение, съжеление, пребирането, ходенето на генеколог  и т.н.
Виж целия пост
# 8
Поне нещо по-простичко да се запомни - щом пред думата има предлог, не може да е с пълен член.

Напр.  на мъжа ми, от сина ми, за шефа ми...

Или с думи прости - само когато мъжът върши действието, тогава му се пълни членът!  Mr. Green Ако на него му го вършат - ТЦ!, няма пълен член!  Naughty
Виж целия пост
# 9
Аз лично съм ви благодарна за разяснинията .Надявам се да го запомня. 
Виж целия пост
# 10
Важи ли същото и за женски род?
Виж целия пост
# 11
 Laughing Laughing Laughing
В женски род няма пълен и непълен член. Т.е. - членът е един. (Само пълен)  Whistling
Виж целия пост
# 12
Хубаво, но непълно.
Пълен член се употребява когато името е подлог или определение на подлога в изречението.
Членува се и името, част от съставно именно сказуемо. В изречението Убиецът е млекарят. Глаголът 'съм' e безличен и образува именно сказуемо с млекаря, и тъй като името пояснява глагола, то се членува(един вид е мини подлог), ако ме разбрахте.
Виж целия пост
# 13

Той е той - еуементарно.
Виж целия пост
# 14
А в "Добре му е на мъжа, който има мълчалива жена" (примерно), кой е подлогът?
Или "мъжът" трябва да е?
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия