високо кръвно, килограми, кърмене

  • 1 184
  • 4
Имам си проблем, проблеееем... и ми е много тъжно и потиснато, помагайте моля ви  Praynig

За "подарък" около първия рожден ден на малката установих, че съм с високо кръвно  Sad никога не съм имала такива проблеми, дори и през бременността, напротив по принцип бях с ниско. Но много напълнях и макар че ограничавах вредностите, не съм пазила диета тази година - кърмя Вени, от началото на зимата ми ставаше зле чат-пат и хващах примерно висока горна граница но нормална долна на кръвното, но не го мерех често. Напоследък обаче започнах да правя и тахикардии и да го меря редовно, качила съм и долната граница. Сега съм комплект - високо кръвно с тахикардия  Sad

Междувременно си се кърмим с малката, която скоро стана на годинка, и си хапва вече обилно и твърда храна, кърменето ни е 6-8 пъти на денонощие - сутрин, вечер, 1-2 дневни и 2-4 нощни. Всичките сукания са активни и имам доста кърма, въпреки че през деня всъщност сме "на предлагане" и се случва и да ми отказва доста, нощем суче като новородено...

И сега ще ви сервирам куп въпроси:

- хапчета засега не пия, защото пък ми пада много рязко кръвното от тях, но пия капки валериана, мента и глог по няколко пъти на ден. Знае ли някой могат ли да се отразят на малката?

- килограмите ми са мноого  Embarassed и със игурност влияят и на кръвното, и на тахикардията. Лекарката ми каза - "диета и спирай да кърмиш"  Sad Може ли да има директна връзка кърмене-кръвно (хормонална) наистина? Никак, ама никак не ми се спира!

- Независимо дали има хормонална връзка с кърменето, трябва да мина на диета задължително. Знам че с малко бебе не се пази диета за да не навлязат токсини в кърмата, но малките сучат само, а моята яде и друга храна доста. Т.е. ако само намаля броя кърмения без да спирам, не мога ли да съчетая диета и кърмене? Под диета разбирам сваляне на по 3-4 кг месечно грубо.

- Ако процедирам така (намаляване броя на кърменията) как да ги намаля безболезнено за мен и бебка?

- А ако ги намаля, няма ли опасност да ми спре кърмата? Не искам да спира! Пък ако не ги намаля, няма ли всъщност да и вреди повече отколкото да и е от полза (предвид токсините)?

Извинявам се за дългия постинг и многото въпроси, звучи малко като "сърби-боли-драго ми е", но наистина никак не искам да спирам, просто в момента не мога да си представя дори да не я кърмя изобщо  Cry а  пък от друга страна проблемът ми явно е сериозен и няма да си изчезне сам, за да си гледам детето трябва да съм здрава все пак... Help  Praynig
Виж целия пост
# 1
- хапчета засега не пия, защото пък ми пада много рязко кръвното от тях, но пия капки валериана, мента и глог по няколко пъти на ден. Знае ли някой могат ли да се отразят на малката?
Не се отразяват. Пий спокойно.

- килограмите ми са мноого  Embarassed и със игурност влияят и на кръвното, и на тахикардията. Лекарката ми каза - "диета и спирай да кърмиш"  Sad Може ли да има директна връзка кърмене-кръвно (хормонална) наистина? Никак, ама никак не ми се спира!
Връзка в смисъл кърмене=високо кръвно ли? Надали. Диета и сваляй килограми, без да спираш да кърмиш!

- Независимо дали има хормонална връзка с кърменето, трябва да мина на диета задължително. Знам че с малко бебе не се пази диета за да не навлязат токсини в кърмата, но малките сучат само, а моята яде и друга храна доста. Т.е. ако само намаля броя кърмения без да спирам, не мога ли да съчетая диета и кърмене? Под диета разбирам сваляне на по 3-4 кг месечно грубо.
Минавай на диета, без колебание. Избери разделно хранене, нисковъглехидратна или друга и приспособи към специфичните си нужди. Задължително добави и активно движение - спорт поне 3 пъти седмично. По принцип като безопасно сваляне дават ок. 2 кг/месец, но вероятно и малко повече няма да се отрази чак толкова на токсините, особено ако приемаш адекватно вода и по принцип не живееш много не-екологично.

- Ако процедирам така (намаляване броя на кърменията) как да ги намаля безболезнено за мен и бебка?
От горната точка следва и тази - няма причина да намаляш броя кърмения по време на диетата (+спорт!), освен ако нямаш нещо друго предвид.

- А ако ги намаля, няма ли опасност да ми спре кърмата? Не искам да спира! Пък ако не ги намаля, няма ли всъщност да и вреди повече отколкото да и е от полза (предвид токсините)?
Не, няма да й навреди. При всички положения ти не искаш шоково отслабване с прекалено много килограми на месец, защото това вреди и на твоя организъм, а ти искаш да го ползваш дълго време.
Избери добър хранителен режим, премини към по-здравословна храна, която да консумираш в максимално близко до естественото й състояние (т.е. с минимална обработка), без газирани, сладко, силно намаляне на тестени и замяна с черен хляб и прочее... Всякакви такива няма начин да не помогнат.
Виж целия пост
# 2
Мерси, мерси, мерси  Hug

Камък ми падна. И аз си мислех че има нещо гнило, защото ако беше от хормони (заради това че кърмя) щях да го вдигам още отначало нали?

Намалявам силно зобта, пийвам си кротко капките и просто ще следя детето как реагира. Активен спорт ще включа разбира се но по-натам, първо да стабилизилрам кръвното  Sad



Виж целия пост
# 3
Спортът в началото може да е по-статичен - йога, пилатес или каланетика, но диета сама по себе си няма да е толкова ефективна... А и като почнеш по-нататък по-активен спорт, ако тялото ти е привикнало към някакво разтягане и напрежение, все пак, ще е по-лесно.
Виж целия пост
# 4
Имах подобен проблем преди година точно, без тахикардията.
Прави си диетата, трябва да свалиш така или иначе, но отиди на кардиолог и си направи пълния набор изследвания за хипертония, за да разбереш защо ти е високо кръвното. По това време миналата година се наложи да спра да кърмя, бях доста зле - няколко пъти ми ставаше много лошо, и то за отрицателно време, много се ошашках /чак взех да си представям кой ще ми гледа детето, ако нещо лошо стане с мен/. Ходих на лекар, пропуснаха да ми назначат изследвания за холестерол, с убеждението, че на тази възраст /29 тогава/ няма как високо кръвно да е причинено от висок холестерол, но когато в последствие си направих по-пълни изследвания, се оказа, че холестерола ми не само е висок, но е в най-рисковите нива.
Междувременно намали приема на мазнини, шоколади - при мен те са качвали холестерола, аз мазно не ям, но шоколада е доста мазен, а аз ядях грозно, срамно много.
Мисля че повечето хапове срещу хипертония са комбинирани - и освен основната им функция, те и отводняват, а това не е добре за кърменето, така че не можеш да ги пиеш, но това така или иначе сигурно си го пише в листовките. 
Още преди да си направя изследванията, единият от кардиолозите, при които ходих на преглед, ми каза, че е възможно, ВКН да е причинено от хормоналния дисбаланс по време на бременността /тук да спомена, че имах прееклампсия, която има, като един от многото си ефекти, и трайно покачване на КН след раждането/ и кърменето.
Ти добре си си почнала с капките, почни и диетата, и не спирай да кърмиш. 
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия