Въпрос за стените и мазилките

  • 622
  • 8
Имам нужда от помощ,ако има някой който знае да ми помогне. HugНа мястото на къщата ни се строи блок,вече е почти готов,но за мое учудване когато премерих стените се оказа ,че не отговарят на размерите от чертежа.Дефакто като краен резултат съм излъгана с квадратурата на апартамента с цели5 квадрата.Кажете моля какво да правя,много съм объркана.Има ли някъде в законите колко е допустимата разлика от чертежите и действителността,кого да сезирам и как да си взема разликата.Другото за което искам да попитам ,знае ли някой от къде мога да си сваля таблицата за идеалните части.Моля ще съм ви много благодарна
Виж целия пост
# 1
Това, което съм чувала е че при новото строителство в квадратурата на жилищата влизат и самите стени - може би оттам идва разликата при вас.
Виж целия пост
# 2
Жабче с тях разлика има,всичко съм сметнала,но незнам какво да правя до съд не ми се стига,че как се проточват
Виж целия пост
# 3
Никога няма да можеш да ги осъдиш, особено щом става дума за 5 кв.м. Не си хаби нервите да се бориш с вятърни мелници. Пиеш една студена вода - и толкова! Квадратурата се замерва от външната страна на стените - обикновено в новото строителство за жил. квадратура се взема размера /включително и балконите/ откъм външната им страна. Да не говорим, че влизат и разни общи части и т.н. Друг е въпросът ако сте имали предварително одобрен от вас архитектурен план с вътрешни размери на помещенията - е, там ако има разлика и ако още не сте си изплатили някоя вноска, можете да се заинатите и да не доплащате. Но доколкото разбирам вие сте обезщетени собственици, така че ..., нищо не може да се направи. За 5 кв.м. едва ли ще намерите адвокат, който да се ангажира със случая и, дори да спечелите делото, което е много съмнително и доста продължително занимание, надали времето и средствата, които сте отделили междувременно ще ви се върнат /въпреки, че ако спечелите делото, всички разноски трябва да бъдат възстановени от виновната страна, то кой ще ви върне лихвите за парите, които сте вложили/. Сложна и тежка процедура, с която нищо няма да спечелите - едва ли строителят ще ви компенсира тази квадратура като ви дострои допълнително един килер, например.
Виж целия пост
# 4
Наистина ако тръгнете да се съдите - край няма да има. Обаче, можете да ги заплашите, че със сигурност МОЖЕТЕ да ги осъдите и да поискате някаква компенсация - да ви дадат още едно мазе, напр. ако ви е нужно, или да купите и гараж на 1/2 цена или да ви направят и довършителните работи безплатно или нещо др.
Много не ги разбирам тези работи, но не съм съвсем съгласна да пиете студена вода  Crossing Arms
Виж целия пост
# 5
Много ви благодаря,но не ми се иска ей така лесно да се предадем и да пием водата.Квадратите  5 са нашите и при свекървата има толкоз,и отделно е надвишил квадратурата на целия блок,от повечето по договор трябва да ни обещети 20%.От първоначалния план с крайния има разлика около 30 кв. за наша сметка по 1000 евро никак не е малко.Ще има битка,за резултата незнам,но не ми се иска все така лесно да се даваме само защото държавата нехае.Иска ми се да получим само това което е наше,не повече.Дали някога ще нестъпят по-добри времена newsm78
Виж целия пост
# 6
Ти мериш "светлата част", тя няма как да е равна на квадратурата без стени.
При всички апартаменти е така, просто при панелите например, стените са по-тънки и затова двете цифри са по-близки.
Виж целия пост
# 7
Напротив,включила съм стените.По нотариален е 79,25 и по някаква таблица за идеалните части става94кв.Като измера цялата квадратура като включвам стените е 74.Като се замисля светлата част е още по-малко,да речем 65 кв.Мисълта ми беше друга.Меря си стената в хола без стените е 4,50,а по-документ трябва да е 4,57.Височината по документ е 2,80,като го измеря е 2,56.Искаше ми се да разбера дали има разрешен % за грешка при строителството и по закон колко е.Съгласна съм да се мръдне 1 см,не може с нож да се отреже,ама чак 7см.Ох незнам ,защо така няма спокойствие в тоя живот newsm78
Виж целия пост
# 8
Да се включа и аз  Laughing
Архитект съм, и доста често изчислявам квадратури.
Незнам дали знаеш, че например стената между вас и съседите, е наполовина ваша. Има си тънкости при изчисляване на квадратурите.
Мога да ти помогна, но ми трябва по-подробна информация. Ако искаш, пиши ми.
  bouquet
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия