Вреден ли е суров банан на 5 месеца?

  • 19 095
  • 49
 Сутринта Моника имаше странни черни влакна в акото. Направо откачихме с мъжа ми от притеснение!!! Веднага направихме разпит на бабите по телефона, че по празничните дни имахме обща семейна сбирка и имаше моменти в които те се грижеха за бебката. Оказа се, че вчера свекърва ми дала малко праченце банан на детето, при положение, че то от 5 дни е захранено със зеленчуково пюре!
 Моля се да няма последствия от тази еднократна глупост, няма да се повтори , няма и алергична реакция но не смятам да продължавам с банан в този момент, бясна бях даже!  Свекърва ми постоянно поставя под съмнение метода ми на късно захранване и ми изтъква примери кой как бил захранен и мъжа ми как ял луканка на 8 месеца!
 Момичета, търсих инфо но не можах да разбера от кога може да се хапва суров банан?
 Предполагам е чак след 7-8 месец?
 Предварително ви благодаря!
 
 
Виж целия пост
# 1
Принципно се препоръчва суров плод след 6-ти навършен месец, когато е намалява опасността от алергична реакция - чревната лигавица на бебето вече не е толкова пропусклива.

Иначе бананът може да го въведеш от 6-ти навършен месец. Имай предвид, че е хистамино-съдържащ и ако детето е предразположено към алергии, можеш да го отложиш още.


Виж целия пост
# 2
Ние даваме суров банан след навършени 5 месеца и на двете деца. В началото имаше същите кафеникави /при нас бяха такива на цвят/ нишки, но бебетата бяха О.К. Първо давахме по 1-2 лъжички /пасираме го/ и постепенно увеличаваме, като до 1-2 седмици достигаме цял плод. Това с кафевите нишки трая няколко дена, след което изхожданията се регулираха и бананът просто се поемаше като другите храни. Разстройства и колики не сме имали.
Всъщност и педиатърката ми беше казала, че като суров плод настъргани ябълки били добро начало, започнахме с тях и с банан точно на тази възраст. Не се ядосвайте толкова, не вярвам да се е случило нещо лошо на детето. Ако сте за по- късно захранване- добре, практикувайте си го, никой няма право да Ви спира. Но от личен опит, разговори с лекари и други майки до сега не знам някой да се е увредил от малко парченце банан, даден на такава възраст. За предпазване ефектът от евентуални алергии просто захранваме бавно и след ден- два се вижда ясно какво е положението. Когато няма проблеми, бебето го харесва като храна и се чувства добре не виждам гищо притеснително. Всяка храна разбира се може да се отложи във времето, Ваш си остава изборът в тази насока.
На 7-8 месечна възраст бебетата свободно могат да се хранят с пасирани плодове. Ние даваме на едно от храненията след навършени 6 месеца редовно такава храна, сгъстена с малко каша, даваме и банан, и ябълки, и круши, и праскови. Всичко се поема добре и перисталтиката на бебето работи перфектно. Просто в шестия месец сме правили захранването със сурови плодове и след него заменихме едно хранене с такива продукти.
Виж целия пост
# 3
След 6 навършени месеца.
Станалото-станало. Не се тревожи. Щом няма алергична реакция, отдъхни си.
Но, наистина-изчакай преди и ти да й предложиш пак банан. Нищо, че бебето се води почти захранено с него.
Виж целия пост
# 4
Аз дадох суров банан към 7-8 месец Peace
Виж целия пост
# 5
При мен всъщност подобни влакна се получиха и при сварен банан. #CrazyДоста се бях шашнала
Знам че е рано за сурови плодове, затова и ги минавах през вряла вода за около 5 мин, но ефекта явно е същия.
Аз преустанових даването на плодове защото започна много да ми повръща много от тях, както и от купени плодови пюрета - явно и е рано.
Мисля чак след месец да се пробвам пак, но пак бих ги сварила, за да мога и по лесно да ги пасирам.....е незнам като му дойде момента ще реша.
Това което ми направи впечатление ( може и да не е за тук) е че когато посваря ябълката после дълго време след пасирането не ми почернява.Явно тези бактерии които спомагат за разлагането (покафеняването ) се унищожават.
Виж целия пост
# 6
Мисля, че нямаш никакви поводи за притеснение.Макар че суровите плодове се въвеждат след 6 месец, и малко по-рано да е не е проблем.Ако има алергична реакция ти веднага ще разбереш /ще се обрине/.А това че има нишки в акото е от банана, просто го изаква в този вид.Сега си почнала да захранваш и ще забележиш, че каквото даваш такова и ще ака.Например даваш пюре от моркови - ще ака оранжево ако и то точно във вида на пюрето, което си дала, ако яде спанак ще ака зелено и така.Не се шашкай.Аз вчера дадох на Моника един агнешки гювеч /на Семпер/ на едро - картофи, моркови и агнешко месо. Тя го изака в абсолютно същия вид - все така на едро и картофите и морковите, че и месото. Laughing Спокойно, няма за какво да се тревожиш.
Виж целия пост
# 7
При всяко дете е различно. С домашно сварени плодове не сме пробвали, интересно е това, което споделяш, Angel^wings. Това положително би помогнало на доста майки, чиито бебета получават колики или имат други неразположения след приемане на сурови плодове.
Ние до 5 месеца бяхме с готовите плодови пюрета. След това като започнахме с бананите и ябълките се захранихме много бавно, но със сурови пасирани плодове. Даваме ги веднага след приготвянето, знаем /говоря в мн. ч. тъй като сме аз и гледачката и при двете бебета/ кога трябва да се храни бебчо и той си ги излапва. Естествено че ако бяхме започнали да повръщаме или ако се бяхме изринали или получили разстройство щяхме да спрем, но такива неща нямаше, освен както споменах вече, в началото с кафеникавите нишки и то при банана /при ябълката нямаше и това/, но освен тях нямаше нищо различно при бебетата ми.  При теб вероятно става въпрос за някаква специфика на бебчо, щом повръща дори и плодови пюрета. На всяко дете храносмилателната система узрява и се развива различно. Затова и самото захранване като момент и начин е строго индивидуално и поради тази причина се прави бавно и постепенно, ако се наложи се спира своевременно.
Що се отнася до написаното от Ноел изцяло съм на така изложеното становище и по собствените си наблюдения.
Виж целия пост
# 8
Аз дадох на Вики за пръв път суров банан преди няколко седмици. И при нас имаше такива черни влакна в акото и предположих, че може и да е от банана, но според мен това е норнално и не е някаква алергична реакция.
Изчакайте още месец, два. На мойта бебка много и хареса Simple Smile
Виж целия пост
# 9
Тези влакна са от банана  Peace Съвсем нормално е. В дните, когато моята дъщеря преживява предимно на банани  Crazy, в акото й се забелязват такива влакна.
Виж целия пост
# 10
Бях прочела, че банан се дава след 6 месеца и затова и аз тогава го въведох.
Виж целия пост
# 11
и в нашето ако има влакна, в редките случаи, когато я излъжа да го яде. мен ме притеснява по-скоро съдържанието на самия банан... обработват се с някакви гадости, освен това на практика узряват по пътя до тук...
Виж целия пост
# 12
Ако мисля така, за обработването с "гадости", значи да изпадна в параноя и нищо да не ядем, що виси, стърчи и расте, пък ако трябва да сме по- изчерпателни и що хвърчи, плува и върви. Далеч съм от мисълта за това обаче. В крайна сметка на този свят ще си живее детето и за в бъдеще и чак да го гледам в инкубатор не мисля. Ами не се каня да храня само с готови пюрета и каши цял живот или да си отворя лично стопанство от което само да се прехранваме.
Виж целия пост
# 13
Мисля, че нямаш никакви поводи за притеснение.Макар че суровите плодове се въвеждат след 6 месец, и малко по-рано да е не е проблем.Ако има алергична реакция ти веднага ще разбереш /ще се обрине/.А това че има нишки в акото е от банана, просто го изаква в този вид.Сега си почнала да захранваш и ще забележиш, че каквото даваш такова и ще ака.
 Спокойно, няма за какво да се тревожиш.
Peace
Виж целия пост
# 14
Не мисля, че е станало нещо страпно - нали с плодове се захранва преди зеленчуци. Аз давах на сина си и банани и обелени праскови, грозде - без проблеми. Щом няма алергична реакция- обриви и т.н, не виждам какъв е проблема.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия