Някой да е регистрирал брак в БГ, сключен в друга държава?

  • 10 002
  • 65
Разбрах, че ако бракът не е сключен на територията на България (както е в моя случай), той можел да се регистрира в БГ.

Някой да е правил такава процедура, може ли да стане бързичко, какви документи се изискват?


Всякаква информация ще ми е от полза.  Hug
Виж целия пост
# 1
Да аз съм си регистрирала брака от чужбина с чужденец в БГ, ама това преди 3-4 години. ютогава постъпих по следния начин - На издадения от чуждина акт за брак поставих апостил (нотариална заверка май е това  newsm78). Пратих го до посолството за превод и легализация.
С този документ отидох в общината (бившия партиен дом, и аз съм от Варна) и там подадох заявление за регистриране на брака и смяна на гражданско състояние. От там ми издадоха една бележка и след около 2-3 седмици с нея си получих БГ акт за брак и ми смениха името. Бг документите не съм ги сменила още с омъженото си име, но като си правя сега нов паспорт май ще трябва. Дано съм ти била полезна и успех!
Виж целия пост
# 2
Благодаря ти!

Поне ме ориентира, че се ходи до Общината, а не в Обредния дом.  Laughing
Виж целия пост
# 3
Благодаря ти!

Поне ме ориентира, че се ходи до Общината, а не в Обредния дом.  Laughing

Аз пък 2005-та точно в ритуалната зала ходих... По район в София. С превод и апостил, както са ти казали. От там ми издадоха българско удостоверение за брак и с него в общината, да ми сменят гражданското състояние.
Виж целия пост
# 4
A някой знае ли дали има някакъв срок за регистриране на брака? Защото някъде четох, че ако до определено време след сключването му не се регистрира и в България, имало глоба  newsm78
Аз се омъжих преди 2 год. в Испания и още не съм го регистрирала в България  ooooh! Blush
Виж целия пост
# 5
Има държави, с които БГ има договореност
за правно подпомагане, та документите от
тези държави не изискват апостил. Провери,
дали твоят случай е за брак, сключен в една
от тези държави (на страницата на МВнР).
Френските документи, например, са без апостил.
Това скъсява ходенето по малоумни инстанции.
Виж целия пост
# 6
Благодаря ти!
Поне ме ориентира, че се ходи до Общината, а не в Обредния дом.  Laughing
Аз пък 2005-та точно в ритуалната зала ходих... По район в София. С превод и апостил, както са ти казали. От там ми издадоха българско удостоверение за брак и с него в общината, да ми сменят гражданското състояние.

2005 и ние ходихме само в ритуалната зала - двамата с личните карти, с документа с апостил, преведен и легализиран. До общината не съм ходила, но аз си смених името и от паспортното казаха, че те ще ме сменят в системата (брех, да им се не надява човек  Mr. Green).
Виж целия пост
# 7
на нас в обредния дом ни ко направиха за 30 мин , влязохме нещо подписахме и после из4акахме да ни го дадат!аз не съм сменяла името заради документалните проблеми да удостоверявам актове и свидетелства.и аз съм от варна.актът от тунис беш преведен и легализиран в посолството.искаха ни паспортите.това 2003г
Виж целия пост
# 8
Аз! Аз!  Mr. Green

Миналата година я правих тази работа....
 Акта за сключен брак се превежда на български от заклет преводач, след това се слага апостил, заверява се в посолството и по съвет от там собственоръчно(иначе отнемало поне 1/2 година) се заверявало в БГ...
Аз трябваше да си го заверявам в Обредния Дом....стана много бързо...аз имах само 2 дена  преди да тръгна за насам...но... доникъде не я докарах понеже след регистрацията на брака трябвало да си смениш и паспорти, лични карти и тн...да ама личната карта става минимум за  3 дена...а без нея не може да се смени паспорта.... с една дума мисията невъзможна Mr. Green... та от миналата година  си имам задачка някой ден като се прибера да си доправям работите... или се чудя дали да не направя пълномощно на мама Rolling Eyes
Виж целия пост
# 9
Разбрах, че ако бракът не е сключен на територията на България (както е в моя случай), той можел да се регистрира в БГ.
Някой да е правил такава процедура, може ли да стане бързичко, какви документи се изискват?
Всякаква информация ще ми е от полза.  Hug

Киса, твоя брак не беше в Русия или нещо бъркам???
Ако е нещо свързано с бившия СССР е много шибана историята, трябва да се правят заверки по посолствата предварително...ама първо пиши ти, че да пишем и ние по-точно...
Виж целия пост
# 10
A някой знае ли дали има някакъв срок за регистриране на брака? Защото някъде четох, че ако до определено време след сключването му не се регистрира и в България, имало глоба  newsm78
Аз се омъжих преди 2 год. в Испания и още не съм го регистрирала в България  ooooh! Blush

И аз още не съм го регистрирала моят брак. Имало наистина някаква глоба, но май е по-скоро символична. Знам, че има хора, които с години не го регистрират. Аз лично също не съм се разбързала  Whistling
Виж целия пост
# 11
Dokolkoto znam sroka za registracia e do 6 meseca ot skluchvane na braka.Kakto kazva sonita ima globa,no simvolicna, a sega sled vlizaneto v EU edva li shte e problem goliam.I az ne sum registrirala oshte braka ni,nito puk sum smenia dokumenti za samolichnost.
Prostete za latinicata, no Kredora mi izchezna
Виж целия пост
# 12
Разбрах, че ако бракът не е сключен на територията на България (както е в моя случай), той можел да се регистрира в БГ.
Някой да е правил такава процедура, може ли да стане бързичко, какви документи се изискват?
Всякаква информация ще ми е от полза.  Hug

Киса, твоя брак не беше в Русия или нещо бъркам???
Ако е нещо свързано с бившия СССР е много шибана историята, трябва да се правят заверки по посолствата предварително...ама първо пиши ти, че да пишем и ние по-точно...

В Молдова.  ooooh!
Виж целия пост
# 13
Ако е от Молдова когато вече е била независима от ОНД, важи договора за правна помощ и нямаш нужда от Апостил. Само превод от заклет преводач и отиваш в общината.
Ако ти е издаден от ОНД, там бяха едни документи със старите гербове, ала бала...айде кажи от кога ти брака за да не пиша излишно....Едва ли си се женила преди 15 години, млада мацка си...
Виж целия пост
# 14
Ако е от Молдова когато вече е била независима от ОНД, важи договора за правна помощ и нямаш нужда от Апостил. Само превод от заклет преводач и отиваш в общината.
Ако ти е издаден от ОНД, там бяха едни документи със старите гербове, ала бала...айде кажи от кога ти брака за да не пиша излишно....Едва ли си се женила преди 15 години, млада мацка си...

Бракът ни е сключен 1999 г.  Вече Молдова си беше независима тогава.

Аз днес звъннах в Обредния дом. Една госпожа пък ми каза, че нямали с Молдова спогодба за правна помощ.  Confused

И трябвало първо нашето свид-во да го регистираме в молдовското Министерство на незнам си кое, защото иначе като е било издадено от някаква си местна ритуална зала с местен печат нямало тежест.  Rolling Eyes

Да направим нещо като "повторно" свид-во за брак (доколкото разбрах) и чак тогава да го дадем тук на някоя агенция за превод и легализация. И вече с готовите док-ти да отидем първо в Общината и после в Обредния дом.

Струва ми се доста сложна и тромава процедура. Мъжът ми лятото вместо да си кара почивката в Молдова, ще трябва да ходи по разни институции... ooooh!
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия