Болката в зърната?

  • 1 360
  • 22
Аз пак да питам Blush
В началото на всяко кърмене, бебка като захапва, болката е ... Sick , но е за кратко и я приемам за нормална. Обаче в последните минути на кърменето зърната пак започват да ме болят и немога да си го обясна  newsm78
Дали защото млякото е по-гъсто, а беба дърпа здраво, дали защото намалява като количество... Също така много пъти болката продължава и след като ме е пуснала вече. Даже ако съм се забляла в телевизора, много пъти не усещам, че госпожица е приключила с храненето  #Crazy
А и като цяло гърдите ми станаха много раздразнени - нищо да не ги докосва, а нямам ранички или нещо видимо, мажа с Лансинох и кремчето на Авент...
Дайте идейи какво да правя и дал е нормално  Peace
Виж целия пост
# 1
Копирам ти отговора, който дадох в съседната тема, но освен това ще добавя, че трябва и малко време зърната ти да загрубеят така да се каже, така че е нормално да има някакъв дискомфорт в началото според мен, ако не си подготвяла зърната си по време на бременността или пък кожата ти по принцип е много чувствителна. Но не трябва да има непоносима болка. Не е нормално да те боли, докато кърмиш.

Цитат
Обикновено най- честата причина за разранени зърна и оттам болка при сукането е неправилно поставяне бебето на гърдата. Докато не решите това болката няма да престане- поне моят опит е такъв. Лекувах рагадите, те почти минаваха и бебето пак разраняваше зърната ми.
Може да прегледате статиите и видеоклипчетата в Библиотеката за правилното поставяне, но най- добре е някой да ви го покаже "на живо". Хубаво е някой, който разбира да прегледа бебето- дали няма къса юздичка на езичето. Мише, виждам, че си от София- можеш да отидеш до консултативния кабинет в МД, там мами от форума помагат на кърмачки или пък да се включиш в седмичните кърмачески срещи (всеки вторник, в градинката зад паметника на НДК; ето в тази тема се уговарят предварително). Маржо, ти откъде си? Срещи на мами кърмачки има и в Пловдив, Варна, Стара Загора...
Сега за привременните мерки...
- грижа за гърдите- кремче- Гармастан, Депакин, Лансинох (последното не се отмива и е най- предпочитано от мамите) помага в някаква степен; не ползвайте сапун, защото изсушава кожата- всекидневния душ е достатъчна хигиена за гърдите; ходете без сутиен, оставяйте по- дълго време гърдите открити; след кърменето не отмивайте останалото по зърната мляко и слюнка на бебето- действат антибактериално и всъщност са най- доброто кремче.

Пожелавам ви по- бързо да минете през този период. Знам колко боли и искрено ви съчувствам, но си струва.   
Виж целия пост
# 2
Аз ползвам Гермастан и съм много доволна. По едно време спряха да ме болят зърната и спрях да се мажа, но отново ме заболяха, така че вече сме на 1 м. и половина, но продължавам да се мажа. Иначе за разранени зърна (предполагам, че ще помогне и за болезнени) сменях начините на кърмене. Примерно един, два дни кърмя седнала, друг ден легнала и така докато да отшуми болката в конкретното място. Защото (предполагам си забелязала) не боли цялото зърно, а само част от него. Също така гледай Бебчо да захапва колкото може по-голяма част от зърното.
Виж целия пост
# 3
Това със смяната на позите за кърмене и аз си го милсех. Но до сега само нещно време я слагам легнала при мен. Но така се облекчава само първата болка. А след това боли някак отвътре. Все едно ме обръща на обратно #Crazy
Виж целия пост
# 4
И аз съм така, но не мисля че проблемът е в позата на кърмене, просто бебчо си играе понякога или да-намалява кърмата, поне при мен е така. Просто го оставям, за малко, поемам си дълбоко  въдух и пак продължаваме, за сега не съм намерила лек-рагадите ми са по-малко болезнени, но не знам дали изобщо имат шанс да минат, докато се кърмим с човечко, а болката я има-понякога е по-силна, друг път-не, но зъната ми пулсират всяка вечер, въпреки лансиноха и проветряването на гърдите.
Виж целия пост
# 5
Ивелина, не позите, а начинът, по който захапва гърдата. Не можеш ли да намериш някой, който да ти покаже как да го поставяш правилно? Не го оставяй да си играе със зърното. Като видиш, че гърдата му се изплъзва, прекъсни кърменето (с малкото пръстче освобождаваш) и го постави отново правилно.
Виж целия пост
# 6
а защо не прочетеш малко за млечницата в Библиотеката? един от симптомите, който може да се проявява самостоятелно е болка в зърната. не казвам, че е това, но поне ще го отхвърлиш като вероятна причина.
Виж целия пост
# 7
Аз също те съветвам да проверите варианта с млечницата, при нас нещата се бяха ужким урегулирали и когато ни хвана млечницата почнаха силни парещи болки в зърната. За да съм по-ясна - болката при мен приличаше на силни убождания с горещи игли, които стигат чак навътре в гърдата. Лошото е и че болката продължаваше след както и между кърменията. Мажех езичето на бебка и зърната си с Дактарин и за около седмица се оправихме.
Ако не е от това може да имате проблем с поставянето /минахме и през това  Sad/.
Аз и сега имам неприятно усещане в началото на кърменето /понякога дори лека болка/, но няма нищо общо с по-рано. За да си облекча началото изцеждам малко кърма, за да се отворят каналчетата и бебка да не дърпа на сухо. А тава кога е изцокала цялата гърда усещам по гадното усещане все едно, че някой издърпва тънки здрави нишки от гърдата ти, по това съдя, че в каналчетата почти не е останала кърма и ако муцунката ми още мляска й давам другата гърда. Ако имаш напрежение можеш да си правиш и топли компреси, на мен ми помогнаха, в съчетание с лек масаж. Успех! Simple Smile
Виж целия пост
# 8
Ох, дано да не е това, но започнах да си мажа гърдите с Дактарин - перорален. На беба не и виждам някакви налепчета, но така ще направим профилактика и на двете Simple Smile
Виж целия пост
# 9
ние имаме същия проблем-поставям я правилно,лекарка ме увери-но болката се появявя-в началото и понякога в края и между кърменията.мислех ,че съм само аз-но явно има и други-просто са ми по-чувствителни зърната,няма млечница,пък и тя "захапва" силно.
Виж целия пост
# 10
Ивелина, не позите, а начинът, по който захапва гърдата. Не можеш ли да намериш някой, който да ти покаже как да го поставяш правилно? Не го оставяй да си играе със зърното. Като видиш, че гърдата му се изплъзва, прекъсни кърменето (с малкото пръстче освобождаваш) и го постави отново правилно.

Да ти кажа никога не се бях замисляла дали захапва правилно зърното newsm78. Със Снежи-73 се познаваме и все ще излизаме, ама нашият татко е сега в отпуска и гледам с него да съм по цял ден, май ще трябва да я помоля да ми покаже, че не е съвсем както трябва работата.Малеееееееее, с това кърмене, тъкмо ще се научим и то ще дойде време да се захранваме, а и той ще се научи да яде бързичко.
Виж целия пост
# 11
При мен зърната ми бяха в отчаяно състояние-течеше кръв и дори на моменти Бебчо се е дърпал да суче, а пък е голям лакомник. Както ти писах пробвах доста неща. При мен помогна определено смяната на позата на кърмене. Но сега се сетих и за друг проблем, който може да е и при теб. С течение на времето бебето става по-силно в захапката, аз нямах проблеми по време на кърменето, но след това се почваше една болка в гърдата, не можех да седя на едно място и така около 1-2 часа, след това утихваше болката. Обадих се на гинеколога си и той ми каза, че най-вероятно бебето има яка захапка. Доста мислих по въпроса и реших, че ще го реша като помагам с ръце да слиза по-лесно кърмата, докато бебето суче. Общо взето приложих схемата все едно цедя ръчно докато то суче и болката утихна. Но пак ти казвам внимавай бебето да захапва хубаво зърното!!! Вече не ме болят гърдите като кърмя, но още ми се случва малкият когато бърза и не захапи хубаво зърното - виждам звездички посред бял ден.  #Crazy
Виж целия пост
# 12
При нас болката си я има -особено в началото,няма кръв,защото ме посъветваха да пробвам със каучукови предпазители за зърна,пак боли,но по-малко и не се разраняват.Някой ползвал ли е и докога се кърми с тях/знам,че до първото зъбче/?
Виж целия пост
# 13
За сега тази болка в края на кърменето утихна. В последните дни беба хапва по помалко и за кратко време се наяжда (надявам се) и като, че ли ми мина. Днес пак направихме дълго сукане и пак ме заболя - за мен извода е, че като започне да намалява кърмата, започва да ме боли, а и беба сигурно дърпа по-здраво...
Иначе пробвах да се мажа с Дактарина, но за два дни и се отказах. Детенцето няма нищо в устичката, а би трявало и при нея да се покажа, особено, при положечние, че не иска да и изплкавам устичката с вода.
Виж целия пост
# 14
Това със смяната на позите за кърмене и аз си го милсех. Но до сега само нещно време я слагам легнала при мен. Но така се облекчава само първата болка. А след това боли някак отвътре. Все едно ме обръща на обратно #Crazy
.
Това последното ти изречение май е от съвсем различно нещо, от описаните по-горе. При мен особено много ме боли, когато "слиза млякото", но то се случва и когато бебето не суче и болката е точно все едно те обръщат с помощта на ножове навън. Иначе по въпроса със захапката май няма еднозначно решение. Сигурна съм, че Румена си захапваше правилно, но първия месец след раждането си беше малък кошмар, да не споменавам, когато излизаха първите зъбки и следващите. Сравнено с всичко най ме болеше в началото на втората бременност, когато Руми все още сучеше и й излизаха кучешките зъби, а зърната ми бяха супер чувствителни от хормоните на бременността.
Та изводът ми е, че болките са много, но са на периоди, а ние майките какво ли не изтърпяваме Simple Smile
Добрата новина е, че ако си родиш второ, изобщо няма да го усещаш как суче - всичко е много по-лесно и безболезнено, след като първото е проправило пътя Simple Smile
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия