НАП започна събирането на старите здравни осигуровки чрез запор

  • 27 900
  • 186
Накратко:дължа здравни осигуровки от 2000г,имам акт за надчет за това и този месец получих от НАП постановление за запор върху заплатата ми.В момента съм в майчинство и получавам 180 лв.Работя във фирма,която е ЕТ.Естествено и във фирмата получават известието за запор.Блокирана е банковата сметка на цялата фирма.Тъй като управителя почина и в момента се прави пререгистрация на фирмата,а сметка е блокирана-шефа ми вика в 7 дневен срок си внеси задълженията,защото след майчинството ще изхвърчиш от раб.си място.
Внесох си дължимата  цяла сума(лихвата е 14 процента,незнам за банка с такава годишна лихва Shocked)зная че под социалния минимум не може да ме оставят без пари -колкото процента да ми удържат де,след като си платих -махнаха веднага запора.
В момента при справка в НОИ все още ми стоят старите задължения-обадих се в НАП да попитам защо след като съм си платила пак се водя че дължа пари за здравни осигуровки в НОИ #Crazy
отговора беше -ами не са осчетоводени #Crazy
Искам да попитам по-запознатите от вас как се процедира в такъв случай?Жалба срещу служителя ли да подам? newsm78
П.С. Моля модераторите за извиняние ако темата се повтаря ....
Забелязах от разговори с приятели,че доста от тях са получили запори точно от НАП във връзка със здарвните осигуровки....
Интересно ми е на хората ,които не работят(нямат тр.договор) нямат движимо и недвижимо имущество и имащи да плащат стари здр.осигуровки какво ще им вземат и как?Естествено те ще си получат известията от Агенцията за вземанията......
Виж целия пост
# 1
 Shocked
зна4и и моя мъж да се готви,ама при нас проблема не са само осигуровките му,а +една камара актове за които го викаха преди няколко месеца Mr. Green
ще следя темата с интерес,но освен да стане така като при теб,друг на4ин няма как,защото вси4ко е на мое име Crazy
Виж целия пост
# 2
blue eye - леко ми се доближават дълговете, към твоите...
та колко общо плати?
10х
Виж целия пост
# 3
В момента при справка в НОИ все още ми стоят старите задължения-обадих се в НАП да попитам защо след като съм си платила пак се водя че дължа пари за здравни осигуровки в НОИ #Crazy
отговора беше -ами не са осчетоводени #Crazy

Изчакай 2-3 дена и ако още не са ги осчетоводили тогава подай жалба - има технологично време за обработка, особено ако си правиш справката от сайта на НОИ
Виж целия пост
# 4
да я кажи,колко плати?
моя мъж има от 2005 на сам,а преди това-нъщки Rolling Eyes
Виж целия пост
# 5
тези лудили са бе,как може на зор да накараш хората да си плащат осигуровките ами ако не искам а искам да си ходя на часно,аман от тая скапана държава.
Виж целия пост
# 6
да я кажи,колко плати?
моя мъж има от 2005 на сам,а преди това-нъщки Rolling Eyes
за цялата 2006 и 2007 до март са 107лв с лихвите,за 2005 предпорагам ще са към 70лв,значи общо към 200лв.опа сори сега видях,че преди 2005 няма.
Виж целия пост
# 7
тези лудили са бе,как може на зор да накараш хората да си плащат осигуровките ами ако не искам а искам да си ходя на часно,аман от тая скапана държава.

Парите им трябват за въоръжаване на лекарите с хладно оръжие за неутрализиране на пациенти и техни близки, които не се съгласяват доброволно да умират пред кабинетите им, докато лекарите си говорят по GSM-ите.
Ето как:
http://dnes.dir.bg/2007/04/23/news1602958.html
Виж целия пост
# 8
аз имам неплатени 3 месеца от 2000 год.
дали може да ми запорират заплатата?
м/у другото: къде могат да се платят тези вноски, само в централата на Възраждане ли?
10х  bouquet
Виж целия пост
# 9
Добре де,нали ако нямаш осугуровки изобщо,можеш да платиш за 15 м на зад/или 13/,като си плащаш и за всеки месец постоянно и така ставаш здравно осигурен PeaceТова го знам от кака ми,която е в данъ4ното и знам 4е тези предишните вноски ти остават висящи и когато можеш внасяш...Номера е да внесеш за тези 15м на зад и за в бъдеще да си внасяш за всеки месец,така не губиш правата си на здравно осигурен Wink
Виж целия пост
# 10
имах за 2000,2001,2002 и няколко месеца от 2003-заедно с лихвите 640лв. платих защото ми извиха ръцете #2gunfire
Виж целия пост
# 11
E, не гледайте само от едната страна на нещата. По същата логика можеш да откажеш да плащаш такса смет, щото не правиш боклук ( даже се чудя пенсиите как още не са подели и тази инициатива).

Nameika, точно пък за здравната помощ мисля че не си в правото си да се оплакваш, тъй като като идеш да раждаш и едн лев да нямаш, и никога да не си плащала здравни осигуровки пак ще те приемат в АГ болница. Така че това е нашата "скапана държава". И със същия успех аз мога да се разсърдя че с парите от осигуровките, които аз плащам, те лекуват и теб. Щото като заумира някой на улицата и се извика Бърза помощ идват, без значение с каква линейка и колко са ти осигуровките.
Виж целия пост
# 12
... Щото като заумира някой на улицата и се извика Бърза помощ идват...

Не знам за Бърза помощ на улицата, ама за вкъщи знам.
И въобще тия обобщения са много... неуместни.
Каква ще е картинката, ако заобобщаваме заглавията от новините или просто темите от този форум, в които се молим за пострадали от здравеопазването ни мами.

Истината е съвсем другаде - абсурдите започват от момента, в който лекарите станаха търговци. Не го разбирай като поезия (нещо в смисъл "Търговците в храма"). Всички знаят как болниците станаха търговски дружества - значи за търговия със здравето говорим. Ако това е ОК, задължителното осигуряване наистина е... просто още един пирон (няма да кажа къде).
Виж целия пост
# 13
Не исках да обобщавам, просто исках да кажа че има "услуги" ако можем да ги наречем така, които просто държавата е длъжна да ти осигури. Не коментирам с какво качество и не казвам, че всички ги ползват. Дано на никой не му се налага, наистина.
Но...както казва баща ми "Умрял непогребан няма"- кой според вас трябва да плаща за погребенията на клошарите и бездомните? Кой плаща за ражданията на циганките? И ако блъснат на улицата някой без осигуровка там ли го оставят да лежи?
Това имах предвид- минималните задължителни осигуровки са в размер на 12 лв на месец. Достатъчно минимална сума за да може системата все пак да крета някакси и поне да прибира умрелите от улицата.

А иначе за лекарите- уважавам ги, но и при тях като навсякъде си има мърша. И неуредиците са доста- аз лично ( за да изляза от обобщенията) също си плащам " на частно", просто не съм доволна от това което държавата осигурява. Но ако не можех да си го позволя щях да си ползвам държавните услуги.
Виж целия пост
# 14
E, не гледайте само от едната страна на нещата. По същата логика можеш да откажеш да плащаш такса смет, щото не правиш боклук ( даже се чудя пенсиите как още не са подели и тази инициатива).

Nameika, точно пък за здравната помощ мисля че не си в правото си да се оплакваш, тъй като като идеш да раждаш и едн лев да нямаш, и никога да не си плащала здравни осигуровки пак ще те приемат в АГ болница. Така че това е нашата "скапана държава". И със същия успех аз мога да се разсърдя че с парите от осигуровките, които аз плащам, те лекуват и теб. Щото като заумира някой на улицата и се извика Бърза помощ идват, без значение с каква линейка и колко са ти осигуровките.
тук не си права,като отидеш да раждаш ти искат по 70лв на ден,няма такова положение,че било безплатно.
Виж целия пост
# 15
извинявам се , може да е тъп въпрос, ама как така ще ти запорират заплатата?
с какво право?
Виж целия пост
# 16
Не исках да обобщавам, просто исках да кажа че има "услуги" ако можем да ги наречем така, които просто държавата е длъжна да ти осигури. Не коментирам с какво качество и не казвам, че всички ги ползват. Дано на никой не му се налага, наистина.
Но...както казва баща ми "Умрял непогребан няма"- кой според вас трябва да плаща за погребенията на клошарите и бездомните? Кой плаща за ражданията на циганките? И ако блъснат на улицата някой без осигуровка там ли го оставят да лежи?
Това имах предвид- минималните задължителни осигуровки са в размер на 12 лв на месец. Достатъчно минимална сума за да може системата все пак да крета някакси и поне да прибира умрелите от улицата.

А иначе за лекарите- уважавам ги, но и при тях като навсякъде си има мърша. И неуредиците са доста- аз лично ( за да изляза от обобщенията) също си плащам " на частно", просто не съм доволна от това което държавата осигурява. Но ако не можех да си го позволя щях да си ползвам държавните услуги.
ами за това става въпрос,циганката може а ние не може да раждаме безплатно,когато законите станат равни за цигани и българи тогава ще си платя иначе не.не са 12лв а 6.60лв.добре де и ти имаш здравни ама пак ти искат пари като отидеш в болницата,нали newsm78защо тогаво да се плащат тези осигуровки ей това не разбирам.
Виж целия пост
# 17
Добре де,нали ако нямаш осугуровки изобщо,можеш да платиш за 15 м на зад/или 13/,като си плащаш и за всеки месец постоянно и така ставаш здравно осигурен PeaceТова го знам от кака ми,която е в данъ4ното и знам 4е тези предишните вноски ти остават висящи и когато можеш внасяш...Номера е да внесеш за тези 15м на зад и за в бъдеще да си внасяш за всеки месец,така не губиш правата си на здравно осигурен Wink
така е да ,плащаш 15месеца назад което е равно на 107лв с лихвите и си осигурен ама другите си остават висящи и никой няма да ти ги прости и както виждам ще намерят начин да си ги вземат.
Виж целия пост
# 18
Не исках да обобщавам, просто исках да кажа че има "услуги" ако можем да ги наречем така, които просто държавата е длъжна да ти осигури. Не коментирам с какво качество и не казвам, че всички ги ползват. Дано на никой не му се налага, наистина.
Но...както казва баща ми "Умрял непогребан няма"- кой според вас трябва да плаща за погребенията на клошарите и бездомните? Кой плаща за ражданията на циганките? И ако блъснат на улицата някой без осигуровка там ли го оставят да лежи?
Това имах предвид- минималните задължителни осигуровки са в размер на 12 лв на месец. Достатъчно минимална сума за да може системата все пак да крета някакси и поне да прибира умрелите от улицата.

А иначе за лекарите- уважавам ги, но и при тях като навсякъде си има мърша. И неуредиците са доста- аз лично ( за да изляза от обобщенията) също си плащам " на частно", просто не съм доволна от това което държавата осигурява. Но ако не можех да си го позволя щях да си ползвам държавните услуги.
ами за това става въпрос,циганката може а ние не може да раждаме безплатно,когато законите станат равни за цигани и българи тогава ще си платя иначе не.не са 12лв а 6.60лв.добре де и ти имаш здравни ама пак ти искат пари като отидеш в болницата,нали newsm78защо тогаво да се плащат тези осигуровки ей това не разбирам.
Не ми искат. В интерес на истината лекарката ми ме предупреди изрично  че няма да ме върнат, просто ще раждам с този доктор, който ми се падне. Аз обаче искам нея и затова ще платя. Мисля че има достатъчно майки във форума, които ще потвърдят, че не са платили и лев за раждане или стая. Аз лично познавам такива. А законите са си равни за всички, въпросът е че циганите са извън всякаква система и затова не могат да си осъдят или да им вземат нещо ( просто защото нямат).
Правото да ти запорират заплатата е регламентирано на много места- едно от тях е ДОПК. В общи линии заради държавни вземания могат да запорират всичко- освен заплатата и имуществото с изключение на т.нар. несеквестируемо имушество ( 25 кв м жилищна площ, дрехи и т.н.)
Виж целия пост
# 19
Въпрос към авторката- как ти съставиха акта ? И аз дължа от 2000 до 2002, но нищо такова нямам. Даже ми преведоха 160 лв от облекченията за деца. А на колежката не и ги дадоха,защото дължала здр. осигуровки. Ходи ги разбери- на случаен принцип ли го правят, как ?Не смятам да ги плащам доброволно- бях тогава в майчинство и никой нищо не знаеше по въпроса- кой, кога, къде и как трябва да се внасят. А после изведнъж - дължа към 450 лв. #2gunfireЕй сега, как да не ги платя. Това беше преди няколко години, сега може да са станали и 800 с тия лихви. Безобразие. #2gunfire
Виж целия пост
# 20

Правото да ти запорират заплатата е регламентирано на много места- едно от тях е ДОПК. В общи линии заради държавни вземания могат да запорират всичко- освен заплатата и имуществото с изключение на т.нар. несеквестируемо имушество ( 25 кв м жилищна площ, дрехи и т.н.)

какво включват тези държавни вземания? Shocked
Виж целия пост
# 21
А какво става с 5 годишната давност на задълженията, т.е. ако са минали 5 години не могат да ги искат освен ако не е имало акт за начет?
Имаше някаква такава информация по вестниците преди време.
Ако някой юрист знае да каже.
Излиза че е изтекла давността за 2000 и 2001 година и в момента тече за 2002, но като се провери по интернет за вноските, не са ги махнали тези години???
Виж целия пост
# 22
И аз дължа...Не знам колко,защото справката в интернет показва,че дължа и онези преди месец септември 2005,а аз тогава платих всичко и мислех,че съм се "изчистила"...Па две години да не са ги осчетоводили?! newsm78
Виж целия пост
# 23
Исках да кажа от м.09.2004 година...
Виж целия пост
# 24
Привет на всички!
Искам да ви кажа, че и здравните осигуровки имат давност 5 години! Т.Е. неплатените осигуровки за 2000г. и за м.01.,02. и 03.2001г. не се дължат, а се погасяват по давност! Само,че от НАП не го казват, за да може да си раздават премии с тях!!!
Аз лично имах неплатени за 2000г. и след голям скандал #2gunfire #2gunfire #Cussing out в НАП ми ги погасха! newsm10 Нищо не съм им платила! От НАП са длъжни да ти поискат и да ти приберат паричките, ..... абе ако мине номера! Не плащайте осигуровки за 2000г. и за м.01.,02. и 03.2001г. не се дължат, а се погасяват по давност!
Виж целия пост
# 25
Ама сега сме 2007 би трябвало и за цялата 2001 да е изтекла давността?
Виж целия пост
# 26
Не, защото го броят малко по-различно, идиотите му! #Cussing out :2gunfire:5г. давност+1г. след като са станали изискуеми....... бла..бла...  smile3507
Виж целия пост
# 27
А какво става с 5 годишната давност на задълженията, т.е. ако са минали 5 години не могат да ги искат освен ако не е имало акт за начет?
Имаше някаква такава информация по вестниците преди време.
Ако някой юрист знае да каже.
Излиза че е изтекла давността за 2000 и 2001 година и в момента тече за 2002, но като се провери по интернет за вноските, не са ги махнали тези години???


за давноста знам,4е тя отпада след 5-години,но при условие,4е през това време не си полу4ил някое известие за акта или там каквото е.
В нашия слу4ай моя мъж има акт за 500/този е един от вси4ките/,но полу4и преди 3 г писмо и с това писмо му те4е нова давност.Като изте4е тази давност се пише една молба не помня до кой и,и пак не помня то4но какво следваше....
Еми викаха го в тази агенция за държавните,освен да им даде детето-той друго на негово име няма Mr. GreenВси4ко е на мое име и като дойдат интересно ми е какво ще искат тогава Joy

п.п.Между другото и с това привикване в агенцията,ако не се лъжа май ми казаха,4е запо4ва да те4е нова давност.

Виж целия пост
# 28
джема-аз подписах акта за начет когато забременях и при гинеколога ми искаха удостоверение че съм с непрекъснати права ,това беше 2005г.
ако не си подписала акт за начет -незнам ,може би няма да те търсят за стари задължения... newsm78
олимпия-запора ми дойде на 10.април.2007  и в момента съм ги платила ,но в НОИ пак си седят там с червен шрифт дори Tired
Виж целия пост
# 29
Reny@Raia много ме притесни с това удължаване за още една година.
Аз съм разсрочвала задълженията и знам че това удължава с една година, защото за периода на разсрочването давността спира да тече. Ти разсрочвала ли си? Ако това удължаване не се дължи на разсрочването значи на мен като цяло 2 години ще се удължи давността.
Виж целия пост
# 30
Държавни вземания е всичко, което дължите на държавата- глоби, данъци, лихви и прочие.
От акт за начет, покана и т.н. почва да тече нов давностен срок.
Джемма, като си в майчински не дължиш осигуровки- може би има някакво недоразумение.
Виж целия пост
# 31
E, не гледайте само от едната страна на нещата. По същата логика можеш да откажеш да плащаш такса смет, щото не правиш боклук ( даже се чудя пенсиите как още не са подели и тази инициатива).

Nameika, точно пък за здравната помощ мисля че не си в правото си да се оплакваш, тъй като като идеш да раждаш и едн лев да нямаш, и никога да не си плащала здравни осигуровки пак ще те приемат в АГ болница. Така че това е нашата "скапана държава". И със същия успех аз мога да се разсърдя че с парите от осигуровките, които аз плащам, те лекуват и теб. Щото като заумира някой на улицата и се извика Бърза помощ идват, без значение с каква линейка и колко са ти осигуровките.
тук не си права,като отидеш да раждаш ти искат по 70лв на ден,няма такова положение,че било безплатно.

Е кой ти иска тия пари  newsm78 #Crazy на мен от болницата не ми поискаха нищо и двата пъти.

Напълно подкрепям r0ksi. По добре да даваш и да не ти се налага да ползваш, 
за циганите ами виновни са тези дето не събират нищо от тях не те, че не плащат.
А това кой колко плаща ами не е 6.60 някои плащат и по 60 лв. и не ползват.
... плащаш осигуровки като поп и за толкова време да не мислиш, че някой е казал евала? Просто като се наложи отиваш и пак плащаш, защото няма време.... просто държавата трябава да осигури един "минимум" (то си е"мизериум"), за което се изисква солидарност
... а ако не ти харесва ходи плащай
Виж целия пост
# 32
Включвам се да похваля една колежка, на която миналата година й бяха прихванали данъчното облекчение за дете с дължими осигуровки отпреди 6 години - т.е. погасени по давност. Мацката обжалва акта за прихващането и спечели Mr. Green Върнаха й парите, че май и лихви си беше начислила Laughing Много се кефя на хора, които натриват носа на държавата. Ми така де...
Че трябва да си плащаме осигуровките - трябва. Ама като не си си изпълнил задължението, те кво дремят 5 години и не си го търсят. В крайна сметка, всеки сам трябва да си защитава интересите, вкл. и държавата Wink
Виж целия пост
# 33
Gost-enka, не съм разсрочвала задълженията си. В закона пишело така.
Виж целия пост
# 34
давността за държавни вземания започва да тече от годината следваща тази за която са дължими. иначе давността си е пак 5 години, но ако имаш задължение за април 2002 ще се погаси по давност догодина, тъй като давността за него започва за тече от 2003
Виж целия пост
# 35
давността за държавни вземания започва да тече от годината следваща тази за която са дължими.
Това важи само за публичните държавни. Осигуровките са точно такива,но отбелязвам принципнно, че това правило не важи за всички. Частните държавни вземания се погасяват след 5 г., считано от падежа.
Виж целия пост
# 36
кви са тези 60лв здравни бе хора #Crazyза първи път чувам такова нещо
Виж целия пост
# 37
Абе я да си го ...
Виж целия пост
# 38
кви са тези 60лв здравни бе хора #Crazyза първи път чувам такова нещо
Здравните осигуровките са % върху заплатата. Едно е да имаш 200 лв заплата, друго е да е 1200.
Максимумът е 1400 *2.1% = 29.40 лв на месец от теб + 1400 * 3.9 % = 54.60 лв от работодателя или общо 84 лв.
Виж целия пост
# 39
тези лудили са бе,как може на зор да накараш хората да си плащат осигуровките ами ако не искам а искам да си ходя на часно,аман от тая скапана държава.


И аз съм на същото мнение.
Виж целия пост
# 40
А може ли някой да изчисли за колко точно години биха стигнали милионите, похарчени за лъскавите суперлукс-сгради на Здравната каса, за служебните й луксозни коли, за заплатите на всички чиновници в тази измислена институция...
Колко точно вноски от по няколкото лева, които искат от човек, ще направят тези милиони, ако се разделят на броя на всички данакоплатци в България в момента.
Прибавете и тези милиони, дето "Касата" е направила от "изписваните по каса скъпи и прескъпи лекарства" години наред.

Понеже тука е малко по-"сложно" - да поясня: години наред жизненоважни (за различните групи болни) медикаменти се обявяваха "в списъка на Касата". Обявявайки ги, се сключваха договори с вносителите им, които ги продаваха на касата до десет и повече пъти по-скъпо, отколкото струваха. С тия надути цени ги пускаха и за свободна продажба в аптеките.
След всички бумащини, описи и цяло съсловие от чиновници, обработващо всичката бумащита, болният отиваше в аптеката с рецепта "по Здравна Каса" и там му продаваха великото лекарство на "супер облекчена" цена, която пак беше, да кажем, два пъти по висока от реалната.
И когато нещо по веригата се сбърка и съответната фирма или медикамент "изпаднат" по трасето от списъка на касата, изведнъж започват да струват жълти стотинки при свободната продажба в аптеката, а не десетките левове, на които са били продавани дотогава.
С две думи: лекарството Х за високо кръвно се обявява за най-добро и в списъка на Здравната каса. "Свободно" лекарството го продават за 50 лв. По здравна каса - за 30. А то всъщност си струва 8 лв. (във всяка друга страна по света, освен в България).
Така години се ограбваше хем директно бюджета (нашите пари за здравни и други вноски), хем самите болни - когато си купуват лекарството - независимо "по каса" или "свободно".

Това е само един много блед пример за гигантското ограбване, което трябва да се компенсира от нашите данъци.
Свръх-наглост и престъпност само по себе си.
Но като ти заповядат да им плащаш далаверите и под формата на ЗАДЪЛЖИТЕЛНО здравно осигуряване, моите думи за наглостта на тия "отгоре" и наивността и безропотността на тия "отдолу" просто свършват.
Виж целия пост
# 41
Къде в страницата на НОИ се прави справка на задълженияте Praynig
Виж целия пост
# 42
А аз искам да попитам и нещо друго-защо здравната реформа така разграничава лекарите от зъболекарите? Аз,да даде Бог всекиму,на лекар съм ходила в последните 5-6 години само за профилактичен преглед,но пък имам нужда от сериозно зъболечение...Обаче имам поети от касата едно вадене и две пломби(или квото е там в действителност) ,останалото-да ти е здрав джоба...
Виж целия пост
# 43
... но пък имам нужда от сериозно зъболечение...

Това пък сигурно е заради другата, пак платена от нас , част от рИформата - унищожаването на здравеопазването в училище,  изгонването на лекарите, но и на зъболекарите от училищата.

Затова днес от училище излизат деца с кариеси, пулпити, абцеси и пр. колкото и 50-годишен преди "реформата" нямаше.
Виж целия пост
# 44
Холограма, подкрепям на 100% поста ти!
Работила съм в тази "институция" и на тези работи съм се нагледала ooooh!....
Виж целия пост
# 45
Къде в страницата на НОИ се прави справка на задълженияте Praynig

                      http://www.nssi.bg/ е страницата, отиваш на Е-услуги, оттам се прехвърляш на Справка за здравно осигуряване. Въвеждаш ЕГН и символите, изписани отдолу в съответните полета, натискаш Направи справка и това е цялата философия   bouquet.
Виж целия пост
# 46
 Rolling Eyes

добре де! искам и аз нещо да попитам
какво е това, по дяволите???

след като се проверих на сайта на НОИ
под ЕГН-то ми пише това:

"По пациентска листа на НЗОК за месец МАЙ 2007 година:
Лицето е с непрекъснати здравноосигурителни права
СПРАВКА КЪМ 25 АПРИЛ 2007 ГОДИНА 
ЛИЦЕТО Е С НЕПРЕКЪСНАТИ ЗДРАВНООСИГУРИТЕЛНИ ПРАВА
Месеци без данни за здравно осигуряване в периода от ЯНУАРИ/2000 до ДЕКЕМВРИ/2005
2000 г. -  изброени......
2001 г. - изброени.......
2002 г. - изброени..... "

някой ще ми го обясни ли?

и как точно съм без прекъснати права като пише, че нямам платени 2 години и половина?

абсурдността на цялата ситуация е, че това стои на сайта на НОИ всеки път като си проверявам
и най-  Sick отвратното е, че точно през тези години съм била 3ти 4 ти курс студентка - от Софийския университет ми обясниха, че просто били превели парите, но не и поименно и НОИ трябвало да си ги разпредели по бройката ... това казаха преди
 Tired
 така и не съм ходила в НОИ да се разправям

 



 
Виж целия пост
# 47
Dragon's Bride, пише така защото човек се води с НЕПРЕКЪСНАТИ ЗДРАВНООСИГУРИТЕЛНИ ПРАВА, ако са платени последните 15 месеца към датата на проверката. За студентството -  вадиш служебна бележка от СУ, че са ти плащали здр. осиг. и я носиш в клона на НАП по постоянен адрес. Това е, те си ги оправят после.
Виж целия пост
# 48
MechoPuh - Благодаря ти  bouquet
Виж целия пост
# 49
ЕлиТ, благодаря, че внесе яснота!   Grinning
Виж целия пост
# 50
а какво зна4и "без данни за здравно осигуряване"? не са платени но  все още се дължат ли? Rolling EyesГовори ли нещо за това дали има избран личен лекар или не?
дори и след като ходих да се разправям и попълвам формуляри през 2002 и от тогава съм с изключена от здравно осигуряване,тези вноски от годините преди това ("без данните за осигуряване месеци) още ли се дължат след като закона май за изключване от здр осигуряване ако живeeш в чужбина го нямаше през 2002,2003,2004,2005, т.е аз ква вина имам че не можах да се "изключа" по- рано,след като закона го нямаше и не съм била в Бг?
Виж целия пост
# 51
от 2006 съм изклю4ена,не 2002 (грешка)  Embarassed
Виж целия пост
# 52
Може ли някой да внесе яснота и в моя проблем newsm782002година работих сезонна работа,след като свърши забременях,неможах да започна друга работа защото ми беше адски лошо и така когато се пооправих и взех да се оглеждам да започна работа заради майчинството родих в седмия месец.Озовах се в соц.грижи и този период съм длъжник на здравната каса,после разбрах че съм трябвало сама да внасям осигуровките.Дали е така незнам и моля ако някой знае нещо да ме посъветва ако ли не ще чакам давностния период
Виж целия пост
# 53
Къде в страницата на НОИ се прави справка на задълженияте Praynig


Видях, че по-надолу са ти дали страницата за проверка по ЕГН. Тук можеш да изчислиш сама колко дължиш на Здравната каса.
http://www.noi.bg/

От менюто избираш "Сметки и параграфи" и на страницата има "Таблица за размера на здравноосигурителните вноски и лихвите към тях "
Виж целия пост
# 54
От държавните данъци и такси няма измъкване.
Виж целия пост
# 55
От държавните данъци и такси няма измъкване.

Да, докато не започнем да си измъкваме малките страхливи дупета от къщите при всяка наглост на големите з*дници и да ги сритваме, докато спрат да се пънат.

Само с приказки не става.
Виж целия пост
# 56
От държавните данъци и такси няма измъкване.
Явно има и аз не смятам да си погасявам задълженията. Имам три месеца през 2001г и смятам да се възползвам от давността. Благодаря на всички, които внесоха яснота по този въпрос.
Виж целия пост
# 57
А имат ли действително правото да запорират майчинството newsm78/че и аз има някакви месеци неплащани от 2000та година.....водила съм се безработна-без обещетение...и ми излизат,че нямам данни,но пък уж давността ги хваща Thinking/
Виж целия пост
# 58
А имат ли действително правото да запорират майчинството newsm78/че и аз има някакви месеци неплащани от 2000та година.....водила съм се безработна-без обещетение...и ми излизат,че нямам данни,но пък уж давността ги хваща Thinking/
Нямат право да запорират майчинство.
Само заплата и други доходи и то над определена сума ( ако не се лъжа МРЗ).
Между другото това че майчинството не може да бъде запорирано е и отговора на често задавания тук въпрос защо срещу майчинство банките не отпускат кредит.
Виж целия пост
# 59
Важно е да се изясни как точно е правилно да обслужим управляващите - не е лесно да затриеш цяла система и половин народ, сега трябва да им се плати и в брой.

Който оцелее - да проучи механизма и на следващото задължително здравно осигуряване, дето сега го обмислят:
http://dnes.dir.bg/2007/04/25/news1610255.html

(Както казваше един голям наш сънародник - на българина не му е достатъчно с готовност и опиянение да се качи на бесилото, той държи с особено одушевление и сам да си ритне столчето.)
Виж целия пост
# 60
Аз имах един месец с неплатени ЗО за 2000 год. и миналата година /2006/ като подадох данъчна декларация за възстановяване на ДОД за детето /тагова едно/ ме викаха в данъчното. Връчихами някакъв ревизионен акт за подпис и си удържаха около 13 лв. А самата неплатена сума за осигуровките беше около 6 лв и нещо. Другото било лихви.Чак след това ми върнаха данъка. Абе циганска държава  #2gunfire. При тях е "всяка година и гадина",а ние ще им издържаме коп....та. На мен дори детски не ми се полагат. Дано не опрем до кирливите им добавки, ама с какво моите деца са по-различни от тяхните  /освен по числеността / newsm78 .
Виж целия пост
# 61
а някой може ли да каже защо искат пари за периода от 1 .01.2000 до 30.06 2000 след като здравната система започна да действа от 1.07.2000 винаги съм се чудела newsm78
Виж целия пост
# 62
а какво зна4и "без данни за здравно осигуряване"? не са платени но  все още се дължат ли? Rolling EyesГовори ли нещо за това дали има избран личен лекар или не?
дори и след като ходих да се разправям и попълвам формуляри през 2002 и от тогава съм с изключена от здравно осигуряване,тези вноски от годините преди това ("без данните за осигуряване месеци) още ли се дължат след като закона май за изключване от здр осигуряване ако живeeш в чужбина го нямаше през 2002,2003,2004,2005, т.е аз ква вина имам че не можах да се "изключа" по- рано,след като закона го нямаше и не съм била в Бг?
И аз държа здравни осигуровки за няколко години,през които не съм била в България,но според законодателството на НОИ си ги дължа,въпреки отсъствието от държавата,защото съм имала записах личен лекар.Трябвало е да го отпиша,като съм заминала,но аз не съм знаела за това,и сега по подразбиране ги дължа тези пари.Тъпо,ама...
Виж целия пост
# 63
а някой може ли да каже защо искат пари за периода от 1 .01.2000 до 30.06 2000 след като здравната система започна да действа от 1.07.2000 винаги съм се чудела newsm78

Защото въображението на "управляващите" за абсурди и мазохизмът на "управляваните" българи нямат граница - "реформата" е въведена със задна дата.
Въпрос на време е да въведат закон за търсене на наказателна отговорност от жертвите на лекарски грешки, проявили слабост и неиздържливост по време на лечението си.
Виж целия пост
# 64
                   Само се ядосвам като ви чета  Crossing Arms. Всичко ми е платено, и на мама платих. След вашите разяснения обаче разбирам, че повечето пари дори не сме ги дължали, още повече, че тя през 5 от годините не е имала записан личен лекар. Аз също. Но платихме за всички години и никой не ни спря. Напротив - заради грешки на работодателя ми съм надвнесла доста месеци, но не знам мога ли и как да си върна парите. Идеи?
Виж целия пост
# 65
... но не знам мога ли и как да си върна парите. Идеи?

 smile3555
Как можа да ти хрумне?!
Виж целия пост
# 66
...Как можа да ти хрумне?!...
                   Винаги съм била безнадеждна оптимистка  Whistling
Виж целия пост
# 67
аз нямам неплатени вноски, но мъжа ми имаше и по случая да ви кажа една врътка, която действаше до преди 4-5 месеца. Плащате по банков път и само основното задължебине без лихвите (те са почти 50% от натрупаните задължения). В НАП ги отчитали по 2 различни сметки и след погасяване на основното задължение вече никъде не излизате като нередоване платец. По тази схема си спестихме 180 лв за мъжа ми и 200 за брат ми Flutter Laughing Притеснявахме се дали няма да цъфнат като ни възстановяват парите за дете, обаче не, всичко си е ок и излиза че нищо не дължим Mr. Green
Виж целия пост
# 68
                   лулу!, дано не съм правя, обаче това ви задължение рано или късно ще ви накарат да си го платите. Иначе е точно така - излизат си платени и без да си внесъл лихви и главници. Обаче колкото по-рано ги внесете, толкова по-малки ще са сумите, мисля. По-добре ги платете сега.
Виж целия пост
# 69
ами там е работата, че ръководена от същата логика  отидах и направих справка в НАП. Те ми отговориха че не дължим нищо, нямало какво да им плащам и да не съм им губела времето, в спорове че имам, защото я виж колко хора ги били чакали Shocked Всъщност това за лихвите ми го беше казал вътрешен човек от НАП и той ме посъветва да действаме по тази схема Embarassed Само че това беше преди около половин година. От тогава нещата може да се се изменили. Все пак не сме едиствените, които го знаеха и със сигурност рано или късно ще отстранят тази опция.
Виж целия пост
# 70
... рано или късно ще отстранят тази опция.

Е, след толкова откровеност - по-скоро "рано"  Simple Smile
Виж целия пост
# 71
абе то бая народ се изреди да откровеничи преди мен (не в таза тема де), та може и вече да са я свършили тази работа Rolling Eyes
Виж целия пост
# 72
                    Май не съм се изразила правилно. За момента хората, които не са платили лихвите и главниците нямат спънки да ползват здравните услуги. Но държавата рано или късно ще си прибере дължимото от тях, освен ако не реши да опрости въпросните задължения (със закон), което силно ме съмнява.
                    В НАП и към мен се бяха отнесли по подобен начин, аз лично в общината си направих справка (но забравих в кой отдел) и за около пет минутки попълних молба, и ми издадоха заверени два листа - единия за дължимите лихви, другия за главницата. Много любезно се отнесоха. Но информацията за задълженията на гражданите се пази и рано или късно държавата ще ви почука на вратата. Тъй мисля аз.
Виж целия пост
# 73
Може ли и аз да изкажа мнения - системата на НАП е такава, че ако няма главница, лихвата излиза 0,00 лева, защото няма върху коя сума да се начисли лихвения процент.
Виж целия пост
# 74
Цитирам нещо от филма "Адвокат на дявола": - От данъците и смъртта избягване няма.
За давността - Тече от момента в който е станало изискуемо вземането (според това кога е трябвало да бъде деклариран съответния период). 
За лихвите - правилото е, че първо се погасяват лихви, а после главница.
Сега за това, което ще напиша мога да получа дружни  Whistling Whistling, но от НОИ с години са забатачвали нещата и след обединяването на осигурителната и данъчната администрация някой друг го отнася. Ако са си вършели навремето работата, хората са щели да си изчистят задълженията. 
Само не разбрах какви са тези актове за надчети, които получавате.
Редът е, че се изпраща покана за явяване, покана за издирване, вкл. и на страницата на НАП за издирвани лица по интернет. Обезпечават се вземания и едва тогава се стига до запори. Поне според това, което пише в ДОПК.


 
Виж целия пост
# 75
Сега проверявах на мъжа ми дължимите осигуровки.....пише, че дължи за почти цялата 2000 г
Нали пишете, че давността за 2000 г е изтекла newsm78
Виж целия пост
# 76
Да, е. Ако производството по събиране не е започнало в срока на давността. 
Виж целия пост
# 77
Може ли някой да внесе яснота и в моя проблем newsm782002година работих сезонна работа,след като свърши забременях,неможах да започна друга работа защото ми беше адски лошо и така когато се пооправих и взех да се оглеждам да започна работа заради майчинството родих в седмия месец.Озовах се в соц.грижи и този период съм длъжник на здравната каса,после разбрах че съм трябвало сама да внасям осигуровките.Дали е така незнам и моля ако някой знае нещо да ме посъветва ако ли не ще чакам давностния период

Точно поради тази причина дължа и аз осигуровки. Родих през март 2000, касата влезе в сила от юни ли беше, юли ли... През 2-те години на майчинството взимах помощи за отглеждане на дете от социални грижи и тогава никой нищо конкретно не знаеше- кой кога и къде трябва да ги плаща, а накрая се оказа, че е трябвало аз да си ги плащам. Ама когато тогава исках- не се знаеше къде трябва да ги дам, а и нямаше самоосигуряване, трябваше чрез фирма да се внасят. Някакви глупости и неуредици. Точно затова съм казала-няма доброволно никога да им ги дам тия пари. Не съм разсрочвала, не съм получавала никакъв акт. Значи 2000 г изтече по давност. Също и 1,2 и3 месец. Дължа до юни 2002. Ще чакам да изтече по давност тогава и нищо няма да подписвам. От юни 2002 до сега нямам задължения. В интерес на истината не знаех за давността и очаквах, че може да не ми върнат пари от облекченията за деца. Обаче си ги получих. Миналата година пък аз им дължах- нищо не ми връщаха и не можаха да си спрат също. Ами да не са спали в такъв случай, дано да си мине по давност всичко, защото ми се струва доста несправедлива сумата с лихви за нещо, което и те не знаеха как точно да стане.
Виж целия пост
# 78
Момичета,здравейте.Честно да ви кажа съм озадачена откъде-накъде ще ви удържат от парите за децата. Тези пари се дават за децата,а не за приспадане на задълженията на родителите им. Поне така ни обясниха на нас,когато миналата година за първи път получихме пари от надвзет данък заради двете ни деца. Мъжа ми подаде документи,защото той получава повече заплата, но също и дължи 2 здравни вноски за 2000г. Когато го викнали да си получи парите бил изненадан,защото мислихме,че ще си приспаднат тези две вноски. Но данъчната служителка му обяснила,че не могат от парите на децата да удържат за задълженията на баща им. Тази година стана по същия начин.Още си дължи две вноски.

Деси0956, от 01.2000 започна "началното натрупване на капитала",затова оттогава се дължат здравни осигуровки. До юли 2000г. се натрупваха и тогава стартира системата.
Виж целия пост
# 79
Цитат на: vse nerazbrala в четвъртък, 26 април 2007, 16:02
а какво зна4и "без данни за здравно осигуряване"? не са платени но  все още се дължат ли? Говори ли нещо за това дали има избран личен лекар или не?
дори и след като ходих да се разправям и попълвам формуляри през 2002 и от тогава съм с изключена от здравно осигуряване,тези вноски от годините преди това ("без данните за осигуряване месеци) още ли се дължат след като закона май за изключване от здр осигуряване ако живeeш в чужбина го нямаше през 2002,2003,2004,2005, т.е аз ква вина имам че не можах да се "изключа" по- рано,след като закона го нямаше и не съм била в Бг?



И аз държа здравни осигуровки за няколко години,през които не съм била в България,но според законодателството на НОИ си ги дължа,въпреки отсъствието от държавата,защото съм имала записах личен лекар.Трябвало е да го отпиша,като съм заминала,но аз не съм знаела за това,и сега по подразбиране ги дължа тези пари.Тъпо,ама...
 



Моля за по-вече инфо по въпроса.За какъв закон става дума,и аз не съм в Бг и сега ги чувам тези неща.Аз лично ли трябва да се отпиша?

Виж целия пост
# 80
Моля за по-вече инфо по въпроса.За какъв закон става дума,и аз не съм в Бг и сега ги чувам тези неща.Аз лично ли трябва да се отпиша?


аМИ дори и да си била  184 извън страната,както съм аз в продължение на 6г.,ако си имала записах личен лекар,то ти се начисляват здравни осигуровки за този период,от датата на записването,до ден днешен.Аз не съм го знаела и съответно не съм отказала личния лекар,затова сега НОИ ми търси здравни осигуровки за 4г.другите ги платих.Няма значение,че си била извън държавата. Sad
Виж целия пост
# 81
Rolling Eyes

добре де! искам и аз нещо да попитам
какво е това, по дяволите???

след като се проверих на сайта на НОИ
под ЕГН-то ми пише това:

"По пациентска листа на НЗОК за месец МАЙ 2007 година:
Лицето е с непрекъснати здравноосигурителни права
СПРАВКА КЪМ 25 АПРИЛ 2007 ГОДИНА 
ЛИЦЕТО Е С НЕПРЕКЪСНАТИ ЗДРАВНООСИГУРИТЕЛНИ ПРАВА
Месеци без данни за здравно осигуряване в периода от ЯНУАРИ/2000 до ДЕКЕМВРИ/2005
2000 г. -  изброени......
2001 г. - изброени.......
2002 г. - изброени..... "

някой ще ми го обясни ли?

и как точно съм без прекъснати права като пише, че нямам платени 2 години и половина?

абсурдността на цялата ситуация е, че това стои на сайта на НОИ всеки път като си проверявам
и най-  Sick отвратното е, че точно през тези години съм била 3ти 4 ти курс студентка - от Софийския университет ми обясниха, че просто били превели парите, но не и поименно и НОИ трябвало да си ги разпредели по бройката ... това казаха преди
 Tired
 така и не съм ходила в НОИ да се разправям

Ами трябвало е да отидеш в НОИ със студентската си книжка, в която има заверени семестри, а не в университета. Тогава са щели да отбележат от НОИ, че здравните осигуровки са платени. Не знам дали все още това може да се направи. Обади се в НАП и ги попитай дали можеш да си изчистиш старите задължения със студ. книжка, която се явява оправдателен документ.
Виж целия пост
# 82
а някой може ли да каже защо искат пари за периода от 1 .01.2000 до 30.06 2000 след като здравната система започна да действа от 1.07.2000 винаги съм се чудела newsm78
Явно от тогава е влязъл в сила Законът за здравното осигуряване.  newsm78
Виж целия пост
# 83
продължение на моята история:
обадих се в НАП Ст.Загора да попитам защо аджеба след като си внесох дължимита сума и след разговор със счетоводителя(името забравих) които ме увери че вече е осчетоводено-защо все още съм длъжник на НОИ?! Shocked
 ето отговор:програмата се актуализира,но на какъв период време не се знае
може седмица
може месец......
дано да не е след година.....
Казах й ,че утре ще дойда и ще подам жалба -как може на мен всеки ден ако закъснея и ми начисляват лихва,а на някой служител дето не си върши работата добре-да няма наказание.Служителката ми вика-елате да направите проверка и да видите че парите са си преведени по сметката.
 #2gunfire
да се надявам,че няма да стана като онези пенсионери -които теглили кредит 97 г  300лв,още същата година си върнали дълга .Но сега им търсят 900 с лихви и такси за делото и сметката им от 1500лв е блокирана защото някой служител не си е свършил работата #2gunfire
Виж целия пост
# 84
Мисля, че всяка седмица се осъвременяват данните. А и то пише на справката към коя дата е тя. Не ги осъвременяват всеки ден, за съжаление. Само че това осъвременяване не се прави от НОИ вече. От там, казват, че това не е тяхна грижа... Абе, объркана работа. Вероятно, защото НАП превежда парите, внесени за здр. осигуровки на НЗОК, а не на НОИ. Обаче "милата" здравна каса няма своя информационна система и все още се правят справки чрез сайта на НОИ...
Не си длъжник на НОИ, а на НЗОК, т.е. била си...
Виж целия пост
# 85
Момичета, при нас съпруга ми подаде заявление за данъчно облекчение за дете според семейното подоходно облагане. Една година по-късно ни се обадиха от данъчните по телефона да го уведомят че няма да получи никакви пари защото тези пари щели да ги удържат за да се покрият неплатени здравни осигуровки и лихви от 2000-2001 година (6 месеца някъде). Една стотинка не получихме. Междудругото в момента на сайта на НАП за проверка на здравните осигуровки, той все още е длъжник точно за тези месеци, макар че действието се разигра преди близо 1 година.

Толкоз мога да кажа аз, трагедия  Sick
Виж целия пост
# 86
ritka, ходете в НАП и си решете проблема. Защото може и занапред със същия мотив да не ви връщат пари от сем. подох. облагане.
Виж целия пост
# 87
ritka, ходете в НАП и си решете проблема. Защото може и занапред със същия мотив да не ви връщат пари от сем. подох. облагане.

Ами той трябва да отиде. Обади се по телефона на НАП преди време и му обясниха че не дължи нищо, но имали проблеми със системата. Аман от техните системи  Sick
Виж целия пост
# 88
Докато пишете тук и се терзаете какъв мазохизъм да си приложите, за да ви вземат парите, четете и какво продължава да се случва с някои от обгрижваните от Бърза помощ пациенти:

http://dnes.dir.bg/2007/05/02/news1633707.html
Виж целия пост
# 89
Ей туи имам да плащам, ама да не си и мислят че ще се случи  #2gunfire #2gunfire #2gunfire

2000 г. - месеци 7,8,9,10,11,12
2001 г. - месеци 1,2,3,4
2002 г. - месеци 7,8
2003 г. - месец 1
2004 г. - месец 7
Виж целия пост
# 90
намерих това в сайта на нои за 2000г те лихвите май са повече отколкото вноските,това реално ли е

 
2000 г.   Осигурителен доход, лв.   Осигурителна вноска, лв.   Лихва,
лв.      
м.01   134   8.04   7.76      
м.02   150   9.00   8.59      
м.03   150   9.00   8.48      
м.04   150   9.00   8.38      
м.05   150   9.00   8.28      
м.06   150   9.00   8.17      
м.07   150   9.00   8.07      
м.08   150   9.00   7.97      
м.09   150   9.00   7.86      
м.10   158   9.48   8.16      
м.11   158   9.48   8.05      
м.12   158   9.48   7.93      
Общо   1808   108.48           97.70   
това 97.70 са лихвите #Crazy   
Виж целия пост
# 91
намерих това в сайта на нои за 2000г те лихвите май са повече отколкото вноските,това реално ли е

 
2000 г.   Осигурителен доход, лв.   Осигурителна вноска, лв.   Лихва,
лв.      
   
Общо   1808   108.48           97.70   
това 97.70 са лихвите #Crazy   

108.48 е общият размер на здр. вноски за годината, а 97.70 са лихвите. Колкото по-стари са задълженията, толкова по-голяма е лихвата.
Виж целия пост
# 92
даааа
лихвата е 14 процента годишна де. : #Crazy
незнам за банка в бг с такава годишна лихва........
Виж целия пост
# 93
даааа
лихвата е 14 процента годишна де. : #Crazy
незнам за банка в бг с такава годишна лихва........

На мойта депозитна сметка е 1,35%.
Виж целия пост
# 94
Благодаря за темата!При мен нещата стоят така:имам да плащам за м.януари 2000г. и после от 2003г.(началото) до ден днешен.Проверих в сайта на НОИ главницата(без януари 2000,за който е минала  давност,което научих тук) ми е 468лв.,а лихвите са около 150лв.Веднъж получих някакво писмо,което за съжаление съм загубила,но помня,че беше някакво предупреждение.Странното е,че миналата година за данъчните облекчения за деца,дадохме моята банкова сметка и си получихме парите,а на колега на мъжа ми не ги дадоха заради здравни осигуровки.Тази година дадохме сметката на мъжа ми.Искам да уточня,че тази сметка е за детските добавки,които получавам и е единствената собственост на мое име.
Виж целия пост
# 95
Не виждам на какво се учудвате. Нормално е да се плащат здравни осигуровки. Всеки от вас използва лекар в тази държава, но не обича да плаща. Ами никаде го няма това, няма безплатен обяд. Бихте ли били съгласни да сте си плащали през целия период, а други ,които не са плащали да ползват облаги. Едва ли.А за лихвите- има си закон- 1/360 от основния лихвен процент+10% отгоре наказателна лихва. Чете бе хора, това че не четете и не знаете, не Ви освобождава от отговорност. А за тези който са извън България, ами отива се в НОИ /сега в НАП/и се подава декларация да се спре здравното осигуряване за определен период от време. Просто е. Измислено е ама нали българина знае много.
Виж целия пост
# 96
Ще ме извинявате,ама като нашата тъпа държава,друга няма #2gunfire #2gunfire #2gunfireКви са тия лихви бе??? #CrazyКъде го има тоя процент в друга банка...е...ма...
Аз сега трябва да внеса на баща ми за 13 м,къде трябва да ида,казаха ми в данъ4ното,ама няма как да стане с малкия да бия път на другия край на града,не мога ли през някоя банка да ги преведа #Cussing out

Виж целия пост
# 97
тези лудили са бе,как може на зор да накараш хората да си плащат осигуровките ами ако не искам а искам да си ходя на часно,аман от тая скапана държава.
разбира с,как може да нямаш право на избор newsm78
аз имам осигуровки но не виждам никакъв смисъл от тях,така или иначе предпочитам да ходя на частно  #2gunfire
защото там са по добрите лекари #2gunfire
скапана държава #2gunfire
Виж целия пост
# 98
Не виждам на какво се учудвате. Нормално е да се плащат здравни осигуровки. Всеки от вас използва лекар в тази държава, но не обича да плаща. Ами никаде го няма това, няма безплатен обяд. Бихте ли били съгласни да сте си плащали през целия период, а други ,които не са плащали да ползват облаги. Едва ли.А за лихвите- има си закон- 1/360 от основния лихвен процент+10% отгоре наказателна лихва. Чете бе хора, това че не четете и не знаете, не Ви освобождава от отговорност. А за тези който са извън България, ами отива се в НОИ /сега в НАП/и се подава декларация да се спре здравното осигуряване за определен период от време. Просто е. Измислено е ама нали българина знае много.

Ей това изказване трябва да се изкове върху камък и да го сложат над територията България, когато се затрие и последния българин.
Да е ясно защо се е затрил.

Очевидно "все много знае българинът". Като му наместват главата на дръвника, все ще се намери да се изтъпанчи друг "българин" отстрани и да му дава акъл: "Малко по-наляво де... Е,  сега по-надясно, повдигни брадичката, гледай нагоре, източи врата..."

Titina, това твоето направо спира дъха.
Затова ще ти го кажа така:
Вчера някакви хорица от майн*та   си си избърсаха потта от челото и взеха 2,112 млрд. лева чиста печалба от това, че преди три години за 200 милиона им дадоха опакована като подарък стратегическа за страната и печелеща компания - БТК.
Само с печалбата, която тази компания правеше, хорицата си избиха за тези три години почти всичките „вложени” смешни милиони и сега им остава да приберат двата си милиарда чиста печалба.
С електроразпределителните дружества (тия, дето ни надписват сега сметките и заради които уредите на хората гърмят като пуканки), с бившите български заводи, фабрики и всичко, за което се сетиш - стана същото...
Остана една "Топлофикация", ама замалко ще е...
Българинът все още стиска между зъбите си и не ще да пусне окончателно само изпостялата си душица.
Каква е връзката с темата?
Ти.
И хората като теб, дето вместо да кажат "Стига", уроци дават с колко точно ентусиазъм трябва да се обслужват създателите на абсурдите.
Навсякъде по света здравеопазването е социална „територия”, за която хората по страните си са се борили и отвоювали милиметър по милиметър.
Без коментари защо и как – в България вече я имаше такава, каквато беше добра за обикновения човек. Нямаше я обаче здравната каса и всичко, що може да гълта или да бълва милиарди накуп – зависи от коя страна си застанал. Нямаше я „реформата” дето да ги насочи (тези пари) в „правилната” посока. Т.е. към авторите й.
Щом „все много знаещият” българин е допуснал това – хак да му е, дето се казва.
Но, ако не си забелязала, тук хората се опитват да се ориентират КАК ДА СИ ДАДАТ парите, въпреки невежеството, неспособността и нежеланието на тези, които искат да им ги вземат. Защото те тяхното вече са си го взели. Само са забравили да измислят как и държавата да има полза от това.
Виж целия пост
# 99
Titina-не съм съгласна с теб!
Закона беше въведен със задна дата,преди това никои не знаеше кои трябваше да ги внася осигуровките.Ако ми бяха казали-щях да си ги внасям -а не сега да се натрупват+лихвата
Друго-през 2000 и 2001 бях безработна-ама никои не ме пита как съм преживявала тогава и мизерствала,а искат само пари.
2002 година се разболях,постъпих в болница за лечение-плащала съм си всичкото-от леглото до спринцовките за еднократна употреба.Защо сега ми търсят пари за 2002 г? Shocked
Сега да се върна към днешна дата-сблъсках се с тази система-личния лекар ме размотаваше за едно направление,накрая отидох на частно! е отговори ми защо тогава си плащам здр.осигуровка като не получавам навременно и адекватно облсужване от личния ми лекар?!
Да ти кажа какво научих сега и за тези ,които са в чужбина и имат стари здр.осигуровки-като получат по пощата писмо -известие и им спира да тече давността Rolling Eyes
Дори да са подали декларация за спиране на здр.осигуряване за определено време.Преебават те отвсякъде,е това е.......
Виж целия пост
# 100
Холограма съгласна съм  с теб-като съобщиха че са преподали БТК за 1,08 млрд.евро Shocked
Срам ме е че съм българка......
Виж целия пост
# 101
а и другото което ме дразни е,че тия осигуровки нищо не покриват
през бременноста ми осигуровките поемаха веднъж месечно в поликлиниката да ме теглят на кантар,да ми мерят обиколката на корема и един единствен ехограф  Shockedа аз ходех на частно и ме гледаха всеки месец на ехограф но на частно
и за какво са ми тия осигуровки-ако имах избор не бих ги плащала,поне нещо да покриваха
държавата ни изнудва хората,направо ги рекетира
и Холаграма е напълно права Peace
Виж целия пост
# 102
Ами ние винаги сме преебани #2gunfire #Cussing out
Титина,ние не мислим като теб и поне аз няма да внасям за вси4ко което ме привикат.....
Лихви ли,ще хванат да ме разведът Peace/извинете ме за езика ми,но ми писна/.
Ако не внеса с лихвите ще ми ги за4етат ли като внесени????
Бяща ми не е ползвал лекари от незнам си колко години,а когато му се наложи преди година,си плати вси4ко без да се церемони в болницата...

Като искат осигуровки,защо аджеба ще си плащам аз за престоя в болницата???Та нали си имам осигуровки Twisted Evil
Защо аджеба никой не казва,а се раздухва само на познати,4е ако за една година ти се налага да лежиш два пъти в болницата,ти се приспадат дните,ако не си лежат 5-те дето задължително плащаш за тях,а са те изсписали примерно на 2-я или 3-тия????

Докога ще ни правят на балъци бе #2gunfire #Cussing out
Виж целия пост
# 103
И аз съм длъжник на касата,но нямам никакво намерение доброволно да платя!!! Не искам,не желая,не мога да подпомагам мошенниците,дето се разпореждат с уж мизерните суми за здравна вноска(ама я сметнете колко се събират накуп-има и за нови офиси,и за нови коли...) а ме заблуждават,че ще получа нещо срещу вноските си...Дрън-дрън...А през 2004 година,като останах безработна и отидох както уж си му е редът да се регистрирам в бюрото по труда,НОИ ми отказаха обезщетение за безработица,защото бланката, на която съм попълнила справка-декларацията БИЛА РАЗЛИЧНА ОТПРЕДИ ТРИ ДНИ-демек от денят,в който отидох от ТЯХ да я взема и попълня...А разликата беше в шрифта и в подредбата на две -три изречения,но не и в смисъла...Не съм получавала детски надбавки,не съм ползвала данъчни облекчения все заради такива някакви простотии,така,че да не ме закачат,ако обичат! Simple Smile
Виж целия пост
# 104
Titina-не съм съгласна с теб!
Закона беше въведен със задна дата,преди това никои не знаеше кои трябваше да ги внася осигуровките.Ако ми бяха казали-щях да си ги внасям -а не сега да се натрупват+лихвата
Преебават те отвсякъде,е това е.......
Законът не е влязъл със задна дата. Това е невъзможно. Просто, когато е приет, не е дадена достатъчна гласност и обяснение за новите правила, така да се каже. И много хора примерно са напуснали работа, не са получавали обезщетение за безработица, съответно не ги е осигурявала държавата и след време, когато можеше да се проверява в интернет им лъснаха пропуските. Това е само един от вариантите. А те са наистина много. Принципът на държавното осигуряване е т.нар. солидарен. В смисъл и да ползваш, и да не ползваш здравни услуги - всеки си плаща определен процент от заплатата или дохода. Така е и в нормалните т.нар. бели държави. Или поне в повечето. Проблемът тук е, че никой на времето не си е направил труда да разясни новите условия в закона, от една страна. От друга, че се искат масово пари под масата в лечебните заведения. От трета, (от която страдам и аз в момента), че независимо, че си си платил всичко и да си напълно изряден, когато ти се наложи да проведеш скъпоструващо лечение, се оказва, че програмата в НЗОК е спряна или бавят одобрението с месеци. Така дори и изрядните, като мен, се чудят, защо си плащат здравните осигуровки. И аз, като вас, си ходя на частни лекари, но не защото се къпя в пари, а поради простата причина, че специалистите, при които се лекувам не работят със здравната каса. И за да си позволя всичко това съм взела заеми, независимо, че получавам много над средната за страната заплата. Но понякога се чудя, какво биха правели на мое място момичета, които работят за по 200 - 300 лв.    
Виж целия пост
# 105
                    Всичко, което Kia е написала е съвсем вярно. От друга страна, аз съм платила абсолютно всичко, заедно с лихвите. И съм видяла кяр от цялата работа - не мога да си изкривя душата. Правили са ми безплатно изследвания на обща ст-ст 400Е. Баща ми лежа в болница малко повече от месец за тежка ракова операция - нищо не сме платили, освен един консуматив. От друга страна, от тази година е вече доста трудно да намериш разни специалисти, работещи с НЗОК. И съответно ходиш на частно. Също така, от Нова Година много от лекарствата, които се поемаха от НЗОК вече не се поемат. Което е доста кофти, особено за пенсионерите. Реално излиза, че всички плащат, отделно размера на вноските се увеличава, а касата все по-малко неща поема. Що така се получава - незнам  newsm78.
Виж целия пост
# 106
[Titina, това твоето направо спира дъха.
Затова ще ти го кажа така:
Вчера някакви хорица от майн*та   си си избърсаха потта от челото и взеха 2,112 млрд. лева чиста печалба от това, че преди три години за 200 милиона им дадоха опакована като подарък стратегическа за страната и печелеща компания - БТК.
Само с печалбата, която тази компания правеше, хорицата си избиха за тези три години почти всичките „вложени” смешни милиони и сега им остава да приберат двата си милиарда чиста печалба.
С електроразпределителните дружества (тия, дето ни надписват сега сметките и заради които уредите на хората гърмят като пуканки), с бившите български заводи, фабрики и всичко, за което се сетиш - стана същото...
Остана една "Топлофикация", ама замалко ще е...
Българинът все още стиска между зъбите си и не ще да пусне окончателно само изпостялата си душица.
Каква е връзката с темата?
Ти.
И хората като теб, дето вместо да кажат "Стига", уроци дават с колко точно ентусиазъм трябва да се обслужват създателите на абсурдите.
Навсякъде по света здравеопазването е социална „територия”, за която хората по страните си са се борили и отвоювали милиметър по милиметър.
Без коментари защо и как – в България вече я имаше такава, каквато беше добра за обикновения човек. Нямаше я обаче здравната каса и всичко, що може да гълта или да бълва милиарди накуп – зависи от коя страна си застанал. Нямаше я „реформата” дето да ги насочи (тези пари) в „правилната” посока. Т.е. към авторите й.
Щом „все много знаещият” българин е допуснал това – хак да му е, дето се казва.
Но, ако не си забелязала, тук хората се опитват да се ориентират КАК ДА СИ ДАДАТ парите, въпреки невежеството, неспособността и нежеланието на тези, които искат да им ги вземат. Защото те тяхното вече са си го взели. Само са забравили да измислят как и държавата да има полза от това.

[/quote]
Само да ти поясня , че до януари тази година съм си плащала здравните осигуровки , и такива като теб дето им "спира дъха", ползваха привилигията от моето плащане. Само за сведение във всяка държава се плаща здравно осигуряване. Може би трябва да се чувствам неудобно , че съм била изряден данъкоплатец ли? А ако искаме нашата държава наистина да е в ред всеки трябва да си плаща /дори и здравните осигуровки/. Закона не е влязъл в сила с задна дата, просто голяма част от населението се прави на тарикати, ако мине. Е не мина.
Що се касае да плащането на лихвите. Ако се плати главницата, от датата на плащането и спират да се начисляват лихви. Това че е платено здравното осигуряване не означава че ще излезете в списъка на НАП /съответно Здравната каса като изрядни платци/, трябва да се подаде и някаква декларация или уведомително писмо - това го знаят счетоводителите./
Виж целия пост
# 107
Ще ме извинявате,ама като нашата тъпа държава,друга няма #2gunfire #2gunfire #2gunfireКви са тия лихви бе??? #CrazyКъде го има тоя процент в друга банка...е...ма...Аз сега трябва да внеса на баща ми за 13 м,къде трябва да ида,казаха ми в данъ4ното,ама няма как да стане с малкия да бия път на другия край на града,не мога ли през някоя банка да ги преведа #Cussing out
А аз не съм съгласна с удебеленото от цитата. Хазната не е банка. И никъде по света не е. Преди време фирмите предпочитаха да теглят "кредит" от държавата. Без да им се търсят гаранции, без да им искат обезпечения, доказателства, писма от арменския поп. Но те го правеха съвсем съзнателно.
За отделния човек това не е така. Грешките са от незнание, но незнанието не е оправдание.
Големите проблеми идват от лошата информационна система. И от бехзаберието на НОИ. Трупало се е години наред.
Така е. "Няма приятно плащане на данъци, но може да бъде уредено и удобно." Това обясняваше преди време НАП-шефката. Simple Smile
Теоретично  Titina  е права.

Виж целия пост
# 108
...Законът не е влязъл със задна дата. Това е невъзможно...

Няма нищо невъзможно тук.
Така можеш да кажеш, ако живееш на друга планета и не си разбрала какво се случва в България.

... Но понякога се чудя, какво биха правели на мое място момичета, които работят за по 200 - 300 лв...    

Те също тънат в заеми, но за да си нахранят децата, болните родители и понякога - себе си.
Или продават за по 100 - 200 лв. нивите на бабите си на английски пенсионери или на онази паплач прекупвачи, дето после ги шитка за по 200 евро на кв.м.
Виж целия пост
# 109
Titina,
Страната ни е пълна пустош и паметник на дълготърпеливия български нрав.
За това не си виновна ти, а хората, които търпят да се подиграват с тях.
Хората като теб не са виновни.
Те само ме дразнят.
Виж целия пост
# 110
С кое те дразня, може би с това , че съм си плащала ли? Или може би , че ме изкараха от болницата със срязано сухожилие, да отида да си купя консумативи, а вкараха един без осигуровки, пиян да го шият? Кое от двете не ти харесва,а? И за лично твое сведение, вземи прочети закона, не само че не влиза със задна дата , а и към момента на обнародването му, до момента на прилагането му има 6 месеца.
Едно нещо не можем да научим ние българите, че никой не ни е виновен за положението в което сме. Не са и политиците ни, те са същите като нас.
А такива като теб, дето ги дразня,бих посъветвала /съвсем приятелски, да вземат да помислят, че преди да имат някакви изисквания към държавата, трябва и те да направят нещо за нея.
Виж целия пост
# 111
Да,и ако знам закона и попитам къде отиват насъбраните пари(така,както в Америка можеш да кажеш на полицай "Не си прав и внимавай,защото заплатата ти е от моите данъци!") как вежливо ще ми обяснявааат...Според мен проблема е,че нашият народ не знае как да контролира управниците си...ама и няма кой да го научи...
Виж целия пост
# 112
... А такива като теб, дето ги дразня,бих посъветвала /съвсем приятелски, да вземат да помислят, че преди да имат някакви изисквания към държавата, трябва и те да направят нещо за нея.

С удоволствие ще те посъветвам и аз нещо, но малко по-късно.
Сега отивам да тегля от личния си депозит, за да платим едно погребение - на един здравноосигурен член на семейството, който нямаше никакви изисквания към "държавата", но пък цял живот беше работил за нея.

И аз не ти говоря за "държавата". Няма такова същество, което прави или не прави разни неща.
Говоря за хората и за това, че наглите сред тях най-много ме дразнят.
Виж целия пост
# 113
Тъй като аз не съм те обидила, държа и мен да не ме обиждаш.
А ти подкрепи изказването ми , че българина все разбира от всичко: БТК, Енергетика, Топлофикация и какво ли още не.
Е поне сега на всички им стана ясно, че за завидното положение в Българя съм виновна аз.
Я не ставай снешна.
Виж целия пост
# 114
                       Аз принципно съм съгласна с Титина  Peace. Най-малкото всички имаме възрастни родители и роднини, и мънички дечица, които се възползват от това. Редно е да се плаща, мисля.
Виж целия пост
# 115
От кога е в сила Законът за здравното осигуряване!
    ЗАКОН ЗА ЗДРАВНОТО ОСИГУРЯВАНЕ
    (Обн., ДВ, бр. 70 от 1998 г.; изм., бр. 93 от 1998 г., бр. 153 от 1998 г.; изм. с § 4 от Закона за деноминация на лева, бр. 20 от 1999 г., бр. 62 от 1999 г., бр. 65 от 1999 г.; изм. и доп., бр. 67 от 1999 г.; изм., бр. 69 от 1999 г.; изм. и доп., бр. 110 от 1999 г., бр. 113 от 1999 г.; попр., бр. 114 от 1999 г.; изм., бр. 1 от 2000 г.; изм. и доп., бр. 64 от 2000 г.; доп., бр. 41 от 2001 г.; изм. и доп., бр. 1 от 2002 г., бр. 54 от 2002 г.; доп., бр. 74 от 2002 г.; изм. и доп., бр. 107 от 2002 г.; доп., бр. 112 от 2002 г.; изм. и доп., бр. 119 от 2002 г.; изм., бр. 120 от 2002 г.; изм. и доп., бр. 8 от 2003 г.; доп., бр. 50 от 2003 г.; изм., бр. 107 от 2003 г.; доп., бр. 114 от 2003 г.; изм. и доп., бр. 28 от 2004 г.; доп., бр. 38 от 2004 г.; изм. и доп., бр. 49 от 2004 г.; изм., бр. 70 от 2004 г.; изм. и доп., бр. 85 от 2004 г., бр. 111 от 2004 г.; изм., бр. 39 от 2005 г. - в сила от 11.02.2006 г.; изм. и доп., бр. 45 от 2005 г.; изм., бр. 76 от 2005 г. - в сила от 01.01.2007 г., бр. 99 от 2005 г.; изм. и доп., бр. 102 от 2005 г. - в сила от 01.01.2006 г., бр. 103, бр. 105/2005 г. - в сила от 01.01.2006 г., изм. доп. ДВ бр. 17, бр. 18, бр. 30, бр. 33, бр. 34, бр. 59/2006 г.)
     
Това е от тук:
http://www.paragraf22.com/pravo/zakoni/zakoni-d/z20940.htm
От пуснатия линк всеки може да види кои промени кога са направени.
Холограма, не искам да спорим.
Междувременно, днес БЛС, НЗОК и МЗ се обединиха, че здравните вноски трябва постепенно да се увеличат. Вероятно догодина на 7%, а от по-догодина на 8%, като увеличението бъде за сматка на намаляване на данъците. Решение за това трябва да се вземе от парламента - със законови промени.
Виж целия пост
# 116
Момичета ,аз съм с прекъснати здравно осигурителни права какво трябва да направя за да ги възстановя  ?!От вас разбрах .че трябва да платя 15м назад 107лева  ,но къде да ги платя  простете че съм толкова невежа! Sad Sad Sad Sad
Виж целия пост
# 117
                  Първо си преписваш банковите сметки и кодове от сайта на НЗОК, после отиваш в първия пощенски клон и дращиш две бележки. Плащаш и след седмица в Интернет пише, че правата ти са възстановени  Mr. Green.
Виж целия пост
# 118
Я и аз да питам... за 2000 година дължа за 5 месеца осигуровки ... това ми е единствения пропуск (бях безработен но не съм се регистрирал като такъв) ДА ГИ ПЛАЩАМ ИЛИ НЕ?
Виж целия пост
# 119
Тук из форума има хора, организиращи разни подписки и петиции. Това засяга доста хора, които не са ползвали здравни услуги по ЗК за стари периоди, в които не са били осигурявани. Не рядко са си и плащали за прегледи и др. Та... Могат да пуснат някоя "закачена" темичка по въпроса. ПО възможност на повечко места...

А, да... Копирай и ти темата? ПОне, примерно, при настоящите и бъдещи майки... изобщо - повече хора трябва да го видят.
Виж целия пост
# 120
Едно хипотетично въпросче:
Ако човек е извън здравната система, т.е. никога не е плащал здравни осигуровки, няма джипи и не е ползвал нищо, свързано със Здравната каса, може ли да бъде принуден да влезе насила в системата?
И ако да - НЗОК го осъди да си плати за всичките тези години с лихвите, тя ще му възстанови ли средствата, които този човек е дал да се лекува на частно? И с лихвите ли ще му ги възстанови?  Mr. Green
Има ли основание да се водят дела на тази основа?  Wink
Виж целия пост
# 121
Ако човек е извън здравната система, т.е. никога не е плащал здравни осигуровки, няма джипи и не е ползвал нищо, свързано със Здравната каса, може ли да бъде принуден да влезе насила в системата?
                      Не.
Виж целия пост
# 122
Ако човек е извън здравната система, т.е. никога не е плащал здравни осигуровки, няма джипи и не е ползвал нищо, свързано със Здравната каса, може ли да бъде принуден да влезе насила в системата?
                      Не.
Тогава защо да не може да я напусне,ако е установил,че системата не го устройва,а се третира като длъжник на държавата?Че и запори налагат?
Виж целия пост
# 123
... Ако човек е извън здравната система, т.е. никога не е плащал здравни осигуровки, няма джипи и не е ползвал нищо, свързано със Здравната каса, може ли да бъде принуден да влезе насила в системата?
И ако да - НЗОК го осъди да си плати за всичките тези години с лихвите...

Нали в това е въпросът:
"Системата" толкова я мързи да се самоорганизира, че това е единствената причина да не сме заприличали съвсем на романчето "1984" на Оруел.

Иначе отдавна е изгубен краят на причината и следствието в рОдината - кой кого трябва да обслужва: "Системата" - народа, или народът - "Системата".

Българинът си пада по садо-мазо, това е очевидно от тази тема.

Иначе "хипотетичното ти въпросче" си е много на място. Ако изобщо е възможно да си се опазил "извън системата", никой никога няма и да те търси, за да те съди.
Щото "системата" така се е самоорганизирала - да съществува поради готовността за самоорагинзация на гражданите да се самонабутват, независимо от повода.

ПП Вместо да си потърсят правата незабавно - по всеки конкретен повод пред "парламента", още преди там да узаконят поредното издевателство.
Виж целия пост
# 124
Тогава защо да не може да я напусне,ако е установил,че системата не го устройва,а се третира като длъжник на държавата?Че и запори налагат?
                   Със сигурност може, но не знам каква е схемата в такива случаи. Но се водиш длъжник за времето, което си се бил част от нея.
Виж целия пост
# 125
Не виждам на какво се учудвате. Нормално е да се плащат здравни осигуровки. Всеки от вас използва лекар в тази държава, но не обича да плаща. Ами никаде го няма това, няма безплатен обяд. Бихте ли били съгласни да сте си плащали през целия период, а други ,които не са плащали да ползват облаги. Едва ли.А за лихвите- има си закон- 1/360 от основния лихвен процент+10% отгоре наказателна лихва. Чете бе хора, това че не четете и не знаете, не Ви освобождава от отговорност. А за тези който са извън България, ами отива се в НОИ /сега в НАП/и се подава декларация да се спре здравното осигуряване за определен период от време. Просто е. Измислено е ама нали българина знае много.

Ей това изказване трябва да се изкове върху камък и да го сложат над територията България, когато се затрие и последния българин.
Да е ясно защо се е затрил.

....

Отдавна се е zатрил. В момента ще има повече ефект да се проси иz Европа с надпис пред шапката "чист българин", отколкото "български циганин". В таzи държава всеки гледа нещо да вzеме и да открадне на мига и да го ступа zа себе си, докато иzобщо не го е еня в каква гнус се помещава неговото си. И каквото и да му кажеш, все слуша раzни мошенници и им вярва, което е много удобно на иzполzващите го (т.нар. "държава"). Няма никаква българска държава и то много отдавна. 500 години робство са раzбили всичко и са останали само раzни групички тук и там по паланки и колибки , които нямат обща мисъл. Цялата история е само предателства, въzстанията са предадени (от българи), Ботев го убиват българи, Левски е предаден от българи, Стамболов .... всички големи са убити , остават само прости нещастници, които се колят я по македонско я някъде другаде ... След като комунягите иzпуснаха юzдите се раzвихриха абсолютно неконтрулируемо и продължават  Sick
Виж целия пост
# 126
Тогава защо да не може да я напусне,ако е установил,че системата не го устройва,а се третира като длъжник на държавата?Че и запори налагат?
                   Със сигурност може, но не знам каква е схемата в такива случаи. Но се водиш длъжник за времето, което си се бил част от нея.
Няма такова животно,мисля аз.Ако беше възможно,при започване на работа работодателите щяха да питат-да те осигуряваме ли здравно,или?...Работиш ли на трудов договор-задължително влизаш в системата...
Виж целия пост
# 127
... След като комунягите иzпуснаха юzдите се раzвихриха абсолютно неконтрулируемо и продължават...

Политиката няма нищо общо. Тя просто е следствие - все от народопсихологията.
И "държавата" няма нищо общо. Това е само понятие - събирателно, което пак се отнася за хора (с въпросната народопсихология).

Това също е добър пример, че проблемите трябва да се обсъждат по съществото си, а не с агитки тип:
"Не виждам на какво се учудвате. Нормално е да се плаща... Ами никаде го няма това, няма безплатен обяд.
...Чете бе хора, това че не четете и не знаете, не Ви освобождава от отговорност...
Просто е. Измислено е ама нали българина знае много."

... И прочие мажоретни изпълнения.

Виж целия пост
# 128
Тогава защо да не може да я напусне,ако е установил,че системата не го устройва,а се третира като длъжник на държавата?Че и запори налагат?
                   Със сигурност може, но не знам каква е схемата в такива случаи. Но се водиш длъжник за времето, което си се бил част от нея.

Със сигурност не може.
Здравноосигурителните вноски са задължителни по закон.

Като стане задължителна и втората задължителна здравна осигуровка, дето я мътят в момента, ще е "невъзможност" на квадрат.
Ама и това ще го оставим да го узаконят, пък после ще си пуснем пак такава тема и за нея.
Виж целия пост
# 129
Мдаа...Проблемът не са работещите на трудов договор,а онези,които,въпреки,че не са дефакто или не безработни,държавата е решила,че "все пак имат някакви доходи,иначе как живеят",та затова ВСИЧКИ,дори и безработните,са длъжни да се самоосигуряват...Откъде,бе,джанъм,можех аз да се самоосигурявам,когато се чудех със 150 лв нелегална заплата как да си храня децата?!!
Виж целия пост
# 130
Мен не ме мислете, плащам си като поп всичко, що требе.
Въпросът ми беше напълно хипотетичен. Спорихме една вечер с приятели и аз затова...
Ясно, че един такъв човек ще го вкарат насила в системата. Пита се обаче, ако той през тези години е ходил на частно да се лекува, без Касата да се е охарчила и 1 лев за него, както тя може да го осъди да плаща със задна дата, може ли той да я осъди да му възстанови сумите, които е плащал на частно? Особено, ако има финансов документ за това? Касова бележка, рецепти изпълнени...
Виж целия пост
# 131
Една реална ситуация...
Миналата година, октомври. Аз съм в "лекарския" кабинет на д-р Ваня не-помня-чия от поликлиниката в Младост 3... май е Петрова. Сестрата й е и нейна близначка. Та значи, с години съм се водила при нея - смених я, разбира се, със закъснение, обаче, уви! - и до момента ни веднъж не съм ползвала "услугите" й. Началото на бременността, караме се - разбирайте, крещим си! - в кабинета по въпроса трябва ли, аджеба, или не аз да получа направление за гинеколог по случая. Или, примерно, да го извадя и да си го държа в епруветка, докато на нея й стане удобно. А, да, здравноосигурена съм... След див скандал и заплахи си получих направлението. Междувременно пише на листче бележка за изследвания - става дума за стерилна урина - на едно детенце, което беше до малко преди това в кабинета й. Заедно с мен, но не го преглеждаше, само го огледа някак. Симпатично момченце, много притеснително, на здравноосигурени родители и дядо - човекът специално го подчерта, докато чакахме пред кабинета, иначе нямаше и да знам. Сестрата я пита: "Ще им даваме ли направление....", а д-р Ваня се разкрещява (тя май няма опция намаляване на звука по принцип), че никакви направления на никого, за каквито и да било изследвания или каквото и да е няма да дават, и да чакат края на ноември - или средата, не помня вече, че тогава им приключва годината, и че който има пари, ще си прави изследванията на частно, а който няма, си е негов проблем.

Друга ситуация: Лятото, кабинет по неврология, пак в същата злополучна п-ка в Младост 3. Пак съм в кабинета, "придружаващо" Wink лице се явявам. Лекарката написва на хартийка съвет за изследване - на други хора - и сестрата излиза навън. Когато след малко излязохме от кабинета, се озоваваме в центъра на груб скандал: оказва се, че отпред има семейство с детенце на количка, а направлението, което се отказва, е било за ЕЕГ - разбирайте, между 30 и 40 лв. Таткото казва, че не може да ги плати - за него бяха - (а, здравноосигурен е), а тя му разправя, че като не може, тя пък не можела да му напише нито лечение, нито болничен без изследванто. И един вид, кучета го яли.

Или:........


Ама този пост ще стане безкрайно дълъг, ако продължавам така. Пък и сигурна съм, че всеки си има подобна история - поне една.

И тогава, питам се, как ще убедите тези хора, че трябва да се осигуряват?

При положение, че ЗК не спазва договорните си отношения с тях - своите съвестно партньори?

Аз лично, ако имах избор, щях да се откажа от "договора" си със ЗК. Все пак, вече има достатъчно застрахователни дружества, които да извършват - надяваме се - почтено - подобна дейност...
Виж целия пост
# 132
Същата докторка аз я познавам. Имам усещането, че това е най-злобният и проклет човек на земята. Сестра й е същата стока.
Виж целия пост
# 133
....И тогава, питам се, как ще убедите тези хора, че трябва да се осигуряват? При положение, че ЗК не спазва договорните си отношения с тях - своите съвестно партньори?
                   В случая ЗК какво общо има с това, че сте попаднали на кофти лекар? С какво ЗК не си е спазила договорените отношения? Аз имам читав лекар, винаги ми дава направления и съм много доволна като цяло. Друг е въпроса, че оттам насетне с направлението в ръка съм попадала на всякакви: и корумпирани, и свестни, и некомпетентни... от всички породи. Като видя някой, дето не го бива - бягам бързо. Ако един лекар си загуби пациентите, ЗК не сключва договор с него другата година и туй то. Аз поне така си представям.
                  Колкото до отказването от тия уж задължителни неща: ще проверя как става процедурата... Уви, нямам познати хора без лични лекари или отказали се, затова не знам как е точно.
                 От друга страна, нищо не ти се връща, ако си ходил на частно. А и защо да се прави? Даваш някакви пари (ако даваш) и получаваш нещо срещу тях. Ако не си доволен и отидеш другаде парите няма да ти се възстановят. Държавата не ти е с нищо задължена, за това, че си се лекувал, ако мога така да го кажа...
Виж целия пост
# 134
....И тогава, питам се, как ще убедите тези хора, че трябва да се осигуряват? При положение, че ЗК не спазва договорните си отношения с тях - своите съвестно партньори?
                   В случая ЗК какво общо има с това, че сте попаднали на кофти лекар? С какво ЗК не си е спазила договорените отношения? Аз имам читав лекар, винаги ми дава направления и съм много доволна като цяло. Друг е въпроса, че оттам насетне с направлението в ръка съм попадала на всякакви: и корумпирани, и свестни, и некомпетентни... от всички породи. Като видя някой, дето не го бива - бягам бързо. Ако един лекар си загуби пациентите, ЗК не сключва договор с него другата година и туй то. Аз поне така си представям.
                   Държавата не ти е с нищо задължена, за това, че си се лекувал, ако мога така да го кажа...
  Общото на Касата с кофти лекаря е,че въпросната каса всеки месец превежда на въпросния кофти лекар парички за всеки негов пациент...Когато си записал еди-кой си доктор за личен лекар,но ти се наложи да видиш как работи на петия месец,например,Касата ще му поиска ли обратно парите,които му е превеждала,за да те обслужва?!
  И аз лично не съм чувала за джипи,което да е обезпокоено задето някой от пациентската му листа не се е вясвал в кабинета му от година,да речем...Ама обратните случаи са колкото искаш-пациент да не може да открие часове наред личния си лекар... А в началото ни убеждаваха колко ще е хубаво с тия лични лекари и как едва ли не през ден ще ни навестяват да ни питат дали всичко е наред
  Ясно е отдавна,че цялата тая истортия със здравната реформа е или голяма недомислица,или много добре обмислена схема на геноцид(във второто съм по-склонна да вярвам)
Виж целия пост
# 135
....И тогава, питам се, как ще убедите тези хора, че трябва да се осигуряват? При положение, че ЗК не спазва договорните си отношения с тях - своите съвестно партньори?
                   В случая ЗК какво общо има с това, че сте попаднали на кофти лекар? С какво ЗК не си е спазила договорените отношения? Аз имам читав лекар, винаги ми дава направления и съм много доволна като цяло. Друг е въпроса, че оттам насетне с направлението в ръка съм попадала на всякакви: и корумпирани, и свестни, и некомпетентни... от всички породи. Като видя някой, дето не го бива - бягам бързо. Ако един лекар си загуби пациентите, ЗК не сключва договор с него другата година и туй то. Аз поне така си представям.
                  Колкото до отказването от тия уж задължителни неща: ще проверя как става процедурата... Уви, нямам познати хора без лични лекари или отказали се, затова не знам как е точно.
                 От друга страна, нищо не ти се връща, ако си ходил на частно. А и защо да се прави? Даваш някакви пари (ако даваш) и получаваш нещо срещу тях. Ако не си доволен и отидеш другаде парите няма да ти се възстановят. Държавата не ти е с нищо задължена, за това, че си се лекувал, ако мога така да го кажа...

Ами защото може би ако не си беше плащал вноските на ЗК, която в случая го е ОГРАБИЛА, може би таткото на бебчето щеше да може да си плати ЕЕГ - то. Или да сключи договор със застрахователна компания, която да си изплаща застрахователните премии по договореността, а не да измисля механизми за 'законна" измама.

И да, в конкретния случай така наречената лекарка и за продавачка в бакалница не би се доредила, с това отношение към пациентите... и много от тях избягаха. Или поне повечето от онези, които са я видяли и след като са си взели здравните книжки.  Mr. Green Но дори лекарите, които наистина са си на мястото, биват поставени именно от ЗК в положение да избират - дали да ограбват пациентите си, като не им дават направление, или да бъдат глобени от въпросната институция, че са дали повече от "отпуснатите" от нея направления. Малко са като купоните за храна в Русия по време на II Световна Война - отпускат се толкоз-и-толкоз от Държавата - Майчица, пък ти работи денонощно - нали затова си роден. Ако лекарите имат свободата да лекуват, този проблем нямаше да съществува. И е заложен ИМЕННО от ЗК.
Виж целия пост
# 136
И аз лично не съм чувала за джипи,което да е обезпокоено задето някой от пациентската му листа не се е вясвал в кабинета му от година,да речем...
                  Аз пък знам, че поне един годишен преглед са длъжни да ти направят, също и изследвания, според възрастта и там някакви други неща. Ако не ги направят (издирват те, дори да не си се вясвал при тях) Касата ги глобява до 500 лева май. Абе не съм сигурна колко парички. И пациента обаче май глобяват, или не  newsm78?
                 Тъй че, ако не сте попаднали на хора, това не значи, че нямате права. Просто повечето хора не ги знаят (аз включително), поради което често ни работят яко. Смятам, че трябва да има повече яснота по тия въпроси.
Виж целия пост
# 137
Хаха,глобявали ги... Joy
 Аз пък съм виждала с очите си как се преглеждат профилактично задочно пациентите.
 На мен ми се случи преди 4 години зъболекарката да ми извади зъб,а си беше изписала всичките други манипулации,които ми се "полагаха" по каса...Така след месец аз си мисля,че имам право на пломба,ама нъцки...
Виж целия пост
# 138
...Ами защото може би ако не си беше плащал вноските на ЗК, която в случая го е ОГРАБИЛА, може би таткото на бебчето щеше да може да си плати ЕЕГ - то.
                    Е защо да го е ограбила? ЕЕГ-то така или иначе не се плаща от ЗК мисля. Ако ЕЕг е това, което си мисля  newsm78...
Виж целия пост
# 139
...Ами защото може би ако не си беше плащал вноските на ЗК, която в случая го е ОГРАБИЛА, може би таткото на бебчето щеше да може да си плати ЕЕГ - то.
                    Е защо да го е ограбила? ЕЕГ-то така или иначе не се плаща от ЗК мисля. Ако ЕЕг е това, което си мисля  newsm78...
Защото срещу вноските си не е получил това,от което се нуждае(каквато уж е прзумпцията:внасят всички,а ползва който има нужда).Греша ли,или наистина всяка година касата променя списъка на това,което покрива?Ако е така,защо всяка година не питат хората съгласни ли са с този...анекс,да го наречем?
Виж целия пост
# 140
                   Олимп, пак казвам: ако си знаеш правата и си ги търсиш (понякога мааалко по-настоятелно) всичко ще ти е 6. Аз не си ги знам, просто съм попаднала на читаво джи пи. Миналата година ми прави ПКК, други разни изследвания, някакво профилактично за рак, аз мамолог отказах, щото бях ходила скоро и т.н.т. И всичко това покрай годишния (технически щях да напиша  Mr. Green) преглед. Измери ми кръвно, килограми, височина... Не помня какво друго. Много съм доволна, и всичко ми се върза към 5 лв, мисля.
                   Срещу вноските си не получаваш всичко, от което се нуждаеш, а определени неща, да. Иначе нямаше да събираме пари с смс-и за нечия операция, а касата щеше да ги покрива. Аз не държа да ме питат дали съм съгласна със списъка, просто нека включва повечето важни неща - това би ме устроило напълно. Но уви - с всяка година нещата намаляват и намаляват, а таксите се вдигат. Ей това не разбирам аз защо се случва  Crossing Arms.
Виж целия пост
# 141
Пух,да не го превръщаме в чат между нас двете,но...Ще ти кажа защо,според мен става така,че "нещата с всяка година намаляват и намаляват"-защото си траем и не реагираме!
 Не сме си знаели правата-ами как да ги разберем,като ТЕ трябва да ни ги разясняват,нали всяка година променят нещо си...Ако нещо стане известно,то става,защото еди-кой си "вътрешен" споделил с приятелка,та,от своя страна със своя близка и така...
   Да вмъкна пак(дано не ставам досадна с тоя мой баща) съвсем пресния пример с операцията на бедрена артерия...Значи,след операцията ни казват,че "ще е хубаво" да потърсим навъм едни ампули(сега не си спомням точно как се казваха),защото болницата не разполагала с тях,дали ще сме имали възможност...Хубаво,разтичваме се ние,оказва се,че в аптеките се предлагат само след заявка,в крайна сметка чрез познати ги намираме в склад на едро на цена 31.50 за брой.Купуваме ги ние,носим ги...след три дни ми звъни баща ми от болницата-трябват още две ампули,от тук(разбирай болницата) ми ги доставиха,ама ела да ги доплатиш,че нямам достатъчно пари в себе си.И като отидох,там ме посреща някаква санитарка,на която "старшата заръча да дадете 60 лв за двете ампули" ShockedАма къде е тая старша,как тя ги снабдява тия ампули на цена с 1,50 по-ниска от тази в склада,който зарежда аптеките??? И документ някакъв ще получа ли?Да,да!!!
  Сещаш ли се откъде са дошли тези ампулки? И сещаш ли се в такъв момент,когато баща ти(майка,дете,брат) лежи някъде вътре изцяло в ръцете на тези хора,дали ти е лесно да кажеш"Ще извикам всички телевизии да видят как ми погазвате правата!!!" ???
Виж целия пост
# 142
... защото си траем и не реагираме!

Това е най-важната истина.
Виж целия пост
# 143
Пух,да не го превръщаме в чат между нас двете,но...Ще ти кажа защо,според мен става така,че "нещата с всяка година намаляват и намаляват"-защото си траем и не реагираме!
 Не сме си знаели правата-ами как да ги разберем,като ТЕ трябва да ни ги разясняват,нали всяка година променят нещо си...Ако нещо стане известно,то става,защото еди-кой си "вътрешен" споделил с приятелка,та,от своя страна със своя близка и така...
                  Тъй де, хем чатим, хем не по темата, която всъщност е за запор на НАП, поради неплащане на осигуровки  Mr. Green.
                  Съгласна съм, че трябва освен да ни уведомяват най-редовно за задълженията ни, трябва да бъдем добре информирани и за правата си. Как да се бориш за нещо, като нез наеш какво всъщност представлява то в детайли? За съжаление, същото незнание витае сред по-голямата част от лекарското съсловие, особено в началото на годината - и те не са наясно може ли това,как се процедира при онова... Моята стоматоложка ме беше пратила до Стоматологичния факултет за вадене на зъб с някаква бележка, а оттам ме върнаха 3-4 пъти, защото трябвало да ми даде незнам си какво направление... Връщам се, обяснявам и, но като отида пак до СФ, пак ме върнат - "не е това"... И тъй няколко пъти... Сащисана беше жената, целия етаж дойде да помага накрая с бланките и да дава акъл... А аз си ходя напред-назад подутичка...
Виж целия пост
# 144
... След като комунягите иzпуснаха юzдите се раzвихриха абсолютно неконтрулируемо и продължават...

Политиката няма нищо общо. Тя просто е следствие - все от народопсихологията.
И "държавата" няма нищо общо. Това е само понятие - събирателно, което пак се отнася за хора (с въпросната народопсихология).

Това също е добър пример, че проблемите трябва да се обсъждат по съществото си, а не с агитки тип:
"Не виждам на какво се учудвате. Нормално е да се плаща... Ами никаде го няма това, няма безплатен обяд.
...Чете бе хора, това че не четете и не знаете, не Ви освобождава от отговорност...
Просто е. Измислено е ама нали българина знае много."

... И прочие мажоретни изпълнения.


Е да може изпълненията ми да са мажоеретни, но са законови. Бях помолила да не даваш определения за хора който не познаваш, но явно понятия като "толерантност", са чужди за теб.А заради такива като теб , дето не си плащат, държавата ни е на този хал. Социалната държава умря с комунизма, ако не си забелязала.
Виж целия пост
# 145
....А заради такива като теб , дето не си плащат, държавата ни е на този хал. Социалната държава умря с комунизма, ако не си забелязала.
  А какво се прави тогава със случаите,когато работодателя не ти е внасял осигуровките??? Пак ли съм от "онези,дето не си плащат"?
Виж целия пост
# 146
Titina -явно си  далеч  от реалността в БГ.В последните няколко  години  имаше смъртни случаи на здравноосигурени хора  точно поради калпавата здравна система в БГ-откази  да пращат линейки по спешност,размотаване /недаване на направление за специалист .Поразрови се в нета ако имаш време и желание де.Няманито един осъден/виновен .Виновен е болният, че се  е разболял и системата така работи за  момента.За вбъдеще-незнам как ще е  Rolling Eyes
Аз си плащам ,но искам съответно навременно и адекватно обслужване.Това е!
Да ме пази Господ мен и близките ми  и да не се разболяваме Praynig
Виж целия пост
# 147
как така трябва да си плащам нещо което не съм ползвала,и съм ходила все на частни доктори,защо държавата ще ме цеди по тоя начин за нещо което не искам да ползвам. Naughty
Виж целия пост
# 148
... Бях помолила да не даваш определения за хора който не познаваш, но явно понятия като "толерантност", са чужди за теб.А заради такива като теб , дето не си плащат, държавата ни е на този хал. Социалната държава умря с комунизма, ако не си забелязала.

Душа, не очаквай да си бъбря с теб в твойта рамка.
Тъй че, възползвай се от последната ми реплика по повод твое изказване и измисли нещо ефектно и възвишено след мен - ей така за удивителна, като знаеш, че няма да ти отговарям.

И тъй.
Първо:
Не давам определения на хора, които не познавам, а на изказвания от типа  "...Чете бе хора, това че не четете и не знаете... Просто е. Измислено е ама нали българина знае много."
Коментирам неосведоменото ти самочувствие.
Звучиш страшно нахално от гледна точка на стотици порядъчни българи в България, които издевателстват върху себе си, за да обслужат една уродлива бъркотия, наречена "здравна реформа".

В суматохата си да вземат "големите пари" от рушенето и "преустройването" за себе си и "на куп",  "реформаторите" не сколасаха да измислят как да вземат безпроблемно, но редовно "малките пари" от обикновените хора - щото те трябва да са за "държавата", не за тях.

Второ - за "толерантността" ми:
Нулева толерантност към "сития, дето не вярва на гладния" и "здравия, дето не вярва на болния". За зле осведомени нахалници - да не говорим.

Трето:
Нямам неплатени здравни осигуровки.
Но единствено, защото не аз, а счетоводителят ми се занимава с това.
Това не може да ми попречи да защитавам приятелите си, роднините си или обикновените си непознати, които си нямат персонални счетоводители, поставени са на границата на оцеляването си точно от същата паплач, дето прави реформите.
И въпреки това тези обикновени хора правят и невъзможното, за да обслужат "системата". Която система пък ги довършва по коридорите на болниците, ако все пак допрат до нея.

Накрая - за "социалната държава" и "комунизма":
Няма по примитивно мислене от партийното.
Освен обратното на мисленето - глупостта. Тя може да е едновремено примитивна и безпартийна.

Когато в България тепърва започваше рушенето на здравната система и превръщането на здравеопазването в търговия, в други държави току-що започваха да се хвалят, че постигат някакви социални завоевания, близки до това, което в България с овчи патос вече се взривяваше.

Знам много примери за национални стачки, масови размирици, гражданско неподчинение и пр. нормално поведение в много страни по света, за да постигнат поне още една социална изгода за обикновения човек. Но нито един пример за доброволен отказ от вече постигната социална осигуреност - зарад единя само политически покер и тъпите политически навивки на някакви самозвани "лидери" - независимо с какво знаме са загърнали голата си алчност и другите си срамотии.

Айде - със здраве. И бъди рахат - няма да те "докачам" повече.
(Ти обаче не забравяй да се изкажеш.)
Виж целия пост
# 149
E, не гледайте само от едната страна на нещата. По същата логика можеш да откажеш да плащаш такса смет, щото не правиш боклук ( даже се чудя пенсиите как още не са подели и тази инициатива).

Nameika, точно пък за здравната помощ мисля че не си в правото си да се оплакваш, тъй като като идеш да раждаш и едн лев да нямаш, и никога да не си плащала здравни осигуровки пак ще те приемат в АГ болница. Така че това е нашата "скапана държава". И със същия успех аз мога да се разсърдя че с парите от осигуровките, които аз плащам, те лекуват и теб. Щото като заумира някой на улицата и се извика Бърза помощ идват, без значение с каква линейка и колко са ти осигуровките.
А знеш ли как израждат такива родилки? #Cussing outНе мога да плащам нещо което не го използвам-винаги си плащам за здравни услуги ,пък и отделно здравни осигуровки ,а не няма да стане.Такса смет се плаща не защото  правиш боклук,а защото използваш обществените контейнери за смет,а тях някой ги изхвърля - и трябва да получи някакво заплащане.Ще плащам на здравната каса,която от едно лечение на зъб с пломба еднократно или двукратно  поема някаква сума около 15 лева е мерси,няма нужда цената на услугата е 70 лева.Що се отнася за Бърза помощ нямам думи на обществено място пълно с пътуващи внезапно припадна човек,оказа се ,че е умрял-лежа горкия около 3 часа завит с някакво одеало докато дойдат да го приберат!Нямам думи! smile3515Заплащам всяка здравна услуга и не смятам ,че дължа пари на здравната каса-пари на никоя държавна институция не подарявам! NaughtyДетето ми беше с тежка форма на алергия и по време на майчинството-не поеха никакви разходи за лечебна храна и куп прегледи при професори и доценти,да не казвам в Инфекциозното в което отидохме по спешност и то с направление от личен лекар -колко пари се изръсихме на персонала и за консумативи,отделно в болницата храната на детето си я подсигурявахме  с наши финанси! smile3516Трагична система е здравеопазването в България!
Виж целия пост
# 150
Танита, най големият проблем на българите е , че си мислят, че социална система и иzт. европейски социалиzъм са еквивалентни. Не можеш да си представиш колко социални са (и по социално устроени бяха ) държавите в zападна Европа като Франция, Германия, Австрия ...
А zа комунягите репликата ... имах в предвид, че по рано имаше някакви граници и не можеше простотията да се раzвихри чак дотолкова, както в настоящата чалгаджийска република.
Виж целия пост
# 151
                    А какво да направя аз, за да принудя работодателя си да ми ги внася? Той твърди, че всичко ми е внесено, но в Инет справката се вижда, че имам неплатен месец. От счетоводството ни твърдят, че вината е в НАП. Но мен не ме интересува чия е вината, месеца си седи неплатен. Какво да направя?
Виж целия пост
# 152
                    А какво да направя аз, за да принудя работодателя си да ми ги внася? Той твърди, че всичко ми е внесено, но в Инет справката се вижда, че имам неплатен месец. От счетоводството ни твърдят, че вината е в НАП. Но мен не ме интересува чия е вината, месеца си седи неплатен. Какво да направя?
Брой се в групата на онези,"дето не плащат,а искат да ползват"Simple Smile) Така една дама тук бе определила ВСИЧКИ длъжници...
Виж целия пост
# 153
Брой се в групата на онези,"дето не плащат,а искат да ползват"Simple Smile) Така една дама тук бе определила ВСИЧКИ длъжници...
                 Тц, не ми беше това въпроса, нито съм такава, щото досега всичките им пропуски съм ги компенсирала и всъщност за доста месеци съм платила двойно. Примерно само за тази година съм се осигурила сама за януари, февруари и март, като за същите месеци ме е осигурила и фирмата (като пак от мен е взела паричките, де). И за миналата година имам доста такива, но вече почна да ми писва.
                 Та въпросът ми беше, аз ли трябва да направя нещо, или фирмата е длъжна да следи дали всичко е изрядно платено и оправено. Не просто да преведат парите и дотам.
Виж целия пост
# 154
Проблемът на давещите се е в ръцете на самите давещи се... Laughing
  Преди две години и аз хукнах да оправям стари задължения(които по тогавашните правила е трябвало да ми внася осигурения ми съпруг),уж ги оправяха там в НОИ,после излязоха още някакви месеци за след развода-платих ги лично в един клон на СИБанк,година след това още си висях задължена за същият пероид...Ходих,питах същата дама в НОИ,вносните бележки показвах,оная вика-не бери грижа,оправено е...ама до ден днешен в справката по интернет си излизам задължена за онзи период...Сега трябвало да се осигурявам сама-е,нЕма пък!!!
Виж целия пост
# 155
В НОИ не излизат плащанията не само на здравнити осигуровки,но и трудовите-така ,че рекет няма да позволя да ми правят на семейството! NaughtyЕдинственото ,което ще плащам на държавата е данък сграда и данък на колата-на този етап.
Виж целия пост
# 156
                     Много мило, значи само аз съм достатъчно тъпичка, като видя, че не излизат навреме да ходя да внеса по още един път.  hahaha Хвала ми.
Виж целия пост
# 157
И тук излиза въпроса-никой ли не ти казва: абе,джанъм,туй,дет искаш пак да го плащаш вече е платено...?!?! Ей това отговаря на въпроса за смисъла на здравните осигуровки-смисъла е да се събират парички,безотчетни парички,ямичката да се пълни,пък ...
Виж целия пост
# 158
И тук излиза въпроса-никой ли не ти казва: абе,джанъм,туй,дет искаш пак да го плащаш вече е платено...?!?! Ей това отговаря на въпроса за смисъла на здравните осигуровки-смисъла е да се събират парички,безотчетни парички,ямичката да се пълни,пък ...
Така се появяват новобогаташите......... Laughing,пък после държавната хазна - hahahaпразна,големи овце сме българите,нямаме грам достойнство,ние позволяваме държавната мафия да прави с нас каквото си пожелае-осигуровки за въздуха ще плащаме в скоро време! Twisted Evil
Виж целия пост
# 159
Не съм чела цялата тема, но един лев няма да видят от мен, нито ще имат начин да ми слагат запор!!! Naughty
Виж целия пост
# 160
Лошото е, че не правим нищо заедно преди да се гласуват безумията и да се превръщат в закони.
Когато нещо се узакони, да кажеш "Няма да плащам" звучи съвсем различно.
Не е същото, като да се вдигнат десетки хиляди пред парламента, когато 15 човека вътре (но пък със 150 гласа) приемат, например,  да криминализират неплащането на 20 лева глоба от някой човечец.
А това го направиха. Емблематично е.
Всеки, който не е платил 20 лв. за нещо си на "системата" да може да бъде съден и осъден като престъпник. А не като някой, който е задигнал 20 милиона от хазната. Такъв осъден няма.

Така е с всичко останало.
Траем си, когато трябва да не мълчим. А после се чудим как да се спасяваме поединично.
Щото поединично ще им отваряме къщите си на хайките от бирници с полицейска охрана, дето вече били тръгнали по домовете на хората, дължащи ДО 5000 лв. на държавата, за да описват и конфискуват имущестово им.

По-лесно е да не допуснеш някой да ти стъпи на врата, отколкото да го махаш оттам.
Едното е еволюция.
Второто - революция.
Революциите не са хубаво нещо, макар че, понякога се налагат.
Българинът не си пада по революции.

Но, като не може да воюва, за да печели права, поне да можеше да не дава "без бой" това, което вече е имал.
Виж целия пост
# 161
Холограма,направи нова партия,веднага ставам член... Joy
  Не,че е смешно това,което казваш,абсолютно си права...Ама много често проектите за промените в закона не се оповестяват навреме на обикновените хора,те го разбират в повечето случаи постфактум...
Виж целия пост
# 162
Холограма, направи нова партия, веднага ставам член... Joy

Ми нали това казах - не понасям партии.
Партийното "мислене" е цветно, а цветното е условнен рефлекс, а не мислене (като с лампичките при кучето на Павлов, сещаш ли се?).

Виж, за обществена организация, по-бива да се мисли  Wink.
(Щото сегашните такива, са си партийни)
Виж целия пост
# 163
Не съм в България от януари тази година, но преди да дойда тук съм се сблъсквала със здравната каса. Мисля обаче , че много често не правим разлика между здравна каса и личен лекар. Имала съм проблеми с личния си лекар, точно по отношение на направленията, но отидох и до здравната каса- от там ми казаха че не могат да ми откажат направление и ми поискаха касов бон от личния лекар /колко от нас си искат касов бон там/. Е върнах се и си поисках касовия бон и лекарката полудя,даде ми ,но няма да повтарям какво чуха ушите ми. Подадох си жалбата в здравна каса и я смених след това. Попаднах на страхотен екип, който само мога да похваля, не се е случвало да ми откажат нещо, винаги са налице, когато има начин търсят лечение което се поема от здравната каса,наистина перфектни. Е преместих там и родителите ми, очаровани са и те.
По отношение на социалната държава- държави от този тип има, но наистина всички си плащат и вноските им са големи. Живея в наи-социалната държава в момента, но тук на границата още ти искат здравна осигуровка, а които живеят тук плащат наистина много.
Ако работодател не тие внесъл осигуровките или ги е внесъл но не излизат в системата- това че са внесени не означава че ще излязат, по спомени- подава се и уведомително писмо. Ако не ти ги е внесъл /обаче не е пропуснал да ти ги удържи от РЗ/, моя съвет е да отидеш или в НАП или Бюрото по труда- говори с юристите им.Те ще ти кажат какво да направиш.
Виж целия пост
# 164
Накратко:дължа здравни осигуровки от 2000г,имам акт за надчет за това и този месец получих от НАП постановление за запор върху заплатата ми.В момента съм в майчинство и получавам 180 лв.Работя във фирма,която е ЕТ.Естествено и във фирмата получават известието за запор.Блокирана е банковата сметка на цялата фирма.Тъй като управителя почина и в момента се прави пререгистрация на фирмата,а сметка е блокирана-шефа ми вика в 7 дневен срок си внеси задълженията,защото след майчинството ще изхвърчиш от раб.си място.
Внесох си дължимата  цяла сума(лихвата е 14 процента,незнам за банка с такава годишна лихва Shocked)зная че под социалния минимум не може да ме оставят без пари -колкото процента да ми удържат де,след като си платих -махнаха веднага запора.
В момента при справка в НОИ все още ми стоят старите задължения-обадих се в НАП да попитам защо след като съм си платила пак се водя че дължа пари за здравни осигуровки в НОИ #Crazy
отговора беше -ами не са осчетоводени #Crazy
Искам да попитам по-запознатите от вас как се процедира в такъв случай?Жалба срещу служителя ли да подам? newsm78
П.С. Моля модераторите за извиняние ако темата се повтаря ....
Забелязах от разговори с приятели,че доста от тях са получили запори точно от НАП във връзка със здарвните осигуровки....
Интересно ми е на хората ,които не работят(нямат тр.договор) нямат движимо и недвижимо имущество и имащи да плащат стари здр.осигуровки какво ще им вземат и как?Естествено те ще си получат известията от Агенцията за вземанията......
Само да запитам авторката на темата не разбрах Вие попълвала ли сте някога декларация за разсрочване на Дължимите от вас здравни задължения или получавала ли сте известие по някакъв начин от Агенция по Държавни вземания защото само тя може да наложи запор на заплатата Ви.
Предварително благодаря за отговора.
Виж целия пост
# 165
По горният въпрос зададох защото когато бяха уведомили че има срок за подаване на декларация за разсрочено плащане аз като добросъвестен гражданин отидох да подам и тъй като имам позната в НОЙ тя ме посъветва да не го правя тъй като това е един вид информирано съгласие че дължиш някаква си там сума пари за здравни осигуровки +следователно се изменя и давността на вземанията.На няколко места в нета видях че писмата който пращали от НОЙ се считали за промяна на давността но това не е така/според мен де/.Самият документ за да промени давността трябва да бъде връчен лично ,с обратна разписка,чрез съсед,роднина или свидетел в случай че близките откажат да я приемат.Може и да греша ако някъде има официално инфо бих искала да го прочета.
Моля компетентните да дадат линк.
Сигурно сред нас има доста служителки на НОЙ,НАП,АДВ моля вземете участие дами.
Виж целия пост
# 166
а не ви ли омръзна в тази тема  да пишете НОЙ?
Национален Осигурителен Институт


за другото съм съгласна с Титина! Peace
Виж целия пост
# 167
Попаднах на страхотен екип, който само мога да похваля, не се е случвало да ми откажат нещо, винаги са налице, когато има начин търсят лечение което се поема от здравната каса,наистина перфектни. Е преместих там и родителите ми, очаровани са и те.

Може ли на лични да ми дадеш координати на тези хора, ако работят в София  bouquet
Виж целия пост
# 168
и аз искам координати, моля те  Praynig
Виж целия пост
# 169
Съгласна съм за корекцията, наистина е НОИ, грешката е моя, но пиша без кирилица.
Личния ми лекар е във Варна, но предполагам, че в София също може да се намери,ако поразпитате приятели дали са доволни или не.
Виж целия пост
# 170
ама тя не беше към теб, а към съвсем други Peace
Виж целия пост
# 171
Лошото е, че не правим нищо заедно преди да се гласуват безумията и да се превръщат в закони.
Когато нещо се узакони, да кажеш "Няма да плащам" звучи съвсем различно.
Не е същото, като да се вдигнат десетки хиляди пред парламента, когато 15 човека вътре (но пък със 150 гласа) приемат, например,  да криминализират неплащането на 20 лева глоба от някой човечец.
А това го направиха. Емблематично е.
Всеки, който не е платил 20 лв. за нещо си на "системата" да може да бъде съден и осъден като престъпник. А не като някой, който е задигнал 20 милиона от хазната. Такъв осъден няма.

Така е с всичко останало.
Траем си, когато трябва да не мълчим. А после се чудим как да се спасяваме поединично.
Щото поединично ще им отваряме къщите си на хайките от бирници с полицейска охрана, дето вече били тръгнали по домовете на хората, дължащи ДО 5000 лв. на държавата, за да описват и конфискуват имущестово им.

По-лесно е да не допуснеш някой да ти стъпи на врата, отколкото да го махаш оттам.
Едното е еволюция.
Второто - революция.
Революциите не са хубаво нещо, макар че, понякога се налагат.
Българинът не си пада по революции.

Но, като не може да воюва, за да печели права, поне да можеше да не дава "без бой" това, което вече е имал.
PeaceВ това е проблема!Ние сами допускаме да стигнат нещатат до там,а сега и екипи за принудително събиране на  длъжници до 5000 лева,а горе тези които не са си обявили колите и имотите за данъчно облагане си живеят живота или минават с номера това е на съпруга ми(става въпрос за Масларова),други от тях минават под мотото да не изреждам имена-това е на брат ми и така цялата рода.Да са живи и здрави всички,но първо да си оправят системата(въобще не работи и си вечен длъжник),а след това да пускат #2gunfire рекитьори по домовете на хората.Според мен народа не трябва да си трае повече,в противен случай рискуваме бъдещето(правата и свободата ) на децата си,тези приказки за Европейския съюз и подобрението на положението на България се отнася само за определени хора,не за народа!
Виж целия пост
# 172
... Да са живи и здрави всички,но първо да си оправят системата(въобще не работи и си вечен длъжник),а след това да пускат #2gunfire рекетьори по домовете на хората.
Според мен народа не трябва да си трае повече...

Това е елементарна истина:
Докато една система не работи, не е коректна и не обслужва добре хората, "заради които е създадена", не може да изисква "обслужваните" да са коректни.

Това е като да влезеш в хлебарница, в която собственикът иска да му дадеш пари, срещу което ще ти даде хляб, и като го попиташ "Колко струва хлябът", той да извади пистолет и да ти каже "Ти защо ме нервираш, бе! Не видя ли, че на другия тротоар съм сложил табела колко струва хлябът! Не можеш ли да четеш?! Просто е - отиваш на другия тротоар и четеш..."

И, ако случайно не отидеш да прочетеш, за да ходиш втори и трети път пак там да пробваш да си купуваш хляб, тоя същият да прати мутри да ти вземе парите и за хляба, и за това, че не си си купил още първия път.

Да не говорим, че сравнението е само приблизително.
По-точно е да се каже (ако примерът ще е с хлебарница), че си бил готов да му внасяш на хлебаря вноски без той да ти дава хляб. А само да има готовност, ако някога го закъсаш, той да ти даде и без пари - една ли, две ли филийки там (според някакви негови си съображения и хлебарски "пътеки"). Колко точно - решава в крачка, щото сте си обещали да дава по филийка и на други закъсали по някакви свои си правила, дето ги е залепил на съседното кръстовище или в съседния квартал. Ти просто е трябвало да ги прочетеш.
Щото си длъжен да ги знаеш.

Да не забравяме накрая да споменем, че фурната (преди да се пръкне този пекар) е била обществена. И, за да стане само на пекаря, вече веднъж са ти взели колкото са могли от всички твои други "влогове" и "спестявания" под мотото "Реформата иска жертви".

Както вече се оправдавах веднъж с една фраза на древните "всяко сравнение куца".
Това с "хлебарницата" може и с двата крака да куца,  и по-добро сравнение може да се даде. Ама важното е, че показва главното: ако искаш от някого доброволно да ти даде парите си за нещо, трябва да направиш така, че той хем да иска, хем да е в състояние да го направи.
"Системата" в България е разбрала, че първото е излишен лукс - на българина винаги можеш да му кажеш, че е "длъжен" да прави нещо, което той не иска (затова здравното осигуряване не е доброволно, а задължително).
А за второто са измислени бирниците, охранявани от полиция и движещи се на хайки.
Виж целия пост
# 173
Учудва ме факта,че в 21век,БЪЛГАРИНЪТ няма Човешки права!Живеем като роби на една деградирала система,която непрекъснато хитрува ,като управляващи личности на страната са все новоизбрани,но всъщност принципа и метода на управление е абсолютно копие на предишната управленческа власт.Какво трябва да се направи,какво още трябва да се случи за да се събуди народа ,не само на думи ,но и на дела?
Виж целия пост
# 174
Я, каква картинка си имаш, k.a.l.i.!
Пък се чудиш.

Много сладко хамалеонче - ама само цветовете си мени тва тука.
Пък аз знам още по-интересни качества на тези влечуги.

Не е ли по интересно тая работа с огромните им очи.
Те са с особено устройство - могат да се движат самостоятелно: едното може да гледа напред, а другото - назад.
А бе - шарят навсякъде. Като едновременно с това дългият им лепкав език се стрелка мигновено, където види жертвичка, изхвърча като светкавица и прилапва всичко, до което стигне. А стига далече.
Шарят с поглед и лапат...


ПП Репликата беше по темата.
Виж целия пост
# 175
И кой е жертивичката? LaughingДоколкото разбирам така наричаш височайшите-на жертви ли ти преличат? :lol:P.SИзвини ме грешно съм те разбрала! Grinning
Виж целия пост
# 176
Ами аз, като си мисля за политика и за хамелеони едновремено, си представям все "лошите".

Дето поводът им да си менят час по час цветовете и да са въобще в политиката е само един - да си размахват лепкавите дълги езици  насам-натам и да папкат.
Менят си цвета влечугите според конюнктурата, отворили едни големи очи и лапат ли лапат.

В природата е по-друго.
Там хамелеончетата са безобидни и дори положителни животинки. (И гледат едновременно в различни посоки повече от страх, отколкото да не пропуснат да прилапат нещо)
А твоето хамелеонче е и симпатично - ако с предишното си писъмце го обидих незаслужено като го набърках в политиката, ти ме прощавай.
Виж целия пост
# 177
Работя като личен лекар.затова мога донякъде да бъда полезна по отношение на здравното осигуряване.На конкретния въпрос:ако дължите здр.вноски за време,когато сте бил студент,представяте в НАП удостоверение от ВУЗ или студ.книжка,които удостоверяват това и служителят изчиства този период от задълженията Ви т.е. те са за сметка на учебното заведение.Втори казус-войник сте ,а за същия период се водите здр.неосигурен- военна книжка ,представена отново на служителя в НАП/правят справката и веднага Ви я връщат /.Минист. на отбраната е отговорно.Трети казус:работил сте ,но работодателят по едни или други причини не е внасял здр.Ви осигуровки-с трудова книжка или служебни бележки,които се дават при напускане-и задължението отпада . При всички случаи трябва да ИЗИСКАТЕ удостоверение,че сте здр.осигурен и справка,замесеците с прекъснати здр.осиг.права,ако има такива.Кагото сам заплащате 6.60 като самоосиг.се ,безработно лице пазете вносните бележки от банката.Наистина връзката м/у институциите е много бавна.Надявам се да съм била полезна.
Виж целия пост
# 178
Много ,Ви, благодаря за информацията! LaughingНаистина бяхте изключително полезна!Радвам се,че има кой да ни просветли нас непросветените!
Виж целия пост
# 179
Грешна диагноза и лечение поставени на 18% от българите
14 май 2007 / News.dir.bg

74% от хронично болните не могат да си позволят лечението, от което се нуждаят. Само 52% от претърпелите оперативно лечение са били предупредени за рисковете, които поемат...

Продължението - на адрес: http://dnes.dir.bg/2007/05/14/news1675772.html

(Повечето от тези хорица, натикани в процентите горе, са съвсем изрядни плащачи на здравни осигуровки. При това, за да са изрядни, са се блъскали дни наред в хаоса от липсваща информация, невежи и зле информирани бюрократи, неуредени административни комуникации вътре в "системата" и нагло "законотворчество"...
Ма кво да ги мислим ся, а? Нъл тъй беши според тез, дето много четат закона и затуй знаят колко всичко е лесно и просто. Зер да ти сгрешат диагнозата и да те уморят с грешно "лечение" си е чисто по вина на самоосигурилите се)
Виж целия пост
# 180
може ли да се направи някакво обощение по темата, защото честно казано , според мен се преплетоха няколко теми.

бих искала да уточня следното - тече ли давностен срок върху сумите от 2000г, и тези писма, които предполагам всички са получили по пощата/без обратна разписка/ спират ли този срок?

ако живея в чужбина и родителите ми не приемат никакви там актове, или писма за дължими суми, но имам имот на мое име, който е в съсобственост със съпруга ми/чужд поданик/ - какви са разпоредбите тогава - ще изложат ли имота ни на търг?

подала съм молба за отказ от услугите на НОИ/личен лекар/ миналата година август, но досега нямам никакъв отговор - сега погледнах, водят ми се задължения, къде да отида и да се разправям?
и дали да ходя?

и в крайна сметка бих искала да уточня процедурата по тези вземания- не е ли следната:
акт, който може да се обжалва, даване на срок за доброволно изпълнение, и едва тогава се взима имущество?

много благодаря на всеки включил се Hug
Виж целия пост
# 181
Записвам се да следя темата!
Виж целия пост
# 182
денислава- само 1 път разсрочих задълженията си през 2004,а през 2005 вече ми съставиха акта за начет.
гост- брат ми от 2002 живее и работи във Франция и забравих коя година беше но получих по пощата известие-писмо от НОИ ,в което го уведомяваха  за задълженията му и пишеше че с това писмо спира да тече давността им.Няма движимо и недвижимо имущество в БГ,но дали биха могли чрез изпълнителен лист да го спрат да напуска БГ? newsm78
Относно запора ми-мислех да обжалвам(7 дневен е срока за обжалване)-още повече че съм в майчинство и под социалния минимум не могат да ме оставят....но от друга страна чрез запора ми блокирам пререгистрацията и цялата работа на фирмата ,към която съм...
Виж целия пост
# 183
Отговорите на всички са НЕ,защото системата ни не работи или по точно работи в полза на държавата(тоест държавната мафия)Българските медици в Либия са в затвора толкова години и съответно се водят световно известните дела срещу тях и въпреки всичко НОИ,изпрати писма по родните домове на всеки от тях ,че са длъжници на държавата и съответните наказания-има ли смисъл повече въпроси да се задават отностно тази институция? ooooh!Докато ние гражданите си траем ,ще си плащаме за мълчанието! Peace
Виж целия пост
# 184
момичета малко ще отклоня темата -но искам да ви разсмея какво ми се случи вчера
леко настинала ,отивам до близката ми аптека за 1 блистер парацетамол и продавачката ми дава 1 кутия(опаковка де).Викам й искам 1 блистер,тя -имало нова наредба за лекарствата и производителят не можел да гарантира за лекарството ако опаковката не е цяла....
спорихме малко -и накрая викам дайте ми целия стек/кашон парацетамол ще ги купя всичките тогава
жената ме погледна малко учудено и започна да ги брои....
набирам по джиесем-а една приятелка журналистка (радио журналист е,но продавачката не разбра де) и пред всички в аптеката говоря, и викам имам идея за едно репортажче да направиш-да обиколим аптеките и да видим как работят,и т.н. -оплаквам се за ситуацията в момента де и най-накрая ми дадоха 1 блистер парацетамол Mr. Green
мафия ,само измислят начини да ни вземат парите....
Знам,че във Франция може да си купиш лекарства насипно,блистер
а не да те рекетират #2gunfire
Виж целия пост
# 185
Е, ще се сетите вие......,но да не бъде един ден късно? Laughing
Виж целия пост
# 186
момичета малко ще отклоня темата -но искам да ви разсмея какво ми се случи вчера
леко настинала ,отивам до близката ми аптека за 1 блистер парацетамол и продавачката ми дава 1 кутия(опаковка де).Викам й искам 1 блистер,тя -имало нова наредба за лекарствата и производителят не можел да гарантира за лекарството ако опаковката не е цяла....
спорихме малко -и накрая викам дайте ми целия стек/кашон парацетамол ще ги купя всичките тогава
жената ме погледна малко учудено и започна да ги брои....
набирам по джиесем-а една приятелка журналистка (радио журналист е,но продавачката не разбра де) и пред всички в аптеката говоря, и викам имам идея за едно репортажче да направиш-да обиколим аптеките и да видим как работят,и т.н. -оплаквам се за ситуацията в момента де и най-накрая ми дадоха 1 блистер парацетамол Mr. Green
мафия ,само измислят начини да ни вземат парите....
Знам,че във Франция може да си купиш лекарства насипно,блистер
а не да те рекетират #2gunfire
темата по въпроса Peace
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия