Какво се прави на питка

  • 374
  • 2
Здравейте,какво се прави на питка какво се яде и пие.Много ще съм ви благодарна да ми обясните защото мисля на 19.05 да правя питка на дъщеря си Simple Smile
Виж целия пост
# 1
Здрасти!
Както се сещаш, във всеки край на България си има обичай.
Казва се по-точно "погача". Естествено, трябва да има погача, която трябва да бъде сладка (като козунак) и да бъде замесена от младо момиче с живи родители (това май не се спазва, поръчваш най-красивата от магазина).
Канят се само жени, които са длъжни да донесат по нещо за бебето и по нещо сладко. Сервират се предимно сладки неща, но също и всякакъв вид мезета, защото може да се пие алкохол.Няма обеди, вечери и т.н. Върху погачата се слага подходяща кърпа и на нея всяка от жените слага някакви парички - колкото може. Кръстницата на бебето връзва кърпата на вързопче и я скрива нависоко в стаята, където трябва да седи поне до другия ден. Има различни вярвания за връзването на кърпата - да са по-стегнати (да е "стиснато"детето) или да са по-хлабави (да не е "циция").
Самата погача се разчупва над главата на майката, седнала с бебето.,пак от две млади момичета, а кръстницата "нарича" първа детето - за здраве, щастие, успехи. Първото парче от погачата (чупи се от кръстницата) се увива и се слага до кърпата с парите, след това се раздава на всички присъстващи. Топят се залчета в мед и всеки казва неговото пожелание. Това е в общи линии. Дано да съм ти била полезна.
Виж целия пост
# 2
Не съм правила питка  Crossing Arms
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия