Преместване на ученик след първи клас в друго училище

  • 10 328
  • 16
Здравейте, момичета Simple Smile

Интересувам се дали има сред вас мами, на които се е налагало да преместват детето си в друго училище  newsm78.
Моля да споделите опита си .

Мисля да преместя сина си в близките една-две седмици в друго школо, защото не съм доволна от нивото на подготовка в настоящето училище, но ми е интересно да разбера как сте постъпили вие.

Вече говорих с настоящата му учителка (която м/у другото е много свястна жена и според мен добър педагог), но не ме удовлетвори отговора й - жената просто ми каза, че нивото на училището било такова...  #Crazy
Във втори клас можело да се промени нещо, но ... не ми се експериментира  Confused

Планирам да отида направо при директорките на две училища, където бих искала да го преместя (в едно от двете).

Благодаря за споделения опит предварително Simple Smile
Виж целия пост
# 1
Тук трябваше да питаш.
Виж целия пост
# 2
Не съм го правила, но четейки поста ти те съветвам да не го правиш, щом учителката е добра. В началния курс това е най-важното. Как разбираш, че нивото на обучение е слабо?
Виж целия пост
# 3
... Как разбираш, че нивото на обучение е слабо?

да и аз това искам да те питам?

Иначе, нямам опит с подобно преместване.
Виж целия пост
# 4
В началния курс на обучение, според мен (а и според много от присъстващите във форума мами), най-важното е учителя да е добър, а не нивото на училището.
Защото доброто или високото ниво на всяко едно училище се прави от добрите, можещите и отдадени на професията си учители. Не може да има добро училище, с неработещи с децата учители.

А ти как разбра, че нивото на подготовка не е добро? newsm78
За учителката в първи клас е най-важното да научи децата да четат, да пишат, да смятат, да създаде любов към книгата и ученето .... Такива работи.

А иначе примистването е лесно: говориш с директора на училището, където искаш да е преместено детето ти и ако той каже, че има свободни места - взимаш отпусно свидетелство от настоящото училище и го носиш обратно при директора на новото училище! Peace
Но бъди сигурна, че рискуваш много, защото там, в новото училище, детето ти ще бъде записано в клас, където учениците са по-малко (т. е. клас, за който са кандидатствали по-малко деца), а не в клас, в който ти искаш. И рискуваш учителката там да не е на нивото, на което ти искаш да бъде обучавано твоето дете.
Виж целия пост
# 5
Не съм го правила, но четейки поста ти те съветвам да не го правиш, щом учителката е добра. В началния курс това е най-важното. Как разбираш, че нивото на обучение е слабо?

Здравейте отново

Нивото се определя от успеваемостта.
 
Синът ми казва:"Мамо, защо трябва да чета допълнително или да преписвам, когато госпожата не ми го е дала за домашно?!", аз отговарям: "Ами защото на диктовката имаш пет грешки, а на контролното по математика - две грешки.", Той: Мамо, та аз съм отличника на класа, защо трябва да пиша повече, като и така знам повече от другите..."

Ето затова искам да го преместя. Не може отличникът на класа да има пет грешки и да е отличник. А какво остава за останалите?!?!?!  Shocked

Учителката е спокойна, уравновесена жена, децата пък я слушат и уважават  Rolling Eyes
На въпроса ми защо не ги товарят с повече домашни казва, че такива са изискванията на просветното министерство и че за училище от средно ниво това е достачъно. Тоест средното ниво си беше споделено от самата нея. Вероятно именно това е причината да бъде по-невзискателна, не мислите ли?

Възможно е в първи клас учителите да са по-ларж с децата, да поставят високи оценки при наличие на грешки, защото представете си какво би трябвало да напишат на детето с осем грешки например.  Но мен тази логика не ме удовлетворява.
Моя съседка има две деца и ги записа в 32-ро. Има отлични отзиви за училището (както и аз прочетох по форумите). Там имат високи изисквания, много домашни и прецизна оценка на контролните работи.

Само за сведение - аз не можех да отсъствам от работа два дни и да спя пред училището (в случая 32-ро), за да го запиша там... Съседката това направи и сега е доволна, но аз нямах тази възможност, уви.
С три деца е по-различно... Grinning
Виж целия пост
# 6
В началния курс на обучение, според мен (а и според много от присъстващите във форума мами), най-важното е учителя да е добър, а не нивото на училището.
Защото доброто или високото ниво на всяко едно училище се прави от добрите, можещите и отдадени на професията си учители. Не може да има добро училище, с неработещи с децата учители.

А ти как разбра, че нивото на подготовка не е добро? newsm78
За учителката в първи клас е най-важното да научи децата да четат, да пишат, да смятат, да създаде любов към книгата и ученето .... Такива работи.

А иначе примистването е лесно: говориш с директора на училището, където искаш да е преместено детето ти и ако той каже, че има свободни места - взимаш отпусно свидетелство от настоящото училище и го носиш обратно при директора на новото училище! Peace
Но бъди сигурна, че рискуваш много, защото там, в новото училище, детето ти ще бъде записано в клас, където учениците са по-малко (т. е. клас, за който са кандидатствали по-малко деца), а не в клас, в който ти искаш. И рискуваш учителката там да не е на нивото, на което ти искаш да бъде обучавано твоето дете.

Здарвей
Благодаря за мнението ти. Какво означава обаче, че ще бъде сложен в клас, за който са кандидатствали по-малко деца - това е възможно, ако има профилиране на паралелките (по езици например). Друг вариант не се сещам  Thinking
Виж целия пост
# 7
Моята дъщеря също след първи клас се наложи да я преместим. Трябваше да вземем удостоверение от директора на новото училище, че ще бъде записана там и да го занесем в старото и училище. Без такова удостоверение от новото училище директора отказва да даде отпусното. Това било един вид гаранция, че детето ще бъде задължително записано в някое училище. И с отпусното отиваш в новото училище, където директора изпраща уведомително писмо на предишния директор.
Доста бюрокрация е де  Simple Smile
Виж целия пост
# 8
И аз ще ти отговоря като повечето мами тук-много по-важна е учителката от училището!Аз живея в малък град,следователно тук не се очаква да има "елитни" училища,а на сестра ми детето е в едно от най-елитните училища в Пловдив,но мога да те уверя,че моите деца получават пъти повече домашни от племенницата ми.Каквото и  да решиш обаче-успех!  bouquet
П.П. Защо не изчакаш да завърши 1 клас?Все пак има броени дни...
Виж целия пост
# 9
Едно дете в първи клас е абсолютно нормално да пише с грешки !!!! То не може да е грамотно от самото начало, нали целта е да стане такова - но след 6-7 години.
Щом въпреки петте грешки, оценката й е отлична, значи грешките са такива, че е нормално да ги направи едно дете в първи клас.
Важното е, според мен, да се научи да се учи, да му се изгради самочувствието на добър ученик и да е доволен от това, че ходи на училище - това е план максимум за първи клас!
И блазе ти на теб и на твоето дете, че учителката му го осъзнава това.
Дъщеря ми също е в първи клас и е в едно от добрите училище - 133. Записах я там само заради руския език, не защото е уж елитно. И дълбоко съжалявам. Учителката е много амбициозна, товари ги с домашни, непрекъснато обяснява на дъщеря ми, че не се справя добре и как ще я оставя да повтаря годината, защото ИМА ГРЕШКИ В ДИКТОВКИТЕ! Е и?
И аз мисля да местя детето си, но поради точно обратно противоположна причина Simple Smile
Не знам, помисли малко, дали е чак толкова необходимо...
Виж целия пост
# 10
Моята дъщеря също след първи клас се наложи да я преместим. Трябваше да вземем удостоверение от директора на новото училище, че ще бъде записана там и да го занесем в старото и училище. Без такова удостоверение от новото училище директора отказва да даде отпусното. Това било един вид гаранция, че детето ще бъде задължително записано в някое училище. И с отпусното отиваш в новото училище, където директора изпраща уведомително писмо на предишния директор.
Доста бюрокрация е де  Simple Smile

Благодаря за инфото Simple Smile
Виж целия пост
# 11
Какво означава обаче, че ще бъде сложен в клас, за който са кандидатствали по-малко деца - това е възможно, ако има профилиране на паралелките (по езици например). Друг вариант не се сещам  Thinking

КаНиМа,
Има и други варианти. Blush
Да обясня.
При записване на децата в първи клас някои от родителите пишат предпочитанията си за дадена учителка. А когато в даден клас има по-малко записани ученици, то това значи, че за този клас не е имало достатъчно кандидати, т.е. учителката е по-малко популярна. Tired
Та ....
Точно в такъв клас може да бъде записано твоето дете, а не в добър клас, защото там децата са толкова, колкото е необходимо и не може да бъде записано още едно дете. Tired

Това имах предвид, когато ти написах поста си. Hug
А що се отнася до преместването - вече са го обяснили достатъчно ясно. Hug
Успех ти желая!  bouquet
Виж целия пост
# 12
Едно дете в първи клас е абсолютно нормално да пише с грешки !!!! То не може да е грамотно от самото начало, нали целта е да стане такова - но след 6-7 години.
Щом въпреки петте грешки, оценката й е отлична, значи грешките са такива, че е нормално да ги направи едно дете в първи клас.
Важното е, според мен, да се научи да се учи, да му се изгради самочувствието на добър ученик и да е доволен от това, че ходи на училище - това е план максимум за първи клас!
И блазе ти на теб и на твоето дете, че учителката му го осъзнава това.
Дъщеря ми също е в първи клас и е в едно от добрите училище - 133. Записах я там само заради руския език, не защото е уж елитно. И дълбоко съжалявам. Учителката е много амбициозна, товари ги с домашни, непрекъснато обяснява на дъщеря ми, че не се справя добре и как ще я оставя да повтаря годината, защото ИМА ГРЕШКИ В ДИКТОВКИТЕ! Е и?
И аз мисля да местя детето си, но поради точно обратно противоположна причина Simple Smile
Не знам, помисли малко, дали е чак толкова необходимо...

Настася, права си за това което споделяш - ти виждаш "другата страна на медала".

Наистина себеуважението на детето и вярата, че може да се справя с поставените задачи, са по-важни от правилното писане именно в първи клас...   bouquet
Безпокои ме това, че според мен нивото на класа няма да се промени и занапред, защото децата там са от смесени бракове (поне половината) и на тях самите им е трудно с българския... Те "дърпат" нивото надолу, а на останалите, вкл. на моето дете им е "широко около вратлетата", мислят че знаят и са отлични. Причината да го запишем там (става въпрос за 76-то училище) беше именно рзличните култури - има арменчета, арабчета и българчета. Искахме да свиква от малък с това, че хората са различни, да има досег с различни нрави, обичаи Peace. Но сега оценяваме, че от страна на нивото на подготовка това не беше най-правилния избор Confused.
Какво ще стане след три години, когато ще завърши 4-ти клас в същата среда и ще тряба да се състезава с ученици, години наред били в конкурентна среда?! (смятаме да го насочим след 4-ти клас към СМГ) Shocked

Пък има и друго - след година и второто ми дете ще бъде ученик. Трябва да го запиша в същото училище като баткото (иначе ще е прекалено трудно да ги прибирам от различни места). При положение, че нашата учителка изглежда най-добрата от тези на началния курс (поне които аз познавам), какво остава за следващия ми първокласник  Rolling Eyes
Виж целия пост
# 13


Мерси Радостин4ето,утре ще отида до въпросните училища и ще видим какво ще стане...

Приятна вечер  bouquet
Виж целия пост
# 14
Е да, така обяснено вече си е съвсем различно. Това е аргумент. И си права, наистина ще му е по-трудно да се адаптира след това в "нормални" училища, защото ще е свикнал да е най-добрия по лесния начин Simple Smile
Аз наблюдавам дъщеря ми как несириозно се отнася към руския, например. Понеже тя е на "ти" с разговорния руски, а другите деца са българчета и за тях руски е едни съвсем чужд и нов език и тя, разбира се, се справя чудесно и се чувства най-добрата без да е положила никакви усилия. Но това е само засега. Ще дойде времето, когато ще почнат с граматиката и тука тя ще запецне, а съвсем няма да е свикнала да учи по руския. Затова се старая да я накарам да учи и се старае повече. Ава си е трудничко Simple Smile
Пожелавам ти успех и, най-важното, преместването да стане без драми за малкия.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия