За или против биохимичния скрининг

  • 4 303
  • 27
Момичета, дайте своето мнение.Доста неща изчетох по въпроса, докторката ми казва, че е добре да се направи, но в крайна сметка, излиза така, че самото изследване не показва нищо конкретно. Не мислите ли, че ако лекарите имат някакви съмнения за плода, би трябвало да насочват жените направо за амниоцентеза? Защо трябва да си играем на "тука-има, тука-нема" с това толкова рехаво изследване? 
Виж целия пост
# 1
БХС дава резултати за риска в %. верно е, че не показва конкретни неща. но амниоцинтезата е рисково изследване....колкото и минимален да е рискът. поради това на амнио се пращат само получилите резултат с по-висок риск. колкото до
Не мислите ли, че ако лекарите имат някакви съмнения за плода, би трябвало да насочват жените направо за амниоцентеза?
пращат и направо на амниоцинтеза, ако се види нещо нередно. БХС се прави когато не се вижда като един вид превенция. за да не се изпусне нещо. предполагам, че никой няма да ти откаже амниоцинтеза, ако държиш да я направиш по желание
Виж целия пост
# 2
Абсолютно ЗА
agneshka  Hug
Виж целия пост
# 3
ако феталната морфология направена към 20 г.с е добра, ..не виждам смисъл от БХС, сама си прочела, че поставя % вероятност, а не "диагноза"
поне 3-4 бременни приятелки бяха изкрейзили след БХС, и после се оказа, че е било пълна измишльотина да го правят, след ДОБРА фетална..

против
Виж целия пост
# 4
Аз мога да кажа от собствен опит. Направих си БХС в София. Показа резултат , по-висок отколкото ми се полагаше за моята възраст. Излишно е да казвам, че много се шашнах. Прибрах се в Испания, където живеем и акушерката ми се опита да ме успокои, че не е страшно, НО ме изпрати в болница, за да преценят лекарите как да процедират. А те казаха - амниоцентеза. Направиха ми я и всичко беше ок, сега се радвам на прекрасно момиченце. Ако имам втора бременност не знам дали бих се подложила на БХС отново, резултатите наистина са доста объркващи - много често, когато покажат, че всичко е наред, излиза, че има сериозен проблем и обратно, резултатите са рискови, а с плода всичко е ок... само дето майката няма как да го знае, ако не се подложи на амниоцентеза, а при нея наистина има риск, колкото и минимален да е. Тука лекарите подлагат всяка бременна жена, независимо от възрастта й,  на едно изследване за генетични аномалии, което се прави между 10 и 12 седмица на бременността, само че не знам точно какво е и как се казва. Твърди се, че е доста по-прецизно от БХС, само че аз го пропуснах, защото в този период от моята бременност си бях в БГ. Предполагам, че същото изследване се прави и в България, така че, ако се интересуваш, разпитай. Каквото и да решиш ти желая успешна бременност и здраво бебче Hug
Виж целия пост
# 5
"Използване на ултразвуковия белег (маркер) нухална транслуценция
в комбинация с измерване на кръвните показатели свободен хорионгонадотропин (b-hCG) и PAPP-A (плацентарен антиген) през 11-13 седмица на бременността".
     Ето това е изследването, през което преминават задължително всички бременни тук. Прочетох, че се прави и в Бг от 2005 год. насам.
Виж целия пост
# 6
За! И то го казвам след като съм правила амнио след БХС.
Виж целия пост
# 7
 И аз правих амниоцентеза след БХС,с тази разлика,че ме бодоха 3 пъти #Cussing out и накрая пак не успяха да ми вземат амниотична течност.Останах си със съмнението до момента в който родих и да ви кажа честно не бих го преживяла отново.Това да неможеш до последно да се почустваш истински щастлив от растящото дете в теб и всяка нощ и ден да се молиш всичко да е наред,не благодаря.Против При това риска при мен беше доста висок 1:125.Слава богу радвам се на прекрасно,здраво момченце.
Виж целия пост
# 8
Ами сякаш съм по-склонна да съм против, макар че...ако пък може да ти спести раждането на едно увредено и нещастно дете...не знам Rolling Eyes Истината е, че нямам достатъчно инфо по въпроса. Аз не съм си правила, гинекологът ми не ми е споменавал дори Rolling Eyes Бях на 24-25, ако това има някакво значение.
Виж целия пост
# 9
Аз нямам никакво желание да го правя - лекарят ми също не ми го е препоръчал.
Мисля, че би трябвало първо бременната да си изясни какво ще прави ако се окаже че носи дете със синдром на Даун. Ако не смята да абортира (щото в отчетния форум, който посещавам, май повечето не смятаха), тогава по принцип няма смисъл от каквито и да било изследвания за Даун. Ако пък смята, тогава пак не съм сигурна че БХС е най-доброто. Може би ехография от специалист дава също толкова надеждна информация, пък и възрастта на майката има пряко отношение към въпроса.
Виж целия пост
# 10
Аз си правих. С нищо не вреди, защо пък не... Може само да помогне.
Виж целия пост
# 11
И аз все още се колебая дали да го правя, мъжът ми нещо не е съгласен, след като му обясних за какво изследване става въпрос....
Всъщност, защо са се вкопчили докитата в този синдром на Даун?? Има толкова много още хромозомни заболявания, които едва ли биха могли да се засекат на БХС, тъй че резултата може и да е хубав, но в действителност да е нещо съвсем друго.....Май всичко е въпрос на съдба....Да пази Господ!! Praynig Praynig Praynig
Виж целия пост
# 12
В 14 седмица докторът ми, като гледаше ембриона, премери някакви параметри, които ако са извън нормата, са сигнал за Даун. Всичко беше в норма, слава Богу. Докторът заяви, че с голям процент на сигурност може да каже, че няма да има проблеми в тази насока.
Датата ми за БХС беше чак след няколко седмици. Не отидох, вече не виждах смисъл.
Виж целия пост
# 13
БХС-затова е скрининг ,защото отсява евентуалните проблемни бременни,не е скъп,няма никакъв риск да се загуби бебето.Желателно е да го правят всички бременни ,за да се изключи евентуално раждане на увредено бебе.Аамниоцентезата е инвазивна процедура,има риск от аборт,макар и минимален ,затова се прави на жени с повишен риск от аномален плод.Съчетанието БХС плюс нухална транслоценция води до почти 100% изключване на аномалия.Аз съм твърдо за скрининга -вземат ти малко венозна кръв и готово.
Виж целия пост
# 14
"Използване на ултразвуковия белег (маркер) нухална транслуценция
в комбинация с измерване на кръвните показатели свободен хорионгонадотропин (b-hCG) и PAPP-A (плацентарен антиген) през 11-13 седмица на бременността".
     Ето това е изследването, през което преминават задължително всички бременни тук. Прочетох, че се прави и в Бг от 2005 год. насам.
Къде прочете, че се прави в БГ? Ако се прави - то не е задължително, а платено, за този, който иска. Аз лично за пръв път чувам за "измерване на кръвните показатели свободен хорионгонадотропин (b-hCG) и PAPP-A (плацентарен антиген)". Може би не е лоша идея да се въведе като задължително и да се поема от Касата.

Аз лично не съм правила биохимичен скрийнинг , но в 13 г.с. седмица ходих на фетална  морфология и всичко беше наред, според доктора.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия