Направление и брой прегледи

  • 4 341
  • 10
Здравейте на всички съфорумки!
Понеже до момента не ми се беше налагало да използвам ЗК и не съм много запозната с правата на пациентите, затова ако някоя от вас е по-запозната със ситуацията, нека ми разясни ситуацията: с направление за специалист (в случая гинеколог) - на колко прегледа имам право и на какво точно като преглед и съответно кое и кога се заплаща.
Ще ви обесня моя случай - на 09.04.07 бях на преглед при специалист(гинек/г) с направление от личния си лекар.Гледа ме на УЗ заради закъснение на цикъла. Предписа ми лекарства за предизвикване на М. След няколко дни ми дойде и вчера, 10.05.07 отидох при същия специалист, за да се види има ли фоликули и как се развиват. И в края на прегледа стана въпрос за заплащане и док ме накара да платя 25 лева за УЗ, защото предишното направление ми било изтекло, важало месец след като е издадено и т.н....
Аз, понеже не ми се разправяше и платих тези 25 лв, срещу които съответно не получих никакъв документ.....
Каза ми че за следващия преглед, ако не искам да плащам тези 25 лв за УЗ- трябва да си взема ново направление от личния.... newsm78
А аз доколкото знам- направлението важи 45 дни от датата на прегледа, според новата наредба на МЗ....
Та кажете ми- къде е истината? Имаше ли основание да ми искат да си платя прегледа или просто ми взеха неправомерно паричките? Thinking
Не съм наясно, затова си позволих да ви опиша по-подробно случая. Смятам, че ще е полезно и за други, които посещават специалист чрез направление от личен лекар.
Предварително на благодаря на всички за информацията, каквато и да е. Peace
Виж целия пост
# 1
Мога да ти кажа това, което казаха на мен. Само че при невролог. Отидох на преглед, тя каза, че направлението ми важи 45 дни, а след този 1-чен преглед имам право на още два с това направление. Т.е. в рамките на 45 дни , 3 прегледа с 1 направление.
Виж целия пост
# 2
Таня, и аз знам така, даже днес следобяда личния ми каза, че имам право на 2 прегледа и понеже не са минали 45 дни от първото направление за гинек/г, та ми издаде за ендокр/г (имам позната лекарка), та той да ми даде направление за гинек/г....
Абе много ни е шантаво това здравеопазване! newsm78 #2gunfire
Виж целия пост
# 3
По принцип за 45 дни се полагат два прегледа първичен и вторичен! Така че ясно че те е прецакал докторът, защото за твоя преглед той получава 7 лева а не 25, колкото ти е взел. Всъщност обаче, ако ти е назначено лечение, което изисква по чести прегледи, в рамките на тези 45 дни, можеш да си ги ползваш спокойно. Аз примерно ходя на манипулации при кожен, тъй като манипулацията изисква медицинско лице, ходя по два пъти всяка седмица, в рамките на тези 45 дни. Та може би е трябвало да поспориш, не заради 25 лева, а просто защото се опитват да те прецакат, както всички май в тази държава.
Виж целия пост
# 4
По принцип за 45 дни се полагат два прегледа първичен и вторичен! Така че ясно че те е прецакал докторът, защото за твоя преглед той получава 7 лева а не 25, колкото ти е взел. Всъщност обаче, ако ти е назначено лечение, което изисква по чести прегледи, в рамките на тези 45 дни, можеш да си ги ползваш спокойно. Аз примерно ходя на манипулации при кожен, тъй като манипулацията изисква медицинско лице, ходя по два пъти всяка седмица, в рамките на тези 45 дни. Та може би е трябвало да поспориш, не заради 25 лева, а просто защото се опитват да те прецакат, както всички май в тази държава.
Да, трябвало е да поспориш. Ама и аз съм същата... #Cussing outНищо, добре, че поне личната ти е свястна и намерила начин...
Виж целия пост
# 5
Ясно е че са ме "прекарали", но аз в понеделник пак съм при нея, защото се налага, ходя на фоликулометрия, а в четвъртък все още нямаше доминантен фоликул, най-големият беше 10 мм....та се очаква до понеделник да са порастнали.
Но съм решила, че ще я попитам как стоят нещата, защото на практика от това направление ми остава още 1 преглед, след като в четв-к й платих тези 25 лева. Въпросът не се касае в това, че съм й дала тези 25 лева, въпросът е, че ни правят на маймуни и си правят с нас каквото си искат, защото за да отидеш на лекар- явно имаш някакъв проблем.....
Друго не ми стана ясно- тя ми каза, че с 1 направление може да ми направи само един УЗ, а от клиниката на Щерве ми казаха, че имам право на 2, само срещу потребителска такса от 2 лв.... newsm78
Кой ме пързаля, кажете, моля ви!? newsm78
Виж целия пост
# 6
Явно и моя приятелка са прецакали. Личната й е дала талон за  преглед при гинеколог. Отишла е и съответно са й направили мануален преглед, преглед с УЗ и цитонамазка. За прегледа с УЗ са я накарали да плати 25 лв. Тя ме помоли да разуча дали въпросният гинеколог е имал основание за това и ако не, къде може да подаде оплакване /обаче иди, че доказвай какво и дали си платил.../. И изобщо в такива случаи как трябва да се постъпва?
Виж целия пост
# 7

 Направлението важи 45 дни от даатат на издаването и можеш да си направиш първичен и вторичен преглед.  Майса те прецакали. Ей не се наядоха тез мошенициии!!! Joy
Виж целия пост
# 8
Аз онзи ден бях с направление при гинеколог и понеже се налага сега на4алото на месеца да пуснем едни изследвания,та го попитах,колко важи направлението и трябва ли да нося ново...Отговорът му бе-не се налага,това направление ти важи 45 дни и ако искаш да минеш на хирург/тъй като аз имам проблеми с гърдите/,аз ще ти дам направлението за него....
Виж целия пост
# 9
Момичета, за инфо- мен първия път онази мошеничка ме е прецакала по всички параграфи, то е повече от ясно... Онзи ден ходих в клиника, работеща със ЗК и за преглед, УЗ и консултация си платих потреб.такса от 1,80 лв........
Сега вече знам- конкретно за гинек-г- направлението важи 30 календарни дни от датата на издаването и после още 45 дни от първия преглед!
Но така е- когато отиваш при тях е ясно, че имаш нужда и проблем и едва ли не си в безизходица....и те се възползват от това! Не ги е срам! #Cussing out
А на въпросната "докторка" съм решила тези дни да й звънна, за да я "светна" за правата на пациентите, маймуната мръсна! #2gunfire
Виж целия пост
# 10
Аз също не мога вече да ги разбера.Наложи ми се да посетя ендокринолог,уж с направление,а накрая ми каза че ехографията не ми влиза в направлението и трябва да си платя  #Cussing out,както и потребителска такса-от която до колкото ми е известно съм освободена като бременна.  newsm78
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия