Атопичен дерматит и диета на кърмачка

  • 8 656
  • 28
Здравейте,
Изчетох доста по форумите и знам, че темата доста е обсъждана, но бих искала да уточня някои неща. Само на кърма сме, не давам вода, чайчета, т.н. Дъщеря ми има обрив от 10 дни. Вече двама педиатри ни поставиха диагноза атопичен дерматит. Моята педиатърка /която е фен на сокчета отрано, но не я слушам/ каза, че това е състояние, което е типично за много бебета, и няма нужда да пазя диета, само да мажа с Lipobase крем, щяла да го израсте. Вторият педиатър /когото съм много по-склонна да слушам, тъй като определено е в час/ препоръча кърмене поне до 6 м., и да мина да диета без:
1. млечни продукти, НО ми разреши прясно и кисело мляко до 0,1%-1% и каза да мина на козе сирене - да поясня, аз не обичам прясно мляко, слагам го единствено в сутрешното и единствено кафе, а с кисело си правя мюслито, а по принцип ям козе сирене, просто ми е по вкусно
2. телешко и говеждо, но каза да избягвам и свинското, най-добре било пилешко, пуешко и заешко
3. ядки /а аз ядях много лешници за стимулиране на кърмата, може и от тях да е newsm78/
4. яйца, риба, шоколад, всякакви сладкиши, цитруси и горски плодове, силни подправки, чесън и кромид лук
Не ми забрани мед, млякото до 0,1%, банани.
Препоръча да я мия с хума, да омазнявам с Линола фет ойл за вана след това и да продължа да мажа с Lipobase проблемните места. Въпросът ми е към майките със сходен проблем - изцяло ли сте спирали млякото, ще ми дадете ли допълнителни съвети, които могат да подействат, за колко време се изчистват обривите според вашия опит, нещо друго мога ли да направя, за да облекча положението. И - какво ядете вие, дайте идеи как да не ми намалее кърмата, защото съм доста озадачена какво да ям. Мога ли да пия чайовете на Хип - в единия има лактоза - това проблем ли е? Досега пия по 3 на ден разтворим + 1-2 от този на пликчета. Бебето ми е малко и понякого имам чувството, че кърмата още не се е регулирала и не му стига, затова се притеснявам от диети. Малко дълго стана Embarassed, но имам нужда от помощ bouquet!
Виж целия пост
# 1
Здравей, Олив,
ние на 2 месеца бяхме с абсолютно същия проблем. Всичко започна с едни ситни пъпчици, които аз реших, че са от претопляне. Да, но минава време, а те не изчезват. Понеже тогава не се допитах до лекар, а питах други майки, мазах с Бочко и мас по лицето  Embarassed Горкото дете! И на 3 месеца отиваме на консултация (в детския кабинет където ходим работят 4 педиатри, тогава бяха двама). Лекарката, която ни гледа направо каза, че не знаела какво е  Shocked Щяло да мине да не се притеснявам. Аз вече ще си ходя бясна, идва другия лекар и като я видя: "А ама това е дерматит, не се притеснявай, не е от нищо, което си яла, ама няма да изчезне напълно до пубертета." От което аз пак се шокирах така ли ще сме до пубертета с обривите по лицето, че и сега по тялото се появиха  Cry Тогава ми изписаха Linola fett крема, от който съм много доволна, но имаше само краткотраен ефект. Успокоих се аз и почти спрях да я мажа, след 2 седмици няма да ти казвам на какво приличаше. Беше зачервена по бузите, кожата се лющеше,беше станала на мокри рани по едно време, малката постоянно се чеше и се дере, не може да спи спокойно нощно време и все такива чудеса. За да не те оттегчавам с дълги истории, че мога да си пиша до утре да ти кажа какво стана накратко. Отидохме пак при педиатъра, дадоха ни направление за кожен, кожния ни изписа Калканеа карбоника, хомеопатично е, и Стелатрия на Мустела. А да, а педиатъра ми каза, че ако искам по-бързо да мине да я пробвам 1-2 дена да я мажа с елоком 1 път на ден. Мазах и с него и с всички други кремове дето имах. След две седмици нямаше и следа от обривите, кожата се изчисти страхотно. Сега се моля да не се оказва в такова състояние пак  baby_neutral Но доктора ми каза, че към 3-та година пак ще се обостри  Cry И сега я следя, постоянно я мажа и като видя някоя пъпчица, направо  #Crazy А също се и обостряло, ако й правят имунизация когато има обрив.
А за яденето, аз ям само ориз, картофи, пилешко, банани, моркови,козе мляко и сирене, защото ме е страх, а не че са ми правили диети. Четох кое съдържа хестамини и се оказа, че в почти всичко храни ги има  Sad Пия лактогонен чай, защото кърмата ми понамаля, ама тя намяла отдавна и не заради диетата, и дохранвам с NAN HA.
Ами това е нашатъа история, много се надявам да го израсте и да не са прави докторите, че може да стане алергична към нещо Sad Така, че засега не се притеснявай, нищо чудно след 2-3 години да си хапвате всичко и да си забравила за този период  Grinning Аз много се надявам при нас да стане така   Praynig И кърми, колкото се може повече, че днес водих малката на консултация и лекарката ми разправя да давам вече зленчуково пюре с прясно мляко  ooooh! Тая същата дето не знаеше от какво е обрива.
Не се тормози най - вече, всичко ще премине, вярвам че след време няма да има нищо на децата Simple Smile Но засега - мажи с кремчета и си кърми Simple Smile
Виж целия пост
# 2
....А за яденето, аз ям само ориз, картофи, пилешко, банани, моркови,козе мляко и сирене, защото ме е страх, а не че са ми правили диети. Четох кое съдържа хестамини и се оказа, че в почти всичко храни ги има....
а домати също ли не ядеш, на мен педиатъра не ми ги забрани, а четох, че има и в тях хистамини?
Виж целия пост
# 3
Ами не ям домати, но най - вече, защото сега не са много хубави, ние имаме на село и ще чакам да станат иначе от пазара не мисля да купувам. Но и аз четох, че имат хистамини, и доста се чудя, но питай педиатъра за по - сигурно. Аз може и да ги пропусна тая година или поне няма да прекалявам, макар че страшно ги обичам, ама чадото на първо място Simple Smile
Виж целия пост
# 4
Мила  Olive, напълно  разбирам притесненията ти, защото и  ние  с моето беб4е минахме по този ужасен път...Още на 2 месеца се появиха сухи участъци по  крачетата и лицето , бузките се зачервяваха, но кой да ми каже тогава, че това е атопична кожа, изключително суха и предразположена към раздразнения. Тогава не съобразих, че бебо е наследствено предразположен към алергии и послушах педиатъра да дам сокче на 3 месеца/слава богу само 1-2 лъж. и край/ и плодово пюре на 4 месеца. На въпроса ми постепенно ли да го захраня с пюре по 1-2-3 лъж и т.н., педи отговори: Неееееее, няма смисъл, давай направо цяла доза!И тъй като тогава бях нон стоп заета с бебе 24/24ч, не прочетох нужната информация за вредата и най-вече риска от ранно захранване SadВ резултат на много мои грешки, беб4е се сдоби с АД. Аз минах на драстична диета без абсолютно никакви храни-алергени /списъка е безкраееен/.Не съм сигурна дали тази диета повлия на състоянието и дали беше изобщо правилна, но в резултат на това, че се храних с няколко продукта само /зимен сезон - липса на пресни плодове и зеленчуци/, кърмата ми намаля  тотално.За това аз няма да ти дам съвет относно диетата на кърмачката, защото не съм  убедена , че съм я правила правилно. Но също така достигнах до някои изводи, свързани с АД , които може да са ти полезни.
1.Категорично при  атопична кожа се използва специална медицинска козметика, вярно - скъпа е , но определено си заслужава!Аз лично ползвах цялата серия на Себамед, но от А-дерма съм по-доволна.Много майки са доволни от Мустела Стелатопия, Атодерм и т.н.На всяко бебе ще подейства различен продукт .
2.След 6 месец  се ограничава мокренето /аз бих намалила къпането и преди 6мес/.Сега къпя бебе 1 път в седмицата със специален гел без сапун за атопична кожа, а в големите горещини може 2-3 пъти  седмично, но без сапун. След баня телцето само се загръща да попие водата, без да  се трие.
3.Обличат се само памучни, по-широки  дрешки .Да се избягват мъхести, вълнени, синтетични дрешки! Да не се претопля бебето.
4.Дрешките се изплакват допълнително, за да не остават следи от прах за пране.Гладят се. не се използват ароматизатори и омекотители.
5.Да се избягват плюшените играчки, които малките бебета често пъхат в устата си.Много силно дразнят кожата на лицето.Ако все пак се дават, да се замразяват предварително за 24ч. във фризера, за да се унищожат акарите.
6.Матрачето се излага често на слънце, чаршафчетата и одеалцата се изтупват често и се перат на висока температура.
7.В стаята , където спи  и седи бебето през деня да се почиства често праха .Да няма вълнени килими, мокети, китеници, одеала, стайни цъфтящи растения.
8.Късно захранване - след 6ти месец - бавно, хипоалергенно, внимателно се следи за евентуални алергични реакции най-вече върху кожата/сърбящи петна  и екземи по лицето,  скалпа, гърдичките, коленни и лакътни гънки/
9.Да се използва слънцезащитен хипоалергенен крем най-висок фактор /Има на Мустела и Euccerin  за атопична кожа  фактор 50/
Много се надявам да успея да ти помогна поне отчасти  с моите съвети.Желая ти успех с диетата и бебе бързо да се оправя. Кураж и търпение Peace
Виж целия пост
# 5
   Извинявайте за намесването - къде се появяват тези  обриви - само по лицето ли и каква форма имат петната?
Виж целия пост
# 6
Анна, предполагам, че не при всички беб4ета има еднакви симптоми, но ще ти кажа при нас къде бяха петната. Имаше по лицето - най-вече около устичката и по брадичката, в резултат на попадането на пюре в началото на захранването и на повишено слюноотделяне, по скалпа , зад ушичките, от външна страна на лактите, по крачетата/суха, грапава кожа/ , по гръбчето / сърбящи петна/, най-упорити се оказаха  зачервяванията и екземите  отзад на коленните гънки и по дупенцето. В повечето случаи имат кръгла форма, зачервени, лющят се и сърбят , в резултат на което се нарушава спокойствието и съня на беб4е.Ако имаш други въпроси, може и на лични
Виж целия пост
# 7
  Благодаря! Мен ме притеснява един  обрив на едната бузка, от 2 седмици вече.
 Но не се лющи и е само там, сигурно не е това. А и храненето не съм си менила.
Виж целия пост
# 8
Ние също минахме през дерматита /дано да сме се оттървали окончателно  Praynig/. Останах много доволна от Адвентан крем - още на първия ден се усети, че кожата на бебчо стана по-гладка, а обривите минаха изцяло за пет дни. И сега си ползваме козметиката на Мустела за атопична кожа, отразява ни се добре. Не пазя никаква диета, макар и да внимавам с алергените - просто хапвам по малко, а на бебка обличам вече само памучни дрешки. Така или иначе според всичко което съм изчела причината за дерматита не е напълно сигурна, дали е алергия или нещо друго не се знае. При нас се оказа, че просто кожата ни е по-чувствителна и суха. Дано при всички бебоци да е това!  Simple Smile
Виж целия пост
# 9
Хайде и аз да се включа, че моето бебе е и по-голямко вече.
При нас нещата се установиха чак на почти 6м, въпреки че бяха започнали още от 3м  #Cussing out. Бебчо имаше суха, лющеща се кожа най-вече по главичката, педито не ми засили вниманието, аз мислех, че са млечни корички  Sad и така до след 2м, когато положението стана страшно. След посещение на 2 дерматолози и педиатър-алерголог, да споделя и моя опит:
 - бебчо е захранен на 5 навършрн месец (дотогава изклучително само на кърма), сега продължаваме с кърменето, като нямаме заменено хранене.
 - ползваме Себа мед сапун и Нахткерцен балсам на д-р Тайс, от който съм изключително доволна
- слънцезащитна козметика -дерматоложката ме посъветва да не ползвам, не се знае как ще се възприеме от кожата, да го пазя от слънцето.
 - захранването ни е много трудно. Дадоха ни един дълъг списък с храни да не яде... тиква, морков, ябълка, банан, доамт, месо. На практика няма какво да му дам след като ми отказва домашни пюрета... Започнах да действам на принципа "опит грешка", много бавно и внимателно. ЗА 3 месеца съм въвела само круша, ябълка, тиква, картоф, череша. Страх ме е за моркова....Идва и период на въвеждане на месни пюрета - алерголожката каза чак след   годинка  newsm78
 - диета на кърмачката - при нас стана по-късно, но аз още от началото сама си наложих да не ям забранените работи, уж да го предпазя (нямаме фамилна обремененост). Алерголожката ми каза, че след 6м вече няма почти никакво значение какво яде кърмачката, така че сега я давам по-спокойно. За кърмата не съм се притеснявала, нужно е само бебчо да е по-често на гърда, а за яденето основно съм яла картофи, ориз, овесени ядки,отначало пих на Хип чая, после открих българския.... Никога не съм се цедила, с цел стимулиране на лактацията. Също така ми дойде на 3м след раждането, но продължавам да си кърмя и то кърмата е основната ни храна. Алерголожката пак ми каза, че е най-добре да кърмя минимум до годинката
 - обривите - сега са само на сгъвките на крачетата отзад.

Успех с кърменето!
Ако се сетя нещо още, пак ще пиша!
Виж целия пост
# 10
AIR, ако позволиш да ти дам съвет относно  обривите  отзад на коленните гънки - при нас това състояние продължи много дълго, въпреки ползването на специални кремове.Най-накрая послушах майките във форума,  повечето от които бяха много доволни от крема A-derma Exomega .Настина е скъп- около 30 лв., но  подейства за няколко дена! Сега  продължавам да мажа с него 1-2 пъти на ден , за да  се поддържа  влажността кожата. И още нещо, само се чудя защо тиквата и месото са в забранения списък? Много литература съм прочела, но тиквата никога не съм я срещала като алерген.А от месото - пуйка и заек със сигурност не са алергени. Пилешкото в някои източници го дават рисково. И поздравления за кърменето Peace
Виж целия пост
# 11
bouclessa, благодаря ти много! Ние сега използваме Нахткерцен на Тайс, благодарение на него изчезнаха другите обриви, но тези на сгъвките - не.... ЗА яденето - и аз не знам...., е с тиквата се престраших... и за месото едва ли ще чакам до годинка  newsm78
Виж целия пост
# 12
благодаря за отговорите, за съжаление нямах интернет тези дни и едва сега влизам във форума. засега диетата плюс крема донякаде действат, останаха само по-груби участъци, но обрива изчезна Grinning., ще продължавам така, пък да видим.
Виж целия пост
# 13
аз се включвам малко късно в темата,но понеже имаме същия проблем и искам да ви попитам някои неща.при нас обривите се появиха в 2рия месец.кожата е грапава,суха и зачервена.в началото не спазвах кой знае каква хипоалергенна диета,въпреки че Мари има фамилна обремененост.ядях много броколи и цухини.после прочетох тук във форума,че броколито е възможен алерген и ги спрях.по същото време обаче малката имаше и стафилококова инфекция по лицето заради многото чесане.водих я на кожен и изписа мехлем с Triclosan и Polidocanol.намазах два пъти цялото тяло,но кожата стана още по-суха и лющеща се и се уплаших.започнах да мажа само лицето ,за да минат стафилокококите.състоянието на Мари много се подобри.обривът по ръчичките почти изчезна,отстрани по бузките и крачетата също.сега обаче около 2седмици след подобрението нещата започнаха пак да се влошават.не мога да разбера дали състоянието се е подобрило заради спирането на броколито в моята диета или от мехлема,с който само 2пъти съм мазала цялото тяло?
вчера пък говорих с една позната акушерка,имала същия проблем при децата си и ми прерпоръча хомеопатичното лекарство Halicar Creme.някой чувал ли е нещо за него?освен това каза,че обривите при някои деца се повлиявали добре от уринотерапия.тук се продавал някакъв ммехлем с това вещество,което се съдържа в урината,но при малката каза да пробвам на едното краче със собствената й урина.някой правил ли е опит с това?освен това каза да не ползвам кремове с животински мазнини,защото може да има алергия и към тях.
и последно,педиатърът ми каза да правя компреси с черен чай,но не разбрах против сърбеж ли действат?знам,че черният чай има противовъзпалително действие.
Виж целия пост
# 14
Мили момичета,
Никога няма да се изморя да се включвам по тази тема, защото още си спомням ужасът, който изпитах, когато за пръв път момченцето ми се обрина по този начин (тогава на 4-5 месеца). След множество лекари и категорична диагноза АД, след смяна на няколко мазила и никакъв ефект и все по лющещи се ранички дори по бузите, поредната лекарка - дерматолог реши да ме подложи мен на диета. Тогава малкия беше само на кърма и тя ми изброи един бол храни които трябва да спра да консумирам, като започна с прясното мляко. Аз обаче прясно мляко въобще не пия, а според нейния дълъг списък трябваше да остана да се храня с онези храни, към които аз самата съм алергична. Общо-взето полудях.
И тогава се обърнах към класически хомеопат (педиатърката ми също ме посъветва така). За около 5 месеца всичко се изчисти, като още от втората седмица имаше видим ефект. Аз самата не направих никаква диета. Захраних бавно и постепенно, така както и без друго планирах да направя, единствено кравето сирене въведох по-късно, но пък козе сирене ядеше на поразия. Та този лекар ми обясни, че проблемът е в това, че стомахчетата на някои бебета не са в състояние да се справят с токсините, които влизат в организма им (дори от въздуха наоколо) и кожата е органът, чрез който организмът се чисти. На мен ми звучи логично, доверих му се и сега - две години по-късно не сме имали никакъв рецидив.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия