Въпрос за данъчното облекчение за дете?

  • 1 144
  • 8
Може би късно се сетих, но да попитам все пак за данъчното облекчение за дете (парите, които ти връщат, за миналата година мисля че са 360 лв. за 1 дете). Говорих с една мама, която е счетоводител за документите, които се подават в НАП. Тя каза, че по принцип срока е до 15 април, но не беше сигурна.
Моля, някой компетентен да ми даде инфо дали има срок или не. Предварително благодаря   bouquet
Виж целия пост
# 1
Срока за подаване на декларация за ползване на облекчението беше до 15.04.2007 г. за миналата 2006 г. От облагаемия доход се приспада сумата за броя деца и след това се начислява данъка. Сумата която се връща не е 360 лв.
Виж целия пост
# 2
ДейзиГ, благодаря за бързия отговор   bouquet  Ако не те затруднявам много би ли ми дала пример, че така не ми се изясни много. Ако заплатата ти е примерно 1000 лв. на месец, колко биха ти върнали? Само заплатата на родителя, който подава декларацията ли се взема или и моето майчинство?
То за тази година е минало вече, но за догодина да знам срува ли си. Още веднъж благодаря!
Виж целия пост
# 3
Първо обезщетение за гледане на дете е необлагаем доход и ако сте получавали цяла година обезщетение не можете да ползвате облекчението.
Второ декларация по принцип има смисъл да подава този с по-високи доходи. Дохода на другия родител не се изисква.
Ако заплатата е 1000 лв. на месец
12* 1000 = 12 000
лични осигуровки за 2007 г.
ДОО - 1029.00 лв.
ДЗПО - 210,00 лв.
ЗО - 252,00 лв.

данъчна основа без да се ползва облекчение - 10509.00 лв.
начислен данък за 2007 г. - 1838,16 лв.

данъчна основа при ползване на облекчение за 1 дете
10509.00 - 420.00 = 10089.00 лв.
начислен данък - 1750.25 лв.

разлика за възстановяване - 87,91 лв.
Виж целия пост
# 4
Хайде и аз да се намеся. Ако подавате декларация само за да ползвате облекчението няма срок. 15.04 е срокът за подаване на декларация, ако имате и други доходи за деклариране. Но ако работите само на трудов договор и ще подавате декларация само за да ползвате облекчение, можете и сега да си я подадете.

Аз моята я подадох в края на Април - никакъв проблем не е имало - и парите вече ми ги преведоха. Тъкмо си купихме лятна количка  Laughing

Обаче, за да подадете декларация, трябва да имате облагаеми доходи и да сте внасяла ДОД през годината ( вие или бащата на детето ). Ако сте само на обезщетения, не може да ползвате данъмно облекчение, тъй като не сте внасяла ДОД и няма какво да ви се връща.
Виж целия пост
# 5
ZinaSt, благодаря за отговора   bouquet Още утре ще отида. Не че са кой знае какво, ама тъкмо ще ми платят лятната количка, че и ние си взехме преди седмица  Grinning
Още веднъж   bouquet и за ДейзиГ ! Супер сте!
Виж целия пост
# 6
А какви са документите за подаване?

При нас облекчението ще го ползва таткото. Но трябва да се пътува до гр. Гоце Делчев, а на мен с тубмака и детето не ми се тръгва. Знам, че трябва подпис от мен, че няма да ползвам облекчението, но на какво - декларация може би  newsm78
Виж целия пост
# 7
А какви са документите за подаване?

При нас облекчението ще го ползва таткото. Но трябва да се пътува до гр. Гоце Делчев, а на мен с тубмака и детето не ми се тръгва. Знам, че трябва подпис от мен, че няма да ползвам облекчението, но на какво - декларация може би  newsm78


Подава се данъчна декларация за доходите на таткото, придружена със служебна бележка от работодателя му. Към данъчната декларация се прилага и още една декларация, на която ти се подписваш, че няма да ползваш облекчението. Ето тази:

http://www.nap.bg/files/file_download.pubdocument?p_doc_id=953
Виж целия пост
# 8
Благодаря, Зина   bouquet
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия