Индийският коноп и бабите

  • 3 116
  • 48
Вчера на обяд докато хапвахме с моята баба темата се завъртя около индийският коноп. Баба ми твърди , че едно време на село са гледали индийски коноп. След като растението порасне са го обирали и на реката са го биели с точилки за да му извадят жилите и от тях са правили калчища за водопроводчиците или черги  ::. Баба ми твърди, че са ставала много здрави черги от индийски коноп и се чуди и мае защо това толкова ценно растение са го забранили. Освен това са го варили и пиели на чай - действало им много успокояващо.
В началото на нейния разказ се смеех и не и повярвах, но след като подробно ми обясни процеса на растеж при това растение и повярвах .
Сега проверих в нета и намерих ето това Инфо : " 80% от всички платове, тъкани, дрехи, драперии, спални покривки и др. са били произвеждани от коноп преди навлизането през 1820 на памучните тъкани."

"В продължение на стотици години 90% от всички корабни въжета и платна са били изработвани от коноп"
ето цялата статия

http://209.85.129.104/search?q=cache:uuwrnsvmKfsJ:www.fenomenibg … mp;cd=1&gl=bg

Вашите баби гледали ли са трева?
Виж целия пост
# 1
Освен това са го варили и пиели на чай - действало им много успокояващо.

Ето го разковничето на "добрите, спокойни, стари времена"Simple Smile

Сигурно са гледали...все пак и те дрехи са носили.
Виж целия пост
# 2
 Според мен и сега трябва да гледат .
Виж целия пост
# 3
Тоя коноп май не е оня коноп, мисля... Thinking
Виж целия пост
# 4
Гладали са, а някои още тогава са открили, че листата стават за пушене  Laughing Дядото на мъжа ми разказва, че като не им давали да пушат тютюн си свивали листа от коноп.
Виж целия пост
# 5
Някои още гледат между царевицата.
Или във фикуса на балкона. Виждала съм.
Виж целия пост
# 6
Тоя коноп май не е оня коноп, мисля... Thinking
И аз тъй Thinking
Виж целия пост
# 7
точно ония си е
На нашето село около реката е пълно с коноп някой си го гледа, но бабите го берат  Rolling Eyes
Виж целия пост
# 8
Тоя коноп май не е оня коноп, мисля... Thinking
Оня е, оня е... Виждала съм по много дворове. Включително в този на прабаба ми.
Виж целия пост
# 9
Лятото като се разхождахме покрай реката с леля ми( стара мома доста инервена) аз я питам какво е това, а тя вика "О, страхотна билка" каква билка бе жена обясних и за какво става въпрос, но тя твърди, че се чувства добре от нея.
Виж целия пост
# 10
Лятото като се разхождахме покрай реката с леля ми( стара мома доста инервена) аз я питам какво е това, а тя вика "О, страхотна билка" каква билка бе жена обясних и за какво става въпрос, но тя твърди, че се чувства добре от нея.
Ами щом твърди - повярвай , все пак повече е живяла , повече е видяла жената...
Виж целия пост
# 11
Впрочем, барабалекс, из форума се носи слух ( някой ми каза), че за сватбата Реза щяла да ви подарява един засят декар в Петричко...
Виж целия пост
# 12
Преди Мартин Карбовски даваше репортаж за една 71 годишна баба, обвинена от властите в отглеждане на индийски коноп. Женицата беше от някакво забутано село и в никакъв случай не беше изпечен наркодилър, но явно става въпрос за същия. Газехме го с каруцата, когато отивахме на бостана за дини. Човешки бой, плъзнал навсякъде. Гледала съм и по телевизията как го унищожават ... сигурно е същия  newsm78
Виж целия пост
# 13
Да, и аз знам, че са гледали, даже някои още гледат и си е същия коноп  Grinning
Виж целия пост
# 14
Впрочем, барабалекс, из форума се носи слух ( някой ми каза), че за сватбата Реза щяла да ви подарява един засят декар в Петричко...

От мен запалката.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия