Прочутия сладко-кисел сос... и още от китайския народ

  • 193 682
  • 181
Днес в едно старо списание прочетох рецептата за китайския сладко-кисел сос. Видя ми се доста лесен за изпълнение  Grinning  Освен нея имаше и още няколко китайски рецепти. Ето ги:

Сладко- кисел сос


200 мл. винен оцет
200 г. захар
1 с.л. сол
100 г. кетчуп
обикновено нишесте

Излейте оцета в нагорещен тиган и прибавете захарта.Бъркайте интензивно докато захарта се разтвори в оцета.След това прибавете солта и кетчупа, без да спирате да бъркате.накрая добавете разтвореното нишесте.Бъркайте докато заври и махнете соса от огъня. Прибавете към всякакъв вид месо и панирани ястия.


Панирано сладко-кисело пиле

пилешко филе
2 яйца
обикновено нишесте
бяло вино
бял пипер
сол

Нарежете пилешкото на кубчета, прибавете сол, бял пипер и една супена лъжица бяло вино.Отделете белтъците на яйцата и ги разбъркайте.Потапяйте месото първо в белтъците, а после го овалвайте в нишестето.Пържи се до златисто и накрая се залива със сладко-киселия сос.

Ориз със зеленчуци

грах, царевица и моркови в съотношение 2:1:1
обикновен ориз
2 яйца
стар и пресен лук
бяло вино
сол
захар
бял пипер

Сварете добре измития ориз и  го оставете да изстине докато стане рехав.Разбъркайте яйцата в нагорещен тиган с мазнина.След минута прибавете зеленчуците и ситно нарязания стар лук.Бъркайте интензивно около минута-две и започнете да прибавяте ориза постепенно без да спирате да бъркате.Когато оризът се нагорещи овкусете със сол, щипка захар, 2 щипки бял пипер и 1 с.л. бяло вино.Поръсете със ситно нарязан пресен лук и сервирайте.

Пиле със зеленчуци

пилешко филе
1 яйце
гъби
чушки
соеви кълнове
моркови
лук
нишесте
соев сос
бяло вино
бял пипер
захар
сол

Нарежете месото и зеленчуците на ивички. В нагорещен тиган с 2-3 сл.л. олио запържете ситно нарязания лук.Прибавете месото и бъркайте докато месото придобие бял цвят.След това постепенно прибавяйте зеленчуците и разбърквайте постоянно.Едновременно с тях добавяйте сол, пипер, захар, 1 с.л. соев сос и бяло вино.Зеленчуците трябва да са полусурови.Тогава прибавете 1 к.ч. вода, разбъркайте и прибавете разтвореното нишесте.Когато нишестето започне да става гъсто, свалете ястието от огъня.

На снимките в списанието  ястията са точно като тези, които сме яли в китайския ресторант.
Виж целия пост
# 1
Благодаря, фенка съм на тази кухня!!! newsm51
Виж целия пост
# 2
ще  се пробва задължително  Peace . Наскоро правих пиле със зеленчуци , и ребра сладко кисел сос
Виж целия пост
# 3
Колко нишесте се слага при тези количества на останалите продукти за соса?
Виж целия пост
# 4
Колко нишесте се слага при тези количества на останалите продукти за соса?

Точно това и аз се чудех защо не го пише, но предполагам, че около 1 с.л.  Wink
Виж целия пост
# 5
Много обичам китайско, ма ме е гнус да им ям яденето. С удоволствие ще пробвам рецеприте, които си написала.
Виж целия пост
# 6
Сладко-киселия сос го правя от мед или сладко на което сме изяли плодовете, кетчуп и оцет,като слагам на око и опитвам на вкус. Много го харесваме за панирана риба.

За почитателите на сладко-киселия вкус ето и една супер лесна рецепта от мен ,която е много популярна в китайските ресторанти в Мадрид.

Сладко-кисело свинско

5-6 пържоли панирани в яйце и галета
1 консерва ананас на парченца
2-3 домата нарязани на кубчета
сол
олио

Ананаса и доматите се запържват за 10-ина минути ,като доливам от сока на ананаса за да не е много сухо. В съд с капак се редят пържоли и сос,пържоли и сос и т.н. докато свършат. Захлупват се и се оставят да престоят 2-3 4аса. Панировката поема от соса и става невероятно.Добър апетит!
Виж целия пост
# 7
Сладко-кисело свинско
........

Класика в жанра  bouquet
Благодарско за рецептата, досега съм го яла само с пилешко, но ще пробвам и със свинско  bouquet
Виж целия пост
# 8
Мерсаж момичета,обожавам китайска кухня,но нямах рецепти. SadДосега си упувах готови зеленчукови китайски,японски и хавайски миксове и си правех с тях китайско като добявях повечко соев сос и пилешко запържено месце.Ще пробвам и вашите рецепти Hug
Виж целия пост
# 9
Благодаря за хубавите рецепти.   bouquet И двамата с мъжа ми сме фенове на китайската кухня, но досега само си купувахме готова храна. Сега вече ще пробвам и аз да направя нещо.  Mr. Green
Виж целия пост
# 10
Това ще ми бъде от полза,благодаря  bouquet
Виж целия пост
# 11
Страхотни рецепти ще се възползвам Peace
Виж целия пост
# 12
Благодаря за рецептите! В най-скоро време ще ги пробвам. Големи фенове на китайската кухня сме
Виж целия пост
# 13
Правих сладко-киселия сос.Спазих точно рецептата и стана на вид и вкус точно като техния, но следващия път ще си намаля количеството на оцета. Даже на половина ще го намаля - много ми миришеше на оцет.Не беше кисел, но миризмата беше много остра  Laughing
Виж целия пост
# 14
И аз го обожавам този сос - правя го с доматено пюре, не с кетчуп.
А оцета мирише много остро докато е  топъл соса  Peace
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия