Мастит на 7-мия месец от кърменето

  • 1 388
  • 10
Момичета, помагайте, след като почти осем месеца кърмя бебо без никакви проблеми изведнъж вчера през ноща направих треска с рязко повишаване на температурата /38/, болки в едната гърда и зачервяване на гърдата около зърното и по надолу. Вчера след 2 парацетамола температура вече нямаше, но болката остана. Днес, след като постоянно го слагах на гърдата да суче вече и болката отмина и температура не съм вдигала /без да взимама парацетамол/, но остана едно втвърдяване, което е навътре в гърдата и като го пипам е леко болезнено. Как да го разкарам това уплътняване и да започвам ли антибиотик? Вчера ми изписаха в неотложното аугментин, а джипито го промени на оспамокс, но не съм започнала да го взимам.
Виж целия пост
# 1
И аз направих мастит на 5 месец от кърменето. При мен за разкарване на бучката най-много помогна слагане на памперс натопен в топла вода на гърдата. Като изстине-пускаш го в микровълновата и пак слагаш на гърдата. Няколко дни кърмех почти само от проблемната гърда, пиех лецитин.
Тук четох една мама, която си оглеждала гърдата да открие запушеното каналче (би трябвало да има бяла точица). Аз също се опитах, ама по-скоро открих откъде не тече мляко като стисна и със стерилна игла за спринцовка лекичко позачистих. Не съм сигурна дали това помогна или от топлите компреси се отпуши, но просто усетих кога се отпуши каналчето-някъде 3-4 дена след запучването.
Щом нямаш висока температура няма смисъл да пиеш антибиотик според мен.
Успех и бързо оправяне!!!
Виж целия пост
# 2
Цедене, горещи компреси, масажи, и пак цедене, сукане от страна на бебчето, и не се отказвай, докато не се отпуши канала, даже през нощта ако трябва се цеди! Аз от мързел трайно си останах с бучка, дето като спра да кърмя ще видим какво ще я правя. АБ не помагат за самото отпушване. Лецитин може ударно да вземеш 5-6 капсули х 1200мг, после по 1 на ден, за профилактика.
Успех:)
Виж целия пост
# 3
много се неприятни тези мастити. аз последния го изживях през 10-тия месец от кърменето  Rolling Eyes можеш да слагаш топъл памперс, да масажираш лекичко без натиск в посока към зърното, да изцеждаш след топлите компреси или да даваш на бебето първо тази гърда. можеш да слагаш листо от зеле, но внимавай, че намалява лактацията. да пиеш лецетин поне по 2-3 капсулки на ден. и спокойно. бучките никога не изчезват веднага. нужно им е малко време да се разсеят.
за антибиотика не знам какво да те посъветвам. щом нямаш Т, може би да не трябва да пиеш.  Thinking
стискам палци  Hug
Виж целия пост
# 4
Аз направих през петия месец, после съм имала запушвания, но без температура. Биха ми окситоцин (мисля) за отпушване на канала, другото са ти го написали. Минава и без антибиотик в повечето случаи.
Виж целия пост
# 5
Предвид че температурата е спаднала почти веднага и оттогава нещата са се подобрили много, може да изчакаш още един ден да видиш как се развиват нещата, преди да решиш за АБ. Ако продължи да се подобрява, значи нямаш нужда от аб - но ако отново вдигнеш темп, тогава ще е разумно да започнеш и да изкараш пълния курс от поне 10 дена. Ако се наложи да го пиеш, придържай се към предписанието от спешното - Оспамокс е чист амоксицилин, който в повечето случаи е неефективен за маститите (в Аугментина има и една добавка, която е важна).
Уплътнението и леката болезненост на мястото вероятно ще ги усещаш още няколко дни - стига мястото да е спокойно и нещата да се подобряват, не се притеснявай за това, ще отмине. Момичетата са писали за лецитина - подходящо е да се взима в такива случаи, а също и като профилактика срещу нови запушвания.
Виж целия пост
# 6
Благодаря ви за отговорите  bouquet
Относно топлите компреси се притеснявам - нали като има възпаление трябва да са студени компресите. Днес започнах да слагам топли компреси и отново се получиха червените петна на гърдата, а бяха минали. Може би преди кърмене трябва да са топли, а после студени newsm78
Виж целия пост
# 7
Може би преди кърмене трябва да са топли, а после студени newsm78
Точно така - преди кърмене топли, за да улеснят потичането на млякото, а след това - студени, за да намалят възпалението и болката. Компресите с пресни зелеви листа са класическо и бързо действащо средство за препълване, запушване и мастити - просот се увива гърдата с намачкан лист прясно зеле, който се сменя като увехне и така в продължение на около 24ч (не повече!). Не е бабешки лек, макар че така звучи - абсолютна класика с потвърдено с изследвания действие е Grinning
Виж целия пост
# 8
На мен също като правих възпаления лекарят ми каза първо топли, после студени компреси Peace
Виж целия пост
# 9
Аз да споделя как почти се оправих с едно много ефикасно средство. Налагах си топли лапи от ленено семе. Счукано лелено семе се разбърква с гореща вода или прясно мляко до получаването на каша. Слага се между марли или тензух и като не е вече много горещо се слага на мястото където има бучки. Резултата е скоростен - намаляват за броени часове. Това се прави преди кърмене, но ако има избили червени резки или петна, най-добре да минат първо или лапата да е с Т на тялото.
Виж целия пост
# 10
Може да звучи смешно, но имах същия проблем след като ми се доядоха ягоди  Rolling Eyes 2 дена се мъчих, накрая докато се чудих да пия или не антибиотика си купих ягоди /бе зима тогава/ и до вечерта и помен нямах от проблема. Вече незнам какво да мисля... newsm78
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия