Арабска кухня-изпитани рецепти

  • 264 634
  • 726
# 45
Едни страхотни сладки
BARAZEH

1/2 ч. сусам
1 с.л. мед
1 с.л. вода

2 и 1/2 ч. пресято брашно
1 бакпулвер
3/4 ч. захар
3/4 ч. размекнато (но не стопено!) масло
2/3 ч. ледена вода
2 с.л. накълцан шам-фъстък (може и без него)

Сусамът се запича в сух тиган на среден котлон, докато порозовее. Водата и медът се смесват и с тях се намокря сусама.
Брашното, бакпулверът и захарта се смесват. Маслото се накълцва и се смесва с брашнената смес (действа се бързо, за да не се разтопи маслото) и се получават трохи, към това се добавя ледената вода и се омесва маслено тесто. От полученото тесто се оформят топчета, колкото орех, сплескват се леко, потапят се в сусамената смес и после леко се притискат върху накълцания шам-фъстък, за да полепнат и от него.
Редят се върху пекарска хартия със сусамената страна нагоре и се пекат на предварително загрята фурна , на 190°С за около 15-20 минути, докато станат златисти.
Заб. Аз ги сплесквам бая, правя ги с дебелината на обикновени бисквити.
Виж целия пост
# 46


1 кг.тиквички.
500 гр. кайма.
3 връзки магданоз, колкото повече, толкова по- вкусно става.
1/2 ч.л. бахар /7 подправки/.
сол на вкус.
Тиквичките се режат на кубчета и се пържат.Каймата, ситно нарязаният магданоз и бахара се пържат и се прибавят към готовите тиквички.Всичко се смесва в тенджера, прибавя се каф.чашка вода и се задушава на бавен огън.Сервира се с бял ориз.Може и кисело мляко с чесън да се сервира към него Mr. Green
Виж целия пост
# 47
  Запис!  Grinning
Виж целия пост
# 48
Правих фалафел с готова смес
и го поднесох със сос от кисело мляко с чесън,джоджен и копър(като този за пържени тиквички).
Стана вкусно,но нещо ми попи доста мазнина  Rolling Eyes
Виж целия пост
# 49
Фелафела , попива много мазнина , а и нахута е бая калоричен .
Моя съпруг , за това не ми прави в къщи !
Виж целия пост
# 50
Фелафела , попива много мазнина , а и нахута е бая калоричен .
Моя съпруг , за това не ми прави в къщи !

аз правя фалафела с леща. става супер, а лещата не е толкова калорична.
пържа ги във фротюрник и чак толкова мазни не стават. Hug
Виж целия пост
# 51
Да ама с леща вече не се брои за от арабската кухня !?!
Виж целия пост
# 52
Да ама с леща вече не се брои за от арабската кухня !?!

знам, че лещата при арабите е застъпена под формата на салати.
не претендирам, че рецептата е арабска, но така беше написано в сайта, където я открих Peace
Виж целия пост
# 53
Не бе няма проблеми ,важното е да ви е вкусно пък ако не ти е проблем пусни рецептата , може да пробвам и твоя вариант !
Виж целия пост
# 54
Не бе няма проблеми ,важното е да ви е вкусно пък ако не ти е проблем пусни рецептата , може да пробвам и твоя вариант !

Фалафел

Продукти:

250 гр. кафява леща или нахут,
2 големи глави лук (около 120гр. всяка),
2 скилидки чесън по желание,
½ връзка магданоз,
инд. орехче, кумин (незнам как се превежда на български),черен пипер,
 олио за пържене

Приготовление:

Лещата или нахутът се накисват във вода за минимум 24ч. (обемът се удвоява), няколко пъти водата да се изхвърля и да се сипва нова.

Накиснатите леща или нахут се отцеждат добре и заедно с едната глава лук, сол, черен пипер, чесън и магданоза се пасират. Тестото трябва да е като за месене.

2рата глава лук се настнява и заедно с подправките се добавя към тестото.
Оформят се топчета и се пържат в сгорещено олио.


подправките може и да не са точните за фалафел. аз си имам моя си смес.
лещата я кисна не повече от 5-6 часа, после става много течно тестото. ползвам от зелената плоска леща.
Виж целия пост
# 55
Мерси    bouquet , ще пробвам макар , че няма нищо общо с оригиналната рецепта за фелафел .
Виж целия пост
# 56
Мерси    bouquet , ще пробвам макар , че няма нищо общо с оригиналната рецепта за фелафел .

 Embarassed би ли постнала оригиналната или да ми дадеш линк?

тези стават като купешките. за оригиналност не претендирам, аз съм консуматор Laughing
Виж целия пост
# 57
Момичета, сега разбирам , че масово продавания на нашия пазар булгур/натрошена пшеница/ не става само да се залее с вода.Пробвах салата Табуле и останах доста разочарована, а то най-вероятно било заради начина на приготвяне.Харесала съм си рецептата за Къббето и моля да ме посъветвате как да го приготвя.Да го сваря и тогава да работя с него по описания начин ли?
Виж целия пост
# 58
определено не става с нашия булгур.Отиди и си купи от някой арабски  магазин на пазара. както казах-има фин и по-едър,единият е за таббуле, а другият- за къббе. В магазина ще ти кажат за кое какъв да си купиш.
Виж целия пост
# 59

ХУМУС може ли да прави, като само се пасира нахута без да се белят люспите??? Коя е любимата ви рецепта за ХУМУС ?





Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия