Бебето ми не наддава достатъчно

  • 1 491
  • 21
Здравейте мами, бебока ми е на 2месеца и тежи 4230, а го изписахме 2860. В момента сме на кърма/от гърдите/ + 50мл. с лъжичка и пак не е качил достатъчно, за 10 дни 230гр. Моля ви помогнете ми, колко време трябва да го държа на гърдите, като заспива на петата минута. По принцип спи по много и е спокоен, но това, че не качва достатъчно вече много ме притеснява, всеки път гледам кантара със страх. Мога ли като го дохранвам с лъжичка да го отбия?
Виж целия пост
# 1
За два месеца бебето е качило 1,370 кг - т.е. над минимума от 600 грама на месец, макар и с малко.
Дали можеш да опишеш повече за начина, по който го храниш? Колко често, всеки път ли дохранваш, как се държи бебето, как пишка и ака, как спи, как засуква и т.н.?
Виж целия пост
# 2
според мен 230 грама за 10 дни не е малко, това са 600 грама за 1 месец, което пък е екстра!моят син качваше по 200-300 грама на месец Wink и се бях притеснила, но е жив и здрав и си расте нормално-сга е на 1г 5 м и е малко над 10 килограма, но е много жизнен и палав!
като заспива на петата минута, го кърми често-на поискване, а и в състояние на полусън!
Виж целия пост
# 3
Храня го на 3часа, от едната гърда 10мин. и от другата 10 и след това го дохранвам с кърмата, която цедя/ а това е по 20-30мл./и с адапте. В на4алото ака6е на 5-6 дни, но сега като го дохранвам ака на 2 дни, пичка доста Laughing, спи спокойно по 2-3 часа, а през ноща и по 5-6часа.
Виж целия пост
# 4
Щом наддаването те притеснява - вариант ли е да го храниш по-начесто, примерно - на два - два и половина часа, като след като добре се нахрани от едната гърда, да му предложиш втората (след оригване), т.е. да кърмиш и от двете гърди на едно хранене, но без да ограничаваш прекараното време, на следващото - да започнеш от гърдата, която е била последна? Така и двете гърди ще се стимулират по-често и вероятно ще увеличат количеството мляко; бебето също ще може да суче повече (като може да суче и от двете) и ще се засища по-добре. Много бебета не успяват да се нахранят добре за по-кратко време и имат нужда да посучат по-дълго време, за да се насучат.
Също - едно нощно хранене по принцип действа много положително на по-бавно наддаващите бебета, както и се отразява благотворно на повишаването на лактацията. За нощно хранене няма нужда бебето да е съвсем будно - достатъчно е да е във фаза на лек сън (очите мърдат под клепачите), за да засуче, ако му потъркаш устичката.
По принцип бебетата сучат много добре преди и след сън, т.е. когато са сънени.
Повече контакт кожа до кожа (на голо) с майката действа добре на бебето както психологически, така и откъм кърмене - обикновено ги стимулира да сучат повече и по-добре.
Иначе по горният въпрос - много хубаво си избрала да дохранваш с лъжичка - хем си дояжда, хем знаеш, че няма да се отбие заради биберона на шишето (от който млякото просто тече), а ще е стимулиран да суче от теб.
Приема ли вода, сокове - нещо, различно от кърма и адаптирано мляко?
Виж целия пост
# 5
В началото пиеше вода, но сега отказва да пие. Това притеснително ли е?
Виж целия пост
# 6
Не, не е Simple Smile ако пишка нормално, е съвсем обичайно, много кърмени бебета отказват вода, т.к. си я набавят с кърмата. Само трябва да има достатъчно кърмене, за да могат да се напият и наядат.
Виж целия пост
# 7
А като го храня на 2 часа как ще почиват гърдите, педиатърката ми каза, че трябва да почива по 5 часа, за да се образува мляко. А аз ако го храня по 30-40мин. на 2 часа, гърдите ще почиват около 1 час, а товА добре ли е?  И трябва ли да се цедя след като го накърмя?
Виж целия пост
# 8
Кърмата се произвежда на принципа на търсене и предлагане, тоест колкото по-често се празнят гърдите (от сукане, от изцеждане), толкова повече сигнали получава тялото, че гърдите са празни, т.е. трябва да правят нова кърма. И правят Simple Smile
И обратното: колкото по-рядко се празнят, толкова по-малко мляко правят, защото тялото получава сигнал, че гърдите не се празнят начесто, т.е. няма нужда от толкова мляко. И не правят толкова. В началото може и да се препълват, но това е временно (докато се регулира кърмата) и всъщност не значи, че има повече мляко.
По-честото кърмене води до повече образувана кърма Simple Smile
Гърдите нямат нужда от почивка - могат и на 30 минути да се празнят и ще правят още повече мляко. Видът им подвежда, впрочем. Може да изглеждат празни, но почти никога не са такива. Около 40% от млякото се образува веднага след кърмене, още 20% - след това, а голямо количество кърма се образува по време на самото сучене от бебето - като задейства със засукването хормоните, които отговарят за потичане и образуване на кърмата.
За момента можеш да се цедиш след кърмене, за да стимулираш гърдите да правят повече мляко, но по принцип цеденето не е нужно, освен ако няма напрежение в гърдите и дискомфорт, когато се цеди по малко само.

Четиво:

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=24949.0
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=24950.0
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=20542.0
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=2019
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=73982.0
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=13444
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=21077.0
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=24040.0
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=19325 !
Виж целия пост
# 9
А защо сутрин след 5-6 часова почивка гърдите са супер твърди и ги усещам, че са пълни newsm78
Виж целия пост
# 10
А защо сутрин след 5-6 часова почивка гърдите са супер твърди и ги усещам, че са пълни newsm78
Защото се пълнят Grinning
Нощем количеството на хормона Пролактин е най-високо, затова и сутрин по принцип има повече кърма (но да не се бърка с 'недостатъчно' през останалото време - не е така, не е недостатъчна).
Затова и ти писах по-горе, че нощното кърмене стимулира добре лактацията - когато нивата на хормона са най-високи, едно изпразване на гърдите ще ги стимулира още повече да отделят повече кърма.
Но - като принцип - редовните големи паузи на гърдите между изпразванията им влияят отрицателно. Тялото получава сигнал 'гърдите са все още пълни - значи няма нужда от толкова мляко'.
Виж целия пост
# 11
педиатърката ми каза, че трябва да почива по 5 часа, за да се образува мляко

Извинявай за офф-топика, но не се сдържах, че в две теми една след друга чета педиатърски простотии.
Ма как им ги раждат главите тея глупости бееее  smile3511


keit, слушай и следвай стриктно съветите на Мис Бу. Благодарение на нея и още няколко момичета от този форум, вече 3 месеца кърмя успешно, а в началото ми се налагаше да дохранвам. Ако имаш време, прочети в Библиотеката, има много полезни статии, които ще ти отговорят на въпросите.

Желая ти успех   bouquet
Виж целия пост
# 12
keit, моето момче също наддава малко - по 500-600 гр на месец (на 2 месеца тежеше 3,600 кг). Ако бях слушала педиатърката, която също ме убеждаваше, че гърдите трябва да почиват, че винаги се кърми само от едната гърда, че бебето не трябва да яде през нощта и т.н., вече отдавна щяхме да сме приключили с кърменето. Само благодарение на форума все още се кърмим, при това с голям кеф и за двете страни.
Мис Бу ти е дала страхотни съвети - поне едно кърмене през нощта, а през деня похапване на 2-2,5 часа (на принципа "хрънЪтъ прави бурбЪтъ" - така де, който яде, той расте Wink).
Освен това ти правиш много добре, че дохранваш с лъжичка, а не с шише. Хубаво е също така да не даваш биберон-залъгалка поне в началото, ако ти е възможно. (Щом казваш, че бебчо доста спи, значи не е ревлив и не се налага да му се запушва устата  Mr. Green).

И още един съвет от мен (прочетох го в книжката на един български педиатър и съм абсолютно съгласна) - най-важният показател, че детето се развива, е да расте на дължина/височина. Ако е пораснал поне 1-2 см за месеца, значи си е добре детето. Обиколката на главата също се увеличава с около 1 см месечно. А теглото може да варира - бебетата наддават на тегло скокообразно, веднъж повече, друг път по-малко.
Виж целия пост
# 13
Мис Бу разбира се е права, ако слушах съветите на педиатърката ти трябвало е да отбия малкия още първия месец.
Благодарение на честото и продължително сукане малкия ми наддава супер и кърмя успешно вече почти 9 месеца.
Можеш да видиш в подписа ми как е наддавал, а до шестия месец не беше опитвал НИЩО друго, освен кърма.
Моя хубостник сучеше по 40 минути на всеки 2 часа (а и по-често) първия месец, почти се бях отчаяла, че някога ще мога да се отделя от бебето за повече от половин час, а сега дори ми липсва постоянното гушкане!
Успех!!! Hug
Виж целия пост
# 14
............

И още един съвет от мен (прочетох го в книжката на един български педиатър и съм абсолютно съгласна) - най-важният показател, че детето се развива, е да расте на дължина/височина. Ако е пораснал поне 1-2 см за месеца, значи си е добре детето. Обиколката на главата също се увеличава с около 1 см месечно. А теглото може да варира - бебетата наддават на тегло скокообразно, веднъж повече, друг път по-малко.

Поне мен успокои с това, че и нас все ни плашат, че не растем на тежина, ама поне сантиметрите ги вдигаме, значи е добре работата  Laughing  bouquet
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия