Въпрос за общите части при новото строителство

  • 8 074
  • 19
Имам следния въпрос към тези, които са купували наскоро апартамент - ново строителство:
Какъв процент от площта на жилището са общите ви части?  Rolling Eyes И как точно се разпределят те.
Например при 60 кв.м. общи части на етажа - как ще се разпределят - по-равно между всичките 8 апартамента на етажа или правопропорционално според големината на различните апартаменти?
Виж целия пост
# 1
Разделят се пропорционално според квадратурата на жилището. А иначе земята върху, която е построен блока се дели по равно.
Ние купихме ново жилище преди 3 години и беше така при нас.
Виж целия пост
# 2
Различни са и на различните етажи- примерно на един кв.м. на 1 етаж се падат по малко общи части отколкото на 3я. Не ме питай къде е регламентирано, когато си купихме апартамент ново строителство бяхме ангажирали лицензиран оценител, който ни обясни това.
Виж целия пост
# 3
Различни са и на различните етажи- примерно на един кв.м. на 1 етаж се падат по малко общи части отколкото на 3я. Не ме питай къде е регламентирано, когато си купихме апартамент ново строителство бяхме ангажирали лицензиран оценител, който ни обясни това.
това е абсурд!!!!!Нещо не сте разбрали! Има си една наредба за етажната собственост!Общите части са общи за всички собственици без значение на кой етаж живеят и те са в идеални части! затова не мислете, че като живеете на първия етаж, нямате идеална част от стълбите за другите етажи или от покрива!
Виж целия пост
# 4
Може. Уточних какъв ми е източника на информация, не съм го виждала написано никъде. Просто споделих.
Виж целия пост
# 5
Различни са и на различните етажи- примерно на един кв.м. на 1 етаж се падат по малко общи части отколкото на 3я. Не ме питай къде е регламентирано, когато си купихме апартамент ново строителство бяхме ангажирали лицензиран оценител, който ни обясни това.
Точно така е, не мога да обясня защо, но ако погледнеш една таблица за площообразуване на сградата ще видиш, че еднакви апартаменти на различни етажи са с различни общи части.
Виж целия пост
# 6
Различни са и на различните етажи- примерно на един кв.м. на 1 етаж се падат по малко общи части отколкото на 3я. Не ме питай къде е регламентирано, когато си купихме апартамент ново строителство бяхме ангажирали лицензиран оценител, който ни обясни това.
Точно така е, не мога да обясня защо, но ако погледнеш една таблица за площообразуване на сградата ще видиш, че еднакви апартаменти на различни етажи са с различни общи части.
Хм, знаех си че правилно съм разбрала Hug Освен това се сетих че даже едно време ( преди 89) когато апартаментите не се продаваха по пазарни, а по "определени" от някого си цени, апартаментите на 3я етаж бяха по скъпи от тези на първия, явно пак е заради тези общи части. Ако някой все пак знае къде е регламентирано това да сподели. Има май архитекти, които четат и пишат тук...
Виж целия пост
# 7
Общите части са определен процент от застроената площ. Всички собственици плащат за тях, независимо на кой етаж живеят.
Общите части могат да са: стълбища, асансьори и др. Ако не ги платят купувачите, ще трябва да останат за сметка на строителя. А пък това надали ще стане!!!
Виж целия пост
# 8
Различни са и на различните етажи- примерно на един кв.м. на 1 етаж се падат по малко общи части отколкото на 3я. Не ме питай къде е регламентирано, когато си купихме апартамент ново строителство бяхме ангажирали лицензиран оценител, който ни обясни това.
Точно така е, не мога да обясня защо, но ако погледнеш една таблица за площообразуване на сградата ще видиш, че еднакви апартаменти на различни етажи са с различни общи части.
Хм, знаех си че правилно съм разбрала Hug Освен това се сетих че даже едно време ( преди 89) когато апартаментите не се продаваха по пазарни, а по "определени" от някого си цени, апартаментите на 3я етаж бяха по скъпи от тези на първия, явно пак е заради тези общи части. Ако някой все пак знае къде е регламентирано това да сподели. Има май архитекти, които четат и пишат тук...
абе хора я не говорете глупости! Прочетете ЗС и  ПУРНЕС! Общите части са в процентно съотношение между площа на вашия апартамент и цялата застроена площ на сградата! А това за цената на апартаментите на първи етаж няма нищо общо с общите части1 Просто не са предпочитани от хората
Виж целия пост
# 9
Различни са и на различните етажи- примерно на един кв.м. на 1 етаж се падат по малко общи части отколкото на 3я. Не ме питай къде е регламентирано, когато си купихме апартамент ново строителство бяхме ангажирали лицензиран оценител, който ни обясни това.
Точно така е, не мога да обясня защо, но ако погледнеш една таблица за площообразуване на сградата ще видиш, че еднакви апартаменти на различни етажи са с различни общи части.
Хм, знаех си че правилно съм разбрала Hug Освен това се сетих че даже едно време ( преди 89) когато апартаментите не се продаваха по пазарни, а по "определени" от някого си цени, апартаментите на 3я етаж бяха по скъпи от тези на първия, явно пак е заради тези общи части. Ако някой все пак знае къде е регламентирано това да сподели. Има май архитекти, които четат и пишат тук...
абе хора я не говорете глупости! Прочетете ЗС и  ПУРНЕС! Общите части са в процентно съотношение между площа на вашия апартамент и цялата застроена площ на сградата! А това за цената на апартаментите на първи етаж няма нищо общо с общите части1 Просто не са предпочитани от хората
Разбрахме ти мнението де:) А за цените изрично уточних че говоря за време, когато цените не се определяха пазарно- става дума за ведомствени апартаменти преди 1989 г. Сега ми е пределно ясно защо апартаментите на 1 етаж не са предпочитани.
Виж целия пост
# 10
Oх, оспамихме темата на момичето!
Знам какво пише в закона и правилника - юрист съм. Но "това, което го пише по книгите, не расте по нивите".
От скоро работя за строително инвестиционна компания и всичките сгради са така. И не само нашите - уверявам ви. Не е законно - но така е на практика.
Виж целия пост
# 11
Ох, оспамихме темата на момичето!
Знам какво пише в закона и правилника - юрист съм. Но "това, което го пише по книгите, не расте по нивите".
От скоро работя за строително инвестиционна компания и всичките сгради са така. И не само нашите - уверявам ви. Не е законно - но така е на практика.
newsm78 не знам Вие как строите и продавате, но в нашата фирма си строим законно и общите части се определят пропорционално както писа вече udy  Flutter
Виж целия пост
# 12
За протокола- аз съм адвокат с 10 год. практика Peace
Виж целия пост
# 13
Темата заприлича на "Кой е по-по-най"  Joy
Виж целия пост
# 14
Общите части са пропорционални на големината на жилището /те са процент, който е различен за различните по големина апартаменти/. Посоченият и описан в нотариалния акт за собственост процент важи и за "отстъпено право на строеж" или за идеални части от земя, ако има учредена такава собственост /имам предвид собственост върху парцела/ и се изчислява на база дялово участие в  собствеността на жилищна площ . Няма никакво значение дали жилището е на партер, или на последен етаж. В общите части влизат - стълбище, стълбищни площадки, коридори /в мазета и тавани/, фоайета, асансьор и асансьорна шахта, покрив, подпокривно пространство и др. Живущите отговарят солидарно за тези общи части, като разходите се делят пропорционално спрямо процента, който е заложен при разпределянето на общите части/ и това не е само българска измишльотина и не е от скоро.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия