Майчинството изплащано от социални грижи

  • 12 223
  • 8
Здравейте,
Аз имам няколко запитвания. Майчинството което се изплаща то социални грижи счита ли се като трудов стаж? И ако се признава като такъв колко е този трудов стаж - една година, през която се получава майчинство в размер на 100лв., или до навършване на две годишна възраст на детето.
Виж целия пост
# 1
Няма такива екстри при социалните.Получаваш майчински в продължение на 1 година,обаче стажът не върви.Освен ако не си намериш докато си в майчински работодател,който да те води уж на работа,за да събереш поне 6 месеца стаж и да ти удължат майчинския още една година,но от държавата.Там вече стажът ти върви.Аз поне така правя.
Виж целия пост
# 2
Не съм съгласна. За осигурителен стаж без да се правят осигурителни вноски се признава и времето, когато майката е отглеждала детето си, дори и без през това време да е била на трудов договор. За децата, родени след 1984 година се признава до 3 години стаж. Този стаж се доказва с акта за раждане на детето и се зачита при точкуване за пенсия и при изчисляване на клас прослужено време.
Този стаж не се признава за трудов. Т.е. не може да се брои за стаж за придобиване право на платен отпуск. Този стаж също така не служи за придобиване право на обезщетение за болничен. Но за някои цели се признава. Статутът на този стаж е същия, като стажът, който се признава за мъжете, отбили военна служба.
Виж целия пост
# 3
Не съм съгласна. За осигурителен стаж без да се правят осигурителни вноски се признава и времето, когато майката е отглеждала детето си, дори и без през това време да е била на трудов договор. За децата, родени след 1984 година се признава до 3 години стаж. Този стаж се доказва с акта за раждане на детето и се зачита при точкуване за пенсия и при изчисляване на клас прослужено време.
Този стаж не се признава за трудов. Т.е. не може да се брои за стаж за придобиване право на платен отпуск. Този стаж също така не служи за придобиване право на обезщетение за болничен. Но за някои цели се признава. Статутът на този стаж е същия, като стажът, който се признава за мъжете, отбили военна служба.

Благодаря ти за изчерпателния отговор, но още нещо не ми стана ясно. Аз трябва ли да подавам някаква декларация или нещо подобно за да ми се зачетат тези години като стаж?
От социални ще ми издадат ли  документ  за тези години или аз трябва да си поискам?
Виж целия пост
# 4
Не съм съгласна. За осигурителен стаж без да се правят осигурителни вноски се признава и времето, когато майката е отглеждала детето си, дори и без през това време да е била на трудов договор. За децата, родени след 1984 година се признава до 3 години стаж. Този стаж се доказва с акта за раждане на детето и се зачита при точкуване за пенсия и при изчисляване на клас прослужено време.
Този стаж не се признава за трудов. Т.е. не може да се брои за стаж за придобиване право на платен отпуск. Този стаж също така не служи за придобиване право на обезщетение за болничен. Но за някои цели се признава. Статутът на този стаж е същия, като стажът, който се признава за мъжете, отбили военна служба.

Благодаря ти за изчерпателния отговор, но още нещо не ми стана ясно. Аз трябва ли да подавам някаква декларация или нещо подобно за да ми се зачетат тези години като стаж?
От социални ще ми издадат ли  документ  за тези години или аз трябва да си поискам?

На кого да я подавате тази декларация и кой искате да ви ги признае за стаж? Социалните нищо няма да ви издадът за този период. Вие, като постъпвате на работа при даден работодател, ще си представяте акта за раждане и работодателят ви ще ви отчете това като стаж. В последствите, като се пенсионирате, пак ще си представите акта за раждане и ще ви го признаят и за стаж за пенсия. Друг документ не ви е необходим.

А и това за стажа за клас прослужено време важи само, ако постъпите на работа до 30.06.2007, защото след тази дата класът прослужено време спира да съществува във формата, в която съществува сега. От 01.07.2007 за заплащане на клас се взимат само годините стаж, които са по съответната професия, която ще работите при дадения работодате. В този смисъл, за години работа по друга специалност и за майчинство няма да се изплаща клас прослужено време.
Виж целия пост
# 5
  Благодаря ти за поясненията.    bouquet
Виж целия пост
# 6
Няма такива екстри при социалните.Получаваш майчински в продължение на 1 година,обаче стажът не върви.Освен ако не си намериш докато си в майчински работодател,който да те води уж на работа,за да събереш поне 6 месеца стаж и да ти удължат майчинския още една година,но от държавата.Там вече стажът ти върви.Аз поне така правя.

Аз съм в такова положение. Вземам майчинство от Социалните, но скоро тази 1 година ще изтече. Какво трябва да направя, ако намеря желаещ, да ме води на работа? Подават ли се някакви молби и подобни?
Благодаря предварително!
Виж целия пост
# 7
бях в маиченство кам РУСО на 2г и 6 м когата беше детето ми започнах работа полагат ли ми се отпуска или нешто друго от нои като помошт или обештетение
Виж целия пост
# 8
 Rolling Eyes
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия