Пълномощно при пътуване на дете

  • 15 554
  • 33
Момичета, искам да попитам  тези от вас , които са си изпращали децата в Бг  с придружител (приятел, баба на детето или даже май само с едния родител също) , кажете ми моля, какъв е редът за това пълномощно.  Къде трябва да се направят заверките? Нужно ли е да минава през Бг посолството в Отава или може само с нотариална заверка?  Абе  с една дума - осветлете ме, че съм "гола вода" Embarassed
Моята дъщеря ще пътува с приятели и в двете посоки и искаме всичко да е изрядно, за да  не се получат  недуразумения по  границите. Чувам от доста места напоследък, че Бг митничарите се  заяждали и правили на интересни , за да изкрънкат някой $. Вие какви впечатления имате?  Ако е толкова  неприятно положението да вземем да се откажем  пък?! Макар, че вчера платихме  билетите, но ако ще ми тормозят детето....
Виж целия пост
# 1
От Канада не знам, но за от Германия трябва пълномощно, заверено в посолството. Имам предвид, ако пътува само единият родител с детето. Предполагам, че и при вас ще е аналогично.
Виж целия пост
# 2
Виж и тук, кой какво е каzал Simple Smile http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=4862
Виж целия пост
# 3
Задължително ти трябва пълномощно. Пише се в свободен текст, като в него задължително трябва да фигурират ЕГН и номер на задграничен паспорт на теб и на мъжът ти (трите ви имена също) + същите данни за детето, както и данните на хората, които упълномощавате да ви изведат детето от България. Пълномощното трябва да има срок - от... до... Пише се на български и се заверява в посолството. Задължително трябва да имаш и копие на пълномощното, защото оригиналът остава на българската митница - това при излизане от България.
Виж целия пост
# 4
Благодаря ти, Снежи,
 а  трябва ли ми копие на английски/ френски  на излизане от Канада? Предполагам, че ДА Thinking   А, и друго: и двете копия на български ли трябва да са заверени в Отава?  
 Ще повтоя  за по сигурно, а вие кажете дали съм разбрала добре: та значи пиша пълномощното на англ./френски и  същия текст на български. Отивам при нотариус за заверка и после  пращам всичко в Отава пак за заверка и готово. Само не разбирам как тук нотариусът ще ми завери нещо на някакът   странен език от който не разбира и думичка
Виж целия пост
# 5
Детето ми не е български гражданин (ако това има значение), но аз си направих пълномощно на английски, което заверихме при нотариус и толкова. За сведение, никой не ми го искал досега и аз им го казах при влизане на канадска земя на  границата, но те май не се впечатлиха особено.
Виж целия пост
# 6
Значи, ако детето и двамата родители са български граждани - пълномощното се пише само на български, защото ще трябва за излизане от България. Канадците се интересуват само ако детето е канадче. Правиш пълномощното в един екземпляр и чак след заверката му правиш копие, като и двете ги даваш на познатите ти, с които ще пътува детето. Не знам как ще решиш проблема с посолството. Миналата година ние правихме пълномощно за мен, защото пътувах сама с детето. Тогава мъжът ми отиде на крак до консулството за да го завери. Сигурно има и начин да не се ходи до консулството или посолството, но е най-добре да позвъниш до там и да питаш как става.
Виж целия пост
# 7
Цитат на: Laura
Детето ми не е български гражданин (ако това има значение), но аз си направих пълномощно на английски, което заверихме при нотариус и толкова. За сведение, никой не ми го искал досега и аз им го казах при влизане на канадска земя на  границата, но те май не се впечатлиха особено.


Значи, щом детето не е български гражданин подлежи на законодателството на държавата чийто гражданин е! Провери от там какви са условията и задълженията.  Тази декларация която ще подписвате е за да може детето да напусне границите на държавата чийто гражданин е! При условие че имаш подписана тази декларация по вашите праила на Българската граница не могат да ти кажат нищо - детето не е български гражданин за да се заяждат! В тази декларация впишете задължително паспортните данни на детето и на майка ти както и точните имена + ЕГН на майка ти.
Пак ти казвам, на българска граница при напускане на страната могат са се заядат само ако детето е български гражданин!
Когато направите декларацията си направете няколко заверени копия за всеки случай. На границата като излиза от страната чийто гражданин е детето се взима копие от тази декларация. Даваш оригинала и копието, след като сверят данните ти връщат оригинала!

Дано съм била полезна

Лек път на детето и не се притеснявай не е толкова сложно колкото изглежда.
Виж целия пост
# 8
i as i deteto i basta mu ne sme bulgarski grajdani, patuvala sam sama s dteteto za Bg, nisto ne sa mi iskali. no mi kazaha, 4e ako patuva s dr. 4ovek (napr. babata) na neia i triabva palnomostno ot roditelite, samo notarialno zavereno. no as tova vseki pat go pitam na granicata i vseki pat mi kazvat razli4ni nesta....
Виж целия пост
# 9
Цитат на: Sneji
Задължително ти трябва пълномощно. Пише се в свободен текст, като в него задължително трябва да фигурират ЕГН и номер на задграничен паспорт на теб и на мъжът ти (трите ви имена също) + същите данни за детето, както и данните на хората, които упълномощавате да ви изведат детето от България. Пълномощното трябва да има срок - от... до... Пише се на български и се заверява в посолството. Задължително трябва да имаш и копие на пълномощното, защото оригиналът остава на българската митница - това при излизане от България.


Ние си направихме такива, аз на мъжа ми и тоя на мен и в тях за Стела пише само името и ЕГН-то, че паспорта й не е готов, но така ни казаха в посолството и консула ги завери
Виж целия пост
# 10
Пълномощно ти трябва само ако детето е български гражданин или с двойно гражданство. Ако е  чужд гражданин на българските граници нищо не ти искат. Аз съм пътувала сама с дъщеря ми, която не е бълг. гражданин и на излизане от БГ ме попитаха многозначително "тя има ли бълг. паспорт?".  Глупостите с пълномощното важат само за деца бълг. граждани.
Виж целия пост
# 11
ох, аз съвсем се обърках с тия пълномощни като чета. та значи такова се иска при напускане на България, а не при влизане в БГ.  така ли? защото ние планираме аз и малкия да пътуваме малко по-рано от татито. тогава не ми трябва пълномощно при влизане в БГ, нали? после ще се връщаме тримата, така че тук ми е ясно, че не трябва. ама като само аз и детето влизаме в БГ ще ми искат ли? сори, ама направо се сгелпих кое и как
Виж целия пост
# 12
Въпреки, 4е детето е или не е БГ гражданин и ще пътува от Канада и след това обратно от БГ с хора които не са му родители е худаво да се направи пълномощно от Канада /защото при разли4ните фамилий на детето и хората с които ще пътува е много вероятнода си имат проблеми/. Пълномощното се прави при нотариус и е 20$ подписано от двамата родители и нотариално заверено от нотариуса, нищо друго не е нужно. В БГ същото това пълномощно се превежда /не е нужна лигализация/ на Български и е хубаво да се му се направи копие /защото на летище София нямат копи машина за да си направят- срамота Embarassed / за тях остава копието, а оригинала за теб /аз поне не им дадох да ми вземат оригинала/.

Това направихме ние и нямахме никакви проблеми. В Канада не ми искаха пълномощтно в БГ ми го искаха.....това е...дано ти помогне  Hands Thumbsup
Виж целия пост
# 13
Цитат на: Anna
ох, аз съвсем се обърках с тия пълномощни като чета. та значи такова се иска при напускане на България, а не при влизане в БГ.  така ли? защото ние планираме аз и малкия да пътуваме малко по-рано от татито. тогава не ми трябва пълномощно при влизане в БГ, нали? после ще се връщаме тримата, така че тук ми е ясно, че не трябва. ама като само аз и детето влизаме в БГ ще ми искат ли? сори, ама направо се сгелпих кое и как


За влизане в която и да е държава не се иска пълномощно, то е за напускане и излизане от страната.
В БГ на влизане определено няма да ти го искат, но не съм сигурна как ще стоят нещата когато излизаш от United Kingdom без таткото.
Виж целия пост
# 14
Цитат на: Melicat
Пълномощно ти трябва само ако детето е български гражданин или с двойно гражданство. Ако е  чужд гражданин на българските граници нищо не ти искат. Аз съм пътувала сама с дъщеря ми, която не е бълг. гражданин и на излизане от БГ ме попитаха многозначително "тя има ли бълг. паспорт?".  Глупостите с пълномощното важат само за деца бълг. граждани.


Абсолютно грешиш! Не става въпрос за влизане и излизане от България, а за пътуване с детето без единия или двамата родители. По закон навсякъде са длъжни да ти изискват такова пълномощно. И за мен това не са глупости. Не се заяждам; ще се обоснова защо мисля така - ако (недай си боже) някой ти открадне детето, дори и да става въпрос за другия родител или за баби и дядовци, как ще го предпазиш от напускане на страната? Ето затова е необходимо това пълномощно; за да се докаже, че детето се извежда от страната (или се въвежда в другата страна) СЪС ЗНАНИЕТО НА РОДИТЕЛ/ите (попечителите). И тук бих казала браво на българските граничари, че спазват този закон, докатио на други граници не са ми го искали, обаче аз им го показвам.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия