тръгване на ясла пред навършване на 2 г. и майчинство?здрав

  • 2 187
  • 15
здравейте, знаете ли в момента как стоят нещата с майчинството ако детето тръгва на ясла преди да навърши 2 годинки.дали веднага ти се прекратява или получаваш половината до 2 г.и ако спра  от яслата евентуално може ли отново да вземеш майчинството или губиш? дали знаете къде мога да прочета за това като закон или наредба.мерси
Виж целия пост
# 1
Доколкото знам майчинството се прекратява веднага след като детето тръгне на ясла, независимо че няма навършени две години. Ако го спреш от ясла няма да получаваш майчинство. За съжалени не мога да ти кажа точно наредба, но мисля че го пише в закон за социалното осигуряване ако не се лъжа. Провери в страницата на НАП.
Виж целия пост
# 2
Мисля, че майчинстото се прекратява като тръгнеш на работа, а не е обвързано с посещението на детски ясли. И то не се прекратява, вземаш си половината майчинство до навършване на 2 год на детето.
Виж целия пост
# 3
Доколкото знам в новия закон това за половин майчинството го няма вече (имам предвид за децата родени след януари 2007). Аз до скоро получавах по 90 лв. (докато Емко не навърши 2 год.). Получавах си ги от фирмата заедно със заплатата. Счетоводителката подава някакви документи (не съм наясно, но мога да попитам) и от НОИ й ги превеждат на сметката на фирмата.

За яслата - не знам как стоят нещата, защото моят син е на частна.
Виж целия пост
# 4
а да знаете къде мога да прочета за това? дъщеря ми е родена през април 2006.доволна ли си от частната ясла? кога тръгна ? колко плащаш?ако е удобно, или пиши на лични.
Виж целия пост
# 5
На 1г.и 9мес. Кали тръгна на ясла.Аз започнах от тогава работа и си взимам 50% от майчинството.
Виж целия пост
# 6
Провери в страницата на НОИ /горе съм объркала с НАП/ търси Парични обезщетения и помощи.
www.nssi.bg
Виж целия пост
# 7
здравей тед-ка, значи това всеоще важи за 50% така ли да разбирам? а ти веднага ли почна да работиш или след някой месец? ако тръгне  малката на ясла , а аз остана в къщи още едни месец до като свикне ,адаптира дали ще вземам майчинството просто не ми е ясно.
Виж целия пост
# 8
в сайта на нои не пише нищо относно това.сигурно има отделен закон пубикуван някъде.
Виж целия пост
# 9
В КСО го има, тъкмо го чета.
(4) (Предишна ал. 3, изм., ДВ, бр. 69 от 2004 г., ДВ бр. 68/2006 г.) Паричното обезщетение по ал. 1, 2 и 3 не се изплаща при смърт на детето, даване за осиновяване или при настаняване на детето в детско заведение, както и при отглеждането му от безработно лице по програмата "В подкрепа на майчинството".
(3) (доп. ДВ бр. 68/2006 г.) Обезщетението по ал. 1 и 2 не се изплаща, ако детето е настанено в детско заведение на пълна държавна издръжка както и при отглеждането му от безработно лице по програмата "В подкрепа на майчинството".
Виж целия пост
# 10
здравей тед-ка, значи това всеоще важи за 50% така ли да разбирам? а ти веднага ли почна да работиш или след някой месец? ако тръгне  малката на ясла , а аз остана в къщи още едни месец до като свикне ,адаптира дали ще вземам майчинството просто не ми е ясно.
Ами точно по едно време започнахме и двете-тя от 01.02. е на ясла,а аз от 01.02. имам трудов договор и работя.
Говорих тогава със счетоводителката на фирмата и тя ми обясни как стоят нещата-да,имам право на половин майчинство и си го ползвам.Превеждат ми го всеки месец към заплатата.
Когато детето ти тръгне на ясла,а ти си все още без работа-да,мисля,че пак ще взимаш майчинство.Кой и как ще разбере,че не си на работа?!? За в яслата ми искаха лично за мен-един васерман.Това е.Нищо друго.Ти от къде взимаш майчинство?
Виж целия пост
# 11
от фирмата.
Виж целия пост
# 12
моя приятелка прати детето на ясла преди да навърши две години, а тя не започна работа. Спряха и майчинството. Сега тя е спряла дребосъка от градина защото много се разболява, но не получава майчинство.
Виж целия пост
# 13
Ти от къде взимаш майчинство?
Ок.
Пускаш си детето и толкова.Фирмата да си ти превежда майчинството,и няма да им даваш много обяснения кой,къде и т.н.
Аз така бих направила.
 newsm78
Виж целия пост
# 14
Момичета, това че прекратяват обезщетението е в случай когато яслата е на пълна държавна издръжка, често яслите са на общинска издръжка и се заплаща такса. Затова мисля че не следва да ви се спира обезщетението.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия