Могат ли децата да получават детски надбавки в Испания?

  • 5 699
  • 5
Здравейте на всички. Пиша ви от името на братовчедка ми, която преди една седмица замина с децата си в Испания при съпруга си, който също е българин. Мъжът й е с редовен трудов договор и е абсолютно легален в Испания ( т.е има резиденция, така ми казаха, че се казва документа). Та братовчедка ми е дочула отнякъде, че децата им имат право на семейни (казва че били около 200 евро), при положение, че баща им е на редовен трудов договор.
Моля всички, които знаят нещо по въпроса да ми пишат или ми кажете от къде да намеря инфо. Ще ви бъда много благодарна, а също и братовчедка ми.
Благодаря предварително.
Виж целия пост
# 1
Не знам то4но за какви надбавки става въпрос,но могат да се информират пове4е от ето тук


http://www.seg-social.es/inicio/?MIval=cw_usr_view_Folder&LANG=1&ID=4985.


Заповядай и в теми4ката ни,може някоя мама пове4е да е запозната
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=192367.0
Виж целия пост
# 2
Здравейте на всички. Пиша ви от името на братовчедка ми, която преди една седмица замина с децата си в Испания при съпруга си, който също е българин. Мъжът й е с редовен трудов договор и е абсолютно легален в Испания ( т.е има резиденция, така ми казаха, че се казва документа). Та братовчедка ми е дочула отнякъде, че децата им имат право на семейни (казва че били около 200 евро), при положение, че баща им е на редовен трудов договор.

Виж сега, Испания е разделена на автономни области. Има различни видове помощи - общодържавни (например помощ за отглеждане на малко дете до 3 годишна възраст или при други обстоятелства до 6 годишна възраст) и местни, според областта. Тези помощи обаче са годишни - не се заплащат всеки месец, а се превеждат еднократно веднъж в годината.
Ако майката работи преди детето да е навършило 3 години, тя има право на известна помощ от социалните служби, но не и бащата. Т.е. майката трябва да е с редовни документи и да работи и тн.
Такава фиксирана сума от 200 евро обаче, независимо годишно или месечно чувам за първи път.
Да не би фирмата да заплаща нещо допълнително - например здравни застраховки?
Виж целия пост
# 3
Благодаря за отговора. Не зня за какви помощи става въпрос. Пак казвам, че така е дочула от някъде и затова ме кара да разпитам тук във форума. Те живеят в Мадрид, но тя все още не работи. И едва ли скоро ще започва работа тъй като трябва да запишат голямото дете на училище. Тя трябва да е 2-ри клас, ако й признаят завършеният тук в БГ първи клас. А и не знаят и една дума испански.
Виж целия пост
# 4
Благодаря за отговора. Не зня за какви помощи става въпрос. Пак казвам, че така е дочула от някъде и затова ме кара да разпитам тук във форума. Те живеят в Мадрид, но тя все още не работи. И едва ли скоро ще започва работа тъй като трябва да запишат голямото дете на училище. Тя трябва да е 2-ри клас, ако й признаят завършеният тук в БГ първи клас. А и не знаят и една дума испански.

Спокойно, няма такова нещо като признаване на първи клас от БГ.
Образованието в Испания е задължително за тази възраст. Ще го запишат директно в класа, който съответства на възрастта му, може направо и в 3-ти да отиде Laughing
Ще научи езика бързо, няма страшно, има специални часове за чуждестранните деца в началото, учат само език, после започват да влизат малко по-малко и в другите часове.

Какво общо има работата и с училището на голямото дете, не разбрах. newsm78
Кажи на братовчедка ти да се регистрира във форума, ще научи полезни неща.
Виж целия пост
# 5
Имах предвид, че може би няма да може да започне работа, докато не научат езика и докато не запишат момиченцето на училище. А и ще им трябва адаптационен период. Това имах предвид.
Да, тя ще влиза във форума, но чака да им прекарат интернет, на компютъра, който купиха от Бг.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия