помощ

  • 1 166
  • 9
Здравейте. Имам нужда от съвет и то много бързо. Зет ми почина преди 5 дни. Остави две дечица ,момче на 6 и момиченце на 3 годинки. Те все още не знаят. За тях баща им е в болница. Момченцето е страшно емоционално и чувствително и не знаеме как да му кажем, че баща му вече го няма. Помогнете
Виж целия пост
# 1
Тежка задача имате...Все пак от истината по-добро няма.Може да поотложите отговора с това,че е отишъл далече в друг град да се лекува и скоро няма да се върне.И постепенно да го подготвяте ,че може и да не оздравее,че е много болен,че може да си отиде,но винаги ще го вижда от небето и ще се радва на неговите успехи и т.н.Съжалявам за тежката ви загуба...Ако внимателно и с обич говорите с детето,то ще приеме по-леко нещата,не плачете пред него,защото то е много по-уязвимо от вас
Виж целия пост
# 2
Здравейте carlina! Много съжалявам за загубата ви! Напълно разбирам как се чувствате, защото и моят съпруг почина преди малко повече от 3 месеца. И моето момченце е на 6 години, но аз чакам и второ дете през октомври, което няма да познава баща си.
На детето казах истината един ден след погребението - направих сравнение с двама болни дядовци, как не са могли да се излекуват и са отишли на небето и така е станало и с тате. Знаеш ли, може би детето ще си изгради негова представа за това, какво се е случило с баща му. Моето например, като знаеше, че баща му работи в строителството по обекти, сам реши, че тате е паднал от висок строеж, много го беше яд, че не е внимавал, искаше да го заведа да види точно къде е станало и така. Аз не го разубедих, въпреки че това не е истината, как да му обясня какво е инфаркт, като няма да разбере нищо. Така, като си има свое обяснение му е по-лесно да си обясни случилото се.Сложихме голяма снимка на съпруга ми в стаята, ходим редовно на гроба, оставяме "подаръчета", изобщо не избягваме темата, нито пък говорим с недомлъвки. Детето има много въпроси и ги задава всичките. Трябва да говори с много близки хора, майка му е най-подходяща за това, тя познава най-добре децата си и инстинктивно ще намери най-подходящите думи. Аз така направих - докато не започнах, изобщо нямах идея как точно да му кажа. Децата все пак разбират повече, отколкото ние си мислим. Аз съм казала, че винаги когато му е мъчно да ми казва и да си говорим, имаше притеснения как ще каже на приятелите си, че няма татко и тогава се разбрахме, че татко има и винаги ще има, просто няма да го вижда. Недейте да отлагате, после никога няма да дойде подходящия момент за подобен разговор.Много внимателно, с много обич и разбиране и ще успеете.Успех, ще се справите!
Виж целия пост
# 3
съжалявам за загубата ви!

не знам как да постъпите...
съпруга ми ми е разказвал, че когато неговия баща е починал и е бил на 4 просто един ден е разбрал, че баща му повече няма да се върне...
доколкото си спомням са му казали, че е заминал или нещо подобно...
много е тъпо, защото в стремежа си да ги предпазим, ги лъжем, а те всичко усещат, дори и да не разбират...  Outta Joint
Виж целия пост
# 4
съжалявам за загубата ви Praynig
но, не , не не бива да се протака такова нещо... ще трябва да минете през тежките обяснения за смъртта,  синът ми беше много малък, когато обянсих, че баба му е вече звездичка, че макар да не може да я види или пипне тя е там и много го обича.... прие го добре... децата разбира се са различни, те ще изразят по някакъв  начин тъгата си, чувството за загуба, а  вие можете само да бъдете до тях и да им помогнете да  приемат липсата на бащата. Не плачете пред децата, обяснете че таткото е бил болен, че няма да се върне, защото понякога хората, когато са тежко болни не могат да оздравеят и душата им отива на небето.
Много сила ви пожелавам Hug
Виж целия пост
# 5
И аз мисля ,че трябва деликатно и много нежно да му кажете истината.Те все още незнаят какво е смърт.Съболезнования-много е тежко да загубиш татко ,но не лъжете децата,те ще са много по притеснени от това ,че мама плаче всяка нощ.така ,ще имат логично обеснение на ситуацията .Инъче множе да изпаднете в друга крайност-обикновенно децата се чувстват виновни за това ,че тати го няма или мама плаче.Пазете тяхната психика.Казвам ви го като човек учил детска психология.Моя съвет е да е истината, но по детски представена!!! Weary
Виж целия пост
# 6
Съжалявам за загубата ви.  Sad
Не можех да намера информация на български, ако се справяш с английски може да погледнеш тук:
http://www.parenting-ed.org/handout3/General%20Parenting%20Information/death.htm
и тук:
http://parentcenter.babycenter.com/refcap/preschooler/praising/65688.html
Виж целия пост
# 7
Съжалявам за загубата ви. Няма лесно обяснение. Има психолози, които могат да помогнат поне със съвет. Знам една млада и доста добра в работата си със семейства и деца. Сайта й е: www.psychconsult.hit.bg
Виж целия пост
# 8
На малкото момиченце можеш да пуснеш да изгледа Цар ЛЪВ 1 - там по детски е обяснена смъртта и после можеш да направиш аналогия с таткото Лъв и малкия Симба
Виж целия пост
# 9
На малкото момиченце можеш да пуснеш да изгледа Цар ЛЪВ 1 - там по детски е обяснена смъртта и после можеш да направиш аналогия с таткото Лъв и малкия Симба
много добра идея, не бих се сетила Simple Smile
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия