Къде в Родопите?

  • 28 046
  • 75
Момичета, моля ви, помогнете ми с някой съвет Simple Smile

Решили сме да пообиколим Родопите за 10тина дни - само слушаме от приятели каква невероятна красота е, а все още не сме били там...

Четох доста теми във форума за Родопите, ориентирах се за местата, които непременно да видим, но не знам до колко е добър маршрута и кои са селцата, в които можем да отседнем с малко дете на 2 годинки.

Тръгваме от София, ще преспим в Банско. След това Ковачевица, Лещен, Долен - кое от трите селца е най-красиво, за да отседнем в него? После през Доспат към Триград и Ягодинската пещера. След това през Девин към Смолян - Широка Лъка, Стойките, Гела. Искаме да видим и Златоград. По кой път да минем от Смолян за Златоград и какви интересни местенца има по пътя? За източните Родопи сякаш има най-малко информация.

От Златоград се връщаме към Пловдив - тогава ще минем през Момчиловци, Рожен, Чепеларе, Кръстова Гора, Косово.

Добър ли е маршрута за пътуване с дете? Тежък ли е пътя? Все още не сме решили къде точно ще нощуваме - трябва ли да имаме предварителни резервации или може да намерим на място? Какви са ориентировъчно цените в къщите за гости?

И най-важното - пропускаме ли някое красиво място, за което не знаем?

Блгодаря ви   bouquet
Виж целия пост
# 1
Била съм само в Доспат , но ми е любимо  Hug
Всяка година ходим по няколко пъти в х-л Панорама  Peace
До Доспат пътя не тежък , има един участък с много завои , но не е проблем . За другите места не мога да кажа !
Искам само да те предупредя да не влизате в Доспат откъм Сърница , защото е трагедия ! На места почти няма път ! Ние бяхме с джип и видяхме зор ...
Виж целия пост
# 2
Пътя е тежък, но природата, която ви заобикаля е толкова красива, че забравяте завоите които се редят един след друг.  Всяка година ходим за по една седмица в Родопите и все още не ми е омръзнало. Хубаво е да си набележите места, където ще спите, защото в малките села по трудно се намират места за спане така в последния момент. Мога да се поровя да ти дам координати за Триград и село Ягодино. Мисля, че пазя само за тях някякви телефони. Ние пък тази година ще бъдем в село Манастир /намира се някъде до Кръстова гора/.
Виж целия пост
# 3
чак ти завидях Wink миналата есен минахме по този маршрут,без Златоград. За мен Родопите си остават най-прекрасното местенце в България!
Виж целия пост
# 4

Искам само да те предупредя да не влизате в Доспат откъм Сърница , защото е трагедия ! На места почти няма път ! Ние бяхме с джип и видяхме зор ...
[/quote]

Вярно много е лош този участък, особено ако сте с лека кола.   Naughty
Виж целия пост
# 5

"Искам само да те предупредя да не влизате в Доспат откъм Сърница , защото е трагедия ! На места почти няма път ! Ние бяхме с джип и видяхме зор ...
"

Вярно много е лош този участък, особено ако сте с лека кола.   Naughty

[/quote]
Виж целия пост
# 6
В Ковачевица и Лещен - забравете за спане!Селата са уникални,изглеждат като преди 300 години,те са си и от тогава сградите.Има по една единствена кръчма и за спане има по един хан,с дете няма да имате никакви условия,не помня там дали имаше смесен магазин,дори!Минете и ги разгледайте,но не спете.Там на близо за спане може в Огняново,има доста малки частни хотелчета.Самото сели на мен не ми хареса особено,но ще имате условия,като за нощувка с дете.
В Златоргад не съм ходила и не мога да дам никакво мнение.
Може би пропускате Батак,но вероятно наведнъж няма да сварите всичко,ще ви остане и за друг път! Wink
За мен най-голямата красота на Родопите е като се тръгне от Батак към Доспат - язовири,баири,поля - невероятно е,там е друг свят.Самия язовир Доспат и Ягодинското и Триградското ждрело + двете пещери там! Peace
После пътя наобратно покрай Девин за Кричим,покрай язовир Въча - с наколните жилища посредата!
Абе взимайте една карта и тръгвайте,няма да съжалявате.
Нощувки на място мисля,че няма да има никакъв проблем да си намерите,за малко по-луксозничко - хотел,а не квартира ще ви трябват по 12-20лв на човек.
Виж целия пост
# 7
Обожавам Родопите Heart Eyes, другата седмица заминаваме с малката на 1г. и 10м. е, за 7-8 дни в Момчиловци, но и ние смятаме да пообиколим в околността Peace

 Hug

п.п. Ще следя темата!
Виж целия пост
# 8
Ако решите да нощувате в Триград, мога да ти препоръчам къщата на леля Роси. Жената е много добричка, къщата има добри условия, двора е подходящ за малки деца - има люлка, малка ливадка на която може да се играе.
Можеш да разгледаш и това www.villarossy.hit.bg
Google - също ще ти помогне.
Виж целия пост
# 9
Ех, завиждам люто  Hug
Искам и аз  Heart Eyes
Страхотен маршрут и план сте избрали  Hug От селата - Ковачевица. Труден избор, всичко е красиво. Ягодинската пещера обезателно, прекрасна е. Дяволското Гърло не е красиво, но доставя безумни и незабравими емоции  Crazy Смолян и Широка Лъка - прекрасни. Аз мразя планините, подтискат ме, но Родопите са нещо изключително  Heart Eyes
Виж целия пост
# 10
Mного благодаря на всички   bouquet

Да, май наистина ще пропуснем Батак - но нищо, следващия път Simple Smile Като гледам снимки от местата, на които сме решили да ходим, усещам как и за мен Родопите ще се превърнат в любимо местенце...

Pina, в Ковачевица май може да се остане - поне в интернет излизат доста къщи за гости. Казват, че Баятевата къща е ОК, но нямам телефони. Блонди, вие къде сте отсядали в Ковачевица? Или в Долен? Дай ми кординати, ако пазиш Simple Smile

Има ли смисъл да оставаме в Доспат? Или направо да продължим към Триград и там да нощуваме? Ili@n@, благодаря ти за Вила Роси, харесва ни, ще резервираме там Simple Smile

Възможно ли е да видим Ягодинската пещера и Дяволското гърло с детето или не е много разумно?

Кажете ми нещо и за Източните Родопи. След Смолян, по пътя към Златоград, какво да видим?

Четох някъде и за Агушевите конаци - те къде точно бяха? Май в Източните Родопи?

Тони4ка, къде ще спите в Момчиловци? Нали като се върнете, ще споделиш впечатления Simple Smile


Виж целия пост
# 11
Агушевите конаци се намират в с. Могилица, на около 35 км. югоизточно от Смолян.
В тази посока може да посетите и пещера Ухловицата, да продължите по поречието на р. Арда и да отидете до изворите й.

И Ягодинската и Дяволското гърло са благоустроени пещери и спокойно може да ги разгледате с детето, макар че на него едва ли ще му е интересно. Имай предвид, че е доста хладно.

Ако не си харесате място в Ковачевица, вариант е да отседнете в Огняново и да се възползвате от топлите минерални извори, а до Ковачевица и Лещен, просто да се разходите.

Виж целия пост
# 12
Дяволското гърло според мен не става за дете. Страшно е, може да се уплаши. Илизането е по една мнооооооого дълга, мнооооого стръмна стъмба, тясна, не може да върви до теб, с високи стъпала, влажно е, мокро, пързаля се. Много е дълга, едно дете не знам как ще я изкачи и определено си е страшно. Долу черна вода, бучи, грохот, осветлението е оскъдно. Вие ще си прецените, де, това са моите впечатления.
Ягодинската е красива.
Не сме спали в Ковачевица, спахме в хижа Триградски Скали тогава,
Виж целия пост
# 13
И в тази тема си копирам писанията от две други, дано не досаждам, но съм с най-добрите намерения, да помогна в ориентирането в тази най-красива наша планина! Peace

Маршрути с отправна точка Смолян:

- посока с.Смилян - в самия Смилян к-с Млечен дом /ще ви покажат, какво и как правят от мляко, ще си купите неща, да дегустирате, непременно опитайте млечният им десерт/, пак в Смилян к-с Смолена /дано не бъркам името/- кипро ресторантче със специалитети и зоокът, с възможност на место, да си уловиш пастърва и да ти я сготвят; с.Могилица - Агушевият конак, пещера Ухловица - впечатляваща гледка, с.Горна Арда - извора на р.Арда на сами гръцката граница. Ако пък от Смилян тръгнете към Рудозем - съвсем наблизо има к-с за риболов с място за плаж, кръчма, параклис - обаче това место на мен ми е доста усойно и диво и все неприятни тръпки ме побиват там - пейзаж, като от уестърн - голи отвесни скали, черен път...

- посока Девин - с.Стойките - пътят минава през живописна местност, с.Широка Лъка - етнографски комплекс; Триград - неописуемо впечатляваща природа, пещера Дяволско гърло-спираща дъха, Ягодинска пещера - красива, Девин.

- посока Пампорово - самият курорт, новата църква Св.Богородица, връх Снежанка - ТВ-кулата, ако се качите там ще пиете кафе на най-високо, а погледът ви при ясно време ще стигне до Рила, Пирин, Ст.планина...

- посока Златоград - освен прекрасната природа - нищо друго впечатляващо, но си струва, да се види, че има и такава България; Мадан, Рудозем и самият Златоград, за който един ден е предостатъчен - кафенце на пясък, да пийнете, в етнографския комплекс.

- посока с. Момчиловци - пак невероятна природа, в самото село чудни фамилни ресторантчета с родопски специалитети.

- посока Рожен - Хайдушки поляни, астр.обсерватория... - но това е посоката, в която не съм ходила и лични впичатления нямам.

- самият Смолян - музей, новата огромна църква, старият и новият център, планетариум...

В повечето от местата има за слагане печатче от 100-те обекта.

На връщане към Пловдив може, да минете през Чудните мостове. М/у Чепеларе и Асеновград е. Ако ви остане време - качете се на Асеновата крепост над Асеновград.

Да, пътят е тежък, но си заслужава!

Агушевите конаци - писала съм, къде са. Имай предвид, че имотът вече е реституиран и наследниците са се изпокарали, съответно цялата експозиция е изнесена, всички помещения са абсолютно празни. Но все пак си заслужава да се види, ще ви отключи момичето, което е в информационния център на селото. Архитектурата е уникална! Питайте момичето и тя ще ви разкаже всичко в детайли и с повече фантазия и романтика - ще си представите, как са живяли хората.

В пещерите имаше и доста малки деца, но аз влизах сама, а синът беше отвън с баща му. Така преценихме, че е по-добре. А Дяволското гърло категорично не е за дете. Naughty

ПРИЯТНО ИЗКАРВАНЕ И ПОЗДРАВЛЕНИЯ ЗА ЧУДЕСНИЯ ИЗБОР НА ПОЧИВКА!!!
  bouquet

Виж целия пост
# 14
Ние ще почиваме през месец юли в село Баните-на около 40 км от Смолян.Препоръчаха ни го като тихо и спокойно място за почивка.В селото има и басейн с минерална вода,така че да съчетаем полезното с приятното.С две деца сме и се надявам да не скучаем за 10 дни.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия