Фактура-искане, има ли такова животно?

  • 2 348
  • 16
Интересува ме какво представлява въпросната фактура-искане и всяка фирма ли може и е склонна да издава такава?
Става въпрос за следната ситуация. Ако човек отиде на почивка, вместо да плати накрая, трябва да получи въпросната фактура-искане, да я представи на работодателя си, който да преведе парите на фирмата, която е предоставила услугата. Плащането е без проблем, работодателят е държавно предприятие, което няма начин да не плати. Въпросът е дали хотели и почивни станции издават такива фактури?  newsm78
Виж целия пост
# 1
Ако не се лъжа могат да издадат проформа-факура почти навсякъде.
Това си е авансово плащане. Обади се и питай, не би трябвало да ти откажат, нали ще получат паричките предварително  Simple Smile
Виж целия пост
# 2
Ми че то всяка фактура не е ли вид искане да си платиш парите Mr. Green
Искам да кажа, че най-вероятно става въпрос за обикновенна фактура. Няма да е проформа защото тя проформата се прави за предварително плащане а в случая Сийка иска да почива и после като пръсне парите на предприятието да се върне с фактура, кояно ще се плати от предприятието.
Виж целия пост
# 3
Не, проблемът е там, че ще получат парите след това.
Услугата се осъществява, те издават тази фактура, а предприятието след това им превежда парите по банков път. Може да се получи някакво закъснение в рамките на 1-2 седмици, не знам точно колко.
Та затова съм се ангажирала да питам - на практика възможно ли е такова нещо или е поредната прее..., упс!, подигравка с хората.
Сумата е 500 лв. - не е нещо кой знае какво, но не е и за изпускане.

Условието е да се представи въпросната фактура-искане, не обикновена фактура. Затова питам, има ли такава изобщо или... Работила съм навремето с фактури, но точно такова животно не бях виждала.
Виж целия пост
# 4
 Пак не съм разбрала ooooh!
От цвета на косата ше да е   Peace
Тряба да може, как иначе, няма да ти развалят почивката я Mr. Green
Виж целия пост
# 5
Фактура-искане, не съм чула това животно, но все пак не съм счетоводител. Иначе няма проблем да ти бъде издадена оригинална фактура и тя да бъде платена след 1-2 седмици. Доколкото знам в нашата фирма се работи предимно с отложено плащане, фактурата се издава в момента на поръчка и се плаща при приемане на стоката или след това. Но това искане не го знам. Проформата фактура и тя май е бош лаф документ вече.
Виж целия пост
# 6
Кака си Сийка не я мислете, не се е преуморила чак толкоз, та да почива.  Mr. Green
Става въпрос за няколко хиляди човека, които отново ще бъдат прецакани откъм социални плащания.
Обикновена фактура не става! Изрично условие е да бъде фактура-искане и никаква друга. На самата бланка трябвало да го пише.
Виж целия пост
# 7
Еми щом трябва да го пише и щом ти го искат, значи има такава фактура и ще ти дадат.
Виж целия пост
# 8
не съм чувала за такова. па станах половин счетоводител последните години.

по принцип мисля че няма. единия вариант е проформа ф-ра, която обаче не може да те задължи да плащаш.

а ф-рата по банков път е вид разсрочено плащане така или иначе.
Виж целия пост
# 9
И аз съм счетоводител, но пък съм в майчинство и не мога да сваря да си сверявам часовника с поредните нови простотии, може и да има такова нещо. Но преди това нямаше.

http://www.cmstory.com/index.php?name=News&file=article&sid=32 обаче виж какво намерих  Rolling Eyes

Сега като се поразрових, мда има такова нещо, ново е, което означава, че всички фирми за длъжни да си подновят софтуера или кочаните за издаване на фактури с нововъведенията.
Виж целия пост
# 10
При мен от години ни плащат така почивката, но първо ние я плащаме на място, взимаме фактура и във предприятието ни я осребряват.Явно при вас е различна системата.А може тази година и при нас да е така???  Интересно????
Виж целия пост
# 11
Цитат
Данъчни документи
Чл. 112. (1) Данъчен документ по смисъла на този закон е:
1. фактурата;
2. известието към фактура;
3. протоколът.
Това е от Закона за ДДС. Аз такъв документ - фактура-искане - до сега не съм срещала. Пък около 20 години все със счетоводство се занимавам. Но пък не значи, че няма. Та: ако издателят на ф-рата е регистриран по горния закон, това са документите, които може да издава. Иначе по пинцип ф-рата е документ, предполагащ задължение за плащане от страна на получателя.

А тук мисля, че ще ти отговорят по-компетентно, щото са събрани съде счетоводители.


Виж целия пост
# 12
Благодаря, Shonny !

Явно наистина е изсмукан от пръстите номер, за да попречат на хората да усвоят парите. Иначе такива фактури издавали със сигурност ведомствените бази, които обаче така са надули цените, че никой не иска да почива в тях.
А от другаде явно няма да може да се получи точно такъв документ.
Виж целия пост
# 13
има и друг вариант- дават ти авансово 500лв., като командировъчни към подотчетно лице и след като се върнеш с фактура се осчетоводяват разходите и си връщаш остатъка, ако има такъв
Виж целия пост
# 14
Варианти много. Стига да иска някой да ги приложи.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия