Книги за деца от съвременни БЪЛГАРСКИ автори

  • 3 879
  • 26
Имам предвид писатели като Валери Петров, Георги Константинов...

Наскоро преоткрих една любима писателка от детството - Катя Воденичарова и сега четем с огромен интерес една моя древна книга - Хоп Троп.

Та искам да ви питам, какво четете с  вашите деца, какво можете да препоръчате?
Какви нови книги са излезли, но нещо, което наистина ви харесва? Някоя хубава книжка, която е преиздадена

Ще съм много благодарна да споделите Heart Eyes
Виж целия пост
# 1
Колко голямо е детенце?
Замислих се, че за мое съжаление детската ни библиотека е пълна повече с приключенски книжки, енциклопедии и приказки, но съвременни български автори почти нямаме. Не е лошо да поразширим мирогледа на хлапето. Аз самата обичам българската литература, макар и за по- големи деца, като мен, напр.
Моят син е на седем, за втори клас е и вече сме готови със задължителния списък за до година, така че ще ми е интересно да ни бъде препоръчан конкретен автор или конкретно произведение.
Виж целия пост
# 2
Джуди, защо ли няма повече хора да се отзоват на темата? newsm78

Моят син ще стане на пет, вече е във възрастта за що годе книжки за големи.
Замислих се по въпроса, защото и без това няма ДВД видеофилми с български приказки, например, а и само Франклин, Дора, че дори и Мечо Пух.... Нищо лошо не искам да кажа, но изобщо не става въпрос за българска среда, даже и имената не са български.

Много ми се иска да издиря  имена  на интересни съвременни български  писатели и книжки, за да ги търся по книжарниците.

Никой ли не чете такива Thinking
Виж целия пост
# 3
Покрай списъкът от задължителни книги за втори клас на дъщеря ми, приятно съм изненадана от "Пет приказки" на Валери Петров и "Ние врабчетата" на Радичков.
Харесвам още Мая Дългъчева и Василиса Умница, разбира се Simple Smile, но по-важното е, че дъщерите ми ги харесват.
Виж целия пост
# 4
chumbi, темата е много хубава.

Една от последните български книжки, които прочетохме е "Мили бате - писма на един дакел" от Станка Пенчева.  Много приятна и като съдържание и като оформление.

С неудобство си признавам, че когато с малкия ми читател влизаме в книжарница, много повече ни привличат книгите на чуждите автори - те са много повече като предлагане и децата просто се лепят за тях. В момента издирвам конкретна книга от български автор и съм изненадана, че изобщо не я откривам нито в големите, нито в малките софийски книжарници.
Виж целия пост
# 5
Verdad, Elley, страшно ви благодаря!   bouquet  bouquet Точно от такава информация имах нужда!

Веднага ще си изпечатам малко приказки от сайтовете, и започваме да четем! Започвам да си правя и списък и ще търся! Толкова по-добре е като се чете нещо, написано от български писател!
Подсетихте ме и да си потърся моята книжка "Ние, врабчетата" - любима ми е и до днес

Elley, а ти коя книга точно търсиш, ако не е тайна? Outta Joint

Виж целия пост
# 6
Освен изброените, се сещам за следните две книжки, които са се харесали на моята дъщеря:
 - "Мили бате!...Писма на един дакел" - Станка Пенчева
 - "Страшни смешки, смешни страшки" - Недялко Йорданов

От разказите на Емилиян Станев, може би, някои биха били интересни и на по-малките деца - напр. "Лакомото мече".

"Приключенията на Лиско" на Борис Априлов също става за по-малките.

Аз много си обичам книгите на Братя Мормареви  Heart Eyes
Моята дъщеря, също с голям интерес е прочела засега "Лили" и "Васко да Гама от село Рупча"  Simple Smile
Но те, според мен, са за дечица над 9-10 години. Да не говорим, че са им чужди на днешните деца някои "термини" описващи времето на социализма  Laughing
Виж целия пост
# 7
Арабела, благодаря ти!  bouquet
 "Лили" на кого е? Нищо не ми говори...

А намират ли се тези книжки по книжарниците? "Лиско" на Борис Априлов, например?

Знаете ли дали има и ново издание на "Патиланско царство"?
Виж целия пост
# 8
"Лили" е на Братя Мормареви, още техни книги тук

"Патиланци" хич не допадна на 7 годишната ми дъщеря.
Виж целия пост
# 9
"Лили" е издадена пак под псевдонима Братя Мормареви, но е писана само от Марко Стойчев, след смъртта на Мориц Йомтов.
Може би затова не ти е известна.
Наскоро изд.къща "Труд" я пуснаха за продажба с вестниците 24 часа и Труд. Намира се и по книжарниците /същото издание/.
Има и още една нова, писана пак само от Марко Стойчев - "Дядо Коледа и седемте разбойника". На мен, преди известно време ми я доставиха от  тук, но така и още не съм намерила време да я прочета нито аз, нито някой друг вкъщи  Embarassed
Предполагам, че също ще е интересна.

На "Патиланско царство", със сигурност, има ново издание - не едно  Laughing
"Лиско"  също съм я мяркала, но не мога да се сетя нито издателство, нито преди колко време е било това.


Виж целия пост
# 10
Браво за чудната тема!
Още днес ще изненадам синко с нова, този път българска приказка.

Благодаря newsm10
Виж целия пост
# 11
Книгата на Станка Пенчева наистина е добра. Дъщеря ми я прочете 3 пъти.Питах се дали има и друго нещо от тази авторка за деца? А иначе в детските библиотеки се намират позабравени, но хубави книжки за деца
Виж целия пост
# 12
Arabela, намерих в линка, който си дала Лиско и още няколко интересни книжки, благодаря ти много!  bouquet


А на някой не е ли попадало нещо от Катя Воденичарова? Имаше на времето много интересни книжки, за малко по-големи, наистина, но си струва да се намерят.

За Патиланци и от други съм чувала, че на децата не им харесва newsm78

Но пък на майките...
Виж целия пост
# 13
Още един глас за Василиса   bouquet
Синът ми е голям неин фен
Виж целия пост
# 14
    Здравейте!!!С радост и аз ще се възползвам от темата...Благодаря!А чели ли сте "Приказка за Стоиедин"?!Тя беше нещо от сорта на Хари Потър,или по точно той е от сорта на Стоиедин,ако трябва да сме точни във времената?!
     Има и нови автори които издават книжки...И наистина е хубаво да ги подкрепим!В нашият клуб си имаме една такава мама...Мама на четири дечица...Но нека оставя сама ако иска да се представи!А книжките са от издателство Фют,но точните заглавия не си ги спомнам,нещо за гората бяха...За по малки дечица са!
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия