Дъъъъългото кърмене-какво мислите?

  • 2 202
  • 34
Моята етърва кърми племеницата все още - тя е вече на 2г и 2месеца... #Shocked Естествено, това не и е основното хранене, но с това се приспива, залъгва, забавлява, разсейва и не-знам-какво-си още
На мен ми се струва твърде много, детето говори вече...дори и пред хора отива, вдига и блузата и започва да я дърпа и да вика искам цици....
Не знам какво мислите вие...на мен ми е малко #Shocked дори ми се струва малко гнусно  Пиша го дребно, защото ме е  Embarassed
Хайде кажете, куку ли съм или има и други, който мислят като мен Neutral Face
Виж целия пост
# 1
ей сега като стане пак една война..........
Виж целия пост
# 2
И на мен ми е гадно, казвала съм го много пъти вече и не ме е срам, че ми се струва така!
Кърменето е много хубаво нещо, но мисля, че майката трябва да знае кога да спре!!!
Виж целия пост
# 3
Цитат на: Павлина
ей сега като стане пак една война..........


Абе тая тема сме я зачеквали вече, така че май наистина е по-добре да не я подхващаме пак...
Виж целия пост
# 4
Мисля, че е нормално, но честно казано много ми се ще синът ми да не суче чак толкова дълго...Ако обаче иска, няма да го отбия.
Виж целия пост
# 5
Аз мисля, че щом и майката, и детето го искат нито е срамно, нито е гнусно.Как може един толкова естествен акт да ви се струва гнусен - просто не знам.Аз смятам, че до 3 години си е съвсем нормално да се кърми едно дете.Това, че тук в България педиатрите за последните 20 години не са прочели и една статия по въпроса само показва нивото на тяхната некомпетентност.
Виж целия пост
# 6
аз в никакъв случай не искам да стават войни!!!!аз съм твърдо ЗА кърменето, ще ми предстои съвсем скоро
Пуснах темата, защото с никой не мога да споделя това, което ме вълнува. Според мен, в конкретния случай тя кърми все още, не заради ползите от кърменето, а защото - просто не е спряла да кърми...дали ме разбирате правилно...ей така, без някаква сериозна причина - просто е по-лесно да е залъгалка, отколкото да направи усилие да я отучи от навика...
Виж целия пост
# 7
Цитат на: mama kenga
Аз мисля, че щом и майката, и детето го искат нито е срамно, нито е гнусно.Как може един толкова естествен акт да ви се струва гнусен - просто не знам.Аз смятам, че до 3 години си е съвсем нормално да се кърми едно дете.Това, че тук в България педиатрите за последните 20 години не са прочели и една статия по въпроса само показва нивото на тяхната некомпетентност.


 Аз мисля по същия начин и само искам да добавя, че не искам да си поставям срокове, защото може или аз или дъщеря ми да не ги спазим.Така че, каквото се получи.

п.п. мама Кенга, ти ли писа постинга или някой ти е разконспирирал паролата и пише от тове име  Grinning  Thinking. Или това е предосмомартенска шега?
Виж целия пост
# 8
а подкрепяте ли - "давам ти "цица" да не мрънкаш", защото случаят е такъв, не заради храненето или нещо такова, а за да не ми надуваш главата....
Виж целия пост
# 9
Цитат на: mama kenga
Аз мисля, че щом и майката, и детето го искат нито е срамно, нито е гнусно.Как може един толкова естествен акт да ви се струва гнусен - просто не знам.Аз смятам, че до 3 години си е съвсем нормално да се кърми едно дете.Това, че тук в България педиатрите за последните 20 години не са прочели и една статия по въпроса само показва нивото на тяхната некомпетентност.

Мамо Кенга, ама това твой постинг ли е....  Laughing  Laughing  Laughing
По темата: Всеки най-добре знае кое е най-добро за детето му!
Щом майката е решила така, значи е нормално.
Пример: Според майка ми, е нормално да се дават сокчета след 30я ден, според мен, не. Пак според майка ми детето от 6ия месец трябва да се слага на гърне, във водата трябва да се слага калиев перманганат и бебето задъжително трябва да пие вода... но аз съм на друго мнение... според нея сигурно не съм най-добрата майка, но какво да се прави, това е моето виждане за гледане на бебка и естествено то е най-правилното  Mr. Green
Виж целия пост
# 10
И на мен ми е странно кърменето до 3 години,ама всеки сам си решава.С тази тема малко рискуваш да те обезкостят,ама пък нали е демокрация и всеки може да си изкаже мнението Laughing Някои въобще не искат да кърмят,други може да откарат и до първи клас-въпрос на ли4ен избор. Mr. Green
Виж целия пост
# 11
Цитат на: mama kenga
Аз мисля, че щом и майката, и детето го искат нито е срамно, нито е гнусно.Как може един толкова естествен акт да ви се струва гнусен - просто не знам.Аз смятам, че до 3 години си е съвсем нормално да се кърми едно дете.Това, че тук в България педиатрите за последните 20 години не са прочели и една статия по въпроса само показва нивото на тяхната некомпетентност.
#Shocked  #Shocked  #Shocked A,аз съм останала с впечетление,че имаш друг поглед върху темата Wink
Виж целия пост
# 12
абе досетих се, че темата ще е като за гърнето #2gunfire  Laughing
ама просто ви споделям...искам повече мами на куп да си кажат мнението, не искам да се разразяват спорове, никой няма да промени нещо от ежедневието си, не е и това целта...
просто искам да чуя другите как мислят
Виж целия пост
# 13
Ще цитирам само малка част от това, което има в библиотеката на boo.
Всяка майка преценява за детето си и себе си. Не мисля, че имат място определения като "срамно" и "гнусно".
Кърмя дъщеря си вече 2г11м, ще продължа, докато тя има нужда от това и не мисля, че правя нещо срамно или гнусно !

"Въпреки че детето ви вече получава повечето от необходимите му хранителни вещества от т. нар. твърди храни, кърмата все още му осигурява важна имунна защита, витамини и ензими. Проучванията показват, че кърмените деца над 12 месеца боледуват по-рядко от връстниците си и когато все пак се разболеят, прекарват болестите по-леко и оздравяват по-бързо. Кърмата се променя в сътоветствие с нуждите на детето ви и не губи никое от свойствата си при по-продължително кърмене.

Сега, когато детето ви става по-независимо, кърменето му дава сигурност. Обратно на широко разпространеното мнение, кърменето насърчава независимостта, а не прави детето ви по-зависимо от вас. В нашата култура се смята, че ранното отделяне на детето от майката насърчава независимостта, въпреки че проучванията показват, че прекалено ранното отделяне на детето има обратен ефект – прави го по-несигурно и зависимо. То се притеснява, къде е мама, защо вече не го гушка толкова или не го кърми. Затова не е препоръчително детето да се отбива принудително, преди да е готово за това.

Ако дете ви е болно, понякога единствената храна, която то може да задържи (да не повърне) е кърмата. Това ще накара и вас да се чувствате по-добре, знаейки, че му помагате да се справи с болестта.

Когато пътувате, много по-лесно е да кърмите детето си, вместо да се притеснявате, дали ще можете да намерите адаптирано мляко или да носите млякото със себе си. Не се налага да миете шишета, да търсите или купувате чиста вода, която да изварявате за приготвянето на млякото.

На чуждо място кърменето може да се окаже най-добрият начин да успокоите детето си, да му вдъхнете увереност и сигурност, че мама е наблизо. Кърменето разрешава такива проблеми, както и проблеми като нощните кошмари, по-добре от прегръдка или какъвто и да било опит да разсеете детето.

Да оставите дедето си да се отбие само е най-доброто, вместо да изберете сами произволен момент, в който да спрете да кърмите. Кърменето след 12-месечна възраст е било широко разпространено преди създаването на адаптираните млека."

"Млякото и през втората и през третата година на лактацията съдържа всички необходими на детето белтъчини, мазнини, въглеводороди, витамини, микроелементи, хормони, защитни фактори и много други. По време на края на лактацията, когато кърменето приключва по естествен начин, кърмата се приближава по състав до коластрата. Това е необходимо, за да се защити максимално майчината гръд и здравето на детето в сложния период на отделяне от гърдата. Мъникът, сучейки няколко месеца мляко по време на приключването, след отбиването не боледува поне половин година. И майка му, отбивайки го постепенно, никога няма да се сблъска с проблеми от типа на мастита, за разлика от жени, прекратили стабилна лактация ненавреме и неграмотно. Така че, млякото след годинка е полезно за детето така, както и слагането на гърдата. След една година детето търси гърдата когато заспива и по време на нощния сън, сутрин, когато се буди, търси я денем, за да заспи, иска я, когато иска да пие или да пийне с друга храна, когато е разстроено, обидено, има нужда от утеха, тича при мама да суче, когато му домъчнее за нея. С възрастта потребността от слагане на гърдата намалява, тъй като се намалява потребността от абсолютна майчина защита. Всички деца са много различни. Има деца, които на 1.5 – 2 години съвършено спокойно минават без гърдата, но има и деца, на които майчината гръд им е нужна до 3-4 години. Твърдението, че да се суче повече от година е вредно, не се вписва и в биологическите рамки, ако се разгледа човека като млекопитаещо от раздела на приматите. Големите примати кърмят децата си примерно шест периода, равни на продължителността на бременността. При човека в този случай се получава да кърми 54 месеца, или 4.5 години. Може би на някого няма да му се понрави сравнението с маймуните, но все пак трябва да се има предвид биологията. През първите години от живота на детето се полагат основите на физическото му здраве, извършва се усъвършенстване на системите на организма му, основният растеж на мозъка се извършва през първите три години. Кърмата съдържа огромен брой компоненти, необходими за развитието на детето. Тези компоненти ги няма нито в най-съвременните смеси адаптирано мляко, нито в храната на възрастните и никога няма да ги има. Както стана дума по-горе, това са фактори на имунната защита, фактори за растежа на тъканите, хормони и биологически активни вещества, витамини под такава форма и такова съотношение на микроелементите, че да са оптимални за усвояване. Детето има нужда да получава всичко това не само през първата година от живота си.
Оптимално дълго кърмене няма, тъй като няма еднакви деца и еднакви майки. При правилна организация на кърменето краят на този процес е някъде между 1.5 и 4 години и зависи не от мнението на лекаря или близки роднини и приятелки, а от готовността на детето да се отдели от гърдата, от настъпването на края на лактацията на майка му, от готовността на самата майка да отдели детето от гърдата. И от нищо друго."

Лилия Казакова
Виж целия пост
# 14
От медицинска гледна точка няма нищо срамно и гнусно, естествено, а както най-новите изследвания показват (които нашите лекари все още не са изчели, както Мама Кенга правилно отбелязва), е доста полезно.
А иначе дете на 2 години може да бъде научено, ми се струва, да иска гърда по-дискретно и да не се тръшка от инат. "Даването на цица за да не ти досажда детето" не е най-педагогическото решение, но то е проблем по-скоро на възпитанието, а не на кърменето.
А теб какво повече те дразни всъщност - че кърми толкова дълго или начина, по който го прави?
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия