%-но обезщетение от строителя върху наш парцел

  • 3 825
  • 7
Не знам дали бихте могли да ми помогнете ,но ако знаете нещо...
Работата е следната. Имаме парцел в Надежда. Водим преговори със строителна фирма да  го застрои като ни обезщети със съответния %. Питанки:
1.Предлага ни 26 % обезщетение. Ако имате представа как ви се вижда това.
2.Иска да му прехвърлим 10 % от земята сега/при сключване на предварителния или окончателния договор newsm78, естествено/, за да можел да продава на зелено другите апартаменти. Тази точка ме вълнува особено. Така ли се прави ,истина ли е това ,което казва за продажбата на зелено.
3. В бъдещия блок собствениците ще имат ли дял от земята , как се урежда това?
Ако имате някакъв личен опит в тази насока, моля споделете.
Виж целия пост
# 1
Със сигурност мога да ти отговоря по т.3. От около година и половина е задължително като се продава апартамент да се продаде с идеална част от земята под блока.
Виж целия пост
# 2
Ние също в Надежда дадохме парцел срещу 18 % обещетение. За 2004 год това беше добре. Така че 25% са много добре. Ние успяхме да си запазиме земята и сега имаме около 90 м2 дворно място. Същата фирма продължава да строи до нас, но вече изкупува и земята. Сигурно, както Рокси пише са се променили законите. Ние сме си запазили земята. Чудя се , дали можеме да продадеме на собствениците земята под блока, като се разпредели според идеални части.
Виж целия пост
# 3
maya50, а сега значи ли това, че плащате и данъци върху тази земя?А защо са ви останали точно 90 кв. м земя, колко е било цялото място, как са определили точно колко вие да получите?
Има промяна в %-тите. Горе долу по това време се спрягаха 16-18 %.
Виж целия пост
# 4
Да, плащаме данък върху земята. Тя е 300 м2. Дава се % върху разгъната застроена площ. Ние взехме 2 тристайни апартамента. За нас е добре и сме доволни.
Виж целия пост
# 5
26% за Надежда е добре. Не е необходимо сега да му прехвърляте процент от земята. При учредяване право на строеж той става с равни права като вас за частта от РЗП-то на новата сграда извън тези 26% т.е. той може да ги продава. След получаване на Разрешение за ползване вие като собственици на парцела може (ако имате такива договорки със строителя) да прехвърлите на всички нови собственици на жилища съответния процент идеални части от земята (това също става с нотариален акт). Всичко това го споделям от опит. Работя в строителна фирма и при нас така се процедира.
Виж целия пост
# 6
Винаги ме е изненадвало това, че хората не търсят услугите на адвокати при толкова важни сделки. Знаеш ли колко тънкости има? И можеш ли сама да определиш дали договорът ти е валиден и е в твой интерес? Какво като договориш и 40% обезщетение, ако никога не го видиш и тръгнеш да съдиш строителя (такова дело се точи с години)? Знаеш ли колко такива предприемачи биват съдени в момента, особено за парцели по курортите - Банско, по морето... Защото без да съм адвокат, знам за 3 такива случая от потърпевши собственици на парцели.
Така, че моя съвет е да наемете адвокат, който е запознат с този вид сделки. Това, което ще му платите, няма да е нищо в сравнение с главоболията, които бихте си навлекли при не добре договерни условия и договор, който по никакъв начин не ви защитава интереса в случай на развитие, различно от предвиденото и очакваното успешно приключване.

Виж целия пост
# 7
Много зависи от района в който живееш. До колкото знам в центъра на София вървели към 30%. Но все пак трябва да питаш какво се включват в тези проценти и степента на завършеност. Освен това дали обезщетяват над кота ) или и под него. Абе има доста уловки. Обиколи фирмите и питай за конкретните неща. не се лъжи от процентите. По важно е колко квадрата чисто ти се падат, дали ти можеш да избереш етаж, гараж, магазин и т.н. И на нас в момента ни строят на наша земя, да ти кажа беше голямо обикаляне докато намерим най изгодната оферта, а и човека гледахме да е съвестен и коректен.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия