Съвети за начинаещи градинкособственички

  • 2 811
  • 10
Имам място за градинка и желание да я направя, но нищо не разбирам от цветя. Искам в нея да има и пролетни и летни и есенни цветя. Да са лесни за гледане и красиви. Непременно искам да има и рози, но не знам как стават хубавите градинки на другите хора. Дайте съвети.
Виж целия пост
# 1
Имам място за градинка и желание да я направя, но нищо не разбирам от цветя. Искам в нея да има и пролетни и летни и есенни цветя. Да са лесни за гледане и красиви. Непременно искам да има и рози, но не знам как стават хубавите градинки на другите хора. Дайте съвети.
Най-лесно е да те препратя към друг форум, там са специалистите  Simple Smile
http://forum.bimbargo.com/index.php
Наистина много ги бива... ще отговорят на всичките ти въпроси  Peace
Но освен това мисля да споделя собствения си скромен опит... Моят случай, естествено, е различен, защото вместо двор имаме една огромна тераса  Mr. Green Но цветята, които харесвам, са откровено градински... Peace
Да поясня, че става дума за летни цветя - с пролетни и есенни имам минимален опит... изтормозих едни нарциси - иначе имах страхотни хризантеми, но не преживяха зимата  Sad
Та значи - летни  Laughing

Първо - кампанули:

Те са многогодишни... моите са единствените от всичките ми цветя, които се "събудиха" след зимата  Peace Най-добре си купи разсад - първо, за сеене е малко късно (това важи за повечето цветя, макар че миналата година сях в края на юни и до септември имах страхотни цветя), и второ - специално кампанулите нещо не щяха да поникнат, поне при мен  newsm78 За тях може да не се притесняваш през зимата - дори изисквали ниски температури, за да цъфтят после обилно  Mr. Green така пише по книгите...

После - тагетес/турта (стига да го харесваш - за много хора е прекалено обикновен, навсякъде го има):

Има и дребничка разновидност - много нежна и приятна (ако не намериш разсад, имам семенца  Hug мисля, че ще успеят да поникнат и цъфнат в обозримо бъдеще...  Laughing)

Но пък е супер непретенциозно и буйно цъфтящо растение, а и мирише много приятно според мен  Simple Smile винаги ми напомня за морето... там май много го тачат  Party

Пламъчета - важи същото като за тагетеса  Peace както откъм обикновеност и разпространеност, така и откъм буен цъфтеж и устойчивост  Sunglasses


На мен ми е много любима целозията (петльов гребен) -

За нея също е най-добре да си купиш разсад (има на Женския пазар, мога да ти обясня на лични къде - супер евтино... има и много други хубави цветя  Peace) Моите ги сях през април, и вече са пораснали, макар и много бавно, но нито едно не цъфти още...  ooooh!

Това е калдъръмче - също много разпространено... цъфти в най-различни цветове с много ефирни и тънки цветчета, но като започне цъфтежа, няма спиране...  Simple Smile


Латинки - много ги харесвам, също ми напомнят за детството... баба ми и до ден днешен ги отглежда  Hug

И те са едногодишни като всички други, за които ти писах, с изключение на кампанулите. Моите вече са много буйни, но миналата година ги сях през юли-август и през септември цъфтяха страхотно  Hug така че май през този сезон много бързо се развиват... Лошото е, че ако ги посееш много късно, може да не успеят да узреят семенцата  Confused

И последно засега, което ми хрумва - кученца:

За първа година имам, но ми изглеждат много симпатични Simple Smile Май и те са едногодишни... В нета има много информация - ако си харесаш нещо по снимки и описания, много лесно може да намериш още неща за него Simple Smile А ако решиш да купуваш нещо, свиркай да ти кажа откъде  Wink Освен онези на Женския пазар има една още по-хубава сергия на пазара Димитър Петков...

Иначе в онзи форум има много по-знаещи от мен, ако имаш въпроси  Peace
Виж целия пост
# 2
Благодаря ти за отзивчивостта. Ще гледам и мисля, ще питам и бавно и славно ще си спретна градинката. Харесаха ми от пръв поглед кампанулите - нито съм ги виждала, нито чувала преди. И това ми хареса: тагетес/турта, целозия.
Виж целия пост
# 3
Благодаря ти за отзивчивостта. Ще гледам и мисля, ще питам и бавно и славно ще си спретна градинката. Харесаха ми от пръв поглед кампанулите - нито съм ги виждала, нито чувала преди. И това ми хареса: тагетес/турта, целозия.
Кампанули последно имаха на любимата ми сергия на пазара Димитър Петков  Peace Ако си в София и решиш, пиши на лични - или тук - да ти обясня къде е  Simple Smile
Всъщност, май "народното" им име е просто камбанки  Simple Smile
Същото е и с двойката тагетес/турта - а именно научно/народно  Laughing
Целозията е страхотна - освен тази ветрилообразната има и една издължена нагоре, и двете съществуват в жълто и червено.
Успех с градинката   Peace ако имаш някакви въпроси и мога да помогна, съм насреща  Hug
Виж целия пост
# 4
ох, и аз си мечтая някой да се захване с градинката пред блока, но като гледам няма опашка от желаещи  Rolling Eyes

тази кампанула ме заинтригува, че всичко, останало е едногодишно и много занимания със семенца и разсади иска! ти в какво си я насяла? изисква ли дълбока саксия? голямо растение ли става? може ли да го снимаш цялото, заедно със саксията?
ще потърся тези дни и ако намеря, ще си насея и аз!  Blush
Виж целия пост
# 5
Аивиа, погледни ми албумчето
http://debelanata69.multiply.com/photos/album/18
Повечето от растенията са многогодишни. Аз също съм начинаеща в делото облагородяване на градинки.
Послушай Индианроуз за другия форум.
Виж целия пост
# 6
Лелеееее, Вечерница, ако това е градинка на начинаеща, аз съм заникъде. Много красиво, богато разнообразно нещо имаш. Кажи ми как се сади лавандулата. Искам я заради аромата. Направо не знам на кое по-напред да се радвам и за кое по-напред да питам.
Виж целия пост
# 7
Далече съм от София, затова не мога да посетя тамошни магазини или пазари за цветя.
Виж целия пост
# 8
тази кампанула ме заинтригува, че всичко, останало е едногодишно и много занимания със семенца и разсади иска! ти в какво си я насяла? изисква ли дълбока саксия? голямо растение ли става? може ли да го снимаш цялото, заедно със саксията?
ще потърся тези дни и ако намеря, ще си насея и аз!  Blush
Аз миналата година си купих разсад от кампанула, и есента събирах семенца... доста имах, дори подарявах, но май не искат да никнат  Cry при мен поне, при майка ми също - другите не съм ги питала... ooooh!
Моите съм ги садила в сандъчета - тези, които съм снимала, са същите от миналата година... тоест, оцеляха през зимата.
Виж целия пост
# 9
indian rose, вчера видях кампанула, но не избързах да я купя, за да видя какво ще ми отговориш  Blush значи е многогодишно  Heart Eyes че ми писна вече от едногодишни....

aivia, има семенца на лавандула, но не знам къде да търсиш, аз самата имам на терасата и се снабдих с нея по много лесен начин  Rolling Eyes ако пътуваш към Южна България, там има цели ниви с лавандула, та ние спряхме край пътя и си отскубнахме (пролетта)! сега цъфти много красиво  Heart Eyes хвана се без проблем - в една саксийка на терасата ми е
Виж целия пост
# 10
Лелеееее, Вечерница, ако това е градинка на начинаеща, аз съм заникъде. Много красиво, богато разнообразно нещо имаш. Кажи ми как се сади лавандулата. Искам я заради аромата. Направо не знам на кое по-напред да се радвам и за кое по-напред да питам.
Начинаеща съм!
Колкото и да не ти се вярва.
На принципа проба-грешка.
Което оцелее, добавям следващото.
Засега има статукво, което ми харесва.
Докога обаче не знам Joy
За лавандулата - купувам я на готова туфичка, не съм я сяла.
Ние тук в немция сме много разглезени. Има всичко по цветарските магазини. Готово отгледано. Тамън като за мен.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия