как да се разбера с тея теменужки

  • 1 242
  • 7
Здравейте цветарки от форума!Много ще съм ви благодарна ако ме посъветвате как да отгледам теменужки-от ония детоса в различни цветове и бабите си ги отглеждат на прозорците.Голям мерак им имам,но явно някъде греша.Опитвам се за N-ти път да си хвана но все е успявам.Баща ми е цветар и си взех листенца от неговите, после стояха във вода, пуснаха си жилките и ги засях в саксийки.Но листат започват за пожълтяват от центъра към краищата и си загиват едно по едно.Вече поне 4 мес.ги гледам на прозорец с източно изложение, не им липсва светлина.Поливам ги през ден-два,но това е резултата.Помагайте,много ще съм ви благодарна! Laughing
Виж целия пост
# 1
Доколко знам е много важно да ги поливаш в основата, а не върху листата. Моите спряха да жълтеят след като го научих..
Виж целия пост
# 2
Ако става дума за сенполиите, тях дори не поливам директно, а потапям саксията в дълбок съд с вода за 10-тина минути. Много са чувствителни не само към водата, а и към местото. Противно на всяка логика, но моите теменужки полудяха на един прозорец с южно изложение, където пече почти през целия ден.
Виж целия пост
# 3
имам само една, при мен не вървеше, сега при свеки полудява на северен прозорец.
захванах си още една от листо, но изчаках не само корени да пусне, но и малки листенца, тогава засях. успех
Виж целия пост
# 4
така, както описваш нещата, може би наистина преполиваш!

но аз моята хич не я жаля и до скоро нямах представа, че не трябва да й се мокрят листенцата  Rolling Eyes може би трябва да поливаш по-рядко! веднъж в седмицата например!
Виж целия пост
# 5
Сантапаулините са дошли от Африка. От една планинска област Усамбара.
Значи имат нужда от планински климат. Или имитация на такъв. Като припек на скали, но и много сянка.
Не гледам, че нямам подходящо място. Все изсъхват от преполиване Joy
Виж целия пост
# 6
Теменужките не обичат вода, поливат се рядко и за предпочитане е в чинийката. А за по - обилен цъфтеж - по 1 противозачатъчно хапче в пръстта на 3 месеца. Има ефект.
Виж целия пост
# 7
Сайнтпаулия е правилното име (Saintpaulia), но обикновено ги наричат сенполия...
Гледа се супер лесно ако спазваш няколко правила:
- гледа се на перваз - по възможност източен, но и другите вършат работа (ако е северен и много тъмен може да не цъфти). Това се прави както заради светлината, така и заради екстремните температури (и с голяма амплитуда) до стъклото.
- поливат се само отдолу - веднъж седмично наливаш вода в паничката - около сантиметър и след 1 час изливаш непоетото количество.
- сади се в малка саксия ( за да не изгние)
- може да ториш с тор за цъфтящи растения, може да слагаш противозачатъчни..., а може и да не го правиш.
Ето някои от моите (без торене и противозачатъчни):

Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия