за детските градини в Германия

  • 3 378
  • 31
Искам да попитам мамите от Германия,от каква възраст  децата посещават детско заведение  и какви изисквания имат за приемане в такова.Трудно ми е да се реша,а искам да взема дъщерите си с мен там.Малката е на 2 г. а голямата на 11.Има ли някаква възможност и каква е тя да могат и двете да посещават съответните заведения.
Благодаря на всички предварително newsm51 newsm51
Виж целия пост
# 1
В детска градина децата постъпват след навършени три години. Но има голям проблем с местата. Градините са полудневни - т.е. децата са там само до обяд.
Голямата ти дъщеря ще трябва да се яви на изпит за знания по езика и тогава ще я пуснат или в съответния клас, или в подготвителен езиков клас.
Виж целия пост
# 2
Всичко зависи от това , къде живееш.Има ли там , достатъчно детски градини, респ. свободни места. Моята дъщеря посещава детска градина / тагесфатер / още от 6м възраст.
Виж целия пост
# 3
става въпрос за Кьолн, а по повод голямата ми дъщеря,някой случайно да знае дали може да учи при дом.условия и само да се явява на изпити в БГ.Нищо не ми е ясно,а знам,че тук ще получа най-бърз и точен отговор,за което съм ви мн.благодарна
Виж целия пост
# 4
Шехи, между детска градина и тагесфатер има огромна разлика Peace

По въпроса на Живка - зависи много от района. В някои гадове се записваш още от раждането едва ли не и чакаш до 3г, в други - има места за всички. Най-добре е да обиколиш градините при теб и да поразпиташ какви са им условията Peace

За малката ако държиш да я вземеш сега - има възможност за ясла (Krippe) или тагесмутер/фатер което споменава Шехи - това е 1 жена (по-рядко мъж), регистрирана към Jugendamt, която събира деца вкъщи и ги гледа - нещо като частна ясла. Обикновено децата са около 5 - зависи от условията в дома. Според тези условия въпросният Jugendamt изадава разрешението за броя на децата, които могат да се гледат едновременно. Децата там са обикновено на възраст до 3г (тук поне има проблем с яслите). При моята тагесмутер идват обаче на обяд и съученици на големия й син (1клас) да обядват и да си пишат следобяд домашните.
Виж целия пост
# 5
Има и целоднвни градини, не всички са полудневни, проблемът е, че за целодневните се чака много дълго за място и са скъпи. Обикновено градините имат едно-две резервни места за новопреместили се ако и двамата родители работят, но пак не е гаранция, най-добре е да ги обиколиш още при първа възможност, за да не губиш време. За яслите (под 3 години) важи същото като за целоднвените градини- дефицит на места и предварително записване с месеци ooooh!
Всичко зависи обаче от общината, в която ще сте. Тук около нас вече за втори път чувам, че разни градини взимат двегодишни, поради недостиг на деца, така че може да изкарате късмет. Успех
Виж целия пост
# 6
по повод голямата ми дъщеря,някой случайно да знае дали може да учи при дом.условия и само да се явява на изпити в БГ

А колко смятате да останете тук? newsm78
Виж целия пост
# 7
Точно заради това незнам дали да я вземз от самото начало с мен,няма да е приятно да си висим поцял ден двте в къщи  Shocked
Виж целия пост
# 8


А колко смятате да останете тук? newsm78
[/quote]

Незнам,но няма да е по-малко от 2-3 години.
Виж целия пост
# 9
Майра ,защо да има разлика? Пак се иска документ ,от Jugendamt че работиш или както е в моя случай посещавам курс.Ако не представиш такъв документ, ще вземат детето ти чак на 3г При нашия тагесфатер ,децата са до 5г
Виж целия пост
# 10
Майра ,защо да има разлика? Пак се иска документ ,от Jugendamt че работиш или както е в моя случай посещавам курс.Ако не представиш такъв документ, ще вземат детето ти чак на 3г При нашия тагесфатер ,децата са до 5г
Ами една такава личност се грижи за много малък брой деца.
А в детската градина групите са по 25 деца.
Има разлика и в плащането.
Виж целия пост
# 11
При нас няма разлика в заплащането. Това зависи от социалната политика на областа.
Виж целия пост
# 12
а каква е цената при двата вариянта?И какъв курс караш,за да започна работа трябват ли ми някакви специални документи? Имам хиляди въпроси,може да ви отегча,но ми е важно да съм подготвена...поне с информация
Виж целия пост
# 13
по повод голямата ми дъщеря,някой случайно да знае дали може да учи при дом.условия и само да се явява на изпити в БГ

А колко смятате да останете тук? newsm78

Незнам,но няма да е по-малко от 2-3 години.

На теб сериозно ли ти е минал през ум варианта да лишиш голямата си дъщеря 3 години от училище и да учи при домашни условия (ако изобщо е позволено такова нещо де)....
Пращай я на училище, навсякъде има паралелки за деца-чужденци (особено пък в Кьолн Wink), за училищата поне ред не се чака. Ще научи езика, ще намери приятели, а и ако решите да останете за по-дълго ще е подготвена.
Или да си ходи в БГ на училище, ако това не те устройва, но да оставиш едно 11 годишно няколко години в къщи си е направи престъпление (не го казвам с лоша умисъл Peace, просто искам да те разубедя от този вариант).

Виж целия пост
# 14
шехи, детската градина си е детска градина (като база), а тагесмутер или фатер гледат децата у тях вкъщи. Ей това е една от големите разлики Peace
За заплащането и за групите както казва Вечерница също разликата е огромна. Като пример само ще кажа, че аз за тагесмутер за 4 дена по 4 часа плащам 270е, а един колега плаща 16е на месец !!, да да правилно сте прочели 16е  + малко допълнително за храна за целодневна градина !!

На мен бтв не са ми искали бележка, че работя, за да си запиша детето на тагесмутер.

Както споменах и за градините - в различните райони е различно, да не влизаме в излишни спорове Peace

Живка, най-добре е сега като имаш информацията - градина над 3г, Криппе или тагесмутер преди 3г да проучиш при теб конкретно как стоят нещата. Иначе всичко казано тук може да не съвпадне с действителността при теб Peace
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия